heips

kuinka saada lapset kuriin,että eivät kiusaisi muita
3127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ehkä kannattaa ensin ottaa kiusaaja puhutteluun, jossa kysytään kiusaajalta: "Miksi sinä kiusaat Mikkoa?" Mitä pahaa Mikko on sinulle tehnyt? Tiedätkö sinä miltä Mikosta tuntuu kun häntä kiusataan?

Nämä kysymykset tulisi esittää yksi kerrallaan ja siten että lapselta todella odotetaan vastausta jokaiseen kysymykseen. Tarkoituksena on saattaa lapsi todella miettimään tekojensa motiiveja ja seurauksia. Toimintaa voidaan tehostaa sillä että paikalla ovat sekä kiusaaja, kiusattu, että molempien vanhemmat. Tällöin kiusaaja ehkä alkaa ymmärtää että mikäli tälläinen määrä ihmisiä kokoontuu esittää hänelle kysymyksiä asiasta, niin ehkä kiusaaminen ei olekaan niin harmitonta kuin hänestä itsestään tuntuu. Kiusaaja itse pitää monesti kiusausta vain harmittomana huvina, jonka avulla hän yrittää saada kunnioitusta kaveriporukassa.

Tämän tapainen lähestymistapa tulisi suorittaa siten, että kyselevä sävy ei ole vihainen vaan todella kysyvä. Jos tähän lähtee aggressiivisella asenteella, kiusaaja todennäköisesti vastaa siihen samalla aggressiolla eikä edes ala ajattelemaan, koska jo ensimmäinen kysymys tulkitaan hyökkäykseksi, joka vaatii vastaavan tasoisen vastahyökkäyksen.

Tämä ei tietenkään toimi kaikkiin kiusaajiin, koska tuo motiiviensa ajattelu vaatii jo jonkin verran kypsyyttä ajatteluun, mutta itse kokeilisin tätä lähestymistapaa ennen rajumpia otteita. Parasta olisi kun kiusaaja ymmärtäisi tekojensa seuraukset ja lopettaisi kiusaamisen sen seurauksena eikä pelkästään välttääkseen rangaistuksen.

Kiusaamiseen tulisi kuitenkin aina puuttua, sillä monet ovat päättäneet päivänsä kiusauksen seurauksena.

Äänestä
  • täälläpäin lapset tuntuvat kiusaavan jopa toisten lasten vaatteista..ja kyseessä ovat alle kouluikäiset..

    Äänestä

  • kirous kirjoitti:

    täälläpäin lapset tuntuvat kiusaavan jopa toisten lasten vaatteista..ja kyseessä ovat alle kouluikäiset..

    Kuuluu lapsuuteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirous kirjoitti:

kuinka saada lapset kuriin,että eivät kiusaisi muita

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu