Kun olen katsellut YouTubesta messiaanisten juutalaisten ja karaiittiijuutalaisten tekemiä videoita jotka käsittelevät hebrealaisen Raamatun sisältöä, olen huomannut, kuinka valtavan paljon erilaisia tekstin merkityksiä ja vivahteita meiltä länsimaisilta kristityiltä jääkään huomaamatta, kun emme tunne hebrean kieltä ja juutalaisten vanhaa kulttuuria.
Videot ovat englanninkielisiä ja niissä paneudutaan hebrean kielen rakenteisiin ja merkityksiin ja kulttuuriasioihin, jotka eivät ole yleisessä tiedossa. Kieli itsessään on kuin kudos, jossa langat menevät limittäin ja lomittain ja asiat viittaavat toisiinsa. Raamatun hebreassa lauseessa voi olla kaksi tai kolmekin kerrosta, jotka selittävät toisiaan tai muita raamatunkohtia, ja tapa puhua ja kielellinen rakenne avaavat huikeita näkymiä. Sellaista nerokasta tekstiä voi tuottaa vain Jumala.
Videot ovat englanninkielisiä ja niissä paneudutaan hebrean kielen rakenteisiin ja merkityksiin ja kulttuuriasioihin, jotka eivät ole yleisessä tiedossa. Kieli itsessään on kuin kudos, jossa langat menevät limittäin ja lomittain ja asiat viittaavat toisiinsa. Raamatun hebreassa lauseessa voi olla kaksi tai kolmekin kerrosta, jotka selittävät toisiaan tai muita raamatunkohtia, ja tapa puhua ja kielellinen rakenne avaavat huikeita näkymiä. Sellaista nerokasta tekstiä voi tuottaa vain Jumala.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Tästäkin huolimatta Raamattu on vain ihmisen vilkkaan mielikuvituksen tuote ja jokainen täysijärkinen ymmärtää tämän tosiasian.
Ja täynnä väkivaltaa ja uhkailua👹
Israel voi kadota maailmankartalta ja juutalaiset joutuvat muuttamaan Amerikkaan omiensa luo.
Ei mikään valtio voi kauaa pysyä pystyssä vihamielisten arabien ympäröimänä joiden viha vain yltyy Iranin sodan ja Gazan tilanteen takia.
Miten tämä liittyy Raamatun hebrealaisiin tekstimerkityksiin? Ap.
Siten että niitä tutkitaan Amerikassa tulevaisuudessa jonkun aikaaa.
Aloituksesi on hyvä, mutta heprea kirjoitetaan suomeksi kovalla p:llä.
Lue psalmi 83. Siinä profetioidaan pian tuleva sota, jossa Israelia ympäröivät viholliset hyökkäävät yhtenä joukkona, ja Jumala tuhoaa ne. Tapahtuuko se ennen uskovien kristittyjen ylöstempausta vai sen jälkeen, en vielä tiedä.
Tiedän, että nykyään kirjoitetaan, mutta ennen oli toisin, vielä 1980-luvun Raamatuissakin on Hebrealaiskirje. Minä käytän niitä termejä, jotka olen nuorena oppinut. Minulle hebrea on hebrea, Venäjä on Neuvostoliitto, Petroskoi on Äänislinna ja Georgia on Gruusia.
Erityisen kiinnostavaa on, että hepreankielinen Raamattu (Tanah) on kirjoitettu laulettavaan eli veisattavaan muotoon. Vaikka teksti itsessään on proosaa ja runoutta, siihen on vuosisatojen aikana kehitetty erityinen merkkijärjestelmä, joka ohjaa tekstin musikaalista esittämistä ja laulua synagogajumalanpalveluksissa. Tätä Raamatun tekstin laulavaa lukemista kutsutaan kantillaatioksi.
Tooralla (viisi Mooseksen kirjaa) on oma perussävelmänsä. Profeettakirjoilla (Haftara) on oma, hieman juhlallisempi melodiansa. Psalmeilla, Sananlaskuilla ja Jobin kirjalla on käytössä aivan oma, monimutkaisempi ja runollisempi kantillaatiojärjestelmänsä. Ap.
Hankkikaa parempaa lukemista.
Kalle Päätalon kirjoista voi aloittaa.
Paljon hyödyllisempää kuin itämaisen harhaopin tuputtaminen.
Yksityiskohdilla ei ole merkitystä kun koko opuksen perusasetelma on täysin valheellinen.
Hepreankieli tosiaan on uskomattoman monimerkityksellinen.
Lahkolaiset ja muut harhaoppiset hihhulit hehkuttaa sodilla ja harmagedoneilla luodkaseenn pelon ja kiireen tunnetta, että ihminen liittyisi heidän harhaoppisiin jenkkilahkoihinsa "pelastettavaksi" ja maksavaksi jäseneksi.
