Miksei Ceutassa näkynyt naisia ja lapsia?

Ceuta on eräänlainen pienoismalli siitä, mitä Euroopassa on tapahtunut vähitellen viimeisten kahdenkymmenen vuoden aikana, professori Jukka Savolainen sanoo näkökulmassaan.

Pitkissä videoissa ja muussa tapahtumista levinneessä kuvamateriaalissa näkyi ennen kaikkea nuoria ja työikäisiä miehiä. Sama havainto on tehty toistuvasti myös Euroopan aiempien maahanmuuttoaaltojen yhteydessä. Jos ihmiset pakenevat vakavaa hätää, miksi kaikkein vahvimmat ja toimintakykyisimmät lähtevät ensimmäisinä samalla, kun perheen haavoittuvimmat jäsenet jäävät lähtömaahan?

Juuri siksi demografisen rakenteen olisi pitänyt olla yksi Euroopan maahanmuuttopolitiikan keskeisistä lähtökohdista.

Euroopan tulisi lähtökohtaisesti välttää suurten, vailla perhettä olevien nuorten miesjoukkojen vastaanottamista. Maahanmuuttopolitiikan etusijalle pitäisi asettaa perheet, naiset ja lapset.

Ajatus siitä, että heikosti koulutettu, ilman perhettä, opiskelupaikkaa, kielitaitoa, ja vakaata ammattiasemaa saapuva nuori mies yksinkertaisesti “kotoutetaan” jälkikäteen, on kriminologisesti perusteettoman optimistinen. Sosiaalisten siteiden puutteita ei voida korjata kotouttamishankkeilla, kielikursseilla tai matalapalkkaisella tilapäistyöllä.

Punavihreät eivät koskaan kyseenalaista tätä.
72172
6Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 72

Vanhimmat

Raiskauskulttuurien vaatimuksena on lähettää pojat ja miehet raiskaamaan vääräuskoisia.

3Äänestä
  • Musset tosiaan ovat siinä yliedustettuina.

    Äänestä

  • Raiskaus on osa periytyvää väkivaltaa.

    1Äänestä

  • Siksihän suomalainaiset heitä tänne haluavat eivätkä enää nykyään sitä peittele kuten näistäkin jutuista selviää.

    1Äänestä

  • Persu jaksaa mässäillä raiskaus-sanalla, joka on mielisanansa.
    Oli siellä naisia ja lapsiakin rantautumassa mutta usein miehet menevät edellä ja hakevat naiset perässä.

    Äänestä

  • Afrikkalaista uhrimieltä, kun jätkät jättävät daamit ja kersat heitteille. Lisää tämmöisiä sankareita Suomeen kohottamaan BKT:tä!

    Äänestä

  • AI-yhteenveto Kymmenet tuhannet ihmiset pyrkivät heinäkuun lopulla 2026 Marokosta Espanjan rajakaupunkiin Ceutaan, mikä herätti laajaa poliittista huolta ja vaatimuksia EU:n tiukemmasta rajaturvallisuudesta. Laajemmasta, pysyvästä "invaasiosta" ei kuitenkaan puhuta tieteellisissä tai virallisissa tilastoissa, sillä suuri osa afrikkalaisista siirtolaisista liikkuu mantereen sisällä, ja maahanmuuttoon vaikuttavat aina tiukat raja- ja EU-politiikat.Ajankotainen tilanne ja reaktiotCeutan tapahtumat: Heinäkuun lopussa 2026 tuhansia ihmisiä saapui Espanjan rajalle Ceutassa, mikä johti poikkeuksellisiin turvatoimiin ja poliittiseen kriisiin.Poliittinen paine: Useat EU-maat vaativat tiukempia toimia ja ulkorajojen valvontaa, ja aiheesta on käyty vilkasta keskustelua myös Suomessa.Tilastot: Tutkimusten mukaan suurin osa Afrikan sisäisestä ja ulkoisesta muuttoliikkeestä suuntautuu muihin Afrikan maihin, eikä ennustetuille satojen miljoonien tai miljardien ihmisten siirtymille Eurooppaan ole löydetty tilastollista pohjaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Persu jaksaa mässäillä raiskaus-sanalla, joka on mielisanansa.
    Oli siellä naisia ja lapsiakin rantautumassa mutta usein miehet menevät edellä ja hakevat naiset perässä.

