Venäjä on menettänyt jo yli joka sadannen venäläisen kuolleena tai vakavasti loukkaantuneena tuossa Venäjän turhassa ja rikollisessa sodassa Ukrainassa. Ukrainan arvioiden mukaan Venäjä on menettänyt jo yli 1 440 000 sotilastaan ja kansainväliset arviot pitävät lukua suurin piirtein oikeana. Venäjän väkiluku oli vuonna 2025 AI:n mukaan noin 143 500 000. Ja nuo menetykset koskevat lähinnä siis Venäjän työikäisiä miehiä, joten yli joka 50:s venäläinen mies on joko kuollut tai vakavasti haavoittunut tuossa sodassa, joka olisi ollut vältettävissä, ellei Venäjän diktaattori olisi imperialistinen fasisti.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 155
Vanhimmat
Ai hurjaa mitä lukuja, samaa kaavaa käyttäen ukrainalaisten menetykset ovat joka viideskymmenes maahan jäänyt( ei lasketa karkuun paenneita).
Mistä olet saanut ukrailaisten tappioluvut?
Ukrainalaiset siviilit pitävät itse kirjaa kaatuneista. Yli 100.000 kuollutta Ukrainalaista varmistettu kuolinilmoituksien perusteella ja toiset 100.000 vielä lisäämättä ja nuo eivät ole edes koko luku.
Monessa myös kerrotaan kuolinpaikka sekä miten kuolivat.
https://ualosses.org/en/soldiers/
Vertailun vuoksi Zelenskyn mukaan kuolleita sotilaita on 55.000 ja läntisten ajatushautomojen mukaan 100.000.
Mutta tuo tiltupa ei käytä noita lukuja.
Sinä et ole vahva matematiikassa. Kun laskee Ukrainan väkiluvusta prosentit, saadaan enemmän kuolleita/haavoittuneita per capita kuin Venäjällä. Ikävä juttu, eikä mitään Venäjä-myönteisyyttä.
LOL. Minä toki olen vahva myös matematiikassa. Näytäpä laskusi niin kuin minäkin näytin aloituksessani.
"Minä toki olen vahva myös matematiikassa."
Niinkö?
No kerrohan nyt ihan pelkin faktoin sitten että kuinka paljon on liikaa?
Noissa sun laskuissas on vaan se ongelma, että ne eivät perustu dokumentoituihin lukuihin.
TS. Niillä voi pyyhkiä persettä😄
Yksikin tiltu on liikaa.
Yksikään sodan osapuoli ei dokumentoi luotettavasti kuolleitaan, joten täytyy tyytyä arvioihin ja arvioiden mukaan Venäjä on menettänyt jo yli 1 440 000 sotilastaan kuolleina ja vakavasti haavoittuneita.
Nuo luvut perustuvat Ukrainan väitteisiin.
Uskooko moloch_horridus Zelenskyn väitteen jonka mukaan Ukraina on menettänyt koko sodan aikana 50.000 sotilasta? Pari kuukautta sitten luku oli 55.000 elikkä Ukrainalaisia nousee kuolleista.
En usko.
Sinähän uskotkin vain MV-lehteä, tiltu.
LOL. Vastasin huolimattomasti.
Hyökkääjälle tulee moninkertaiset tappiot ainakin venäläisellä osaamattomuudella.
Mutta haluat kuitenkin uskoa väitteet Venäjän tappiosta? Jokainen tavallaan..
Kuten sanoin, suurin piirtein samat luvut mitä Ukraina antaa, ovat myös kansainvälisten sotaa seuraavien omia arvioita. Siksi ne ovat kohtalaisen luotettavia.
dgffdgdfgfdf
Tiltu on ottanut taas liikaa votkulia.
Joka kymmenes ukrainalainen on rintamakarkuri?
Entä miksei Venäjä sitten etene? Yli neljä vuotta rämpimistä paikallaan, ja tappiot kohta 1,5 milliä.
20% Ukrainasta on Venäjän hallussa, ja näillä näkymin pysyy. Tulihan tuolle hintaa länsimaisella mittapuulla, mutta usko pois, Venäjällä ihmishenki ei ole mitään.
no jaa, sinun kaltaisiasi työkyvyttömiä latvasta lahoja on Suomessa suhteellisesti paljon enemmän, Vähemmän kuolleista on Venäjällä kuluja kuin teistä täällä.
