Edelliset ketjut:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19328704/eagle-filters-group-sijoituskohteena-ketju-5
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19235295/eagle-filters-group-sijoituskohteena-ketju-4
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19013893/eagle-filters-group-sijoituskohteena-ketju-3
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18353503/eagle-filters-group-sijoituskohteena-ketju-2
Jatketaan keskustelua First North Finland -listalla noteeratusta Eagle Filters Group Oyj:stä sijoituskohteena edellisen ketjun tkommentoinnin sulkeuduttua.
Reaaliaikainen kurssi (pörssin aukioloaikoina):
https://www.google.com/finance/quote/EAGLE:HEL
Keskustelussa ei ylläpidon aiemman toiveen mukaisesti listata yksityisten omistajien nimiä, ellei kyseessä ole tunnettu sijoittaja (josta löytyy esimerkiksi lehti- tai verkkoartikkeli). Tarvittaessa omistajiin voidaan viitata osakasluettelon järjestysnumeroilla tai jollain muulla tavoin nimiä suoraan mainitsematta:
https://eaglefiltersgroup.com/shareholders/
Edelliset ketjulinkit ja pelisäännöt lainattu aikasemmasta ketjusta, joten jatketaan keskustelua.
Eagle Filters Group sijoituskohteena, ketju 6
161
2829
Vastaukset 161
- Anonyymi00001
Tätä ei ole ehkä mietitty täällä, mutta kerrotaan nyt sekin. Eli Eagle Filterin ydintuote eli suodatinkangas ei vain lisää sähköntuottoa kaasuturbiineissa.
Sehän myös todennäköisesti myös säästää sähköä ilmastointilaitteissa. Joiden ilman sisäänotto otetaan filttereiden kautta. Ja Eagle Filtterihän käsityksen mukaan pyrikii pääsemään noille markkinoille, jotka ei taida olla mitkään pienet markkinat myöskään, Joku pieni kauppahan ilmastointti filttereihin oli jo saatu avattua.
Ja jos nuo ilmastointilaitteidenkin filtterit tulevaisuudessa tulee olemaan Eagle filterin suodatinkankaasta tehty. Niin sen kankaan läpäisykyky on käsitykseni mukaan parempi kuin kilpailijoilla. Tämä tulee tietysti vähentämään sähkönkulutusta, koska niistä suodattimista saadaan helpommin ilmaa läpi.
Joten yhteenvetona ja minusta merkittävänä asiana Eagle filtterin tuotteet voidaan nähdä sähköntuottoa lisäävänä kaasuturbiineissa sekä sähkönkäyttöä vähentävänä tuotteena ilmastoinnissa, johon ei kilpailijoilla taida löytyä vastinetta. Eli minusta aika hieno juttu.
Ja kannattaa miettiä, että ilmastointilaitteet ei ole mikään piene sähkönsyöjä isossa mittakaavassa. Jossa jo varmasti prosentin tai parin pois leikkaaminen tuntuu heti sähkölaskussa isoissa rakennuksissa ja mitä se olisi maailmanlaajuisesti sitten?
Nyt vain ei ole tietoa paljon Eaglen Filtterit vähentäisi ilmastoinnin sähkönkulutusta. Mutta lienee voisi veikata tuota 1-2% vähintään.
Vai jollain asiasta parempia tietoa/ajatuksia?- Anonyymi00010
Sillä ei ole mitään merkitystä miltä sinusta tuntuu tai ajattelet. Ihan muut asiat ratkaisee miten käy tai on käymättä.
- Anonyymi00021
Anonyymi00010 kirjoitti:
Sillä ei ole mitään merkitystä miltä sinusta tuntuu tai ajattelet. Ihan muut asiat ratkaisee miten käy tai on käymättä.
Eli olet sitä mieltä, että Eagle filterin tuote on ylivoimainen? Kysymys on enää miten sen tuotanto saadaan rullaan ja jatkuva rahapula helpottaa kun tulos kääntyy plussalle.
- Anonyymi00028
Anonyymi00021 kirjoitti:
Eli olet sitä mieltä, että Eagle filterin tuote on ylivoimainen? Kysymys on enää miten sen tuotanto saadaan rullaan ja jatkuva rahapula helpottaa kun tulos kääntyy plussalle.
En ole sitä mieltä että Eagle Filterin tuote on ylivoimainen. Jos se olisi ylivoimainen, sitä myytäisiin pilvin pimein. Kapasiteetti olisi kasvatettu niin isoksi kuin vain mahdollista.
- Anonyymi00002
Veronpalautuksilla ostajat ovat nyt nostaneet tuon yli seitsemän sentin. Itse odotan viikon, että nämä ovat rahansa käyttäneet ja käyn hakemassa taas alle kuuden sentin. Uskoisin, että 6,80 tasolla saa taas ostettua lähempänä kuun puoliväliä.
- Anonyymi00022
Ollaan kuun puolivälissä jo! Ja tänään 14.8.2026 Eagle filterin hinta teki jostain syystä nousupiikin. Katsellaan jääkö sihen ja laskettelee takaisin.
Itse veikkaan jonkinlaista nousua ensiviikon OVK:oohon. Sitten arvotaan taas suuntaa. Ehkä se on sitten lopulta ylöspäin viimeinkin ja pysyvämmin.
- Anonyymi00003
Joo, ei ole mitään syytä, ettei valuisi alle seiskan. Ei vaan mennyt edellisillä viikoilla niin alas, kuin oletin.
- Anonyymi00004
Ei ole myöskään mitään syytä, ettei menisi vähitellen lähemmäs kasia. Itse ostan varmuuden vuoksi heti, mitä pystyn, ettei jää sitten kurssinousu harmittamaan.
Mutta eipä näistä lyhyellä aikavälillä koskaan tiedä mihin menee. - Anonyymi00005
Osariin enää reilut pari viikkoa aikaa. Silloin saattaa tulla isompaa liikettä osakkeeseen.
- Anonyymi00006
Kyllä tässä seuraavat psri viikkoa ylöspäin mennään. 10 senttiä voi hyvinki rikkoutua. Jos nyt sitten tulis hyviä uutisia niin siitä sen lähtee uudelle uralle. Tarpeeksi jo räpiköity, nyt voi lentää. Noissa datakeskuksissakin huikea potentiaali. Öljymarkkinoiden epävarmuus on niin kauan kuin on Trump ja Putin. Luulisi Eaglen markkinoiden kasvavan lähivuosina isostikkin.
- Anonyymi00007
Tässä on ollut kesölomat jotka myös aiemman ketjun paikallaolija oli huomannut tehtaan parkkipaikalla, ja oliko joku tutkinut tullidatasta että toimituksia olisi mennyt niukasti? En löytänyt tullidataviestiä foorumeilta, ainoastaan viittauksen jonkun tekemiin tutkimuksiin.
Yleisin loma-kk osuu toki sitten jo nykyiseen neljännekseen, mutta noita toimituksia olisi hyvä tehdä, jotta maksuajat alkaisi pyörimään. Voitolliseksi päästään kun/jos toimitukset etenee hyvin, ja rahat saadaan tilille (olettaisin myös tuloutettavan vasta maksettuna?)Tiedättekö kuinka hyvin tullidatasta on saanut ylipäätään veikattua toimituksia?
Kesäkaudella tai keväästä tullut uutta pamppua, ja tiedotettu datakeskushankkeesta. Pelkän taikakankaan myyntiputken kehityksestä en ole löytänyt uutta tietoa.
Olen pitkään ollut sitä mieltä, että pienempiä omistuksia muista yhtiöistä, tai ainakaan kiinteistöä ei ehkä olisi tarvinnut arvostaa niin alas kuin on tehty. Pienemmät omistukset vaikutti siltä, että niissä voisi olla synergioitakin. (Toinen suodatuslafka ja Nuuka) - Anonyymi00008
Sehän tarkoittaa vain sitä, että niin tässä kuin monessa muussakin pikkuyhtiössä palstakeskusteluissa kaikki hyvä vain tuppaa tapahtumaan tuosta vain ja odotukset laitetaan pilviin. Todellisuus mihin yritykset pystyvät on sitten aivan jotain muuta.
- Anonyymi00009
Näkeehän sen kurssista. Antihinnan alapuolella ollaan, kun sijoittavat ovat pettyneet. Ja uusia omistajia ei tule, kun ei saada nyt vedätysjuttuja lehtiin.
Lukujen perusteella tuo on strong sell tällä hetkellä, vaikka tulevaisuudessa on kaikkea mahdollista hyvää tulossa. Saarion ohjeiden mukaan käänneyhtiöitä kannattaa ostaa vasta kun käänne on tapahtunut ja itse en ole vakuuttunut, että tämä vielä olisi, koska yhtiön johdon luulisi hehkuttavan sitä joka käänteessä, mutta eivät ole tällaista tehneet. - Anonyymi00011
Anonyymi00009 kirjoitti:
Näkeehän sen kurssista. Antihinnan alapuolella ollaan, kun sijoittavat ovat pettyneet. Ja uusia omistajia ei tule, kun ei saada nyt vedätysjuttuja lehtiin.
Lukujen perusteella tuo on strong sell tällä hetkellä, vaikka tulevaisuudessa on kaikkea mahdollista hyvää tulossa. Saarion ohjeiden mukaan käänneyhtiöitä kannattaa ostaa vasta kun käänne on tapahtunut ja itse en ole vakuuttunut, että tämä vielä olisi, koska yhtiön johdon luulisi hehkuttavan sitä joka käänteessä, mutta eivät ole tällaista tehneet.Yhtiössä johtopaikkoja vaihtunut ja EF uudet talousjohtaja ja toimari kai aloitellut kesän alla/kesällä? Kun nyt on ollut lisäksi hiljainen jakso, jolloin vain pakolliset julkaistava, "vedätysjuttuja" ei oikein voikaan tehdä. Vaikea se toki on uskoa kaikkien näiden kvartaalien jälkeen, että juuri nyt olisi se hetki kun ennätys-tilauskanta olisi saatu purettua ja taikakangas lähtenyt vetämään.
Saarion perusteluihin kummemmin perehtymättä, uskoisin itse osakkeen hinnnan lähtevän aika nopeasti heijastelemaan uutta tilannetta, missä toimitukset tapahtuvat ja kangaskauppa lähtee käyntiin, kun mainitut asiat ovat on julkaistu. Tästä syystä kiinnostaa jos mahdollista käänteen tapahtumista voisi ennakoida vaikkapa sen tullidatan perusteella, mitä joku oli aiemmin tutkinut suunnilleen vakuuttavan oloisesti.
Kapasiteetissä ja kulurakenteessahan tuo käänne näyttäisi joltain osin automaation myötä tapahtuneen viimeisten raporttien perusteella. Vielä kun tehokkaasta toiminnasta saisi rahaa
- Anonyymi00012
Siinäpä se...vielää kun toiminnasta saisi rahaa...
Siinä se Eaglen toiminnan ja kurssikehityksenkin perusongelma on. Tuotetta ainakin väitetään laadukkaaksi ja markkinoita, tarvetta ja kysyntää periaatteessa on, ja "myynti ei ole ongelma". Mutta mutta... oli se sitten sektorin ominaislaatua tai jotain muuta, mutta Eagle ei ole saanut rahaa valmistamistaan suodattimista. Kangasta sellaisenaan ei ole vielä juuri myyty. Tavallaan voisi olettaa, että jos joku joskus valitsee tätä kangasta ostaa, he ovat halukkaita siitä sitten myös maksamaan. Filttereiden maksuajat ilmeisesti elävät jotain bysanttilaista näennäiselämää rinnakkaisuniversumissa, joten volyymit pitää saada melkoisiksi, että niistä tulee montakaan polettia keskimääräiseen kvartaaliin. Nyt uutisoitiin täysin aiemman käytännön vastaisesti (ok, on ollut miehistönvaihdoksia...) joku "kumppanuus". Ei tää nyt paljoa lupaa...