    Persut mässäilevät sanalla, matut hoitavat miehekkäästi itse suoritukset.

    Äänestä

  • Anonyymi00043 kirjoitti:

    AI-yhteenveto Kymmenet tuhannet ihmiset pyrkivät heinäkuun lopulla 2026 Marokosta Espanjan rajakaupunkiin Ceutaan, mikä herätti laajaa poliittista huolta ja vaatimuksia EU:n tiukemmasta rajaturvallisuudesta. Laajemmasta, pysyvästä "invaasiosta" ei kuitenkaan puhuta tieteellisissä tai virallisissa tilastoissa, sillä suuri osa afrikkalaisista siirtolaisista liikkuu mantereen sisällä, ja maahanmuuttoon vaikuttavat aina tiukat raja- ja EU-politiikat.Ajankotainen tilanne ja reaktiotCeutan tapahtumat: Heinäkuun lopussa 2026 tuhansia ihmisiä saapui Espanjan rajalle Ceutassa, mikä johti poikkeuksellisiin turvatoimiin ja poliittiseen kriisiin.Poliittinen paine: Useat EU-maat vaativat tiukempia toimia ja ulkorajojen valvontaa, ja aiheesta on käyty vilkasta keskustelua myös Suomessa.Tilastot: Tutkimusten mukaan suurin osa Afrikan sisäisestä ja ulkoisesta muuttoliikkeestä suuntautuu muihin Afrikan maihin, eikä ennustetuille satojen miljoonien tai miljardien ihmisten siirtymille Eurooppaan ole löydetty tilastollista pohjaa.

    Matu halusi testata euroopan valmiutta tulevaan hyökkäykseen eurooppaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Siksihän suomalainaiset heitä tänne haluavat eivätkä enää nykyään sitä peittele kuten näistäkin jutuista selviää.

    Jokaisen pluskoon muijan haave on saada 6 marokkolaista poikaystävää...

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Persu jaksaa mässäillä raiskaus-sanalla, joka on mielisanansa.
    Oli siellä naisia ja lapsiakin rantautumassa mutta usein miehet menevät edellä ja hakevat naiset perässä.

    Toki pystyt tuonkin väitteen todistamaan?

    1Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Persut mässäilevät sanalla, matut hoitavat miehekkäästi itse suoritukset.

    Ja vihavassarit tuomitsevat ne puheet, eikä tekoja (eli raiskauksia).

    1Äänestä

Ei, koksa pakolaisyrittäjät joutui uimaan autonrenkailla jopa vähän yli 100m kiertääkseen aidan. Joka on Marokon ja Ceutan välillä meressäkin.

Äänestä
  • Olisi voinut kuvitella että lääkäreille ja insinööreille on useampikin headhuntteri jo valmiiksi rannalla kisaamassa kuka ehtii kaappaamaan näitä lukutaidottomia "huippuosaajia" eniten omaan maahansa paikkaamaan pulaa tekijöistä.
    Selvästi oli nähtävissä että nyt olisi aikaansaavia ja hyvää tahtoa täynnä olevia tekijämiehiä saatavilla joiden naapurissa kaikki asuvat mielellään.

    1Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Olisi voinut kuvitella että lääkäreille ja insinööreille on useampikin headhuntteri jo valmiiksi rannalla kisaamassa kuka ehtii kaappaamaan näitä lukutaidottomia "huippuosaajia" eniten omaan maahansa paikkaamaan pulaa tekijöistä.
    Selvästi oli nähtävissä että nyt olisi aikaansaavia ja hyvää tahtoa täynnä olevia tekijämiehiä saatavilla joiden naapurissa kaikki asuvat mielellään.

