Synnit anteeksi

Anonyymi-ap

Sovituksesta oli keskustelu ja tällainen vastaus tuli. Ajatteleeko kaikki kristityt näin ja missä todiste tähän?

Anonyymi00006
2026-07-30 22:28:45
UUSI

Kaikki muut synnit, sotarikokista pankkiryöstöön sovitetaan ristillä, mutta toisten ihmisten herjaamista ei. Siitä joutuu tilille mitä on puhunut huolimatta Jeesuksen veren vuodattamisesta ja jokainen sana punnitaan.

8

<50

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      On siis lupa kristityillä harrastaa terrorismia ja pahuutta maan päällä. Tämäpä selittää kaiken

      • Anonyymi00007

        "On siis lupa kristityillä harrastaa terrorismia ja pahuutta maan päällä. Tämäpä selittää kaiken"

        Jeesus Kristus otti kantaakseen koko maailman kaikkien ihmisten synnit. Ne naulittiin Hänen kanssaan Golgatan ristille noin 2000 vuotta sitten. Tämä tarkoittaa käytännössä, että meidän vanha ihmisemme ristiinnaulittiin yhdessä Hänen kanssaan eli me olemme kuolleet yhdessä Hänen kanssaan. (Room.6:6)
        Kun Jeesus nousi ylös kuolleista, me nousimme ylös yhdessä Hänen kanssaan. Siinä tapahtui meidän vanhurskauttamisemme , joka tarkoittaa syyttömäksi julistamista eli kaikki synnit sovittiin ja annettiin anteeksi. Olemme siis kaikki kuolleet ja kuollut ihminen ei voi tehdä mitään terroritekoja, tappaa ketään, ei varastaa, ei tehdä huorin eikä mitään muutakaan syntiä. Olemme uusia luomuksia Kristuksessa ja yhtä pyhiä ja vanhurskaita Jumalan edessä kuin Hänen oma Poikansa Jeesus Kristus. Jeesus ei tehnyt mitään terroritekoja, vaikka olisi voinut tehdä niin. Apostoli Paavali sanoo, että kaikki on minulle luvallista, mutta kaikki ei ole hyödyksi.

        Olemme armosta pelastuneita ilman omia tekojamme. Paavali kirjoittaa Tiituksen kirjeessä, ett armo kasvattaa meitä, että kasvaisimme, niin, että me hylkäämme synnin ja elämme siveästi tässä maailmassa.


      • On luoa evankelioita terroristikin, koska paholaisen kahleissa se kätyrinä pyytää surmaamaan monia.


    • Anonyymi00002

      Herjaamista on mitä harrastatte kyllä.
      Periaatteessa kristinusko on saatana palvontaa puheesi päätellen.

    • Anonyymi00003

      "Syntien anteeksi saaminen" tarkoittaa oman menneisyyden jättämistä ja tässä hetkessä elämistä. Se on mielenrauhaa ja energiaa samalla hetkellä ja tuottaa iloa. Henkisesti se tuntuu heräämiseltä. Valitettavasti uskovaisuus ehdollistaa sen Raamatusta poimituilla lauseilla. Kyse on kuitenkin uskonnoista riippumattomasta henkilökohtaisesta asiasta ja jokaisen omasta elämästä.

    • Anonyymi00004

      Ristiriitainen väite.

    • Anonyymi00005
    • Anonyymi00008

      olet mielisairas aku ankkaan uskova 🤣 tätä en varmasti saa anteeksi , mutta minä kuolinkin ja tiedän kuolemaan kaiken päättyvän , mitäs mieltä uskovainne olet ?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      948
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      712
    3. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      646
    4. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      615
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      69
      586
    6. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      33
      582
    7. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      554
    8. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      43
      551
    9. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      112
      515
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      490
    11. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      171
      474
    12. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      451
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      61
      382
    14. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      369
    15. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      42
      368
    16. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      362
    17. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      29
      354
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      96
      343
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      22
      338
    20. Kuhmolaiset valittaa kaikesta

      Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene
      Kuhmo
      9
      338
    Aihe