Asiasta on keskusteltu ennenkin tällä palstalla. Mutta kumpi on totuus, millaisella puulla Jeesuksen teloitus tapahtui ?
Vastaukset 36
- Anonyymi00001
Mä otan molemmat...
- Anonyymi00002
Jos oletetaan Jeesuksen historiallisuus ja teloitetuksi tuleminen roomalaisten toimesta, puu lienee ollut ristin tai T:n muotoinen, ei ainakaan pystysuora paalu. Teloitustavasta säilyneet tiedot viittaavat tällaiseen. Kuolemaa pyrittiin pitkittämään ja se olisi tullut liian nopeasti pystysuorassa paalussa kädet ylhäällä riippuen.
Vartiotornin paalu-käsityksen taustalla on halu erottautua valtavirran kristillisyydestä ja boikotoida ristiä kristinuskon symbolina, eivät historialliset perusteet.- Anonyymi00021
Ei T:n muotoinen, vaan risti. Muuten Pilatuksen kyltti ei olisi mahtunut Jeesuksen pään yläpuolelle:
John 19:19 (KJB)
And Pilate wrote a title, and put it on the cross. And the writing was, JESUS OF NAZARETH THE KING OF THE JEWS.
Tuskin tuota 'arvonimeä' olisi kiinnitetty ristin alaosaan.
- Anonyymi00003
Ei niin väliä kunhan sai asiaankuuluvan rangaistuksensa.
- Anonyymi00004
Kuka nyt olisi viitsinyt asiakseen ristiä värkätä muutaman huru-ukon vuoksi.
- Anonyymi00020
Pystypaalu varmaan oli pysyvästi maassa. Tuomittu naulattiin poikkipaaluun ja nostettiin paikalleen ja kiinnitettiin pystypaaluun. Tuskinpa jokaista tuomittua varten olisi veistetty uusi risti. Kokonainen risti olisi ollut liian painava nostettavaksi pystyyn uhrin kanssa. Samalla olisi pitänyt kaivaa kuoppa ja saada risti pysymään pystysuorassa. Paljon ylimääräistä veivaamista. Roomalaiset tappoivat tehokkaasti, jopa tätä hirvittävää, pitkitettyä kärsimystä käyttäessään.
- Anonyymi00005
Vartiotorni on perustellut paalua kirjalla, joka itse asiassa ilmoittaa Jeesuksen naulitun ristille.
Tästä on Turusen kirjassa lähdetiedot, sitaatit. Turusen kirja on kirjastoissa. - Anonyymi00006
https://historianet.fi/sivilisaatiot/rooman-valtakunta/ristiinnaulitseminen-roomalaiset-pitkittivat-kuolemaa
Siinä on asiaa aika hyvin selitetty, eli paalua käytettiin, mutta myös ristiäkin. Ei satuolentoa ole tietenkään millään teloitettu. Toisaalta Kärsämäeltä löytyneestä alkualkualkualkualkualkualkualkualkualkualkualkuraamatun ohella on löytynyt Veijo-neidin abokryyvikirja, ja siinä maininta, että teloitus olisi tehty työntämällä jessulin pää takapuoleen hartioita myöten.
- Anonyymi00007
Jos evankeliumin kertomus siitä, että Jeesus pakotettiin kantamaan ristiään, on tosipohjainen, niin kyseessä lienee ollut poikkipuu. Pystypuuta tuskin olisi yksi ihminen voinut kantaa edes jonkin matkaa.
- Anonyymi00008
Voi olla, että molempia tapoja käytettiin. Jos uhri olisi naulattu ristille roikkumaan keskeltä kämmentä, hänen painonsa olisi tutkimusten mukaan repinyt kämmenet rikki ja hän olisi pudonnut ristiltä.
Sen sijaan jos naulat lyötiin kämmenen tyven luiden läpi läheltä rannetta, tätä ongelmaa ei ollut.
Kämmenen tyvessä on kahdeksan vahvojen nivelsiteiden tiukasti yhteen sitomaa luuta.