    Hyvin nuoria monet olivat ja ehkä heillä ei ole ollut mahdollisuutta käydä koulua
    Syyrialaispakolaiset, joita on Saksassa paljon ovat olleet pitkälle koulutettuja ja useat ovat lääkäreitä.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Olisi voinut kuvitella että lääkäreille ja insinööreille on useampikin headhuntteri jo valmiiksi rannalla kisaamassa kuka ehtii kaappaamaan näitä lukutaidottomia "huippuosaajia" eniten omaan maahansa paikkaamaan pulaa tekijöistä.
    Selvästi oli nähtävissä että nyt olisi aikaansaavia ja hyvää tahtoa täynnä olevia tekijämiehiä saatavilla joiden naapurissa kaikki asuvat mielellään.

    Eivätkös suomalaiset rekryfirmat perustane toimipisteitä Ceudaan? Lähihoitajien, lääkäreiden, paperi-insinöörien, ydinfyysikoiden tsunami vyöryy pelastamaan maamme taloutta. ”Mikään ei pysäytä meitä!”

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Hyvin nuoria monet olivat ja ehkä heillä ei ole ollut mahdollisuutta käydä koulua
    Syyrialaispakolaiset, joita on Saksassa paljon ovat olleet pitkälle koulutettuja ja useat ovat lääkäreitä.

    ” Hyvin nuoria monet olivat ja ehkä heillä ei ole ollut mahdollisuutta käydä koulua
    Syyrialaispakolaiset, joita on Saksassa paljon ovat olleet pitkälle koulutettuja ja useat ovat lääkäreitä.+
    😂 jep. Just näin.

    Äänestä

  • Ne tuodaan laivoilla aivan ranikkoille asti yön aikaan ja sitten annetaan kumi veneet tai renkaat että pääsevät turvallisesti ryöstämään ja raiskaamaan 😂😂😂

    Äänestä

Nyt on asiaa.

Äänestä
  • Ei Aasiaa, vaan kyse on Afrikasta.

    Äänestä

Siksi ei näkynyt, että alikehittyneestä maasta ajettiin euroopan valloitukseen nuoria joita voi uhrata jos joku sattuu tähtäämään oikein.
Heidän piti olla se väki joka sotkee yhteiskunnan jotta imaamitaso voi rauhassa
tulla moskeijan rakennussarjat mukana.

Äänestä
  • Eivät näyttäneet mitenkään uskonnollisista vaan tavallisilta nuorilta ihmisiltä. Persu yrittää keittää ja pakkosyöttää oikeistoreseptillä kokattua propagandasoppaa jokaisen tapauksen yhteydessä.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Eivät näyttäneet mitenkään uskonnollisista vaan tavallisilta nuorilta ihmisiltä. Persu yrittää keittää ja pakkosyöttää oikeistoreseptillä kokattua propagandasoppaa jokaisen tapauksen yhteydessä.

    Okei, kun eivät yhtään näyttäneet uskonnolisilta uituaan Välimeren yli, niin sitten: tervetuloa KELAilemaan Suomalaisten veronmaksajien kustannuksella.

    Äänestä

Tollasesta uimareissusta eivät selvinneet edes kaikki normaalikuntoiset miehetkään. Lapsille se olisi aika mahdoton ja vaarallinen urakka. Taisivat naisetkin olla sen verran järjissään, etteivät lähteneet henkensä kaupalla uimaan. Tässä saattaa olla kyse miesten ja naisten yleisemmästäkin erosta. Naiset ajattelevat päällään, miehet tekevät ensin ja ajattelevat sitten jos sittenkään.

1Äänestä
  • Islamissa naisella ei ole arvoa.