VT ja sen lait loppuu Johannekseen, joten niitä voi tutkia vain uppiniskaisen Israelin kansan historiaa, mutta ei ottaa mitään muuta oppia miten lähimmäisiä tulee kohdella tai miten uskossa toimia. Muutoin käy niin, että pian on Haagissa syytöksissä sotarikoksista tai kansanmurhasta.
Parempi lukea vaikka Paavalin valeita.
Vanha testamentti on kokonaan Jumalan sanaa ja jo alkaen sen ensimmäisistä jakeista löytyy valtavia messiaanisia ja trinitaarisia merkityksiä, kun niitä tutkii juutalaisten kielimiesten videoiden pohjalta. Ap.
Tietenkin se on Jumalan sanaan, mutta sen merkitys vain loppuu Johannekseen, se on tarkoitettu ohjenuoraksi uppiniskaiselle Israelin kansalle siihen asti kun Jeesus ilmestyy ja usko muuttuu kaikkia koskettavaksi Hengen uskoksi kuolleen kirjaimen uskon sijaan.
Lait ja käskyt eivät kumotuneet mihinkään Johanneksen aikaan. Se on valetta.
Matt. 5:17
"Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan.
Matt. 5:18
Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut. [Luuk. 16:17]
Roistot ja murhamiehet opettaa, että lait on kumottu ja nyt vaan eletään vapaasti kuin ellun kanat pelkkien henkivoimien pillin mukaan.
Jumala nauraa taivaassa lait ja käskyt kieltäville lahkolaisille. Pellehermanneille ja hihhuleille.
Ps. 2:4
Hän, joka hallitsee taivaassa, nauraa, Herra pilkkaa heitä.
Raamattu varoittaakin lait kieltävistä ns. vapaista suunnista.
2. Piet. 2:19
He lupaavat teille vapautta, vaikka itse ovat turmeluksen orjia: kenen voittama ihminen on, sen orja hän on.
Jeesus oli uskoltaa alusta loppuun asti Juutalainen, eikä vaihtanut sitä mihinkän muuhun uskontoon.
Ilm. 14:12
Tässä on pyhien kärsivällisyys, niiden, jotka pitävät Jumalan käskyt ja Jeesuksen uskon.
Jeesus tarkoitti omaa uskoaan Juutalaisuutta, kun epäili, että löytäneekö hän sitä enää ollenkaan kun tulee takaisin maan päälle.
Jeesus varoitti oikeita apostoleita hänen kuoleman ja taivaaseen menon jälkeen ilmestyvistä henkijeesuksista ja vääristä väkevistä uskon julistajista, jotka yrittävät eksyttää Juutalaiset luopumaan omasta uskostaan.
Matt.24
24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
24 For there shall arise false Christs, and false prophets, and shall shew great signs and wonders; insomuch that, if it were possible, they shall deceive the very elect.
Henkijeesukset ja jeesusilmestykset ovat valheita. Samoin tarinat taivaassa käymisistä.
Joh.3:13
13 Ei kukaan ole noussut ylös taivaaseen, paitsi hän, joka taivaasta tuli alas, Ihmisen Poika, joka on taivaassa.
Jeesus on taivaassa ja tulee sieltä takaisin vasta ajastaan.
Ap. t. 1:11
ja nämä sanoivat: "Galilean miehet, mitä te seisotte ja katsotte taivaalle? Tämä Jeesus, joka otettiin teiltä ylös taivaaseen, on tuleva samalla tavalla, kuin te näitte hänen taivaaseen menevän."
Matt. 24:26
Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko.
Joh. 14:30
En minä enää puhu paljoa teidän kanssanne, sillä maailman ruhtinas tulee, ja minussa hänellä ei ole mitään.
Luuk. 10:18
Jeesus sanoi heille: "Minä näin, kuinka Saatana sinkoutui taivaasta kuin salama.
Valonvälähdykset, hevosten säikähtämiset ja sokaistumiset Damaskontiellä viittaa paremminkin tuohon Jeesuksen näkyyn.
Jeesus kertoi eläissään kaiken mahdollisen omille oikeille 12 apostoleilleen mitä pelastukseen ja autuuteen tarvitsee tietää.
Joh. 15:15
En minä enää sano teitä palvelijoiksi, sillä palvelija ei tiedä, mitä hänen herransa tekee; vaan ystäviksi minä sanon teitä, sillä minä olen ilmoittanut teille kaikki, mitä minä olen kuullut Isältäni.
VOI hyvää päivää että sellaista taas....
Harhaoppiselle VT on totta ja sitten alkaa valehtelu.
No kukin tulee omilla jankutuksillaan autaaksi.
Aabraham ja Jeesus kehottavat lukemaan ja uskomaan Moosesta, ei mitään Paavalia.