Kun tiltulle kertoo totuuksia, hän tietenkin hyökkää viestintuojaa vastaan. Näin aina.
Taitaa kuitenkin olla aika paljon totta tuossa tiltun jutussa. Ainakin tuo kulupuoli on satasella totta !
Ai, mielestäsi latvasta terveet kuolee surkeassa hyökkäyssodassaan vieraaseen valtioon.
Venäjän tiltun totuus on valhetta.
Eikun aina pelkästään vain sinua vastaan.
Sinä et yksikertaisesti ole ansainnut keneltäkään nyt yhtään parempaa mitä nyt saat.
Minua vain naurattaa tiltun itku.
Suomalaistenkin kannattaa olla rintamakarkureita, ei tule sitten uhreja.
Ainaski Ukraina on tuon todistanut toimivan.
Kuten myös venäjä. Etkö muista jonoja naapurimaihin venäjältä ensimmäisen liikekannallepanon aikaan?
Putin tuntee venäläiset.
Ei niiden hengelle kannata paljon arvoa laskea.
Tuohon voi vain todeta että pieniä ovat silakat Joulukaloiksi. Toki parempi tuokin kuin ei mitään mutta paljon on vielä tekemättä.
Tarvitaan vielä paljon lisää lihamyllyn pyöritystä.
Örkit oppii huonosti.
Ko. menetysten aikana on maahan kuitenkin syntynyt noin kaksi miljoonaa uutta kansalaista.
Siihenpä ei ole laskettu luonnollisia kuolemia. Venäjän väkiluku olisi vähenemässä vaikka lähes puoli miljoonaa venäläistä sotilasta ei olisi kuollut Venäjän turhassa ja rikollisessa sodassa.
Venäjän väkiluku ennen Ukrainan sotaa oli noin 140 miljoonaa.
Venäjän väkiluku nyt on noin 140 miljoonaa.
Laskepa laskepa...
No niin sittenhän tuo sota on kannattanut. Ei hyvää päivää näitä vatnakkeja...🤔
Laskehan sinä itse, että reilusti enemmän kuin joka viideskymmenes venäläinen työikäinen mies on joko kuollut tai vakavasti haavoittunut tuossa Venäjän rikollisessa sodassa.
Minun viestini.
LOL. Siis minun.
Onko niitä sellaisiakin sotia jotka eivät ole rikollisia vai miksi tuota hoet?
Tällä sivulla näkyy olevan sellainenkin kommentoija joka pitää hyvänä ja säästöä tuottavana sodassa kuolleita todennäköisesti melko suurta määrää vankiloista otettua väkeä, useimmat kai myös työikäisiä.
Puolustussota ei ole rikollinen. Ja säästöä tietenkin vankeinhoidolle tuo vankien vähentyminen, mutta terveydenhuoltomenot vakavasti loukkaantuneiden hoitokuluissa ja kuntoutuksessa, jos nyt ylipäätään Venäjällä hoitoa saavat sekä menetetyt työpäivät ne vasta Venäjän yhteiskunnalle kalliiksi tulevat
Niinkö sinusta? Minusta esim. USA:n hyökkäys Iraniin oli laiton. Taidat olla Trumplahkolainen.
Venäjän väkiluku ennen Ukrainan sotaa oli noin 140 miljoonaa.
Venäjän väkiluku nyt on noin 140 miljoonaa.
Laskepa laskepa...
Siis kaikki ovat nousseet kuolleista jos väkiluku lisääntyy- aika erikoinen teoria 👈 miten selittää uuden Mobilisaation Venäjällä -laske itse- mihin ne katoaa kerroit noin onhan se hyvä alku valheille 👈
Molokin aloitus on lähtökohtaisesti valhetta, perustuu valheisiin.
Kysymys kuuluu, mitä hyötyä näistä idioottialoituksista on?
Mikä aloituksessani oli sinun mielestäsi valhetta?
Vastaus kuuluu, että ainakin ne ärsyttävät suunnattomasti sinun mikromarginaaliasi, mikä on jo sinänsä arvokasta työtä, sillä maanpetokseen valmiilla porukalla ei ole oikein sijaa majatalossamme.
Tiedät hyvin, että et saa järkevää vastausta, mutta huvittavan voit saada. 😁
Siinä kerrotaan totuus. Eipä ihme, että ärsyttää.