    1Äänestä

  • Siellä nostettiin pikkuvauvaa kuvissa rannalta ylös ja nuoria naisia oli myös kiipeämässä rantakallioilla.

    1Äänestä

  • Miehet edellä, vaikka heikoille jäille, vai kuinka se nyt menikään?

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Siellä nostettiin pikkuvauvaa kuvissa rannalta ylös ja nuoria naisia oli myös kiipeämässä rantakallioilla.

    Ohhoh. Tervetuloa Suomen sosiaalihuollon asiakkaiksi, vaikka kaikki!

    Äänestä

Naiset ja lapset eivät rsiskaa ja tapa, siksi vain nuoria muslimi jätkiä pyrkii väkivalloin Eurooppaan.

1Äänestä
  • Länsimaisilta somekanavilta olivat saaneet vihjeet, että Marokon puolelta raja on auki.
    Vanhoillispersu kuvittelee kaikkien olevan yhtä taantumuksellista kuin itse on.

    Äänestä

Punavihreät ovat vähä-älyisiä

Äänestä
  • Suvakit nimenomaan.

    Äänestä

  • Päinvastoin. Umpikieroa, älykästä porukkaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00055 kirjoitti:

    Päinvastoin. Umpikieroa, älykästä porukkaa.

    Lenin, Marx, Engels…

    Äänestä

Kun katsoo Ceutassa varjossa lepuuttavia ihmisiä,
niillä ei ole välttämättä mitään aiempaa kokemusta
länsimaisesta elämäntavasta.

Ei käydä öissä, ei opsikella. Suomen osa
olisi 100% sti
tarjota sosiaalitukia.

Ekaa kertaa kengät jalkaan, ei koskaan aiempaa kokemusta kylmästä,
pimeästä, työttömyydestä…mistään.
Olisi nopeampaa kuvailla, millaisissa oloissa kasvoivat.

Valtavat turhaumat ajan mittaan.

Maahan vyöryvän massan mukana voi tulla kuka ja mikä tahansa.

Äänestä
  • Näin on.

    Äänestä

  • Länsimaisisen tyylisissä kesäpukineissa ja jalkapallojoukkeiden fanipaidoissa useimmat. Tavallisia nuoria olivat.

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Länsimaisisen tyylisissä kesäpukineissa ja jalkapallojoukkeiden fanipaidoissa useimmat. Tavallisia nuoria olivat.

    Toivottavasti rannalle on jo asennettu WIFI-tukiasemia, mutta ovatko kaikkien kännykät säilyneet toimintakykyisinä uimareissun aikana?
    Jokaiselle nyt pian vedenpitävä Samsunki sekä kertomus vainosta ja rasismista kotopuolessa.

    Äänestä

Vastaanottajamaassa
niitä yhdistää uskonto.

Ja se on pelottava tekijä tässä yhtälössä.

Äänestä

Hyvä avaus.

Äänestä

Oli siellä naisia, ja lapsia, jos ne olivat vaan näkymättömiä, Allahkin on näkymätön, miksei se siis voisi olla ihan mahdollistakin?

Äänestä

Raiskaus on osa sotimiskulttuuria. Eihän maihinnousijoita muuten lähetettäisi.

Äänestä
  • Persu kehittä omassa päässään legendaa kun sitä ei todellisuudessa ole.

    Äänestä

Savolaiselta täyttä asiaa.

Äänestä

Raiskaten alkunsa saaneet osaavat näköjään uida?

Äänestä
  • Osaavatkohan kaikki lestadiolaislapset uida?

    Äänestä

Villiä menoa. Tästä huutavasta työvoìmapulasta kärsivät tykkäävät.

Äänestä
  • Ei ole täällä nähty yhtään marokolaista meriuimaria joita öyhöpersu näyttää epätoivoisesti kaipaavan.