Toisaalta: Saarion kirjasta on suvussa varmaan kolmekin painosta. Aina kun on tullut mieleen lukea, en ole yhtäkään löytänyt. Olisiko kuitenkin mahdollista. että tuo perusprinsiippi käänneyhtiöistä soveltuu huonosti 1900-lukua huomattavasti nopeammin reagoivaan nykyaikaan? Ja erityisen huonosti Eagleen, jonka "käänteestä" ei ole mahdollista saada mitään todellisia merkkejä ennen, kuin se on jo pitkälti toteutunut. Kvartaalitiedotteet ja jopa tilinpäätökset ovat perinteisesti olleet (lakien puitteissa, luonnollisesti) niin täyttä kissanminttu- ja hulluruohopeltoa, ettei niistä ole varmuudella voinut päätellä kuin sen, että yhtiöön tulee rahaa sisään vain osakeanneista. Tässä ei vielä ole mikään muuttunut.
Jos vientidatan viitteet siitä, että muutos olisi tapahtunut, saavat vahvistusta Q2-raportista, silloin on "saariolaiset" klo 10.06 jo jonkin matkaa myöhässä julkkariaamuna. Tietysti, jos käänne on todellinen, niin nousu jatkuu pitkään ja silloin saariolaistenkin on kiva olla kyydissä.
Mutta jos vihdoin jotain näkyy viivan alla, niin pomppu voi kyllä olla jo ensimmäisinä minuutteina aika veret seisauttava.
Bittiumista laitoin AOT-laput laitaan, kun niistä voitolla eroon pääsi. Laitanko rahat Eagleen? Joo... selvästi alle 7 sentin. Usko siihen, että mikään olisi vieläkään muuttunut, on melko vähäinen.
Samuel Beckettin "Huomenna hän tulee" ei liene pyörinyt kotkalaisissa teattereissa ainakaan Eaglen taipaleen aikana... Joku voisi sovittaa näytelmän paikallisesti ihan tämän ryhmän keskustelujen pohjalta... - Anonyymi00013
Tässä keskustelussa on kyllä niin paljon spekulaatiota. Yhtiön tilanteesta on todella vähän julkista dataa minkä pohjalta johtopäätöksiä voisi tehdä. Fakta on se, että jos yhtiön toiminta raketoisi ja tilauksia tulisi isosti sisään, tästä olisi tietoa. Se, että EF on saanut yhden asiakkuuden datakeskusmarkkinoilta on hienoa, mutta kukaan ei kerro kuinka monta suodatintoimitusta EF:n kilpailijat ovat klousanneet samassa ajassa? EF kutittelee valtavan markkinan kulmaa, mutta markkinaan kunnolla pääseminen on monen vaiheen päässä, jos silloinkaan. En ole pessimisti, mutta on katsottava faktoja tarkasti ja oltava kriittinen tekemään mitään hätiköityjä johtopäätöksiä.
- Anonyymi00014
Jos tuo elokuun lopun tulos on vähänkään pettymys, niin tulee melkoinen myyntitsunami tälle osakkeelle. Toinen juttu on, kuka ostaa, koska nytkään ei näytä käyvän kaupaksi ja nämä sadan tuhannen ja suuremmat omistajat näyttävät käyttäneen jo nyt kaikki rahansa tähän lappuun uskoen sen moninkertaistuvan.
Yleensä näissä pienissä yrityksissä ei hyvin käy ja ihmeitä luvataan, mutta niitä ei sitten tapahdu.- Anonyymi00015
Voi se olla myös ostotsunami.
Eagle filterin kangas kykenee kumminkin sekä lisäämään sähköntuottoa (kaasuturbiinit) kuin myös vähentää sähköntuottoa (ilmastointi). Ja tuollaiselle on kysyntää näinä aikoina.
Joista tietysti kaasuturbiinien suodattimet on johon nyt ladattu paljon odotuksia.
Mutta jos tähän saadaan uutta positiivista tietoa ilmastoinnin etenemisestä tai sitten vaihtoehtoisesti kangaskaupasta seuraavassa osarissa niin voi tämä nousuksikin kääntyä.
Toisaalta ei tuo Eagle filteri ole mitään ihmeellisiä luvannutkaan, joten kaikki positiivinen on varmasti hyvä juttu. - Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Voi se olla myös ostotsunami.
Eagle filterin kangas kykenee kumminkin sekä lisäämään sähköntuottoa (kaasuturbiinit) kuin myös vähentää sähköntuottoa (ilmastointi). Ja tuollaiselle on kysyntää näinä aikoina.
Joista tietysti kaasuturbiinien suodattimet on johon nyt ladattu paljon odotuksia.
Mutta jos tähän saadaan uutta positiivista tietoa ilmastoinnin etenemisestä tai sitten vaihtoehtoisesti kangaskaupasta seuraavassa osarissa niin voi tämä nousuksikin kääntyä.
Toisaalta ei tuo Eagle filteri ole mitään ihmeellisiä luvannutkaan, joten kaikki positiivinen on varmasti hyvä juttu.Eikö se taikakangas = ilmastointi, ja sitten on erikseen tämä tähän asti "varsinainen" liiketoiminta, eli suodattimet monenlaisiin turbiineihin?
Turbiinihommia tehdään Kotkassa ja sitä automatisoitu nyt -25–26, mutta suhteessa isoja ja rahaa sitovia, toimitus/vastaanottoviiveille alttiita hommia.
Taikakangas sitten tehdään muualla ja lähtee sieltä esim. niihin ilmastointilaitteisiin materiaaliksi? Kotkan rooli on tässä käsittääkseni se taika, minkä ovat keksineet (mutta eivät patentoineet?) laittaa kankaaseen.
Reilu viikko H1 rapsaan. - Anonyymi00024
Anonyymi00015 kirjoitti:
Voi se olla myös ostotsunami.
Eagle filterin kangas kykenee kumminkin sekä lisäämään sähköntuottoa (kaasuturbiinit) kuin myös vähentää sähköntuottoa (ilmastointi). Ja tuollaiselle on kysyntää näinä aikoina.
Joista tietysti kaasuturbiinien suodattimet on johon nyt ladattu paljon odotuksia.
Mutta jos tähän saadaan uutta positiivista tietoa ilmastoinnin etenemisestä tai sitten vaihtoehtoisesti kangaskaupasta seuraavassa osarissa niin voi tämä nousuksikin kääntyä.
Toisaalta ei tuo Eagle filteri ole mitään ihmeellisiä luvannutkaan, joten kaikki positiivinen on varmasti hyvä juttu.Ja sinä luulet ettei kilpailijan tuote pysty myös siihen. Tämäkin ala on erittäin kilpailtu ja toisilla on turbiinin valmistajan etu, ensi suodattimina useita vuosia. Datakeskuksia ja tavallisten ilmastointilaitteiden suodattimia tekee muutkin. Jos eaglen suodatin maailman mullistava, sitä menisi valtavalla volyymilla.
- Anonyymi00027
Anonyymi00024 kirjoitti:
Ja sinä luulet ettei kilpailijan tuote pysty myös siihen. Tämäkin ala on erittäin kilpailtu ja toisilla on turbiinin valmistajan etu, ensi suodattimina useita vuosia. Datakeskuksia ja tavallisten ilmastointilaitteiden suodattimia tekee muutkin. Jos eaglen suodatin maailman mullistava, sitä menisi valtavalla volyymilla.
"
Jos eaglen suodatin maailman mullistava, sitä menisi valtavalla volyymilla.
"
Oma käsitys on, että Eaglen suodatinkangas nimenomaan on mullistava tai ainakin tuottaa paremman sähköntuoton turbiineille. Ja kaupanpäälle turbiinien huolto helpottuu. Tulevista volyymeista en tiedä. - Anonyymi00029
Anonyymi00027 kirjoitti:
"
Jos eaglen suodatin maailman mullistava, sitä menisi valtavalla volyymilla.
"
Oma käsitys on, että Eaglen suodatinkangas nimenomaan on mullistava tai ainakin tuottaa paremman sähköntuoton turbiineille. Ja kaupanpäälle turbiinien huolto helpottuu. Tulevista volyymeista en tiedä.Mutta mikä on ostajien käsitys, täällä palstalla oma käsityksellä ei ole mitään virkaa todellisuuden kanssa.
- Anonyymi00031
Anonyymi00029 kirjoitti:
Mutta mikä on ostajien käsitys, täällä palstalla oma käsityksellä ei ole mitään virkaa todellisuuden kanssa.
Tällä palstallahan asiaa pohditaan. Ja varmasti pohtii potentiaaliset Eagle filterin asiakkaat viimeistään sen jälkeen. Kun saavat tietää Eagle filterin tuotteesta ja sen tarjoamista eduista. Se uskon olevan todellista.
Mitä sen jälkeen tapahtuu on tällä palstalla tapahtuvaa arpomista. Mutta uskon itse arvan osuvan Eagle filterin eduksi. Jos ei joku sitten pysty oikeasti tarjoamaa parempaa ja halvempaa ratkaisua. Niitä tahoja ei ole vielä tuotu tännekään mietittäväksi.
- Anonyymi00017
Alkaa tuo 20. päivän Q2-raportti lähestyä ja sijoittajat spekuloivat ostamalla lisää salkkuihin. Vaihto on sekvästi piristynyt.
Toimitusjohtaja oli sanonut yhtiökokouksen lopuksi, että ensi vuonna emme mahdu enää tähän saliin, eli kyllä siellä on suunnitelmat ja tarvittavat askelmat olleet jo hyvissäajoin tiedossa. Vielä saa hieman antihintaa korkeammalla reiluun seitsemään senttiin, mutta ei enää kauan.- Anonyymi00018
Nyt osa porukasta huomaa, että se edullisin juna meno jo. 7,22 senttiä on alin myyntitarjous. Joku laittoi ostoon 7,08 senttiin 150 000 kpl. Kun tuo ei iske tulta, niin alkaa tulla paniikki ja laput haetaan reunasta vielä kun niitä saa. Hinta nousee koko ajan.
EDIT: Tämä viesti jäi aamupäivällä editoriin lähettämättä kun Lähetä-nappi ei tehnytkään mitään, mutta se 150 000 kpl halunnut sai omansa. Haki kiltisti laidalta, kuten muutkin. Ei ole enää halvalla myyjiä, kun aletaan nähdä nousukierre. Kukaan ei haluakaan enää myydä vaan ostaa lisää, sillä kuten ylempänä totesin, hinta vain nousee. - Anonyymi00020
Anonyymi00018 kirjoitti:
Nyt osa porukasta huomaa, että se edullisin juna meno jo. 7,22 senttiä on alin myyntitarjous. Joku laittoi ostoon 7,08 senttiin 150 000 kpl. Kun tuo ei iske tulta, niin alkaa tulla paniikki ja laput haetaan reunasta vielä kun niitä saa. Hinta nousee koko ajan.
EDIT: Tämä viesti jäi aamupäivällä editoriin lähettämättä kun Lähetä-nappi ei tehnytkään mitään, mutta se 150 000 kpl halunnut sai omansa. Haki kiltisti laidalta, kuten muutkin. Ei ole enää halvalla myyjiä, kun aletaan nähdä nousukierre. Kukaan ei haluakaan enää myydä vaan ostaa lisää, sillä kuten ylempänä totesin, hinta vain nousee.Veikkaan maanantaiksi, että hinta alkaa jo 9 sentillä. Kurssi päätyy jo ehkä tänään perjantaina lähelle tuota 9 senttiä.
- Anonyymi00019
Pahus... Olin pari minuuttia myöhässä myymässä Exeliä, niin en saanut Eaglenostohousuja jalkaan aamulla... Meni sitten myyntihousutkin pesuun. Kai tässä vaan sit chillaillaan raporttiin, jos Karjalat riittää siihen asti...
- Anonyymi00023
En keksi tämän päivän 14.8.2026 noin 12% kurssinousulle muuta syytä kuin, ehkä tässä alkaa hahmottuu Eagle filterin ostajille se tosia, että tekoäly oikeasti vie paljon sähköä.
Ja esim Irlannissa tekoälydatakeskukset aiheuttanut jo sähkönhinnan nousua. Ja tekoälyn mukaan siellä sähkö tehdään kaasuturbiineilla 40 prosenttisesti.
Ja nyt on ollut pöydällä sekin tosiasia, että noille tekoälydatakeskuksillle ei vain saada vedettyä sähköjä sitä tahtia mitä niitä rakennetaan ympäri maapallon. Jo sähkönsiirtoverkko yksistään pitää vahvistaa, jotta se sähköntoimitus onnistuisi tulevaisuudessakin. Joten kaasuturbiinit on varmasti yksi vaihtoehto sitten, jolla sähkö tekoälylle tuotetaan paikallisesti.