Roomalaiset saattoivat hyvinkin tietää, että tämän kohdan vahingoittaminen aiheutti hirvittävää kipua, koska siinä kulkee muun muassa kyynärhermo. Kämmenen tyveen lyöty naula osui hermoon aina uhrin liikahtaessa ja aiheutti suurta tuskaa.
Samoin kävi silloin, jos naula iskettiin ranteeseen, koska siinä taas kulkee muun muassa keskihermo.
Kun uhrin kädet oli naulattu patibulumiin, se ja uhri kohotettiin ilmaan niin, että poikkipuu saatiin kiinnitettyä korkealle paaluun. Sitten siirryttiin tuomitun jalkoihin.
Tutkijoiden mukaan tuomitun jalat naulattiin paalun kahden puolen iskemällä rautanaula jalkaterän takaosan ja suuren kantaluun läpi. Joskus taas molemmat jalat naulattiin paalun etupuolelle iskemällä naula kummankin jalkaterän keskelle jalkapöydän luiden välistä.
Myös jalkapöydässä kulkee hermoja, jotka pahensivat tuomitun kipuja.- Anonyymi00009
Käsien kai piti joka tapauksessa olla sivulla. Jos uhri olisi roikkunut kädet ylhäällä, hän olisi kuollut liian pian oman painonsa vetäessä alas, näin olen ymmärtänyt.
- Anonyymi00010
Niinkin on lausuttu että käsivarsista roikkuva kuolee pian tukehtumiseen.
Mutta käsivarsi laitettiin poikkipuun takapuolelle, ja kyynärpäästä taivutettiin kämmen vasten poikkipuun takapintaa naulattavaksiTäyttä höpöä.
Nyt kun löytyi naulausspesialisti, niin olivatko naulat kuumasinkittyjä vai ihan perus rautanauloja? Pitääkö se paikkansa, että legioonalainen Flatulus, joka hakkasi naulat ristiin, olisi lyönyt kolme kertaa peukaloonsa? Ja siitä syystä kiroillut kuin merirosvo?- Anonyymi00019
David Peacock selitti kerran havainnollisin kuvin, miten kuoleminen ristillä tapahtuu. Joku muukin lienee selittänyt. Jokaisen kristityn kannattaa kuunnella. Jokainen hengitys oli Jeesukselle kärsimystä. Lisäksi rangaistus sinun ja minun jokaisesta synnistä. Vielä olennaisempaa kuitenkin on veri, jonka Jeesus ristillä vuodatti. Jos hänet olisi tapettu jollain verettömällä tavalla, maailman synnit eivät olisi tulleet sovitettua.
- Anonyymi00011
Jotenkin minusta tuntuu siltä vaan, että tuo paalu sopii paremmin hallintoelimelle.
- Anonyymi00012
Vartiotorni on myös väittänyt, että risti symboloisi miehen sukupuolielintä. Jos näin on, eikö paalu sitten symboloi vielä suuremmalla syyllä?
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Vartiotorni on myös väittänyt, että risti symboloisi miehen sukupuolielintä. Jos näin on, eikö paalu sitten symboloi vielä suuremmalla syyllä?
Raamatussa sanotaan että Jeesus häväistiin ristillä, tietysti he silloin valitsisivat kaikkein häpeällisimmän symbolin ristissä
- Anonyymi00015
Anonyymi00012 kirjoitti:
Vartiotorni on myös väittänyt, että risti symboloisi miehen sukupuolielintä. Jos näin on, eikö paalu sitten symboloi vielä suuremmalla syyllä?
> Vartiotorni on myös väittänyt, että risti symboloisi miehen sukupuolielintä >
Kyseessä ei ole mikään väityämä vaan historiallinen tosiasia, jota kirkko ei pahemmin esiintuo. Risti on muinaisegyptiläinen symboli ja hieroglyfimerkki joka tarkoittaa "elämää". Sitä käytetään myös auringonjumala Ran symbolina.