Venäjällä oli vankeja sodan alkaessa 500 000, nyt 300 000, siis säästöä on syntynyt valtavasti.
Ihan oikeasti, laittavat vangit rintamalle...
Haittaaks se jotakuta ? Selvää yhteiskunnan varojen säästöähän tuo on.
Venäjä voi enää hävitä sotansa, tai hävitä vielä pahemmin. "Voittoon" se luultavasti tarvitsisi jo ydinaseita... Mikä toki ei tarkoittaisi voittoa enää.
Huolestuttavaa toki on, mitä Venäjästä muodostuu seurauksena. Putinin asema horjuu ja pahasti, hänellä ei ole uskottavuutta enää mielikuvitussuurvallan johtajana. Muutos on väistämätön. Putin voi sitä viivyttää tai yrittää sitä, mutta Putin on pian kaputt.
Hevonpaskaa.
Hevonpaskaa. -Viktor-
Naurettavaa....Ukraina arvioi vastapuolen tappiot ja palstan päävalehtelija möykkää, mikä siinä on valhetta?
Nyt menee liian pitkälle, ei mitään rajaa...
Kuten jo aloituksessani kerroin, kyse ei ole pelkästään Ukrainan omista arvioista:
"According to CSIS estimates, Russian forces suffered approximately 1.4 million battlefield casualties—including killed, wounded and missing soldiers—between February 2022 and June 2026"
Mitä russotrolli yrittää seuraavaksi sepittää?
Kun sinun mielestäsi on menty liian pitkälle, ollaan lähellä totuutta.
Miksi Yhdysvaltojen pitäisi miettiä kahdesti ennen kuin myöntää Ukrainalle luvan valmistaa Patriot-hävittäjiä
Venäjän äskettäinen isku Kiovan droonitehtaaseen oli ilmeisesti ensimmäinen suora osuma Yhdysvaltain omistamaan sotilastukikohtaan Ukrainassa, The Guardian kertoo.
Dronetehtaan omistaa Terminal Autonomy, Delawaressa rekisteröity yritys, joka ylpeänä mainostaa itseään tekoälyohjattuja loitering-ammuksia ulkomaisille asiakkaille toimittavana yrityksenä.
Yhtiö kuitenkin halusi pysyä hiljaa sen jälkeen, kun Venäjän puolustusministeriö vahvisti täsmäiskun miehittämättömien ilma-alusten kokoonpanoon ja varastointiin käytettävään laitokseen Kiovassa.
Ministeriö lisäsi, että kyseisessä tehtaassa valmistettiin jopa 1 000 erityyppistä UAV:ta kuukaudessa ukrainalais-amerikkalaisen yrityksen asiantuntijoiden osallistumisella.
Trumpin tulisi pitää tämä mielessä sen jälkeen, kun hän aiemmin ilmoitti Naton huippukokouksessa Ankarassa, että Yhdysvallat antaisi Ukrainalle luvan tuottaa Patriot-ilmatorjuntaohjuksia.
According to CSIS estimates, Russian forces suffered approximately 1.4 million battlefield casualties—including killed, wounded and missing soldiers—between February 2022 and June 2026
Venäjän äskettäinen isku Kiovan droonitehtaaseen oli ilmeisesti ensimmäinen suora osuma Yhdysvaltain omistamaan sotilastukikohtaan Ukrainassa, The Guardian kertoo.
Dronetehtaan omistaa Terminal Autonomy, Delawaressa rekisteröity yritys, joka ylpeänä mainostaa itseään tekoälyohjattuja loitering-ammuksia ulkomaisille asiakkaille toimittavana yrityksenä.
Yhtiö kuitenkin halusi pysyä hiljaa sen jälkeen, kun Venäjän puolustusministeriö vahvisti täsmäiskun miehittämättömien ilma-alusten kokoonpanoon ja varastointiin käytettävään laitokseen Kiovassa
Venäjän Propagandaa... älkää olko huolissanne se vain lisääntyy koska Venäjän tappio lähestyy- Times Of India You Tube on roskakanava -VIKTOR- Tajuatko-Et tietenkään 👈🤣👍
CSIS perustaa lukunsa Venäjän tappioista Ukrainan ilmoituksiin.
Ei perusta, vaan omiin tutkimuksiinsa.
