Moi! Olen 12w. ja haluaisin oman shettiksen. Pärjäisinkö teidän mielestä shettikselle tai yleensäkkään ponille kun olen ratsastanut 3w. ja hoitanu 2,5w. Vanhempani ovat mukana asiassa mutta heillä ei ole aikaisempaa kokemusta poneista/hevosista. Pärjääkö jos osaan hevosista suht paljon ja niillä tiedoilla mitä ponin myyjä antaa?
milloin sopiva hetki ostaa poni?
5
356
Vastaukset
- pärjää!!!
Itsekin sain aikoinaan 6vuotiaana shettiksen. Ja hyvin pärjäsin hepan kanssa. Vanhemapani auttoi kun tarvitsin apua. Itse karsinan putsastin ja harjasin, liikuttelin. Ja ruokinnassa olin mukana. Oli meillä silloin toinenkin poni. Siskon kanssa niitä hoidettiin(7sisko sillon 7wee). Että uskosin että pärjäät varmasti!!! Onnea poniin hankintaan!!! =)
- ponisti
voitko alkaa mun kaa maili kamuks? vastaa mahd pian:)
- Dude
Jos olet jo 12 vuotta, niin ei kannata ottaa she-ponia, se menee nopeasti pieneksi. Ehdottaisin sulle jotain yli 135cm ponia, kuten connemara, newforest, gotlannin russ, welsh ym..
- ^RaviPoni^
Mutta jos haluaakin ruveta ajamaan? Se on vähintäänkin yhtä kivaa kuin ratsastus, vaikka itse ratsastan kilpaa esteillä ja olen vasta pari kertaa ollut ravurin, Tets Arnien, kyydissä! Voihan 12-vuotias tietenkin ekana ridata ponillaan, mut kun se menee pieneksi, eikä raaski myydä, kannattaa ruveta ajamaan! :)
- :))
^RaviPoni^ kirjoitti:
Mutta jos haluaakin ruveta ajamaan? Se on vähintäänkin yhtä kivaa kuin ratsastus, vaikka itse ratsastan kilpaa esteillä ja olen vasta pari kertaa ollut ravurin, Tets Arnien, kyydissä! Voihan 12-vuotias tietenkin ekana ridata ponillaan, mut kun se menee pieneksi, eikä raaski myydä, kannattaa ruveta ajamaan! :)
ekaks: poni on jo liian pieni
tokaks: olen samaa mieltä että kannattaa ottaa ainakin 135cm poni
komanneks: onnea ponin ostoon!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943839Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512712Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741290Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151230Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101149- 46934
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019920- 40835
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt211800Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä
Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua54668