Ja kun se tekoäly ujuttaa koko ajan lonkeroita jokaisen perustarpeeksi jota ilman ei enää kukaan tule toimeen nykymaailmassa muutaman vuoden sisään. Allekirjoittaneellakin vuositilaus yhdestä tekoälystä josta ollut paljon hyötyä.
Silloin ei varmasti jätetä eikä ole enää varaa jättää huomiotta, että pelkillä ilmansuodatus filttereillä voi saada 1-3% lisätuoton kaasuturbiineihin. Se on paljon, koska turbiinit pyörii yötäpäivää ja tuottaa kaiken sähkön tekoälylle.
Ja ehkä taas sähköä säästävät Eagle filterin ilmastointilaitteiden filtterit kiinnostaa myös. Koska miksi polttaa datakeskusten ilmastointiin sähköä, jos siinä voisi säästää sähköä vain Ealge filttereitä käyttämällä joiden läpäisykyky on parempi kuin kilpailijoilla.
Joten olisi suorastaan outoa jos tulevaisuudessa Eagle filterin tuote ei kiinnostaisi? Tai ylipäätänsä suodattimet, jotka tarjoaa lisää sähköä sekä sen säästöä. Ja johon Eagle filterillä on jo toimiva tuote.
Vai mitä mieltä olette? Ensiviikolla ollaan jokainen viisaampia tässä asiassa on OVK tulee ulos.- Anonyymi00025
Miksi ei rakentaa veden äärelle ja ottaa jäähdytysvesi joesta tai merestä niin kuin suomessa tehdään.
- Anonyymi00026
Anonyymi00025 kirjoitti:
Miksi ei rakentaa veden äärelle ja ottaa jäähdytysvesi joesta tai merestä niin kuin suomessa tehdään.
Tuo ei välttämättä onnistu joka paikassa jos määräykset kieltää sen. Ja eri maissa voi olla omat sääntönsä noissa. Ja voi olla että veden äärelle ei joka paikassa rakenneta mitään teollisuushalleja. Ne paikat voidaan pitää virkistyspaikkoina tai vain luonnontilassa. Joten tarvitaan muita ratkaisuja.
- Anonyymi00030
Anonyymi00025 kirjoitti:
Miksi ei rakentaa veden äärelle ja ottaa jäähdytysvesi joesta tai merestä niin kuin suomessa tehdään.
Ei niitä järviä monessa maassa niin vain ole ja sinne ei välttämättä saa mitään datakeskusta rakentaa rannalle. Toinen juttu on myös, että meneekö lähellä kaasuputkea, koska maakaasu tulee yleensä sen kautta.
- Anonyymi00039
Anonyymi00030 kirjoitti:
Ei niitä järviä monessa maassa niin vain ole ja sinne ei välttämättä saa mitään datakeskusta rakentaa rannalle. Toinen juttu on myös, että meneekö lähellä kaasuputkea, koska maakaasu tulee yleensä sen kautta.
Tuo on hyvä pointti. Voihan todella ollakin niin että läheltä menee maakaasuputki. Josta voidaan tehdä nopeammin maakaasun syöttölinja kaasuturbiineille joilla tehdä sähköä tekoälylle.
Kuin tehdä sähkölinja jostain sähköverkosta paikalle. En osaa sanoa kumpi halvempi rakentaa. Mutta kaasuputken voi kuljettaa maanpinnalla matalalla. Tai ehkä jopa kaivaa maan alle. Sähkölinja maan pääällä on varmasti hankalampi, koska kaapelit pitää olla korkealla sähkön takia.
Sitten tietysti se sähkön saanti sähköverkosta voi olla kuormitustilanteiden takia hankalampaa, eikä sitä voi oikein varastoida.
Kun taas maakaasua voi myös varastoida säiliöön jos tulee vaikka hetkellinen katkos kaasun toimitukseen. Eli kaasuturbiinit tuo uusia mahdollisuuksia taata sähkön saanti joustavasti. Eikä hetkellinen kaasun toimitushäiriö aiheuta välitöntä alasajoa jos kaasua varastoitu myös säiliöhin.
Kun taas sähköverkon varassa oleva tekoäly vain tippuisi pelistä pois jos sähköverkko kaatuisi johonkin toimitushäiriöön.
- Anonyymi00032
Tämä voi hyvin olla 10 sentin lappu keskiviikkoiltaan mennessä. Torstaina tulee tulos ulos ja sen jälkeen ei enää ikinä alle 10 senttiä!
- Anonyymi00033
Aika monta kertaa samankaltaista tarinaa olen kuullut, ainahan se tippui takaisin, mut toivotaan parasta.
Terveisin
Top 100 listasta omistaja - Anonyymi00034
Anonyymi00033 kirjoitti:
Aika monta kertaa samankaltaista tarinaa olen kuullut, ainahan se tippui takaisin, mut toivotaan parasta.
Terveisin
Top 100 listasta omistajaJos eivät taas ilmoittele mahdollisesta uudesta annista paikkaan kassaa. Niin ehkä voi pysyäkin ylhäällä.
- Anonyymi00036
Anonyymi00034 kirjoitti:
Jos eivät taas ilmoittele mahdollisesta uudesta annista paikkaan kassaa. Niin ehkä voi pysyäkin ylhäällä.
Tuo lause tulevasta osakeannista on pitänyt kurssin vuosikausia matalana.
Nyt viimeisimmän annin jälkeen johto vakuutteli, että 12 kk:ksi ainakin riittää rahat. - Anonyymi00043
Lähellä 10 senttiä käytiin jo, mutta porukka alkaa jänistää ja myy nyt, niin hinnat laskevat, kun tavaraa tulee enemmän kaupan mitä aktuaalinen kysyntä tällä hetkellä on.
- Anonyymi00035
Sisäpiiri ja muut ikiholdarit varmaan pitää osariin asti, uudemmat spekulantit ostaa lisää. Ja me siinä välissä olevat satasen häntäpään heikit myydään, jos aletaan lähetä kymmentä senttiä. Kun on aina ennenkin rapsa ollut tyhjää täynnä, niin on hyvin vaikea uskoa, että se historia miksikään muuttuisi. Eli vaikka jonkinlainen "järki" tai muu hyvin heikko signaali sanoisi, että ei kai sisäpiiri voi olla täysiä idiootteja ja täytyyhän tämän siksi joskus kääntyä, niin ei... tuskin vieläkään.
Eli kevennellään pois, niin kauan kuin salkussa jotain on. Onneksi on salkun aidosti pörssiin kuuluvilta firmoilta tullut sen verran hyviä raportteja, että voi tätäkin vielä vähän kattella... - Anonyymi00037
Miten ihmeessä teillä on rahaa ostaa 100 000 kpl näitä? Vaikka saisi 7 sentillä, se on 7 000 euroa! Itsellä tuottaa tuskaa jo 20 000 kpl ostaminen, kun meni 1700 euroa tuohon. Melkein kaikki se mitä oli säästössä ja jätin vielä 300 varalle, jota en sijoita vaan käytän laskuihin.
Nyt hinta on jo 9 senttiä. Joku kirjoitti ylempänä, että torstaihin mennessä on 10 senttiä, niin ajattelin katsoa pitääkö paikkaansa. Olisihan se kiva sitten, jos nämä ovat euron kappale, niin tuosta tulisi pari kymppiä - verot.- Anonyymi00038
Itse sijoitin tähän n. 30 000€ 4-5vuoden aikana. Olen kolmikymppinen ja ei ole omaa perhettä niin kulutan rahat osakkeisiin, asun mutsilla niin elämiseen ei mene käytännössä yhtään rahaa. Samanlaista elämän tyyliä en suosittele kenellekkään, harrastaa mieluimmin metsästämistä se on miehekkäämpi harrastus kuin sijoittaminen, ainoa plussa sijoittamisessa se että EHKÄ pääset aikaisemmin eläkkeelle
- Anonyymi00040
Ei tätä uskalla pitää. Otin nyt reilun kahden sentin voiton kotiin. Huomenna jos tulee jotain ongelmia taas ilmi, niin se on puolet nykyisestä arvo. Pshin on jos vielä puhutaan osakeannista. Silloin tästä ei tyle koskaan mitään ja tuo vänkä on ollut oikeassa.
Ei vsin pysty pelaamaan uhkapeliä. 9,5 senttiä on ihan turvallinen myyntihinta.- Anonyymi00041
Ihan järkipäätös. Ei voi sanoa todellakaan 100 varmaksi, että viimein tulisi hyvää dataa jne.
Itse aijon jokatapauksessa jatkaa osakkeiden pitämistä. Kävi miten kävi. Uskon itse, että tästä tulee vielä jotain. - Anonyymi00042
Anonyymi00041 kirjoitti:
Ihan järkipäätös. Ei voi sanoa todellakaan 100 varmaksi, että viimein tulisi hyvää dataa jne.
Itse aijon jokatapauksessa jatkaa osakkeiden pitämistä. Kävi miten kävi. Uskon itse, että tästä tulee vielä jotain.Tuskin tulee hyvää dataa. Eiköhän siellä ole taas selitystä miten aikataulutus ei ole onnistunut kvartaalien kannalta ja liikevaihto on ollut olematon. Samoin kangaskaupasta on edelleen se yksi kauppa, joka on toimitettu ja jonka jatkosta ei ole tietoa.
Lainojen kovenantteja tuskin on rikottu, koska yritystä ei ole haettu konkurssiin. Eiköhän ne laske sen varaan, että johto rahoittaa edelleen harrastustaan ja siksi tätä voidaan edelleen siirtää eteenpäin.
Ei nämä First Nothingin putkat ole sijoituskohteita yksikään. Lupaukset ja odotukset ovat suuret, mutta ei suomalaiset onnistu niitä täyttämään, kun realiteetit tulevat vastaan.
En ole nyt ostamassa tätä. Jos olisi myytäviä osakkeita, myisin pois vielä tänään. Ei tämä kuitenkaan tulisi nopeasti nousemaan, koska moni kusetettu osakkeenomistaja haluaa omansa takaisin ja näitä muuten sitten riittää. - Anonyymi00044
Anonyymi00042 kirjoitti:
Tuskin tulee hyvää dataa. Eiköhän siellä ole taas selitystä miten aikataulutus ei ole onnistunut kvartaalien kannalta ja liikevaihto on ollut olematon. Samoin kangaskaupasta on edelleen se yksi kauppa, joka on toimitettu ja jonka jatkosta ei ole tietoa.
Lainojen kovenantteja tuskin on rikottu, koska yritystä ei ole haettu konkurssiin. Eiköhän ne laske sen varaan, että johto rahoittaa edelleen harrastustaan ja siksi tätä voidaan edelleen siirtää eteenpäin.
Ei nämä First Nothingin putkat ole sijoituskohteita yksikään. Lupaukset ja odotukset ovat suuret, mutta ei suomalaiset onnistu niitä täyttämään, kun realiteetit tulevat vastaan.
En ole nyt ostamassa tätä. Jos olisi myytäviä osakkeita, myisin pois vielä tänään. Ei tämä kuitenkaan tulisi nopeasti nousemaan, koska moni kusetettu osakkeenomistaja haluaa omansa takaisin ja näitä muuten sitten riittää.Kyllä tämä sulaa nyt täysin, kun porukka voi vielä voitolla myydä. Huomenna jos tulos ei ole aivan loistava ja rahoitusta tarvitaan, niin se on 3-4 senttiä. On tämä ennenkin puolittunut tuloksesta.
- Anonyymi00045
Helvetti... kun en oikein ole noita kalenterimiehiä ja kiinnostus on kohdistunut lähinnä kalenterityttöihin aina, niin luulin, että osari julkaistaan perjantaina. Eli myöhästyin myynnistä,... No pitää myydä jotain muuta sitten, jos meinaa jotain ostaa.
Eaglea saa luultavasti huomenna taas alle seitsemän sentin. Nyt sais omistaan vielä parikyt rossaa vihreätä. Jos olis ihan varma, että tämä on puhdasta kusetusta, niin tietysti möisin näin myöhästyneenäkin. Mutta ehkä tämä putoaa ostohintoihin niin, että seuraavalla treidauskierroksella on paremmin myytävää jo alemmilla hinnoilla...- Anonyymi00046
Olihan sulla tunti aikaa myydä viestinkirjoitushetkellä. Mikset laittanut lihoiksi?