Ristiä käytettiin Egyptin kirjallisuudessa ja taiteessa kahdessa muodossa eli Ankh-ristinä, jossa ylin sakara on silmukan muotoinen ja yksinkertaistettuna nykyristin muodossa.
Egyptin ns. kristitty väestö (koptit) käytti silmukkaristiä (crux ansata) oman uskonsa tunnuksena ja roomalaiskatolinen kirkko otti käyttöön yksinkertaistetun version. Sinänsä kuvaavaa, että kirkko määritteli tärkeimmän juhlansa ajankohdan talvipäivän seisauksen kohdalle, perinteiseksi auringonjumalan juhlapäiväksi (room. saturnalia) ja käyttää Ran symbolia tunnuksenaan.
Sinällään on aivan sama, millainen muoto Jeesuksen teloitusvälineessä oli. Asian keskiö on Jeesuksen uhrin merkityksessä.
Kirkko on vain nostanut risti-symbolin epäjumalan asemaan eikä sen historiallinen tausta ole kovin mairitteleva uskonnollisessa mielessä kuten edellä nähdään. Ristin asema ihmisten silmissä (varsinkin katolisessa maailmassa) näyttää ylikorostuneelta eikä teloitusvälineen käyttö esimerkiksi korumallina ole kaukana epäjumalan kuvan hyödyntämisestä. - Anonyymi00023
Anonyymi00015 kirjoitti:
> Vartiotorni on myös väittänyt, että risti symboloisi miehen sukupuolielintä >
Kyseessä ei ole mikään väityämä vaan historiallinen tosiasia, jota kirkko ei pahemmin esiintuo. Risti on muinaisegyptiläinen symboli ja hieroglyfimerkki joka tarkoittaa "elämää". Sitä käytetään myös auringonjumala Ran symbolina.
Ristiä käytettiin Egyptin kirjallisuudessa ja taiteessa kahdessa muodossa eli Ankh-ristinä, jossa ylin sakara on silmukan muotoinen ja yksinkertaistettuna nykyristin muodossa.
Egyptin ns. kristitty väestö (koptit) käytti silmukkaristiä (crux ansata) oman uskonsa tunnuksena ja roomalaiskatolinen kirkko otti käyttöön yksinkertaistetun version. Sinänsä kuvaavaa, että kirkko määritteli tärkeimmän juhlansa ajankohdan talvipäivän seisauksen kohdalle, perinteiseksi auringonjumalan juhlapäiväksi (room. saturnalia) ja käyttää Ran symbolia tunnuksenaan.
Sinällään on aivan sama, millainen muoto Jeesuksen teloitusvälineessä oli. Asian keskiö on Jeesuksen uhrin merkityksessä.
Kirkko on vain nostanut risti-symbolin epäjumalan asemaan eikä sen historiallinen tausta ole kovin mairitteleva uskonnollisessa mielessä kuten edellä nähdään. Ristin asema ihmisten silmissä (varsinkin katolisessa maailmassa) näyttää ylikorostuneelta eikä teloitusvälineen käyttö esimerkiksi korumallina ole kaukana epäjumalan kuvan hyödyntämisestä.Eihän tuossa esittämässäsi ole mitään sellaista, että ristiä olisi käytetty jossain fallos-symbolina. Saati että siihen nykyään liitettäisiin tällaisia merkityksiä.
Vartiotornin ristiboikotilla on tarkoitus erottautua kristinuskon valtavirrasta. Perustelut vedetään hatusta.
Perusteellinen editys aiheesta englanniksi:
https://www.jwfacts.com/watchtower/cross-or-stake.php - Anonyymi00024
Anonyymi00023 kirjoitti:
Eihän tuossa esittämässäsi ole mitään sellaista, että ristiä olisi käytetty jossain fallos-symbolina. Saati että siihen nykyään liitettäisiin tällaisia merkityksiä.
Vartiotornin ristiboikotilla on tarkoitus erottautua kristinuskon valtavirrasta. Perustelut vedetään hatusta.