    Äänestä

Suomen käännytyslakia on helppo toteuttaa koska kaikkein heikoimmassa ja suojattomammassa asemassa olevat eivät rajalle ensimmäisenä saavu.

Äänestä

KEEP EVERY SINGLE ONE OF THESE AWAY FROM Europe!
You gonna thank me for it!

1Äänestä

Tuo Ceutan tapaus oli järjestetty hybridivaikuttaminen, ei sitä voi mitenkään verrata oikeaan pakolaisuuteen. Noilla nuorilla miehillä ei ollut edes tarkoitus pääsyä sen enempää Espanjaan kuin Eurooppaan!

Äänestä

Ne oli hukutettu pois tieltä!!

Äänestä

Asia on hoidettu miltei samana päivänä siellä mutta oikeistopopulistit hyppivät edelleen turhaa hyppyään tyhjään.

Äänestä

Suvakki nainen ajaa valkoisen autonsa rannalle ja jakaa ruokaa pedofiililaumoille. Sitten tulee armeija ja ajaa lauman hajalle.

https://youtu.be/WKIZfW-pm08?

Toivotaan että kyseinen selvästi vihervasemmistolainen nutturapää saa lauman omaan kimppuunsa eikä syyttömien lapsiuhrien kimppuun. Tällaiset ihmiskauppiaat tukee pedofiilen saapumista eurooppaan.

Äänestä
  • Tuollainen eurooppalaisten naisten vihaaja ihmiskunnan uhraaja pitäisi laittaa johonkin matujen vankilaan lähi-itään miesten käsiteltäväksi niin tietäis mitä saastoja tuossa auttaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Tuollainen eurooppalaisten naisten vihaaja ihmiskunnan uhraaja pitäisi laittaa johonkin matujen vankilaan lähi-itään miesten käsiteltäväksi niin tietäis mitä saastoja tuossa auttaa.

    Kunnon poikia hän auttaa. Toivottavasti tulevat tänne suomeen.

    Äänestä

Selityshän oli aina että vaikealle ja vaaralliselle matkalle piti lähettää nuoria vahvoja miehiä. Naiset ja vanhukset eivät olisi siitä selviytyneet.
Perille päästyä piti sitten kutsua perhe perästä ja meillähän perheenyhdistäminen oli itsestäänselvyys.
Ja se hyväksyttiin että perhekäsitys tarkoitti koko sukua, useampia vaimoja ja kaikkien isovanhempia luonnollisena osana kulttuuria.
Kaikki kotoutettiin mikä tarkoitti että täällä sai olla kuin kotonaan ja jatkaa samanlaista elämää alistumatta mihinkään suomalaisen yhteiskunnan vaatimuksiin.
Monikulttuurisuus oli arvoista korkein mutta suomalainen kulttuuri jäi sen arvostuksen ulkopuolelle.

1Äänestä

vilahti siellä se lapsi, hänelle vain ili lyhympi parta, mutta saman kokoiset kulkusetm kuin isällä

Äänestä

Meillä mummot kutoo sukkia vain viriileille nuorille miespuolisille ulkomaantuliaisille. Pakolaisnaiset niitä kiinnosta.

Äänestä

Hölmöhkö kansa tosiaankin.

Äänestä

Oletetaan että parikymppiset innokkaimmassa sekstailuiässä olevat miehet eläisivät kiltisti selibaatissa kun muuttavat kulttuurista missä naiset pukeutuvat säkkeihin kulttuuriin missä naiset ovat lähes alasti (ainakin kesäisin)

Äänestä
  • Uutiset toistaa sivistyneen näköisen valhetelijan kommenttia "ei täällä kukaan aiheuta häiriötä". Miksi eivät pyysä samaa haastattelua sitl
    Terroristin mäköiseltä? Siksikö että tietävät ettei sen valheita kukaan uskoisi enää.