- Anonyymi00047
Anonyymi00046 kirjoitti:
Olihan sulla tunti aikaa myydä viestinkirjoitushetkellä. Mikset laittanut lihoiksi?
Ja aamun huutokauppakin vielä. Viimeisiä tuloksia kai julkaistu 9, 11 ja 13 aikoihin. Huutokauppa kaiketi 9.45-9.59. Tästä en löytänyt että olisi kerrottu mihin aikaan osari on odotettavissa.
- Anonyymi00049
Anonyymi00047 kirjoitti:
Ja aamun huutokauppakin vielä. Viimeisiä tuloksia kai julkaistu 9, 11 ja 13 aikoihin. Huutokauppa kaiketi 9.45-9.59. Tästä en löytänyt että olisi kerrottu mihin aikaan osari on odotettavissa.
Siinä aamuhuutarissa saisi vielä päivän alimpaan hintaan myydä, kun porukka saattaa tulla 10 sentin osakkeille ahneeksi positiivisen tuloksen johdosta.
- Anonyymi00051
Anonyymi00046 kirjoitti:
Olihan sulla tunti aikaa myydä viestinkirjoitushetkellä. Mikset laittanut lihoiksi?
No jänskätti liikaa, että jos kuitenkin joku asia joskus onnistuisi. Ihan hyvä näköjään, että olin laiska, tyhmä ja saamaton. Herra lopulta huolehtii meistä.... ;)
- Anonyymi00048
Tulos ulkona: "Positiivinen EBITDA Q2". Hienoa Eagle!
- Anonyymi00050
Jokainen joka roikkunut mukana vuosiakin sai viimein hyviä uutisia. Tästä on hyvä jatkaa!
- Anonyymi00052
Kyllä tästä vielä hyvä tulee. Ei siinä aikataulussa, kuin täällä moni on haaveillut. Eli ilman käänteistä splittiä ei nähdä euron eikä edes 30 sentin hintoja lähikvartaaleilla, mutta suunta on nyt toivottavasti ylöspäin. Nyt uskallan jo melkein liittyä siihen kuoroon, joka on vuosia sanonut, että jatkossa tätä ei enää saa 6-7 sentillä. Parempi tietysti koputtaa puuta... Toivottavasti tulee vähän mediaa mukaan, asiallisesti, että yhtiö ja osake saa vähän näkyvyyttä, kun viimein on aitoa perustettakin.
Mutta ei siitäkään mihinkään pääse, että tämän firman itseymmärrys on edelleen aika omalaatuinen eikä oikein pörssiyhtiömäinen... Arvopaperein tekoäly on, valitettavasti ihan oikein kääntänyt Joki-Tokolalta toteamuksen: "Kannattavuus riippuu tuotantomääristä, ei myyntimääristä." Tietysti tuon voi lähteä ymmärtämään vaikka miten päin, ja olen ymmärtävinäni, mitä siinä ajetaan takaa, kun pitkään on puhuttu, että "myynti ei ole ongelma", vaan tuotannon pullonkaulat.
Mutta vaikka syvästi halveksin perinteistä valtavirran taloustiedettä, niin sen verran sitä kannattaa kuunnella, että myös myy sen mitä tuottaa. Lisäksi tietysti Eaglen tapauksessa ostaja täytyy vielä saada maksamaan toimitetut tuotteet... Kannattavuus ei riipu tuotannosta eikä myynnistä, vaan laskutuksen onnistumisesta... ;)- Anonyymi00053
"
Kannattavuus ei riipu tuotannosta eikä myynnistä, vaan laskutuksen onnistumisesta... ;)
"
Tähän pitää todeta se, että Eagle filterillä ei ole koskaan näänyt rahat saamatta tuotteista. Rahat tulleet aina vaikkakin hitaasti. Koska ostajat yleensä vakavaraisia isoja tahoja jotka kyllä maksaa mutta ei kovin nopeasti. - Anonyymi00058
Anonyymi00053 kirjoitti:
"
Kannattavuus ei riipu tuotannosta eikä myynnistä, vaan laskutuksen onnistumisesta... ;)
"
Tähän pitää todeta se, että Eagle filterillä ei ole koskaan näänyt rahat saamatta tuotteista. Rahat tulleet aina vaikkakin hitaasti. Koska ostajat yleensä vakavaraisia isoja tahoja jotka kyllä maksaa mutta ei kovin nopeasti.Näin on väitetty... Nyt ovat myyntisaamiset sitten nousseet, jos ei kymmenkertaisiksi vertailukaudesta, niin lähelle, yli miljoonaan. Maksamisen suhteen se, että "myy globaalisti" ei ole etenkään pienelle firmalle mikään valtti, vaan osa ongelmaa. Emme tiedä, millaisissa maissa Eaglen asiakkaat ovat, eli millainen toimintakulttuuri niissä vallitsee. Pienille firmoille jossain kaukana ei välttämättä tunneta tarvetta maksaa koskaan, varsinkin jos tilauksen tehnyt johtaja on ehtinyt vaihtua. Sitten tulee tietysti valuuttariskit päälle, jos isoja asiakkaita on euroalueen ulkopuolella paljon.
Tekemisen suunta on oikea, mutta kassa käy vähiin ja myynnistä ei rahaa kerry, joten voidaan pitää aika varmana, että antia taas pukkaa vanhaan malliin.
Saa nähdä, osoittautuuko uusi toimari vain nimelliseksi uudistukseksi, vai tuoko hän vähän avoimempaa toimintakulttuuria mukanaan, että sijoittaja voisi paremmin ymmärtää, mistä yrityksen toiminnassa on kyse. Technotreen intialainen hämy on lähin itselle tutumpi vertailukohta, toki siellä sitten vedettiin sisäpiirin sisällä oikein kunnolla kotiin päin. - Anonyymi00059
Anonyymi00058 kirjoitti:
Näin on väitetty... Nyt ovat myyntisaamiset sitten nousseet, jos ei kymmenkertaisiksi vertailukaudesta, niin lähelle, yli miljoonaan. Maksamisen suhteen se, että "myy globaalisti" ei ole etenkään pienelle firmalle mikään valtti, vaan osa ongelmaa. Emme tiedä, millaisissa maissa Eaglen asiakkaat ovat, eli millainen toimintakulttuuri niissä vallitsee. Pienille firmoille jossain kaukana ei välttämättä tunneta tarvetta maksaa koskaan, varsinkin jos tilauksen tehnyt johtaja on ehtinyt vaihtua. Sitten tulee tietysti valuuttariskit päälle, jos isoja asiakkaita on euroalueen ulkopuolella paljon.
Tekemisen suunta on oikea, mutta kassa käy vähiin ja myynnistä ei rahaa kerry, joten voidaan pitää aika varmana, että antia taas pukkaa vanhaan malliin.
Saa nähdä, osoittautuuko uusi toimari vain nimelliseksi uudistukseksi, vai tuoko hän vähän avoimempaa toimintakulttuuria mukanaan, että sijoittaja voisi paremmin ymmärtää, mistä yrityksen toiminnassa on kyse. Technotreen intialainen hämy on lähin itselle tutumpi vertailukohta, toki siellä sitten vedettiin sisäpiirin sisällä oikein kunnolla kotiin päin.Edelleenkään firmalla ei ole tähän mennessä ollut luottotappioita.
Ei valtiolliset ja kunnalliset energialaitokset voi jättää tällaista oleellista osaa maksamatta, koska sen jälkeen sana kyllä kiertää ja kyseiselle firmalle ei kukaan myy enää ikinä mitään ilman etukäteismaksua.
- Anonyymi00054
Eikö Yli-Tokolan tilalle pitänyt tulla uusi toimari?
- Anonyymi00055
Pitäisikin aloittaa vasta ensi maanantaina.
- Anonyymi00056
Käänne on virallisesti tapahtunut. Velkojen takia tulos vielä miinuksella vaikka EBITDA plussalla. Velat lyhenee jatkuvasti ja samaan aikaan liikevaihto ja tulos kasvaa. Vuoden loppuun mennessä tuloskin plussalla.
Ja hienoa että Business Finland antoi velat anteeksi. Yksi 700k€ vähemmän lyhennettävää.- Anonyymi00057
Kokouksessa ollut oli kertonut, että tuo 708 000 euron velka oli Business Finlandin rahoittamaa liiketoimintaa yhdelle osakkuusyritykselle, josta ei sitten lopulta tullut mitään.
BF on aiemminkin antanut tällaisia anteeksi. - Anonyymi00061
Ei se ihme ole että Suomella menee huonosti, Eaglelle tai mille tahansa yritykselle annetaan anteeksi tuollaisia velkoja.
- Anonyymi00062
Anonyymi00061 kirjoitti:
Ei se ihme ole että Suomella menee huonosti, Eaglelle tai mille tahansa yritykselle annetaan anteeksi tuollaisia velkoja.
Kyllä, yrittäjien vika kaikki
- Anonyymi00060
On tämä kyllä suomalaista osakesijoittamista, missä pitää heti saada pikavoitot tai ei sijoiteta. Putkan arvo on noin 25 Me. Siihen sisältyy se Kotkan teollisuuskiinteistö + tontti, mikä on aivan hemmetin massiivinen hehtaarihalli, koska siellä on aiemmin toiminut paperitehdas.
Siinä voi kaverit olla ihmeissään, jotka odottavt, että laskisiko vielä ja päättävät maanantaina laittaa sen tonnin kiinni, jos tästä tulee ulkomaiselta toimijalta ostotarjous vaikkapa 20 senttiä/lappu. Sellainen tulee yleensä silloin, kun pörssi on kiinni ja sitten maanantaina ihmetellään.
Itse tein nyt kaikki osakeostot, mitä halusin, valmiiksi juuri tällaista tilannetta varten. Firma tekee voittoa ja on edelleen hinnoiteltu siten, että sillä on suuri riski mennä konkurssiin. Ensi vuoden liikevaihdon on arvioitu Inderesin palstalla olevan aivan perustellusti 15 Me:n luokkaa. - Anonyymi00063
Nyt tämä nousee aivan oikealla tavalla. Ei liian nopeasti, vaan pikkuhiljaa, kun tietyllä tasolla myyvät ovat omansa myyneet, noustaan seuraavalle ja odotetaan, että nämä myyvät.
Tällä tavoin myyntihalukkaat loppuvat jossain vaiheessa ja eväät nopeammalle nousulle on saatu.
Nyt kannattaa ehdottomasti ostaa niin kauan kuin tätä saa alle 20 sentin.- Anonyymi00074
Heh-heh...
- Anonyymi00080
Kotka on alkanut jo laskeutua perinteisesti. Näin käy joka kerta. Tyhmimmät vaan hehkuttaa ennen julkaisua, että viimeinen hetki ostaa tätä lappua alle sen tai tän.
- Anonyymi00064
Googlen tekoälyn Eagle filterin Pohjois-Amerikan AI-kumppanuuksista väitellessä tekoäly antoi tälläisen arvion:
"
Entä AI-datakeskusten vaatima mittakaava tulevaisuudessa?
Tekoälydatakeskukset muuttavat pelin säännöt täysin projektien koon puolesta. Jos Pohjois-Amerikan AI-infra-kumppanuus etenee massatoimituksiin, voimalamäärät ja tilausvolyymit voivat moninkertaistua nykyisestä:Yksittäinen suuri datakeskus-kampus (esim. 500 MW – 1 GW tehoinen) vaatii taakseen kymmeniä kaasuturbiineja varavoimaksi ja tasapainottamaan sähkönsyöttöä.
Moninkertainen potentiaali: Yksikin suuri yhdysvaltalainen datakeskusprojekti voi vaatia kerralla 20–40 kaasuturbiinia.
Eagle Filtersille tämä tarkoittaisi, että yksi ainoa AI-asiakkuus voisi tilata kerralla enemmän kuin yhtiön koko nykyinen tilauskanta on.
Juuri tämän massiivisen volyymihypyn vuoksi Eagle Filters aloitti kesäkuussa Kotkan tehtaan laajennusinvestoinnit, jotta tuotantokapasiteetti saadaan riittävälle tasolle ennen kuin vuoden 2027 tekoälytoimitukset alkavat.