Perusteellinen editys aiheesta englanniksi:
https://www.jwfacts.com/watchtower/cross-or-stake.php> Eihän tuossa esittämässäsi ole mitään sellaista, että ristiä olisi käytetty jossain fallos-symbolina. Saati että siihen nykyään liitettäisiin tällaisia merkityksiä >
Ankh-risti edusti egyptiläisessä symboliikassa fallosta ja yhdyntää ja sen myötä elämää ja hedelmällisyyttä. Hedelmällisyys oli tärkeä aihe egyptiläisessä taiteessa ja visuaalisessa esityksessä, oli kysymys sitten auringon, Niilin (egyptiläisille elintärkeän vesiväylän) tai ihmisten aikaansaamasta elämän jatkumosta. Pompeijin raunioista löydetyssä taiteessa silmukkaristiä käytetään eroottisissa teoksissa, joka kertoo symboliikan historiallisesta siirtymästä ja merkityksestä.
Eihän ristiin enää vastaavia merkityksiä yhdistetä, koska sen historiaa on peitelty vuosisatoja. Rikos sivujuonteineen ei kuitenkaan ole vanhentunut vaikka sitä kovasti toivotkin. Tosiasioiden kieltäminen ei näytä hyvältä tässäkään tapauksessa.
> Perustelut vedetään hatusta >
Tutustu historiaan niin saattaa sivistys tarttua. - Anonyymi00026
Anonyymi00024 kirjoitti:
> Eihän tuossa esittämässäsi ole mitään sellaista, että ristiä olisi käytetty jossain fallos-symbolina. Saati että siihen nykyään liitettäisiin tällaisia merkityksiä >
Ankh-risti edusti egyptiläisessä symboliikassa fallosta ja yhdyntää ja sen myötä elämää ja hedelmällisyyttä. Hedelmällisyys oli tärkeä aihe egyptiläisessä taiteessa ja visuaalisessa esityksessä, oli kysymys sitten auringon, Niilin (egyptiläisille elintärkeän vesiväylän) tai ihmisten aikaansaamasta elämän jatkumosta. Pompeijin raunioista löydetyssä taiteessa silmukkaristiä käytetään eroottisissa teoksissa, joka kertoo symboliikan historiallisesta siirtymästä ja merkityksestä.
Eihän ristiin enää vastaavia merkityksiä yhdistetä, koska sen historiaa on peitelty vuosisatoja. Rikos sivujuonteineen ei kuitenkaan ole vanhentunut vaikka sitä kovasti toivotkin. Tosiasioiden kieltäminen ei näytä hyvältä tässäkään tapauksessa.
> Perustelut vedetään hatusta >
Tutustu historiaan niin saattaa sivistys tarttua.Kristinuskon symboli ei kuitenkaan ole ankh, vaan tavallinen yksinkertainen risti. Edes ankh ei ollut suoranaisesti fallos-symboli, eikä varsinkaan ole sitä nykyään.
Kyselin asiaa Googlelta:
Ristiä tai sen kaltaisia geometrisiä muotoja ei yleisesti pidetä varsinaisina fallos-symboleina antiikin tai arkeologian valtavirran tutkimuksessa, mutta joidenkin 1800-luvun ja 1900-luvun alun uskontotieteellisten teorioiden (kuten niin sanotun seksikulttitutkimuksen) piirissä risti on joskus yhdistetty primitiiviseen hedelmällisyyssymbologiaan ja vastakohtien liittoon.
Yleinen geometria: Ristikuvio on ikivanha ja globaali symboli, joka on esiintynyt itsenäisesti eri kulttuureissa esimerkiksi ilmansuuntien, luonnonvoimien tai elämän merkkinä.
Muinainen elämän merkki: Egyptiläinen ankh (crux ansata) muistuttaa T-kirjainta, jonka päällä on silmukka, ja se tulkittiin elämän symboliksi. Sitä ei kuitenkaan suoraan rinnastettu pelkkään fallokseen, vaikka se liittyi uudestisyntymään ja hedelmällisyyteen.
