Moi! Olen 12w. ja haluaisin oman shettiksen. Pärjäisinkö teidän mielestä shettikselle tai yleensäkkään ponille kun olen ratsastanut 3w. ja hoitanu 2,5w. Vanhempani ovat mukana asiassa mutta heillä ei ole aikaisempaa kokemusta poneista/hevosista. Pärjääkö jos osaan hevosista suht paljon ja niillä tiedoilla mitä ponin myyjä antaa?
milloin sopiva hetki ostaa poni?
ponisti
5378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itsekin sain aikoinaan 6vuotiaana shettiksen. Ja hyvin pärjäsin hepan kanssa. Vanhemapani auttoi kun tarvitsin apua. Itse karsinan putsastin ja harjasin, liikuttelin. Ja ruokinnassa olin mukana. Oli meillä silloin toinenkin poni. Siskon kanssa niitä hoidettiin(7sisko sillon 7wee). Että uskosin että pärjäät varmasti!!! Onnea poniin hankintaan!!! =)
voitko alkaa mun kaa maili kamuks? vastaa mahd pian:)
Jos olet jo 12 vuotta, niin ei kannata ottaa she-ponia, se menee nopeasti pieneksi. Ehdottaisin sulle jotain yli 135cm ponia, kuten connemara, newforest, gotlannin russ, welsh ym..
Mutta jos haluaakin ruveta ajamaan? Se on vähintäänkin yhtä kivaa kuin ratsastus, vaikka itse ratsastan kilpaa esteillä ja olen vasta pari kertaa ollut ravurin, Tets Arnien, kyydissä! Voihan 12-vuotias tietenkin ekana ridata ponillaan, mut kun se menee pieneksi, eikä raaski myydä, kannattaa ruveta ajamaan! :)
ekaks: poni on jo liian pieni
tokaks: olen samaa mieltä että kannattaa ottaa ainakin 135cm poni
komanneks: onnea ponin ostoon!!