"
Jos tuo tekoälyn antama arvio osuu oikeaan. Niin tilannehan on aivan hirveä että erittäin positiivinen asia Eagle Filterille ehkä jo 1-3 vuoden sisään. Ne ei ehkä pysty kasvattaan kapasiteettiaan tuohon tahtiin ehkä mitenkään? Jos jo yksi datakeskus projeksi syö jo nykyisen tuottokyvyn kokonaan.
Tuon perusteella lisäkapasiteettia pitäisi rakentaa paljon lisää ja nopeasti jos tuo väite osuu oikeaan.
Koska Amerikan mittakaavassa jossa kaikki on suurta ehkä se pienikin. Niin ehkä se pienikin toimija saattaa helposti rakentaa kaasuturbiini voimalan joka nielee ehkä no arvataan vaikka 5-25% Eaglen nykyisestä tuotannosta.
Ja tekoälyn mukaan se yksi iso kaasuturbiinivoimala voisi yksinään niellä Eaglen nykyisen tuotannon jos siis tekoäly on oikeassa.
Mitä luulette voisiko tuo olla mahdollista vai tekoälyn hallusinointia?- Anonyymi00068
Unohda ne tekoäly analyysit jo.Teet omalle mielelle sopivia tarinoita.
- Anonyymi00069
Anonyymi00068 kirjoitti:
Unohda ne tekoäly analyysit jo.Teet omalle mielelle sopivia tarinoita.
Kyllä tekoäly auttaa löytämään asioita ja yksityiskohtia joita ei piensijoittajana huomaisi tai edes tajuisi, vaikka se tai ne olisi suoraan nokan edessä.
Kuten esimerkiksi noiden voimaloiden kokoluokat ja minkä määrän ne veisi suodattimia. Kuten nyt tekoäly kertoi yksityiskohdan, että koko Eagle filtterin tuotantokapasiteetti olisi heti täynnä jos tulisi yhden ison voimalan suodattimet tehtäväksi tehdä.
Se kertoo minkälaisella pelikentällä Eagle filter nyt luistelee. Ja kuinka pieni Eagle filteri sillä kentällä on. Mutta koska sen etu on ylivoimainen suodatinkangas. Niin sitä ei voi isot toimijat ja varsinkaan isot sellaiset voi ohittaa.
Syystä että Eagle filtterin tuote tahkoaa rahaa heille käytännössä ilmasta. Nostamalla sähköntuottokykyä ainakin sen 1-3%. Ja isolla toimijalla se on valtava summa rahaa jota ne ei halua ohittaa.
Vai ohittaisitko itse ison summan rahaa jos ainoa asia mitä pitäisi tehdä on poimia se summa pöydältä pois ja se olisi sen jälkeen sinun? - Anonyymi00070
Anonyymi00069 kirjoitti:
Kyllä tekoäly auttaa löytämään asioita ja yksityiskohtia joita ei piensijoittajana huomaisi tai edes tajuisi, vaikka se tai ne olisi suoraan nokan edessä.
Kuten esimerkiksi noiden voimaloiden kokoluokat ja minkä määrän ne veisi suodattimia. Kuten nyt tekoäly kertoi yksityiskohdan, että koko Eagle filtterin tuotantokapasiteetti olisi heti täynnä jos tulisi yhden ison voimalan suodattimet tehtäväksi tehdä.
Se kertoo minkälaisella pelikentällä Eagle filter nyt luistelee. Ja kuinka pieni Eagle filteri sillä kentällä on. Mutta koska sen etu on ylivoimainen suodatinkangas. Niin sitä ei voi isot toimijat ja varsinkaan isot sellaiset voi ohittaa.
Syystä että Eagle filtterin tuote tahkoaa rahaa heille käytännössä ilmasta. Nostamalla sähköntuottokykyä ainakin sen 1-3%. Ja isolla toimijalla se on valtava summa rahaa jota ne ei halua ohittaa.
Vai ohittaisitko itse ison summan rahaa jos ainoa asia mitä pitäisi tehdä on poimia se summa pöydältä pois ja se olisi sen jälkeen sinun?Tuo 1%:n tuottokin on piikki lihassa isommille toimittajille. Ne pystyvät kilpailemaan nyt volyymilla Eaglea vastaan, mutta eivät hinnalla. Kun lasket vaikkapa 0,05 sentin sähkönhinnalla paljonko 320 MW:n voimalan suodattimet tuovat lisää rahaa firmaan 1%:ia paremmalla tuotolla (se ei ole aivan 1:1 suhdatustehon ja tuoton kanssa, mutta arvioidaan tuolla varovaisemman pään luvulla).
320 MW:n voimalalle (1 % parempi tuotto, sähkön hinta 0,05 €/kWh = 5 snt/kWh):
1 % tehosta = 3,2 MW → 3 200 kW.
Tunnissa: 3 200 × 0,05 = 160 €.
Vuorokaudessa: n. 3 840 €.
Vuodessa (8 760 h): noin 1,4 M€.
Varovaisemmalla käyttöasteella (50–70 %) päästään silti helposti 0,7–1,0 M€:n lisätuottoon vuodessa. Se ei ole aivan 1:1 tehon kanssa, mutta 1 %:n luvulla mennään turvallisesti.
Suodatinpaketin hinta ja takaisinmaksu
Julkisia tarkkoja hintoja ei ole, mutta teollisuusvertailujen, tilauskokojen ja Astoria-tyyppisten referenssien perusteella:
Tavallinen kilpailijapaketti isommalle yksikölle: usein 100–250 k€.
Eagle (korkean hyötysuhteen EPA/TurboMaster) yläpäässä: arviolta 250–400 k€ / 320 MW:n luokan paketti.
Oletetaan Eagle-hinnaksi yläpään 300–350 k€.
→ 1,0–1,4 M€:n vuosisäästöllä suodattimet maksavat itsensä 2–5 kuukaudessa.
Lisäksi tulevat pesutarpeen poistuminen, seisokkien väheneminen ja turbiinin pidempi elinkaari, jotka lyhentävät takaisinmaksuaikaa entisestään.
Tästä syystä 1 %:n etu on oikeasti piikki lihassa. Volyymilla voi vielä yrittää, mutta hinnalla ei. Voimala ei voita, vaikka saisi kilpailijan suodattimet ilmaiseksi. - Anonyymi00071
Anonyymi00070 kirjoitti:
Tuo 1%:n tuottokin on piikki lihassa isommille toimittajille. Ne pystyvät kilpailemaan nyt volyymilla Eaglea vastaan, mutta eivät hinnalla. Kun lasket vaikkapa 0,05 sentin sähkönhinnalla paljonko 320 MW:n voimalan suodattimet tuovat lisää rahaa firmaan 1%:ia paremmalla tuotolla (se ei ole aivan 1:1 suhdatustehon ja tuoton kanssa, mutta arvioidaan tuolla varovaisemman pään luvulla).
320 MW:n voimalalle (1 % parempi tuotto, sähkön hinta 0,05 €/kWh = 5 snt/kWh):
1 % tehosta = 3,2 MW → 3 200 kW.
Tunnissa: 3 200 × 0,05 = 160 €.
Vuorokaudessa: n. 3 840 €.
Vuodessa (8 760 h): noin 1,4 M€.
Varovaisemmalla käyttöasteella (50–70 %) päästään silti helposti 0,7–1,0 M€:n lisätuottoon vuodessa. Se ei ole aivan 1:1 tehon kanssa, mutta 1 %:n luvulla mennään turvallisesti.
Suodatinpaketin hinta ja takaisinmaksu
Julkisia tarkkoja hintoja ei ole, mutta teollisuusvertailujen, tilauskokojen ja Astoria-tyyppisten referenssien perusteella:
Tavallinen kilpailijapaketti isommalle yksikölle: usein 100–250 k€.
Eagle (korkean hyötysuhteen EPA/TurboMaster) yläpäässä: arviolta 250–400 k€ / 320 MW:n luokan paketti.
Oletetaan Eagle-hinnaksi yläpään 300–350 k€.
→ 1,0–1,4 M€:n vuosisäästöllä suodattimet maksavat itsensä 2–5 kuukaudessa.
Lisäksi tulevat pesutarpeen poistuminen, seisokkien väheneminen ja turbiinin pidempi elinkaari, jotka lyhentävät takaisinmaksuaikaa entisestään.
Tästä syystä 1 %:n etu on oikeasti piikki lihassa. Volyymilla voi vielä yrittää, mutta hinnalla ei. Voimala ei voita, vaikka saisi kilpailijan suodattimet ilmaiseksi.Ei mahtunut enää viestiin, mutta tuon laskun teki tekoäly. Tarkistin, että vaikutti oikealta. En tiedä suodatinpakettien hinnoista, joten pyysin sitä arvioimaan.
- Anonyymi00072
Anonyymi00069 kirjoitti:
Kyllä tekoäly auttaa löytämään asioita ja yksityiskohtia joita ei piensijoittajana huomaisi tai edes tajuisi, vaikka se tai ne olisi suoraan nokan edessä.
Kuten esimerkiksi noiden voimaloiden kokoluokat ja minkä määrän ne veisi suodattimia. Kuten nyt tekoäly kertoi yksityiskohdan, että koko Eagle filtterin tuotantokapasiteetti olisi heti täynnä jos tulisi yhden ison voimalan suodattimet tehtäväksi tehdä.
Se kertoo minkälaisella pelikentällä Eagle filter nyt luistelee. Ja kuinka pieni Eagle filteri sillä kentällä on. Mutta koska sen etu on ylivoimainen suodatinkangas. Niin sitä ei voi isot toimijat ja varsinkaan isot sellaiset voi ohittaa.
Syystä että Eagle filtterin tuote tahkoaa rahaa heille käytännössä ilmasta. Nostamalla sähköntuottokykyä ainakin sen 1-3%. Ja isolla toimijalla se on valtava summa rahaa jota ne ei halua ohittaa.
Vai ohittaisitko itse ison summan rahaa jos ainoa asia mitä pitäisi tehdä on poimia se summa pöydältä pois ja se olisi sen jälkeen sinun?Jokainen valmista kehuu tuotettaan ylivoimaiseksi.
- Anonyymi00073
Anonyymi00072 kirjoitti:
Jokainen valmista kehuu tuotettaan ylivoimaiseksi.
Eaglella on todettu käytännön testissä suodatin ylivoimaiseksi muihin nähden. Se oli vielä vanhalla kankaalla. Tämä uusi on aiempaa parempi.
https://www.youtube.com/watch?v=LQTbW51TPo0 - Anonyymi00079
Anonyymi00073 kirjoitti:
Eaglella on todettu käytännön testissä suodatin ylivoimaiseksi muihin nähden. Se oli vielä vanhalla kankaalla. Tämä uusi on aiempaa parempi.
https://www.youtube.com/watch?v=LQTbW51TPo0Niin on muillakin, eikä siitä tarvitse tehdä tube videoita. Jokainen osaa tehdä mieluisat ajokäppyrät turbiinista käytössä.
- Anonyymi00087
Anonyymi00079 kirjoitti:
Niin on muillakin, eikä siitä tarvitse tehdä tube videoita. Jokainen osaa tehdä mieluisat ajokäppyrät turbiinista käytössä.
Ei ole käytännön testeistä muilla vastaavaa referenssiä.
Tai on, koska nuo kolme hävisivät Eaglelle, niin niiden suodattimet ovat huonompia.
- Anonyymi00065
Analyysi oikein, mutta samoihin kauppoihin pyrkii kaikki suodatinvalmistajat. Taas täytyy ensin EF voittaa varsinainen kauppa ja pääst skaalaamaan. Vielä ei ole vahvistusta tästä. Yhteistyösopimus on hyvä alku.
- Anonyymi00066
Eagle on harvinaisessa asemassa, koska kaikki myydään mitä ehditään valmistaa. Tuotantokapasiteettia on jo parannettu ja tälläkin hetkellä on meneillään kapasiteetin parannusprojekti. Eli ei kilpailu ole ainakaan nyt ongelma. Toki pieni firma ja pienet tuotantomäärät, mutta juuri siksi osakkeella kova nousupotentiaali.
Uskon että Joki-Tokola lopetti koska on oman työnsä tehnyt ja firma vahvalla kasvu-uralla. Uusi toimari ja uutta näkökulmaa lisäkasvuun. Joki-Tokolalla niin paljon rahaa kiinni, että ei voi olla valinnut huonoa seuraajaa itselleen.