Uskontojenkritiikki ja vaihtoehtoiset teoriat: Jotkin uskonnolliset ryhmät (kuten Jehovan todistajat) ja varhaiset symboliikan tutkijat ovat esittäneet väitteitä, joiden mukaan ristin eri muodot olisivat peräisin pakanallisista hedelmällisyysriiteistä tai aurinkosymboleista, mutta tiedeyhteisö ei yhdistä kristillistä ristiä suoraan siittimen kuvastoon.
- Anonyymi00014
Risti on hyvä esimerkki sinänsä. Sillä risti/paalu ei ole teologista merkitystä.
Vartiotornismi tekee siitä asian jolla kehuu olevanss oikeassa ja haukkuu kristityt jotka ovat väärässä mielestänsä.
Risti on kuitenkin ainoa oikea tieto.
Lue esim. Pasi Turusen kirjasta tarkat perustelut- Anonyymi00018
Ristin esikuva oli jo aikoinaan israelilaisten leirin pohjapiirros. Tosiaan, pelkästä paalusta ei olisi ollut symboliksi.
Paalua tukevat lukuisat argoloogiset löydökset Kolkattalta. Sieltä on vuosisatojen aikana löydetty mm. jeesuksen Raappahousut ja kumiteräsaappat. Myös raamatun tarkka ja henkisttytn lukeminen kertoo myös paalusta. Siellä on tapahtuma, jossa yuowah-setä vihastuu amalekilaisiin, ja tuhoaa heidät kaksi kertaa totaalisesti karvaisia aaseja myöden. Toisen taistelun loppuhuipennuksena youwah-setä tökkäisee kiukuissan seetripuisen paalun amalekialaisten päällikön Huspadi Hutaan rektumiin.
- Anonyymi00016
Raamattu on kokoelma ihmisten kirjoittamia mielikuvitustarinoita, joten todellisessa maailmassa ei ole mitään merkitystä sillä, oliko siinä mainitussa teloituskuvauksessa kyse yksittäiseen puutolppaan vaiko ristikkoon ripustamisesta.
Ja sitten itse asiaan.
Tämäkin aloitus olisi jäänyt tykkänään tekemättä mikäli se Jeesukseksi mainittu olisi pitänyt antamansa lupauksen pikaisesta paluustaan Maan päälle tuomitsemaan ihmiset.
No onko miestä nähty sen koomin tuomarin toimessaan?
Ei ole.
Petkuhuiputusta.
Matteus 16:27-28
"27Ihmisen Poika on tuleva Isänsä kirkkaudessa enkeliensä kanssa, ja silloin hän maksaa jokaiselle tämän tekojen mukaan.
28Totisesti: tässä joukossa on muutamia, jotka eivät kohtaa kuolemaa ennen kuin näkevät Ihmisen Pojan tulevan valtakuntansa kuninkaana.»" - Anonyymi00017
Kristittyjen Jumalan sana, King James Bible, jota jehovalaiset tietysti eivät käytä, mainitsee sanan 'cross' 28 kertaa, eli 4x7 kertaa. Tässä muutama:
Matthew 27:40
And saying, Thou that destroyest the temple, and buildest it in three days, save thyself. If thou be the Son of God, come down from the cross.
1 Corinthians 1:18
For the preaching of the cross is to them that perish foolishness; but unto us which are saved it is the power of God.
Galatians 6:14
But God forbid that I should glory, save in the cross of our Lord Jesus Christ, by whom the world is crucified unto me, and I unto the world.
Philippians 2:8
And being found in fashion as a man, he humbled himself, and became obedient unto death, even the death of the cross.
Philippians 3:18
(For many walk, of whom I have told you often, and now tell you even weeping, that they are the enemies of the cross of Christ:
Colossians 1:20
And, having made peace through the blood of his cross, by him to reconcile all things unto himself; by him, I say, whether they be things in earth, or things in heaven.
Hebrews 12:2
Looking unto Jesus the author and finisher of our faith; who for the joy that was set before him endured the cross, despising the shame, and is set down at the right hand of the throne of God.