Ei ne osaa ja voi tutkia tätä asiaa.
Todellisuudessa väitit kyseessä olevan kaatuneet ja vakavasti haavoittuneet, jotka ovat menetettyjä.
Sanotaanko tuossa CSIS tutkimuksessa, että yksikään noista haavoittuneista ei ole palannut palvelukseen?
"Todellisuudessa väitit kyseessä olevan kaatuneet ja vakavasti haavoittuneet, jotka ovat menetettyjä."
En väittänyt.
"Sanotaanko tuossa CSIS tutkimuksessa, että yksikään noista haavoittuneista ei ole palannut palvelukseen?"
Ei sanota, varsinkin kun tiedetään, että Venäjä pakottaa myös raajarikkoja rikollisen sotansa rintamille.
LOL. Tiltusta vain MV-lehden tutkimukset ovat päteviä.
Oletko Väyrysen Paavo itse?
Ihan on omaa tekstiäsi:
"Venäjä on menettänyt jo yli joka sadannen venäläisen kuolleena tai vakavasti loukkaantuneena "
Tuo on minun tekstiäni, ei sinun väärentelysi siitä, tiltunen.
Hehehe moolokki on varsinainen väyrystelijä 😂
Kerropas nyt väyrystelijä, että eikö ne sitten olleetkaan menetettyjä?
Olivat. Mutta jotkut vakavastikin haavoittuneet voidaan hoitaa kuntoon tai ainakin sellaiseen kuntoon, että Venäjä kehtaa heidät rintamalle uudestaan lähettää.
Hehehe joo väyrysteleppäs tosiaan vielä vähän lisää😁
Ei muuten sanota tuossa CSIS tutkimuksessa, että kaikki haavoittuneet olivat vakavasti haavoittuneita, mutta "Paten" mukaan olivat😁
Kyllä se sitä tarkoittaa, tiltunen.
Toisaalta monet noista on vankeja, jotka joutikin kuolla. Meinaan, siellä riittää kilipäitä joita kukaan ei halua naapuriksi. Venäjä kestää menettää vielä miljoonia, kuin ei mitään.
Vain 1% venäläisistä siis kuolee.
Suomi menetti sotavainajina 2,6% väestöstään.
Prosentti venäläisistä on nyt siis joko kuollut tai vakavasti loukkaantunut, mutta sota jatkuu vielä. Niin kauan kuin Putin Kalsarimyrkyttäjän henki pihisee.
Sota ei lopu Putinin poismenoon.
Mutta ei se pääty ennenkään.
Sota ei lopu Putinin poismenoon.
Varmasti loppuu se on selvä! Toista Diktaattoria tai Hullua Venäjälle ei tule- Kansa tulee päättämään seuraavasta Johtajasta kun Kremlin hallinto kaatuu tai kaadetaan-
kaikki dementoituneita sekopäitä toinen jalka jo haudassa -Epäiletkö ettei muutosta tule parempaan -
Homma loppuu kerrasta kun Ukrainan rintamalta kaikki sotilaat marssii Moskovaan-Muuta ei tarvita! Venäläiset haloo tehkää tämä lopettakaa orjuus palatkaa parempaan elämään ilman Diktaattoria-
Päättyy se, jos Ukraina häviää sodan ja antautuu.
Vaan niinpä ei käy ja jos kävisi, sota vain jatkuisi ja laajenisi.
Keino se on tuokin kansan geenipoolin parantamiseen?
Tosin henkiin jääneet on monet niin traumatisoituneita että tulee rumaa jälkeä yhteiskunnassa sodan loputtua. Jäljet näkyvät 100 vuotta. Maksaa tähtitieteellisiä summia.
Tosin henkiin jääneet on monet niin traumatisoituneita että tulee rumaa jälkeä yhteiskunnassa sodan loputtua. Jäljet näkyvät 100 vuotta. Maksaa tähtitieteellisiä summia.
Aivan mutta Venäläisten pitää tehdä se nyt on paras aika koskaan potkikaa Kremlin hallinto ulos NYT- Loppu hoituu itsestään!
Miettikääpä, miten länsi korvaa aiheuttamansa trageriat?
Tähän asti ja edelleen mennään valheella ja kuvitellaan että näin jatkossakin.
Entä sitten kun valheet eivät enää riitä, joudutaan palamaan syntyjen syvien äärelle?
