Suomen talous ei ole kasvanut 20 vuoteen - niin on väitetty. Miten asia oikeasti on?

Se on hyvin tärkeä aihe näin vaalien alla. Siitä pitäisi ehdottomasti keskustella ja keskustelun pitäisi pysyä esillä vaaleihin asti. Kun olen itse kommentoinut tätä Suomen talouskasvun pysähtyneisyyttä niin olen nyt huomannut, että kommenteistani unohtui yksi olennainen asia.

Talouskasvu ei ole ihan yksinkertainen juttu. Sille, miten kansantalous kussakin valtiossa tuottaa on erilaisia laskentatapoja, jotka näkyvät kirjainlyhenteissäkin. Kansainvälisissä lyhenteissä on GNP ja on GNI, ne eroavat laskentatavoissa. Suomen julkisessa keskustelussa käytetään lyhennettä BKT, bruttokansantuote, joka vastaa lyhennettä GNP. Suomalaisten ajatuksia sotkee kuitenkin toinen asia, ero BKT:n ja henkeä kohti lasketun kansantuotteen välillä. Kun tilastoissa verrataan BKT:ta ja sen kasvua maittain niin niissä käytetään jälkimmäistä. Väite, että Suomen talous ei ole kasvanut 20 vuoteen todella pitää likimain paikkansa jos tarkoitetaan henkeä kohti laskettua kansantuloa. Se on se olennainen asia, jonka olen unohtanut omissa kommenteissani tuoda esiin.

Kyllähän Suomen BKT kasvoi eurokriisin jälkeen jonkin verran vuoteen 2023 asti, jolloin Orpon hallitus aloitti, mutta henkeä kohti laskettu kansantulo polki paikallaan. Syy tähän on ilmeinen. Kun massamaahanmuutto on kasvattanut väestöä niin se on kasvattanut BKT:tä.

Vihervasemmiston propaganda on väittänyt 20 vuotta, että talouskasvua saadaan Suomeen vain massamaahanmuutolla. No, kaipa sitä saadaan jotain 1-2% - sen verran Suomen BKT on kasvanut viimeisten 20 vuoden aikana. Suomalaisten keskimääräinen varallisuus ja keskimääräiset tulot eivät kuitenkaan ole kasvaneet. Mihin se talouskasvu on mennyt? No, eiköhän se ole mennyt hyvätuloisille ja suurituloisille. Massamaahanmuutto on hyödyttänyt toisaalta matalapalkkaista työtä käyttäviä yrittäjiä ja toisaalta vasemmistolaisia poliitikkoja ja viranhaltijoita. Julkinen sektori on paisunut ylisuureksi, tuloerot ovat kasvaneet ja köyhyys on lisääntynyt.

Jos nyt sitten halutaan kasvattaa tuloeroja ja lisätä köyhyyttä niin siihen on olemassa kaksi mallia, vasemmiston malli ja oikeiston malli. Vasemmiston malli toteutuu massamaahanmuuttoa lisäämällä ja julkista sektoria paisuttamalla. Oikeiston malli toteutuu veropolitiikalla ja tukia leikkaamalla. Mielestäni pitäisi olla ja onkin olemassa malli, joka ei kasvata tuloeroja eikä lisää köyhyyttä. Se malli kasvattaisi BKT:tä niin paljon kuin se näinä ankeina aikoina ja globalisaation oloissa on mahdollista. Se malli jakaisi kasvun tasaisemmin koko kansalle. Iso ongelma kuitenkin on, että mikä puolue tai mikä hallituskoalitio voisi tätä mallia käyttää. Vaalit lähestyvät kovaa vauhtia eikä hyvältä näytä sen mallin kannalta.

4

<50

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vähän epätoivoisiahan ovat nämä yritykseni vastustaa trollipropagandaa, vääriä luuloja ja suoranaisia valheita. Ei oikein tahdo mennä viesti perille kuin pieninä pisaroina. Ei auta, pitää vain toivoa, että pienistä pisaroista kasvaisi pieni puro ja pienistä puroista vuolas virta.

    • Vajakki! Maahanmuutto saa Suomen nousuun!

    • Anonyymi00001

      Pölvästi! Himoverottaminen ja tukiaiset ovat syynä siihen, että Suomen talous ei kasva. Lisää leikkauksia ja verohelpotuksia rikkaille, niillä saadaan Suomi nousukiitoon!

    • Anonyymi00002
      UUSI

      No, jokatapauksessa Suomen julkinen velka on nyt tasoa 250 miljardia Euroa joka kasvaa vuosittain ja on peräisin ulkomailta !?

      Joten, keskustelu siitä onko talous kasvanut joka kuukausi jne...on hyödytöntä !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      97
      3055
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      48
      2496
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      48
      1291
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1047
    5. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      286
      980
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      889
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      10
      834
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      720
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      51
      685
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      37
      659
    Aihe