tiitisen lista julki ..

Anonyymi-ap

erkki tuomioja listalla olip ullatus

6

<50

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      sdp n vesemmalla laidalla kulkija

    • Anonyymi00003

      Stasi-lista


      Artikkelissa mainitun Irma Anneli Nurmelan vastine on luettavissa tämän linkin takaa. Nurmelan mukaan hänellä ei ollut yhteyttä Itä-Saksan turvallisuuspalveluun ja hän ihmettelee nimensä päätymistä ao. listalle. Tästä artikkelista on myös poistettu maininta, että Nurmela olisi toiminut Suomen DDR:n lähettilään sihteerinä.

      Entinen suurlähettiläs, historioitsija Alpo Rusi tuo tänään julkaistussa kirjassaan Kremlin kortti – KGB:n poliittinen sota Suomessa 1982-1991 (Docendo 2022) esiin listan suomalaishenkilöistä, joita koskevista tiedoista pyydettiin vuonna 1999 lisäinformaatiota Saksan Stasi-aineistoja valvovalta viranomaiselta (BSTU). Kutsumme listaa jäljemmässä Stasi-listaksi.

      Pyynnöt toimitettiin saksalaisviranomaiselle kahden suomalaisprofessorin kautta. Kirjoittajan mukaan ne perustuvat oletettavasti Supon tiedossa olleisiin Rosenholz-henkilökortteihin sekä ns. Tiitisen listaan.

      Julkaisemme listan ohessa.


      Stasi-listan nimet

      Ilkka-Christian Björklund, SKDL/SDP, kansanedustaja, Pohjoismaiden neuvoston pääsihteeri
      Jouko Jokisalo, SKDL, tutkija, Stasin värvätty agentti ”Boris” 1979–87
      Jorma Kalela, SDP, tutkija
      Osmo Kock, SKDL, kansanedustaja, Suomen suurlähettiläs Berliinissä 1974–79
      Jaakko Tapani Laakso, SKP/VAS, Tiedonantajan toimittaja, kansanedustaja, KGB:n ”Jan” ja Stasin ”Mantel” 1973–89
      Marjatta Laires, diplomaatti DDR:ssä 1978–80
      Riitta Myller, SDP:n kansanedustaja
      Veijo Olavi Puhjo, SKP, lääkäri, opiskellut DDR:ssä
      Johannes Pakaslahti, SKP, Tiedonantajan Berliinin kirjeenvaihtaja 1972–79, Maailman rauhanneuvoston pääsihteeri 1986–89.
      Irma Anneli Nurmela
      Ulf. L. Sundqvist, SDP, STS:n pääjohtaja
      Ilkka Taipale, SDP, kansanedustaja
      Pentti Tiusanen, SKP, Stasin värvätty ”Timur”
      Rauno Viemerö, SDP, diplomaatti
      Pirkko Saisio, SKDL, kirjailija
      Jouko Kajanoja, SKP, SKP:n puheenjohtaja 1980-luvulla
      Kaisa Korhonen, SKP, laulaja
      Vappu Taipale, SDP, virkamies
      Eero Heinäluoma, SDP, SAK:n toimitsija
      Kalevi Sorsa, SDP, pää- ja ulkoministeri, puoluejohtaja
      Ulpu Iivari, SDP:n puoluesihteeri
      Kirsti Lintonen, SDP, diplomaatti
      Arto Mansala, SDP, diplomaatti
      Jaakko Laajava, LKP, diplomaatti
      Paavo Lipponen, SDP, kansanedustaja
      Jaakko Blomberg, SDP, diplomaatti
      Erkki Tuomioja, SDP, apulaiskaupunginjohtaja, kansanedustaja
      Matti Ahde, SDP, Suomi–DDR-seura, kansanedustaja, ministeri
      Esko-Juhani Tennilä, SKP, kansanedustaja
      Tarja Halonen, SDP, kansanedustaja
      Taisto Sinisalo, SKP-y:n puheenjohtaja
      Ilkka Kanerva, Kok., kansanedustaja, ministeri