Ukrainan kaikki toimet, perustelut nojaavat valheseen, aivan kuten korona aika ja kaikki siihen liitetyt tuhoisat toimenpiteet.
Hirmuista hevonpaskaa, tiltu. Venäjä on itse aiheuttanut kaikki tuhot Ukrainassa ja se on niihin ainoa syyllinen. Ja Venäjä valehteli myös koronasta ja koronarokotteista ja sinä uskoit. Ja nuo Venäjän valheet aiheuttivat miljoonien kuolemat.
Miksi jätät kertomatta mitä valehdellaan?
Kerro myös mitä tuhoisia toimenpiteitä tehtiin korona- aikana?
Katsokaa koronatsaarin kuulustelut.
Maa on noin 6000 vuotta vanha ja evoluutio huijaus, jos jatkat ajatustesi tulostamista, eikö ole näin?
Olet siis käynyt koulusi tunnollisesti ja kasvanut hyvin arvostelukykyiseksi yksilöksi, eikö vain?
Nyt ei kuule olla teidän lahkonne kaatumaseuroissa, joten ääriuskonnollinen salakieli ei kannata täällä. Puhu suomea. 🥱
Miettikääpä, miten länsi korvaa aiheuttamansa trageriat?
Tähän asti ja edelleen mennään valheella ja kuvitellaan että näin jatkossakin.
Entä sitten kun valheet eivät enää riitä, joudutaan palamaan syntyjen syvien äärelle?
Ukrainan kaikki toimet, perustelut nojaavat valheseen, aivan kuten korona aika ja kaikki siihen liitetyt tuhoisat toimenpiteet.
Viktorin aivot näytti pettävän täysin- Ei elä tätä päivää sekoilu lisääntyy Psykoosi lähellä- 👍🤣👈
Tsaari Fauci ei vastannut mihinkään, siis näinkö vahvoilla rikolliset ovat?
Piden armahti myös tsaarin kaikista mahdollisista rikoksista ennakkoon...miettikääpä sitä.
Mietipä itse sitä, että Biden tiesi, että trumplahkolaiset yrittäisivät syyttää Faucia valheillaan perustellen.
Armahti ennakkoon kaikista rikoksista, herääkö yhtään ajatusta?
Eli nämä saavat tehdä mitä vaan, ne on armahdettu...nyt on Fauci tapetilla...iso rikollinen.
Fauci ei ole rikollinen muualla kuin sinun ja maga-lahkonne valheissa, tiltunen.
No ne piikit. Piikit ovat ilkeitä, kun ne pistää. Pelottavia. Aina olleet.
Kiovan propagandisti molo taas vauhdissa.
LOL.
Kiovan propagandisti molo taas vauhdissa.
Miten menee Venäläisten Urheilu miksi ette osallistu MM-Kisoihin jääkiekko syy tähän muitakin arvokisoja ollut Venäjä loistaa poissaolollaan hä hä hhäää äää -mitä sanot Ryssän Torakka olisiko sinusta edes "urheilijaksi" buah aahhaa aahhaa!
Как дела в российском спорте? Почему вы не участвуете в чемпионате мира? Хоккей. Причина в том, что были другие престижные соревнования. Россия блистает в своем отсутствии. Ха-ха. Ха-ха. Ха-ха. — Что скажете? Русский таракан. Вы бы вообще считали себя «спортсменом»? Ха-ха. Ха-ха.!
"Ukrainalaiset siviilit pitävät itse kirjaa kaatuneista. Yli 100.000 kuollutta Ukrainalaista varmistettu kuolinilmoituksien perusteella ja toiset 100.000 vielä lisäämättä ja nuo eivät ole edes koko luku."
Ei olekaan, se on tiltun murtoluku joka on rikkinäinen.
Mut eiks oliskin kaikille parempi olla maapallolla jos ei olisi yhtään venäläistä.
Mut eiks oliskin kaikille parempi olla maapallolla jos ei olisi yhtään venäläistä.