Luuk. 16:31
Mutta Abraham sanoi: 'Jos he eivät kuuntele Moosesta ja profeettoja, ei heitä saada uskomaan, vaikka joku nousisi kuolleista.'"
Joh. 5:46
Jos te uskoisitte Moosesta, uskoisitte myös minua -- juuri minusta hän on kirjoittanut.
Mooseksella oli Pyhä Henki.
Jes. 63:11
Silloin hänen kansansa muisti muinaisia päiviä, muisti Moosesta: Missä on hän, joka toi heidät ylös merestä, heidät ynnä hänen laumansa paimenen? Missä on hän, joka pani tämän sydämeen Pyhän Henkensä.
Jeesus ei tunnusta Paavalia omaksi apostolikseen. Paavali ei elänyt päivääkäänJeesuksen seurassa, eikä kuullut mitään Jeesuksen opetuksista.
Ilm. 21:14
Ja kaupungin muurilla oli kaksitoista perustusta, ja niissä Karitsan kahdentoista apostolin kaksitoista nimeä.
Oikeiden Kristuksen 12 apostolin nimet mainitaan Apt.1 kohdalla, mistä jokainen voi ne käydä lukemassa.
Tosiaan on harhaopin aatelia väittää että VT on yhtä se teksti mistä uuden liiton uskova kasvaa ja tulee täyteen Pyhää Henkeä ja UT taasen ympätty täyteen valheita.
Muttta ei lakihenkinen sapatisti voi muuta selittää.
Roistot ja murhamiehet eivät voi sietää lakien ja käskyjen noudattamista, koska he ovat kapinassa Jumalaa vastaan, mistä ei hyvää seuraa.
1. Joh. 3:4
Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista.
Hoos. 14:1
Samaria joutuu tilille synneistään, se on kapinoinut Jumalaansa vastaan. Sen miehet kaatuvat miekkaan, sen pienet lapset murskataan, ja raskaana olevat naiset viilletään halki.
SYNTI ON IHMISEN OMINAISUUS, unohtui taas perisyntioppi.
Lahkolaisten tekemä lakien kieltäminen ja jatkuva pelkkä Jeesustelu pitäisikin laittaa hälytyskellot soimaan.
Matt.7
22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
No, onpa miekenkiintoista, koska juutalaisten kieli on jiddis, eikä hebrea! Tänä päivänäkin vielä noin 4 miljoonaa juutalaista puhuu sitä äidinkielenään, ei ole seemiläinen kieli.
No, mikä tuo aloitusviesti on?! Jälkeen yritys vakuuttaa juutalaisia seemiläiseksi heimoksi - juutalaisuus ei ole mitään genetiikkaa, vaan pelkkä uskonto.
Kuka voi koska tahansa kääntyä juutalaiseksi.
Juudan heimo on sukulaisuus. He ovat kaikki sukulaisia keskenään.
Juutalaisuuden uskonto on eri asia.
Ei voi. Juutalaiset ovat tarkkoja rotupuhtaudestaan. Siksi juutalaiseen uskontoonkin täysivaltaiseksi jäseneksi pääseminen on tehty erittäin vaikeaksi. Se vaatii vuosikausien ajan Talmudin opiskelua ja tiettyjen rituaalien suorittamista.
JUUTALAISUUS EI OLE ROTU.
Lakien noudattaminen tietenkin kuuluu juutalaisuuteen ja heillä on perintöä siitä kun Jeesuksen sapatinvietto ei kelvannut heille.
Auttaisikohan, jos otat uuden viestin, ja kirjoitat 100 kertaa sanan 'sapatti". On kehitettävä terapiamuotoja näille, joiden pää on mennyt uskonnosta rikki. Voi hyvä Luoja, kun päästään siihen, että aletaan kyselemään ihan oikeasti vastuun perään!
Lait ja käskyt koskee kaikkia ihmisiä: Älä tapa, älä valehte, älä varasta jne
Länsimainen lainsäädäntö on Raamatun Jumalan lakien perusteella säädetty.
Jumala tappoi ihmiskunnan tulvalla.
Rikkoi omaa käskyään 😡
No näistä jumalista ei kukaan tiedä kuka milloinkin on asialla.
Jeesus puhuu Raamattuun kirjoitetuista Jumalan laista ja käskyistä.
Matt. 5:18
Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut. [Luuk. 16:17]
JEESUS EI PUHU RAAMATUSSA SANAAKAAN.
Roistot ja murhamiehet puhuu, että lait ei koske heitä.
Mutta jos sapatti mainitaan, niin saavat sydänkohtauksen.
Sellaista lain noudattamista.
Juu kirjoita nyt vain viesti, ja siihen tuo sana 100 kertaa.