Joku väläytteli yrityskaupan mahdollisuutta. Itselleni olisi pettymys jos tämä myytäisiin 20 sentin osakehinnalla. Potentiaali on paljon suurempi.- Anonyymi00067
Tässä on nyt mukava olla Eagle Filters Groupin osakkeenomistajana määrällä, missä sentin muutos kumpaan tahansa suuntaan muuttaa reilulla tonnilla salkun arvoa.
En olisi ikimaailmassa uskaltanut tähän sijoittaa, ellen olisi aikanaan löytänyt näitä ketjuja ja ennen kaikkea asiallisia perusteluja. Mitä enemmän tätä yhtiötä on seurannut, sitä enemmän sijoituscase on alkanut tuntua kiinnostavalta. Tässä ei kuitenkaan ole kyse pelkästä tarinasta tai siitä, että "jos kaikki menee hyvin, kurssi nousee", vaan taustalla on ihan konkreettinen tuote, kasvava tuotanto ja markkina, jossa suodattimille on oikeasti tarvetta.
Tuote on erinomainen ja nyt sen ympärille on rakennettu teollisuus, joka pyrkii tekemään niitä niin paljon kuin suodattimia käy kaupaksi. Harvemmalla yrityksellä nykypäivänä on tällaista "ongelmaa", ettei tuotanto pysty vielä valmistamaan sitä määrää, minkä myynti saisi kaupaksi. Minusta tämä on yksi koko casen kiinnostavimmista kohdista: kysyntää pitää pystyä muuttamaan tuotannoksi ja liikevaihdoksi ja sen eteen myös tehdään töitä koko ajan.
Ja juuri siihen on viime aikoina tehty sitä mitä pitää eli investointeja. Kyse ei ole enää pienestä pajasta, jossa muutama ihminen tekee tuotteita käsin, vaan ympärille rakennetaan ihan oikeaa teollista tuotantokapasiteettia. Jos tuotanto saadaan skaalattua suunnitellusti, seuraava vaihe voi olla aivan eri kokoluokan liiketoiminta kuin mitä nykyinen markkina-arvo antaa ymmärtää.
Tiedän sen UPM vanhan paperitehtaan kiinteistön ja se on valtava. Eagle vie siitä puheiden mukaan tällä hetkellä vasta noin kolmasosan. Siinä on siis helposti varaa laajentua vielä suuremmaksi, eikä tuotantotilasta pitäisi ainakaan lähivuosina tulla kasvun rajoite. Päinvastoin, automaation lisääntyessä tilankäyttö tehostuu entisestään, kun kaikkea ei tarvitse tehdä käsin hallin lattialla.
Tässä kohtaa myös ajoitus kiinnostaa. Yhtiö on vielä niin pieni, ettei suuri yleisö tai institutionaalinen raha ole tätä samalla tavalla löytänyt. Jos Eagle olisi jo kaikkien sijoittajien tutkassa ja liiketoiminta näyttäisi nykyisenkaltaista kasvua, en usko että osaketta saisi näillä hinnoilla. Oma fiilis onkin, että markkina ei vielä hinnoittele kunnolla sitä, mitä tapahtuu, jos tuotanto saadaan skaalattua ja kannattavuus pysyy hyvällä tasolla.
Toki riskejä on paljon, minkä takia käytän jos-sanoja. Uskon, että johtokin tämän tietää ja heillä on siinä nyt ammattilainen tekemässä sitä minkä hän on tehnyt jo aiemminkin, eli skaalaamassa tuotantoa ylöspäin. Pieni teollinen yhtiö ei muutu riskittömäksi vain siksi, että tuote on hyvä. Tuotannon ylösajo, investoinnit, rahoitus, asiakkaiden määrä ja toimitusten toteutuminen pitää kaikki onnistua. Siksi tämä ei ole mikään "varma nousija". Mutta juuri riskin ja mahdollisen tuoton suhde tässä kiinnostaa.
Vielä kun saadaan tältä vuodelta kaksi muutakin voitollista neljännestä ulos, niin koko vuoden tilinpäätös on plussalla. Sen jälkeen myös sellaiset rahastot, joilla on sääntöjensä puolesta tulos- tai kannattavuuskriteerejä, voivat teoriassa alkaa katsoa yhtiötä aivan eri tavalla.
Ja siinä kohtaa markkina voi muuttua nopeasti.
Tällä hetkellä yhden rahaston 100 000 euron sijoitus ei tietenkään vielä tee yhtiöstä miljardifirmaa, mutta pienen yhtiön kohdalla sillä voi olla jo näkyvä vaikutus kurssiin ja ennen kaikkea se voi avata oven muillekin sijoittajille. Kun ensimmäiset isommat toimijat tulevat mukaan, seuraavat katsovat perässä.
Siksi itse näen tässä nyt mielenkiintoisen tilanteen: liiketoimintaa rakennetaan, tuotantokapasiteettia kasvatetaan, tuotteen kysyntä näyttää olevan olemassa ja yhtiö on edelleen niin pieni, ettei suuri sijoittajajoukko ole sitä löytänyt.
Jos kaikki olisi jo hinnoiteltu täydellisesti, kurssi ei olisi tässä.
Porukka ei ole tätä vielä löytänyt. Muutoin oltaisiin jo lähempänä 20 senttiä. - Anonyymi00075
Anonyymi00067 kirjoitti:
Tässä on nyt mukava olla Eagle Filters Groupin osakkeenomistajana määrällä, missä sentin muutos kumpaan tahansa suuntaan muuttaa reilulla tonnilla salkun arvoa.
En olisi ikimaailmassa uskaltanut tähän sijoittaa, ellen olisi aikanaan löytänyt näitä ketjuja ja ennen kaikkea asiallisia perusteluja. Mitä enemmän tätä yhtiötä on seurannut, sitä enemmän sijoituscase on alkanut tuntua kiinnostavalta. Tässä ei kuitenkaan ole kyse pelkästä tarinasta tai siitä, että "jos kaikki menee hyvin, kurssi nousee", vaan taustalla on ihan konkreettinen tuote, kasvava tuotanto ja markkina, jossa suodattimille on oikeasti tarvetta.
Tuote on erinomainen ja nyt sen ympärille on rakennettu teollisuus, joka pyrkii tekemään niitä niin paljon kuin suodattimia käy kaupaksi. Harvemmalla yrityksellä nykypäivänä on tällaista "ongelmaa", ettei tuotanto pysty vielä valmistamaan sitä määrää, minkä myynti saisi kaupaksi. Minusta tämä on yksi koko casen kiinnostavimmista kohdista: kysyntää pitää pystyä muuttamaan tuotannoksi ja liikevaihdoksi ja sen eteen myös tehdään töitä koko ajan.
Ja juuri siihen on viime aikoina tehty sitä mitä pitää eli investointeja. Kyse ei ole enää pienestä pajasta, jossa muutama ihminen tekee tuotteita käsin, vaan ympärille rakennetaan ihan oikeaa teollista tuotantokapasiteettia. Jos tuotanto saadaan skaalattua suunnitellusti, seuraava vaihe voi olla aivan eri kokoluokan liiketoiminta kuin mitä nykyinen markkina-arvo antaa ymmärtää.
Tiedän sen UPM vanhan paperitehtaan kiinteistön ja se on valtava. Eagle vie siitä puheiden mukaan tällä hetkellä vasta noin kolmasosan. Siinä on siis helposti varaa laajentua vielä suuremmaksi, eikä tuotantotilasta pitäisi ainakaan lähivuosina tulla kasvun rajoite. Päinvastoin, automaation lisääntyessä tilankäyttö tehostuu entisestään, kun kaikkea ei tarvitse tehdä käsin hallin lattialla.
Tässä kohtaa myös ajoitus kiinnostaa. Yhtiö on vielä niin pieni, ettei suuri yleisö tai institutionaalinen raha ole tätä samalla tavalla löytänyt. Jos Eagle olisi jo kaikkien sijoittajien tutkassa ja liiketoiminta näyttäisi nykyisenkaltaista kasvua, en usko että osaketta saisi näillä hinnoilla. Oma fiilis onkin, että markkina ei vielä hinnoittele kunnolla sitä, mitä tapahtuu, jos tuotanto saadaan skaalattua ja kannattavuus pysyy hyvällä tasolla.
Toki riskejä on paljon, minkä takia käytän jos-sanoja. Uskon, että johtokin tämän tietää ja heillä on siinä nyt ammattilainen tekemässä sitä minkä hän on tehnyt jo aiemminkin, eli skaalaamassa tuotantoa ylöspäin. Pieni teollinen yhtiö ei muutu riskittömäksi vain siksi, että tuote on hyvä. Tuotannon ylösajo, investoinnit, rahoitus, asiakkaiden määrä ja toimitusten toteutuminen pitää kaikki onnistua. Siksi tämä ei ole mikään "varma nousija". Mutta juuri riskin ja mahdollisen tuoton suhde tässä kiinnostaa.
Vielä kun saadaan tältä vuodelta kaksi muutakin voitollista neljännestä ulos, niin koko vuoden tilinpäätös on plussalla. Sen jälkeen myös sellaiset rahastot, joilla on sääntöjensä puolesta tulos- tai kannattavuuskriteerejä, voivat teoriassa alkaa katsoa yhtiötä aivan eri tavalla.
Ja siinä kohtaa markkina voi muuttua nopeasti.
Tällä hetkellä yhden rahaston 100 000 euron sijoitus ei tietenkään vielä tee yhtiöstä miljardifirmaa, mutta pienen yhtiön kohdalla sillä voi olla jo näkyvä vaikutus kurssiin ja ennen kaikkea se voi avata oven muillekin sijoittajille. Kun ensimmäiset isommat toimijat tulevat mukaan, seuraavat katsovat perässä.
Siksi itse näen tässä nyt mielenkiintoisen tilanteen: liiketoimintaa rakennetaan, tuotantokapasiteettia kasvatetaan, tuotteen kysyntä näyttää olevan olemassa ja yhtiö on edelleen niin pieni, ettei suuri sijoittajajoukko ole sitä löytänyt.
Jos kaikki olisi jo hinnoiteltu täydellisesti, kurssi ei olisi tässä.
Porukka ei ole tätä vielä löytänyt. Muutoin oltaisiin jo lähempänä 20 senttiä.Tässä on minusta hyvää ja tasapainoista pohdintaa ja riittävän vahva muistutus siitä, että JOS on edelleen vahva sana tarinassa. Omistin aiemmin "melko tukevasti" Eaglea, mutta kevensin sitten, kun mitään muutoksia ei näkynyt raporteissa. Sijoitin sitten Eaglessä olleet varat enemmälti yrityksiin, joissa oikeasti oli käänne tapahtumassa, joten ihan hyvin tuloksin. Mikäli näissä käänne jatkuu hyvin, voi olla, että niitä "joutuu" sitten myymään ja lisäämään taas positiota Eaglessä.
Sillä kyllä tässä niin hyvät mahdollisuudet on, että kyllähän se kyrsisi, jos käänteen todella tapahtuessa jäisi vuosien jälkeen plussalle vain käytetyn japsiauton (tai siinä vaiheessa käytännössä varmaan käytetyn kinkkimobiilin) verran.
Mutta nyt tarvittaisiin tosiaan lisää positiivisia, ja aidosti plussalle menneitä, kvartaaleja ja voitollinen vuosi. Silloin voisi ensi kesänä kurssi olla jo "selvästi yli 7 senttiä". Ja siitä sitten ylöspäin.
Yritysostoskenaario tosin vaikuttaa hyvin todennäköiseltä ennen kuin piensijoittaja pääsee tästä hirveästi iloitsemaan, eli siinä mielessä posaa pitäisi kasvattaa jo nyt, eikä vuoden päästä. Mutta vähän vaikea uskoa, että sisäpiiri möisi ulos millään 20 sentillä. Sen sijaan sisäpiiri voi ostaa koko firman, ja se on iso riski piensijoittajalle. Firman olemiselle pörssissä on minun hyvin vaikea keksiä mitään muuta selitystä kuin historiallinen. Tai ei vaikea vaan mahdoton. Know-how ei vaan riitä. Sanokaa te, mitä Eagle siellä tekee, mitä se hyötyy?
Eli en pääse omalta kohdaltani kyllä osta-suositukseen ihan helposti. Nyt on loppulappujen keskihinta sellainen, että saa kotka lentää aika matalalla.
Eli jos rahaa tarttee, kotka lentää salkusta kyllä. - Anonyymi00076
Anonyymi00075 kirjoitti:
Tässä on minusta hyvää ja tasapainoista pohdintaa ja riittävän vahva muistutus siitä, että JOS on edelleen vahva sana tarinassa. Omistin aiemmin "melko tukevasti" Eaglea, mutta kevensin sitten, kun mitään muutoksia ei näkynyt raporteissa. Sijoitin sitten Eaglessä olleet varat enemmälti yrityksiin, joissa oikeasti oli käänne tapahtumassa, joten ihan hyvin tuloksin. Mikäli näissä käänne jatkuu hyvin, voi olla, että niitä "joutuu" sitten myymään ja lisäämään taas positiota Eaglessä.
Sillä kyllä tässä niin hyvät mahdollisuudet on, että kyllähän se kyrsisi, jos käänteen todella tapahtuessa jäisi vuosien jälkeen plussalle vain käytetyn japsiauton (tai siinä vaiheessa käytännössä varmaan käytetyn kinkkimobiilin) verran.
Mutta nyt tarvittaisiin tosiaan lisää positiivisia, ja aidosti plussalle menneitä, kvartaaleja ja voitollinen vuosi. Silloin voisi ensi kesänä kurssi olla jo "selvästi yli 7 senttiä". Ja siitä sitten ylöspäin.
Yritysostoskenaario tosin vaikuttaa hyvin todennäköiseltä ennen kuin piensijoittaja pääsee tästä hirveästi iloitsemaan, eli siinä mielessä posaa pitäisi kasvattaa jo nyt, eikä vuoden päästä. Mutta vähän vaikea uskoa, että sisäpiiri möisi ulos millään 20 sentillä. Sen sijaan sisäpiiri voi ostaa koko firman, ja se on iso riski piensijoittajalle. Firman olemiselle pörssissä on minun hyvin vaikea keksiä mitään muuta selitystä kuin historiallinen. Tai ei vaikea vaan mahdoton. Know-how ei vaan riitä. Sanokaa te, mitä Eagle siellä tekee, mitä se hyötyy?
Eli en pääse omalta kohdaltani kyllä osta-suositukseen ihan helposti. Nyt on loppulappujen keskihinta sellainen, että saa kotka lentää aika matalalla.
Eli jos rahaa tarttee, kotka lentää salkusta kyllä.Varmaan enemmän historian jekku pörssipaikka, mutta syitä pysyä ainakin Näkyvyys ja rahoitus. Anti ylimerkittiin. Helpompi päästä julkisuuteen pörssissä, ja julkisuuden myötä mahd. Uudet annit helppoja tarvittaessa. Ja toki arvonmääritykseen kiva olla "oikea" hinta.
Jos nykytoiminta mahdollistais hiharavistuksena hyvästä kvartaalista 10m liikevaihdon vuodessa, 1/3 kiinteistöllä ja kesk.eräsellä automaatiolla ja portfoliolla, voisi kai olla mahd. Ainakin Yli 30m vaihto nykyisessä kiinteistössä. Siitä pitäisi laskea tavoitteenmukainen ebita sitten niin voi alkaa pyöritellä sopivia tavoite hintoja osakkeelle.
Harmi jos nollaan arvostetuista muista sijoituksista luovutaan, vaikutti mahd. Synergioitakin voineen löytyvän. - Anonyymi00077
Anonyymi00076 kirjoitti:
Varmaan enemmän historian jekku pörssipaikka, mutta syitä pysyä ainakin Näkyvyys ja rahoitus. Anti ylimerkittiin. Helpompi päästä julkisuuteen pörssissä, ja julkisuuden myötä mahd. Uudet annit helppoja tarvittaessa. Ja toki arvonmääritykseen kiva olla "oikea" hinta.
Jos nykytoiminta mahdollistais hiharavistuksena hyvästä kvartaalista 10m liikevaihdon vuodessa, 1/3 kiinteistöllä ja kesk.eräsellä automaatiolla ja portfoliolla, voisi kai olla mahd. Ainakin Yli 30m vaihto nykyisessä kiinteistössä. Siitä pitäisi laskea tavoitteenmukainen ebita sitten niin voi alkaa pyöritellä sopivia tavoite hintoja osakkeelle.
Harmi jos nollaan arvostetuista muista sijoituksista luovutaan, vaikutti mahd. Synergioitakin voineen löytyvän.Nyt tosiaan haettiin rahoitusta julkisella annilla, ja siihen tietysti auttoi näkyvyyskin. Osana sitä kevään näkyvyyttä, kyllä myös valiteltiin pörssissä olemisen rasitteita. Siellä sanottiin oltavan "toistaiseksi".
Rahoitusta on epävakaammassakin paikassa olleelle Eaglelle aina löytynyt sisäpiiriltä tai muusta "verkostosta", miksei siis löytyisi jatkossakin. Sisäpiirillä on niin iso osa osakkeista, ja määräysvalta, joten en pysty oikein näkemään sitä tarvetta pörssissä ololle kovin pitkään.
Ehkä toivovat ensisijaisesti, että saisivat firman nyt näyttämään niin hyvältä, että joku kilpailija ostaisi pois ihan kunnon preemiolla. Mutta sitten varustautuvat hiljaa siihen, että näin ei käy. Eli tulevat ostamaan firman itse, jolloin kurssia aletaan taas painaa mahdollisimman alas, kuten ennenkin.
- Anonyymi00081
Kyllähän se niin on, että miljonääreillä osuudet kasvaa ja niillä on aikaa odotella kun käänneyhtiöstä varistellaan panikoijat (köyhät) pois. Kaikki on mahdollista, mutta en pitäisi ollenkaan mahdottomana huomattavaa nousua yritysoston kautta tai muuten. Miten kauan sitten saadaankin venytettyä nousua, se pelaa vaan isoimpien pelureiden pussiin. Kariluoto tänään otsikoissa...
- Anonyymi00082
Kariluoto kuittasi nyt saatavansa pois kokonaisuudessaan osakkeilla, 1,426 Me. Ainahan näitä velkoja voi sopia uudelleen, jos molemmat suostuvat. Katsoi alkuperäiseen nähden, että ottaa 50%:n käteisen sijasta koko summan osakkeina.
Kertoo siitä, että tietää osakkeen nousevan. Käteinen pysyy samana ja sitä jäytää inflaatio.- Anonyymi00086
Kariluodon tietäen...
- Anonyymi00088
Anonyymi00086 kirjoitti:
Kariluodon tietäen...
Osannee kuitenkin laskea, että 18 miljoonaa osaketta, vaikka saisi sentin osinkoa, tuottaa 180 000 euroa. Jokainen sentti tuon päälle kertaa tuon saman summan.
Tulee mukavat eläkepäivät.
Kariluoto voi hyvin ottaa lainaa osaa osakkeista vastaan ja maksaa verot sillä. Ei hän halua tuollaisesta potista vapaaehtoisesti luopua. - Anonyymi00090
Tai sitten kertoo siitä, että pörssiyhtiöllä ei ollut rahaa maksaa käteisenä. Kariluoto olisi voinut sijoittaa käteisen parempaan kohteeseen kuin Eagle Filters Oy ja alkaa jo nyt elellä osinkotulojen varassa.
Ymmärrettävästi Kariluodolla ei ollut varaa valita ja pörssiyhtiö otti Kariluodon aikoinaan myymän osuuden firmasta käytännössä ilmaiseksi. Osakkeita ei kai nykyisin tarvitse edes painaa paperille eli ei tullut edes painokuluja. Lisättiin vain osakkeiden määrää ja annettiin uudet osakkaat Kariluodolle, joka ei edes saa myydä saamiaan osakkeita. - Anonyymi00094
Anonyymi00088 kirjoitti:
Osannee kuitenkin laskea, että 18 miljoonaa osaketta, vaikka saisi sentin osinkoa, tuottaa 180 000 euroa. Jokainen sentti tuon päälle kertaa tuon saman summan.
Tulee mukavat eläkepäivät.
Kariluoto voi hyvin ottaa lainaa osaa osakkeista vastaan ja maksaa verot sillä. Ei hän halua tuollaisesta potista vapaaehtoisesti luopua.Kariluoto osannee laskea 😂. Mukavat eläkepäivät🤣.
- Anonyymi00098
Anonyymi00090 kirjoitti:
Tai sitten kertoo siitä, että pörssiyhtiöllä ei ollut rahaa maksaa käteisenä. Kariluoto olisi voinut sijoittaa käteisen parempaan kohteeseen kuin Eagle Filters Oy ja alkaa jo nyt elellä osinkotulojen varassa.
Ymmärrettävästi Kariluodolla ei ollut varaa valita ja pörssiyhtiö otti Kariluodon aikoinaan myymän osuuden firmasta käytännössä ilmaiseksi. Osakkeita ei kai nykyisin tarvitse edes painaa paperille eli ei tullut edes painokuluja. Lisättiin vain osakkeiden määrää ja annettiin uudet osakkaat Kariluodolle, joka ei edes saa myydä saamiaan osakkeita.Hänellä oli neuvotteluvaltit. Yhtiölle toki on tuloskirjan kannalta parempi mitä enemmän osakkeina, mutta jos Kariluoto olisi katsonut, että osakkeilla ei ole arvoa, niin hän olisi voinut ottaa sen puolet rahana eikä suostua muunlaisiin sopimuksiin. Nyt osakemäärä nousi koko ajan ja lopulta hän halusi kaikki osakkeina.
Kyllä tuo kertoo siitä, samoin kuin optio-ohjelmat 10,4 sentin kappalehinnalla, että tuossa arvioidaan nousupotentiaalia olevan vähintään 15 senttiin, koska muutoin esim. optioita ei ole järkevää laskea liikkeelle tuolla hinnalla vaan mieluummin jonkun välin keskikurssilla, jolloin niille voi tulla heti myös arvoa.
- Anonyymi00083
Saatu osake hyvään syöksyyn taas kohti 6-7 senttiä. Joko sisäpiiri lunastaa firman syksyn aikana? Ulos voi myydä sitten jälkeenpäin.
- Anonyymi00084
Ehkäpä tähän ei ulkopuolisten kannata sekaantua vaikka julkinen pörssithtiö onkin.
- Anonyymi00085
Anonyymi00084 kirjoitti:
Ehkäpä tähän ei ulkopuolisten kannata sekaantua vaikka julkinen pörssithtiö onkin.
Aivan. Isoin riski on siinä, että ei ole kauan. Vaikea nähdä, miten piensijoittaja voisi tästä koskaan paljon yli kymmentä senttiä per osake saada.
Ei sisäpiirin ole mitään mieltä odottaa arvon nousemista. Voi siellä sitten jotain inhimillisiä tai taloudellisia rajoitteita tulle vastaan, että ihan mikä tahansa kuvio ei voi toteutua.
Mutta paremman hinnan saa ulkopuoliselta ostajalta myöhemmin, kun on ottanut firman pois listalta ja antanut pari vuotta kasvaa rauhassa. - Anonyymi00089
En nyt huolestuisi 300 000 kpl vaihdolla. 7 sentillä annista merkinneet uusomistajat panikoivat kun näkivät sanan osakeanti.
- Anonyymi00092
Anonyymi00084 kirjoitti:
Ehkäpä tähän ei ulkopuolisten kannata sekaantua vaikka julkinen pörssithtiö onkin.
Ei niin. Me TOP-100 listalla olevat kyllä ostamme lisää. Parempi kun on vähän ostajia, niin hinta ei karkaa.
Myykää kaikki pois vielä kun voitte! - Anonyymi00093
Anonyymi00092 kirjoitti:
Ei niin. Me TOP-100 listalla olevat kyllä ostamme lisää. Parempi kun on vähän ostajia, niin hinta ei karkaa.
Myykää kaikki pois vielä kun voitte!Olen minäkin varmaan vielä Top sadassa, vaikka en ole kevään jälkeen kyllä listaa lukenut. Mutta tuskin siellä ihan niin paljon uusia innokkaita tullut... Ja se onkin se syy, että en ole vielä myynyt. Jos osakkeita on kuusinumeroisia määriä, niin silläkin on jo jotain merkitystä, jos saa vaikka kolme senttiä voittoa osakkeelta. Koska en enää usko, että nopeaa ostotarjousta on ulkopuolelta tulossa (kuka hullu ostaisi tehtaan Pietarin kainalosta, vaikka olisi parempikin?), jollei ihan taskurahalla saa, niin ei tämän arvoa pörssissä päästetä kovin ylös nousemaan.