Edistystä on tapahtunut näin alkuun voisi sanoa Maailman arvokisoissa nähty vain tervepäisiä ihmisiä Ympäri Maailman mutta yhtään Venäläistä jotka ovat jotain sotakiiman paloissa eläviä sekopäitä myös Johtajansa saanut Kansainvälisen pidätysmääräyksen sotarikoksista kaipaako Maailman Urheilu Ukrainan kansanmurhaa kannattavaa johtajaa ja sen fasistista kansaa mihinkään urheiluun-
Можно сказать, прогресс есть. Вначале, можно сказать, на чемпионатах мира были замечены только здравомыслящие люди. По всему миру, но ни одного россиянина, которые, похоже, какие-то сумасшедшие, живущие в пылу войны. Кроме того, их лидер получил международный ордер на арест за военные преступления. Нужен ли мировому спорту лидер, который поддерживает геноцид Украины и ее фашистский народ в любом виде спорта?
Matala taso on natoa fanittavilla, ei muuta voi sanoa...valehtelu ja herja ovat heille voima...rehellisiä nämä arvot eivät kanna.
Kuinka rehellisenä pidät itseäsi, kun yrität täällä valehdella jopa, ettei Venäjä muka ole lainkaan edes hyökännyt Ukrainaan?
Lännen kauttasota, sitä vasten on vaikea mieltää Venäjä hyökkääjänä'.
Haha. Venäjä on sodan aloittaja ja hyökkääjä, eikä sitä ole lainkaan vaikea mieltää, jos nuppi ei ole täysin sekaisin.
"Venäläinen sotilaskomentaja: Minä aloitin sodan Itä-Ukrainassa
Venäläinen sotilaskomentaja kertoo venäläislehdelle joutuneensa lietsomaan tosissaan Itä-Ukrainan sotaa, ennen kuin taistelut Donetskissa ja Luhanskissa alkoivat kesällä."
Kaikille asiaa tunteville on päivänselvää tapahtumien kulku.
Sitä on turha jauhaa, ei valheilla mitään rakenneta.
Länsi on hyökkääjä ja muuta tietä ei ollut kuin nähty erikoisoperaatio.
Putinilla ja Venäjän hallinnolla ei ollut mahdollisuutta neuvotella ja se mitä neuvoteltiin, petettiin, hylättiin.
Ukraina on vasalli ja hallinto laiton, ulkoa käskytetty.
"Kaikille asiaa tunteville on päivänselvää tapahtumien kulku.
Sitä on turha jauhaa, ei valheilla mitään rakenneta."
Ja silti sinä vieläkin yrität valehdella jopa, ettei Venäjä muka lainkaan ole edes hyökännyt Ukrainaan.
"Länsi on hyökkääjä ja muuta tietä ei ollut kuin nähty erikoisoperaatio."
Länsi ei ole hyökännyt Ukrainaan ja Venäjä olisi voinut valita rauhan, mutta se valitsi sodan, koska Venäjän diktaattori on Hitlerin kaltainen imperialistinen fasisti ja imperialisti, joka halusi valloittaa ja alistaa Ukrainan Venäjän herrakansan sorrettavaksi.
"Putinilla ja Venäjän hallinnolla ei ollut mahdollisuutta neuvotella ja se mitä neuvoteltiin, petettiin, hylättiin."
Mikään neuvottelu ei olisi estänyt Venäjän rikollista sotaa, paitsi Ukrainan täydellinen antautuminen ja Venäjä itse petti kaikki sopimuksensa, mm. yli 20 tulitaukoa.
"Ukraina on vasalli ja hallinto laiton, ulkoa käskytetty."
Ukraina on itsenäinen maa, jolla on demokraattisesti vapailla ja rehellisillä vaaleilla valittu hallinto. Jos Venäjä olisi onnistunut valtaamaan Ukrainan, niin silloin Ukraina olisi ollut vasallivaltio, jolla olisi ulkoinen hallinto. Et nyt oikein kykene ymmärtämään yhtään mitään, tiltunen.
Minun viestini.
Olet vanha ukko.
Toki. Sinustakin voi tulla sellainen.
Molok väittää ettei mitään sisällissotaa ollutkaan Ukrainassa.
Siis, valehtelee edelleen, vaikka maailmalla tunnetut ja puolueettomat tutkijat todentavat asian.
Kaveri on vihkiytynyt valheelle nikkarinsa mukaisesti...edelleen se myös väittää että covid-19 olivat hyvä asia, vaikka niistä on seurauksena miljoonia uhreja....joka sekin jatkuu.