    Äänestä

Punavihreät näkevät kaikki pakolaiset naisina ja lapsina…

1Äänestä

Mätä vale medioiden mukaan oli ,mutta nämä oli vihervasemmiston maksettuja muta kuonoja ,joita näkee aina kun jotain tämän suuntaista näkyy ,hyvä esim, syyriän pakolaiset kun tuli kumi venheillä ,samaa poikaa näytettiin joka paikassa oli rähjädys ,tai hukkuminen sama kakra aina näytteli suurta näytelmää joka meni etenkin suomen kukkahattattuihin kuin häkä ,kyllä mahtoivat suomellekkin nauraa maha kippurassa miten sinisilmäistä aivotonta porukkaa asuu suomessa😂😂😂😂

Äänestä

Tässä ei ole nyt kyse persuista vaan meidän turvallisuudestamme. Koska tuo asia ymmärretään niinkuin 100% . En ole politiikassa mukana mutta jokainen varmaankin näki että suurin osa oli nuoria miehiä. Ei tarvi olla persu, että ymmärtää vihdoinkin tämän .

Äänestä
  • Jokainen täysjärkinen sen ymmärtää ei siihen mitää persuja tarvita.

    Äänestä

  • Anonyymi00066 kirjoitti:

    Jokainen täysjärkinen sen ymmärtää ei siihen mitää persuja tarvita.

    Kyllä sen ymmärtääkin kaikki muut paitsi terroristipedofiilien kerääjät eli sdp rkp vihreät vasemmisto kokoomus

    Äänestä

Vastaan aloituksen kysymykseen: Siksi tietenkin, koska ilmastovaikutukset ahdistavat vain nuoria miehiä! 😮

Äänestä

Hyvä avaus.

Äänestä

Espanja voisi valloittaa koko Marokon ja työntää
ne etelään seuraavaan maahan siten Eurooppa saisi palan
Marokkoa, sillä tavalla maat ovat aina laajentuneet kautta historian!
Lukekaa historiaa niin teille selviää useiden maiden maa-alueet ja miten ovat tulleet.
Viikingit Ruotsista ja Norjasta ottivat mielummin kuin kävivät kauppaa.

Äänestä

Suomessakin ovat niin olevinaan Viikinkejä......HAHAHAHAAA.......!!

2Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ceuta on eräänlainen pienoismalli siitä, mitä Euroopassa on tapahtunut vähitellen viimeisten kahdenkymmenen vuoden aikana, professori Jukka Savolainen sanoo näkökulmassaan.

Pitkissä videoissa ja muussa tapahtumista levinneessä kuvamateriaalissa näkyi ennen kaikkea nuoria ja työikäisiä miehiä. Sama havainto on tehty toistuvasti myös Euroopan aiempien maahanmuuttoaaltojen yhteydessä. Jos ihmiset pakenevat vakavaa hätää, miksi kaikkein vahvimmat ja toimintakykyisimmät lähtevät ensimmäisinä samalla, kun perheen haavoittuvimmat jäsenet jäävät lähtömaahan?

Juuri siksi demografisen rakenteen olisi pitänyt olla yksi Euroopan maahanmuuttopolitiikan keskeisistä lähtökohdista.

Euroopan tulisi lähtökohtaisesti välttää suurten, vailla perhettä olevien nuorten miesjoukkojen vastaanottamista. Maahanmuuttopolitiikan etusijalle pitäisi asettaa perheet, naiset ja lapset.

Ajatus siitä, että heikosti koulutettu, ilman perhettä, opiskelupaikkaa, kielitaitoa, ja vakaata ammattiasemaa saapuva nuori mies yksinkertaisesti “kotoutetaan” jälkikäteen, on kriminologisesti perusteettoman optimistinen. Sosiaalisten siteiden puutteita ei voida korjata kotouttamishankkeilla, kielikursseilla tai matalapalkkaisella tilapäistyöllä.

Punavihreät eivät koskaan kyseenalaista tätä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu