Millaista on olla ateisti?

Anonyymi-ap

Uskon, että palstaa lukevista vain harva uskoo lohikäärmeisiin. Kysynkin teiltä, miksi ette usko antiikin maalauksiin lohikäärmeistä, kirjallisuuden kertomuksiin lohikäärmeitä vastaan taistelusta ja dragonologian tieteenalan kirjoihin?

Kuvittele, millaista olisi elää maailmassa, jossa lähes kaikki uskoisivat lohikäärmeisiin. Kuvittele kuinka koko sukusi sätkisi lohikäärmeen temppelissä lohikäärmepatsaan edessä ja puhuisi siansaksaa. Kuvittele, kuinka nämä ihmiset pitävät sinua idioottina ja jälkeenjääneenä koska et usko lohikäärmeisiin. Sellaista on olla ateisti.

Toivon, että tämä olisi vitsi, mutta ei valitettavasti ole.

13

78

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Totta! Itse uskon vain Joulupukkiin ja minusta jumalahömppään uskovat ovat heikkolahjaisia idiootteja.

    • Anonyymi00002

      Ateismi on sitä ettei uskota yhteenkään jumalaan.

    • Anonyymi00003

      En usko edes itseeni millään sektorilla
      Se on ExtremeStoneHard ateismia.
      Siksi useinjoskus toivon että kun
      Oveeni koputtaa joku
      Tulija olisikin tuttu mielikuvitus kaveri
      Jeesus pilven sisältä kuin salama;
      " tämä on automaatti parannus "

      • Anonyymi00004

        "Oveeni koputtaa joku"

        Kop kop kop.

        -Kuka siellä?

        -Jeesus, avaa minulle ovi.

        -Miksi?

        -Jotta voin pelastaa sinut.

        -Miltä?

        -Siltä, mitä teen sinulle, jos et avaa ovea.


    • Anonyymi00005

      Aivan uskomattoman elo on jumalattoman hyvää.

    • Anonyymi00006

      Oletko sitä mieltä, että historiasta olevista tauluista ja piirroksista ei löydy ja käytetty ankaraa mielikuvitusta?

    • Anonyymi00007

      mutta uskovat sanovat että uskot lohikäärmeeseen vaikka sen kiistäisit 🤣

    • Anonyymi00008

      ilmestyskirjassa on lohikäärme 🤣 mistä se muuten on peräisin se lohikäärme
      kiinassa on lohikäärme ja mitä sulka käärmeitä olikaan 🤔 pitäskö kysyä tekoälyltä
      ennne sitä veikkaan että kun on löydetty hirmuliskon luita niin ajateltiin olevan lohikäärmeen

    • Anonyymi00009

      lentävä käärme ja ajattelin valasta sen luita ja sehän sieltä tuli

    • Anonyymi00010

      Tämä onkin hyvä vertaus, koska nämä lohikäärmeet ovat eri alueilla ja aikakausina hyvinkin erilaisia.

      Eli kun vaikka joku hehkuttaa sinulle kuinka lohikäärmeet ovat totta, niin tarkemmin kysymällä hän viittaakin Euroopan tyylisiin lohikäärmeisiin. Mutta sitten näet toisen lohikäärmeisiin uskovan, josta saat kaivelemalla tietää kuinka hän uskoo Kiinalaiseen lohikäärmeeseen. Kumpikin näistä väittää kuinka juuri heidän uskoma lohikäärme on ainoa oikea mutta toiset eivät voi olla.

      Sitten nämä väittävät kuinka heillä on lohikäärme-energia lahja, jonka takia he juuri tietävät olevansa oikeassa. Ja jokainen yksilö kuitenkin uskoo eri tavalla jopa keskenään samoihin uskomuksiin, koska kaikkea voi tulkita.

    • Anonyymi00012
      UUSI

      Ateistilla on uskontonsa. Uskonnottomilla ei. Uskonto sana on ateistinen, koska sehän ilmaisee ristiriitaa totuuden kanssa aina kun sitä vakuutellaan. Ateismi ja teismi ovat siis kolikon molemmat puolet. Ja tämä on kai dualistinen käsitys jostakin joka lienee elämänkatsomusta.

      Turhaa pohdintaa kun voisi vain elää sellaisena kun on.

      • Anonyymi00015
        UUSI

        Minähän juuri elän sellaisena kuin olen, eli ateistina, ilman deluusiota!


    • Anonyymi00016
      UUSI

      Samanlaista kuin olla akeijuisti. Ei sitä tarvitse muille tuputtaa eikä siitä tarvitse puhua jatkuvalla syötöllä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      85
      1246
    2. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1039
    3. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      989
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      69
      817
    5. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      299
      712
    6. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      164
      709
    7. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      187
      681
    8. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      54
      667
    9. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      636
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      625
    Aihe