Voi mikä pöhelö sinä oletkaan, tiltunen. Venäjän aloittama, ylläpitämä, rahoittama, aseistama ja johtama hyökkäyssota sotilaillaan Ukrainassa ei tietenkään ollut sisällissota. Ja en todellakaan tietenkään koskaan ole väittänyt Covid-19:a hyväksi asiaksi. Sinä itse olet totaalisen sekaisin valheinesi.
Et juuri näillä sanoilla, mutta olet fanittanut piikeillä suoritettua massamurhaa.
LOL, mitä hevonpaskaa, tiltu.
Sinun on vaikea mieltää myös Maan noin 4,6 miljardin vuoden ikää, mikä kertoo "ajattelustasi" paljon.
Tulet varmasti riemuitsemaan, kun näet edustamasi "näkemyksen" kannatuksen ensi huhtikuussa. 😎
Purinatsin herja selittyy sillä, että Venäjällä vanhoja ukkoja on suhteellisesti paljon vähemmän kuin Suomessa, tai vaihtoehtoisesti he ovat reilusti nuorempia kaikessa fyysisessä vanhuudessaan.
Jokos se satojen miljoonien ihmisten piikkikuoleminen on siis käynnistynyt? Sitähän lupasit aluksi syksyyn 2021. 🍿
Tuo toistaminen ja ajatusten harhailu, kertoo sinustakin paljon, kaiken tarvittavan.
Asioitten, ajatusten toisto on sinun juttusi, ei tosin kovin korkealentoista.
Se on fakta, kiellä pois edelleen, niinhän sinä toimit.
Sekä Venäjä että Ukraina salaavat tarkat viralliset lukunsa, mutta arviot vaihtelevat osapuolten omien ilmoitusten ja riippumattomien länsimaisten tiedustelutietojen välillä.
Meneillään olevan suursodan sotilasuhrien määrä jakautuu seuraavasti:
Ukrainan sotilastappiot
Ukrainan virallinen ilmoitus: Presidentti Volodymyr Zelenskyi ilmoitti heinäkuun lopussa 2026 Ukrainan menettäneen noin 50 000 sotilasta kaatuneina ja 400 000 haavoittuneina [0.6.10]. (Aiemmin helmikuussa hän oli arvioinut kaatuneiden määräksi 55 000 [0.6.10]). Suuri määrä sotilaita on yhä kadoksissa [0.6.2].
Riippumattomat länsimaiset arviot: Yhdysvaltalaisen ajatushautomo CSIS:n (Center for Strategic and International Studies) laajassa tutkimuksessa Ukrainan kaatuneiden sotilaiden määräksi arvioitiin 125 000 – 150 000 sotilasta (kokonaiskonkaritappioiden ollessa 525 000 – 625 000) [0.6.13].
Venäjän sotilastappiot
Ukrainan virallinen arvio: Zelenskyin ja Ukrainan asevoimien mukaan Venäjä on menettänyt noin 700 000 sotilasta kaatuneina ja sen kokonaistappiot (kuolleet ja haavoittuneet) nousevat jopa 1,6 miljoonaan mieheen [0.6.10].
Riippumattomat länsimaiset arviot: Länsimaiset tiedustelulähteet ja riippumattomat tutkijat pitävät Venäjän kuolinlukuja hieman matalampina mutta silti valtavina. CSIS:n arvion mukaan Venäjän puolelta on kuollut noin 450 000 sotilasta [0.6.13]. Myös Britannian signaalitiedustelupalvelu GCHQ raportoi Venäjän menettäneen lähes 500 000 sotilasta kuolleina [0.6.3].
Yhteensä kummankin osapuolen yhteenlasketut sotilastappiot (kuolleet ja haavoittuneet) ylittävät riippumattomien arvioiden mukaan jo 2 miljoonan sotilaan rajan [0.6.15].
Tämä on edelleen piensota, WW2 oli suursota.
Kuluneitten 80 vuoden eurooppalaisissa mitoissa se suursota toki on.
Venäjän tappiot. Suuria ovat, tarkkaa määrää eivät tiedä edes venäläiset itse. Mutta oleellista on, että tappiot ovat syntyneet turhassa sodassa. Putin ei kestänyt Neuvostoliiton romahdusta ja yritti peruuttaa sen. Sen sijaan hän sementoi Venäjän aseman suurena pienvaltana.
Ilman Neuvostoliiton romahdusta Putin olisi ilmeisesti varsin tuntemattomaksi jäänyt harmaa eläkeläisvirkamies. Hän ei ollut edes sellaisilla portailla josta ihmisiä polibyroon nostettiin, kaikki Stalinin jälkeiset johtajat kulkivat tietyn yhtäläisen reitin puoluekoneistossa ennen valituiksi tulemistaan, Putin ei ollut sillä reitillä.
Venäjän väkiluku ei kuitenkaan ole merkittävästi laskenut sodan seurauksena mutta Ukrainan väkiluku on suunnilleen puolittunut maan itsenäisyyden aikana, se on aika isoa väestön vähenemää.
Venäjälle ei olekaan hyökätty, mutta Ukrainaan on.
Mutta kun Ukrainan väkiluku ehti vähentyä noin 10 miljoonalla itsenäistymisen ja Venäjän hyökkäyksen välisenä aikana. Ukraina oli ja on köyhä maa josta haluttiin pois kun lähtö tuli mahdolliseksi, Neuvostoliitostahan ei niin vain lähdetty litomaan...
Niin on, mutta sinulle taitaa hyökkääjä olla tuntematon.
Ainakin sellaisen kuvan jutuistasi saa, et tunnusta sisällissotaa, et vallankaappausta.
Eli, mitä oikein meinaat?
Venäläiset väärentävät tilastotietojaan. venäjällä ei todellakaan asu niin monta ihmistä kuin virallisesti väittävät, todellinen luku on miljoonia vähemmän.
Putin jää historiaan.
Jokainen ihminen jää historiaan. Toisia vaan muistetaan myöhemminkin, mutta toisia ei.
Toiset unohdetaan pian, toiset muistetaan kauan. Julius Caesar, Adolf Hitler,... Putin
Jotain hyvääkin siis.
Molo on tunnetusti Kiovan propagandisti. Noille luvuille ei löydy mitään todellisuuspohjaa, pelkkiä Kiovan esittämiä "arvioita". Kansainväliset arviot perustuvat juuri noihin Kiovan esittämiin lukuihin. Paripäivää sitten Zelenskyi esitti uuden arvion Venäjän tappoista nostamalla lukemia reilusti ylöspäin, ja samalla laski omia tappioita alaspäin. Todella uskottavaa. 😂😂😂
Kunhan kieltää kaikki faktat ja kääntää asiat nurin.
Sitä se on tehnyt kaiken aikaa.
Nuo luvut ovat paitsi Ukrainan ilmoittamat, myös kansainvälisten tarkkailijoiden ilmoittamat:
"According to CSIS estimates, Russian forces suffered approximately 1.4 million battlefield casualties—including killed, wounded and missing soldiers—between February 2022 and June 2026"
Yritäpä perustella valheesi, tiltunen.
Helkkari, perustelut näkee katsomalla kommenttisi...jos joku viitsii.
Eli et siis kykene perustelemaan, tiltunen. Tiesin sen.
Älä nyt viitti molo naurattaa meitä. Juuri todistat, että nuo kansainväliset tarkkailijat ilmoittavat samat Kiovan "estimates/arvioimat" lukemat. Ei kansainväliset tarkkailijat kierrä rintamalinjalla laskemassa vainajien ja haavoittuneiden määriä. Toimivat tuhansien kilometrien päässä sodasta. Ovat lisäksi täysin polittisesti ja ideologisesti ohjattuja, vaikka esiintyvät "riippumattomina" toimijoina.
CSIS perustaa juttunsa Ukrainan ilmoituksiin.
Eivät sentään kehtaa yhtä röyhkeästi valehdella Ukrainan tappioista kuin Zele.
Haha. Tarvitsetko käännöstä tästä:
"According to CSIS estimates, Russian forces suffered approximately 1.4 million battlefield casualties—including killed, wounded and missing soldiers—between February 2022 and June 2026"
Ei perustaa. Ymmärrätkö englantia?
"According to CSIS estimates"
Molok on kyllä ns. toivoton tapaus.
Kuinka sitä kestetään 'siviilissä'?
LOL.
Jossain aiemmin molok kehui olevansa vahvoilla myös matematiikassa. Tietääköhän mitä tarkoittaa: 2rxπ k/ccee:n=π 6- ?
Ei tietenkään pysty 😐
Näinpä