      Näiden lisäksi tietoja on pyydetty Antti Matti Ilmari Ruso/Russi/Rusi -nimisestä henkilöstä. 2000-luvun alkuvuosien ns. Rusi-kohun aikana kävi kuitenkin selväksi, että viranomaiset olivat tahallaan tai tahattomasti sekoittaneet Alpo Rusin hänen huomattavasti vanhempaan isoveljeensä Jukka Rusiin, jolla oli ollut yhteyksiä Itä-Saksan turvallisuuspalveluun. Saksalaislähteistä on sittemmin vahvistettu suomalaisten pyrkineen tarkoitushakuisesti etsimään nimenomaan presidentti Martti Ahtisaaren keskeisenä neuvonantajana 1990-luvulla toimineen Alpo Rusin nimeä likaavaa aineistoa.

      (Lue toisesta artikkelistamme Ahtisaaren ja Vladimir Putinin presidenttisuosikikseen ilmoittaman Kalevi Sorsan välisestä suhteesta)


      Mitä lista tarkoittaa?

      Nimi Stasi-listalla tarkoittaa yksinkertaisesti sitä, että henkilön yhteys Itä-Saksan turvallisuuspalveluun on ollut syystä tai toisesta niin kiinnostava, että suomalaistutkijat ja/tai -viranomaiset ovat halunneet tutustua heitä koskeviin dokumentteihin lähemmin. Merkittävällä osalla yhteistyö lienee ollutkin melkoisen syvällistä, mistä kertoo useampien KGB:n ja itäsaksalaisten suoranaisesti värväämien henkilöiden mukanaolo listalla. Toisaalta osan kontakti on saattanut olla löysempi ja perustua pikemminkin keskusteluyhteyden ylläpitämiseen kuin tehtävien vastaanottamiseen. Raja näiden kahden välillä ei ole kuitenkaan aina selkeästi vedettävissä.

      Nykyhetken kannalta keskeisin ongelma liittyy siihen, että Stasin tiedusteluasema koordinoi läheisesti toimintaansa Neuvostoliiton KGB:n kanssa. Näin ollen myös Venäjä saattaa kyetä edelleen käyttämään hyväksi itäsaksalaisten kautta muodostettuja riippuvuussuhteita.

      Rikosoikeudellisessa katsannossa yhteydenpidon luonne on aina riippuvaista valtion asemoitumisesta, liittolaissuhteista ja kansainvälisestä tilanteesta. Mikä on voinut 1980-luvun YYA-Suomessa olla normaalia tai vain eettisesti kyseenalaista, saattaa Venäjä-pakotteiden eturintamaan asettuneessa EU-Suomessa olla yksiselitteisen rikollista. Toivottavasti listalle syystä tai toisesta päätyneet ymmärtävät tämän ja viimeistään viranomaiset varmistavat mahdollisesti jatkuvien epäasiallisten yhteyksien katkaisemisen.

    • Anonyymi00005

      Tämä "Tiitisen lista" leviää salamana
      Wikileaks-paljastusten siivittämänä netissä on torstain aikana lähetetty eri tiedotusvälineille ns. salainen Tiitisen lista.

      • Anonyymi00007

        Eikö tämä ole vanhaa juttua?
        "Entinen suurlähettiläs, historioitsija Alpo Rusi tuo tänään julkaistussa kirjassaan Kremlin kortti – KGB:n poliittinen sota Suomessa 1982-1991 (Docendo 2022)"
        Siis 2022.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Eikö tämä ole vanhaa juttua?
        "Entinen suurlähettiläs, historioitsija Alpo Rusi tuo tänään julkaistussa kirjassaan Kremlin kortti – KGB:n poliittinen sota Suomessa 1982-1991 (Docendo 2022)"
        Siis 2022.

        Ja missä mainittu artikkeli
        ("Artikkelissa mainitun Irma Anneli Nurmelan vastine - ")
        on julkaistu?


    • Anonyymi00010

      Onko aloituksen tarkoitus jujuttaa utelias lukija jonkin linkin kautta ansaan nettihuijareiden ansaan?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      39
      1188
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      83
      899
    3. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      44
      727
    4. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      720
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      215
      593
    6. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      48
      533
    7. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      499
    8. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      176
      488
    9. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      483
    10. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      59
      476
    Aihe