KJB on täynnä seitsemällä jaollisuuksia, alkaen siitä, että tuossa käännöksessä kahdesta kielestä on täsmälleen 7x7x7x7x7x7x7 sanaa.- Anonyymi00025
> King James Bible, jota jehovalaiset tietysti eivät käytä >
KJB (tai KJV) on varsin tarkka käännös ja JT:t viittaavat usein sen tekstiin. Itsekin käytän sitä usein vertailevassa tekstissä.
Valitettavasti vuonna 1611 julkaistu käännös sisältää kirkon ekklesiologiaan ja dogmatiikkaan liittyvää sanastoa (esimerkiksi sana 'risti'), mikä ei liene ihme kun kääntäjien taustalla oli kolmetoista vuosisataa pitkä harha-opin historia. Kun osaa tiedostaa ja suodattaa nämä epätarkkuudet tekstistä, käännös on varsin hyvä; myös Jumalan nimi Jehova löytyy käännöksestä myös useasta kohdasta.
> KJB on täynnä seitsemällä jaollisuuksia >
Numerologia on kreikkalaisen filosofin Pythagoraan perustama okkulttinen näennäistiede, joka ei liity Raamattuun millään tavalla.
- Anonyymi00022
Ristin käyttötapa on olluut sellainen, että kun poikkipuu jää ensin selän taakse, niin käsivarret lasketaan poikkipuun taakse, ja taivutetaan kyynärpäästä ylös, ja kämmen naulataan poikkipuun takapinnalle, kämmenselän läpi. Tällöin ruumista kannattelee käsivarsi, joka kestää painon, toisin kuin jos naulattaisiin pelkästään kämmen poikkipuun etupuolelle (kuten asia on piirroksissa), jolloin kämmen ei kestäisi ruumiin painoa ja repeäisi.
Tuossa toteutuu raa´asti pelotustarkoitus, ihminen kituu siinä hyvinkin pitkään roomalaisten pelotteena.
Alkuperä oli persialaisten tapa naulata vain puunrunkoon, jolloin ei poikkipuuta ollut, eivätkä he kantaneet niin suurta huolta kidutuksen mahdollisesta lyhytaikaisuudesta, kuin mihin juttu kehittyi roomalaisilla.
Lopettamisen sanotaan tapahtuneen samasta syystä mihin se kehittyi. Että ei käytetä niin raakaa rangaistusta.- Anonyymi00027
Vartiotorniseura on perustellut paalua ristinvastaisessa sodassaan kirjalla, joka itse asiassa esittää todisteet että Jeesus naulittiin ristille.
Asiasta kirjoittaa Pasi Turunen kirjassaan Vartiotorni, valtakunta uudessa valossa.
Löytyy kirjastoista. Turusessa on lähdeviitteet - Anonyymi00028
Anonyymi00027 kirjoitti:
Vartiotorniseura on perustellut paalua ristinvastaisessa sodassaan kirjalla, joka itse asiassa esittää todisteet että Jeesus naulittiin ristille.
Asiasta kirjoittaa Pasi Turunen kirjassaan Vartiotorni, valtakunta uudessa valossa.
Löytyy kirjastoista. Turusessa on lähdeviitteetNiin. Tuo ristiasia tulisi jt:n tarkistaa.
Vartiotorni valehtelee.
Miksi se valehtelee
Paljonko se valehtelee
Olenko minä sen verran arvoton että minulle saa valehdella
- Anonyymi00029
Raamattu sanoo 2 x että paalussa!
- Anonyymi00030
Totta haastat.
Paalu on eri kuin risti - Anonyymi00031
Anonyymi00030 kirjoitti:
Totta haastat.
Paalu on eri kuin ristiMissä kohtaa Raamatussa...?
- Anonyymi00032
Hurskaat kinastelevat siitä, mitä Raamatun mielikuvitustarinakokoelmassa on "oikein" ja mikä "väärin".😂
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092250- 103896
- 67861
- 48835
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???22832Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha538761- 80687
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561