Pienemmät omistukset ovat tässä paperissa ihan yhtä tyhjän kanssa, koska mahdollinen nousuvara näyttää muutamalta kymmeneltä prosentilta, joka ei sitten pienellä posalla ole euroissa mittään.
Eli siinä mielessä olen teoriassa samoilla linjoilla, että Top sadassa voisi ostaa, jos pienemmät posat hävitetään halvalla. Mutta en taida kuitenkaan ostaa.
- Anonyymi00091
Jos vielä nousee kymmeneen senttiin, myyn kaikki pois. Muuten odottelen lunastusta. Tuskin se voi hirveästi kumpaankaan suuntaan kymmenestä sentistä per osake heittää?
Jos valinnanvaraa on enemmän kuin Kariluodolla, niin voisi tosiaan laittaa rahat johonkin edes potentiaalisesti lähivuosina tuottavaan ja ennen kaikkea käyttää aikansa jotenkin rakentavammin kuin ihmettelemällä tätä surkeaa sirkusta.- Anonyymi00095
Ai eikö yritys ole mennyt eteenpäin? Kurssikehitys ei ehkä miellytä, mutta tuskin se yrityksen tekemisestä on nyt kiinni.
- Anonyymi00096
Keväällä 2022 osakkeita oli 77,5 miljoonaa. Elokuussa 2026 vajaat 292 miljoonaa. Liikevaihto ei ole kehittynyt merkittävästi tällä ajanjaksolla. Ei voi millään mittarilla antaa johdolle puhtaita papereita.
- Anonyymi00097
Ja kassaan rahaa tulee edelleen lähinnä anneista, velkoja kuitataan suunnatuilla aineilla...
Tuote voi olla hyväkin, ja markkinaa ja jopa kysyntää ja tilauksiakin olla...
Mutta niin se aikanaan keksi pulska tyttökin toimivan dieetin: alkoi antamaan ilmaiseksi, niin ei tullut enää syötyä niin paljon...
Kyllä Eaglen täytyisi ihan normaalia bisnestä alkaa tehdä, vaikka tähän asti nämä ihmeelliset ilmaveivit ovat aina vieneet firman uudelle kierrokselle vastoin todennäköisyyksiä ja odotuksia. Rahaa pitää alkaa saada asiakkailta, vaikkei sellainen ilmeisesti sektorin toimintakulttuuriin kuulukaan.
- Anonyymi00099
Vieläkö se robotti veivaa tällä?
- Anonyymi00100
Mielestäni ainakin välillä. Se laittaa kaksi tasoa myyntiin, ensin pienempi muutaman tuhannen ja sitten noin 15 000 nippu seuraavalle tasolle. Jos joku ostaa alemman tason, tuo ylempi katoaa heti.
Carnegien robo taas on yleensä kolmannella tasolla ostamassa ja myymässä.
- Anonyymi00101
Laskeskelin, että 40%:n hankintameno-olettamalla Kariluodolle tulee vähän reilun 200 000 euron verot maksettavaksi noista osakeantiosakkeista.
Se tarkoittaa, että 2,5 miljoonaa osaketta tulee myyntiin. Taas uusi "Puttonen" tulossa pilaamaan hyvän kurssinousun, sillä ei porukka halua noista juuri ostohintaa enempää ainakaan maksaa.- Anonyymi00102
Matalalla pysyvä kurssi antaa aikaa järjestellä lunastusta ihan omalla tahdilla. Sikälikin Kariluodon diili palvelee taas yhtä sisäpiirin kannalta tärkeää tarkoitusta. Ostelevat pois, mutta rauhassa. Parempi hinta se on kasin pintaan ostella kuin myöhemmin preemiolla.
- Anonyymi00103
No tuo selittää sen, ettei osake lähde lentoon ennen kuin veromyynnit on tehty. Tuo kauppasumma kohdistuu verovuodelle 2026, jonka veroilmoitus annetaan 2027 keväällä, ellei hän halua maksaa veroennakkoa. Melko varmasti tuo on ensi kesäkuuhun mennessä maksettava, jottei summalle kerry myöskään viivästyskorkoa.
Eli jos nousu alkaa, niin tuossa on hyvä stoppari sitä pysäyttämään kun osakkeita tuodaan myyntiin. Eli vielä vajaa vuosi odottelua, että raketti lähtee. Aina tulee uusia viivästyksiä. - Anonyymi00104
Anonyymi00103 kirjoitti:
No tuo selittää sen, ettei osake lähde lentoon ennen kuin veromyynnit on tehty. Tuo kauppasumma kohdistuu verovuodelle 2026, jonka veroilmoitus annetaan 2027 keväällä, ellei hän halua maksaa veroennakkoa. Melko varmasti tuo on ensi kesäkuuhun mennessä maksettava, jottei summalle kerry myöskään viivästyskorkoa.
Eli jos nousu alkaa, niin tuossa on hyvä stoppari sitä pysäyttämään kun osakkeita tuodaan myyntiin. Eli vielä vajaa vuosi odottelua, että raketti lähtee. Aina tulee uusia viivästyksiä.Aina tulee viivästyksiä osakkeen arvonnousuun, mutta ei se ole piensijoittajalle se kysymys. Yhtään enempää kuin se, millaisen maailman jätämme lapsenlapsillemme, kun planeettaa tuhotaan ilman mitään rajoitteita.
- Anonyymi00105
Tuskin Kariluodon kannattaa rynnätä myymään osakkeita polkuhintaan. Jos veron määrä on jo(?) selvillä, niin nimenomaan kannattaisi pitkittää myyntiä ja odottaa nousua. Tuskin ne ihan heti tulee maksuun ja vaikka tulis, niin onhan muitakin mahdollisuuksia ne maksaa.
En toki poissulje mahdollisuutta, että tämä on vielä ensi vuoden puolelle alle 10 senttiä tai vaikka pidempäänkin. Kurssikehitykseen tosi pettynyt ja aina tulee joku syy tosiaan miksi kurssi ei nouse. Silti, Kariluoto, Jokitokola ja ym. tankkaa. Minä myös. Esim. 250 000 kappaletta vois yrittää kerätä, jos hinnat pysyy tällaisina. Sitten salkku nukkumaan. Jos ei muuta, niin joskus vähennyskelpoista tavaraa. Jos lentää, niin lennän minäkin vitun kauas Suomesta. Palkkatyöllä orjana lopun elämää. Tässä on sauma. Parempaa en ole löytänyt, vaikka todennäköisesti sellaisia on.
Todennäisimpänä skenaariona pidän sitä, että tämä ostetaan pois. Näillä hinnoilla taskurahaa jollekin isolle toimijalle.
Kiinnostas muuten mikä on pössis tehtaalla? Vieläkö pirkkaolutmiehiä alistetaan vai toiko uusi johto uudet tuulet? Onko uuden toimitusjohtajan asenne mikä? Oletan kuitenkin, että ainakin osa näistä täällä valittavista on edelleen samoja entisiä ja nykyisiä työntekijöitä, jotka aloitti valituksen vuonna kypärä, eivätkä ole oppineet mitään vaan rahat menee edelleen Pirkalle.- Anonyymi00109
250 000 kpl on ihan mukava salkku. Varsinkin sitten kun osakkeet ovat euron kappale ja maksavat pientä osinkoa. Annin jälkeen karkasi tuo listan häntä tuplasti korkeammalle, joten alle 120 000 kpl salkulla ei sinne enää pääse. Siinä olisi kymppitonni sijoitettuna nykykurssilla.
Tätä ennen oletettavasti laajennutaan vielä ja maksetaan velkoja pois, ennen kuin osinkoja tulee. Itse kyllä jaksan odotella vielä vuosia tämän kanssa, kun en parempaakaan sijoitusta tällä hetkellä tiedä. Kaikissa muissa on tulevaisuuden odotukset hinnoiteltu jo hyvin sisään ja vielä kertoimella. Tässä ei ole kuin konkurssiodotukset sisällä.
Kariluoto myynee osakkeet pois vasta ensi keväänä. Sitä ennen saadaan useampi hyvä kvartaali alle, niin osakkeen luulisi lähtevän lentoon. - Anonyymi00111
Kariluoto on niin palikka äijä, että siltä voi odottaa ihan mitä vaan.
- Anonyymi00113
Anonyymi00111 kirjoitti:
Kariluoto on niin palikka äijä, että siltä voi odottaa ihan mitä vaan.
Blokkikauppana noita ei myydä kun niissä on vähintään 2%:ia sarjasta ja samalla vähintään miljoonan euron tai vähintään 10 Me:n rajat, joihin tuo 240 000 euron summa ei mene. Ne on pakko yrittää saada pörssin kautta ulos.
Siinähän hyvä tulee kun 2,4 miljoonaa osaketta myy laitaan, jossa tällä hetkellä on ostotarjouksia 40 000 kpleelle viidellä ylimmällä tasolla.
Saa aika kauan myydä, että tuon 7,9 senttiä niistä saa. Voi olla, että kun hinta tippuu sinne 6 senttiin tai alemmaksi, noita pitää myydä 3 miljoonaa kappaletta, että veroihin saa riittävästi rahaa. - Anonyymi00114
Anonyymi00111 kirjoitti:
Kariluoto on niin palikka äijä, että siltä voi odottaa ihan mitä vaan.
Rikas palikka.
- Anonyymi00116
Anonyymi00114 kirjoitti:
Rikas palikka.
Kyllä se sössii nuo osakkeensakkin.
- Anonyymi00121
Anonyymi00114 kirjoitti:
Rikas palikka.
Ok. Mitä muuta hän on "sössinyt"?
- Anonyymi00106
Niin mitään uskottavaa perustelua EFG:n jatkamiselle pörssiyhtiönä ei kukaan täälläkään ole keksinyt...
- Anonyymi00107
Finvera ja Business Finland ovat rahoittaneet tätä yritystä, mutta panostukset ovat vaatimattomia todelliseen pääoman tarpeeseen. Pankkilainan korot lienee tasolla 20%. Pitää löytää teollinen kumppani tai ainakin joku isompi pääomasijoittaja, että toiminta lähtee todella käyntiin ja uudet tehdastilat saadaan laajalti hyödynnettyä. Ehkä on tulossa iso suunnattu anti jollekin kumppanille. Jos kerran tuote on niin hyvä kun väitetään. Valitettavasti pienosakkaiden omistus liudentuu edelleen tässä järjestelyssä.
- Anonyymi00108
Eikä pienosakkaita ja pörssiä myöskään tarvita mihinkään näissä järjestelyissä. Pienosakkaan näkökulmasta Eagle on mahdoton sijoituskohde, koska osakkeen arvonnousu on aina, yksityiskohdiltaan vähän vaihtelevista syistä, johdon/sisäpiirin/enemmistöomistajien etujen vastaista. Eikä myöskään pörssissä oleminen hyödytä heitä tai yhtiötä mitenkään. Toivottavasti lunastus tapahtuu mahdollisimman nopeasti, eikä hintaa saada painettua alle 10 sentin.
- Anonyymi00110
Ehkä voi pohtia myös tuota AI-korttia. Sen kautta saattaa järjestyä se rahoituskin tulevaisuudessa.
Perusteluna isot AI-toimijat rahoittaa jo nyt noita AI-datakeskuksia. Joten voisi olla myös, että Eagle filtteri otetaan tähän rinkiin mukaan. Koska sillä on kumminkin tuote, joka tuottaa lisää tokeneita tekoälylle käytännössä ilmasta.
Joten on AI-teollisuuden etu, että heillä on myös kaasuturbiineihin filtterit, jotka helpottaa jatkuvaa kroonista laskentatehopulaa sähköpulaa helpottamalla.
Siinä se noin 1-3% tuoton lisäys kaasuturbiinille on ehkä jo riittävä syy rahoittaa Eagle filteriäkin?
- Anonyymi00112
Vielä tehtaalla lomautukset pyörii?
- Anonyymi00115
Myyntipaine tässä osakkeessa on kyllä kova. Heti kun vähänkin nousee, myydään saman tien alas.
- Anonyymi00117
Piensijoittajan on oikeastaan pakko myydä heti, jos vähänkään saumaa on saada rahat jonkinlaisella voitolla pidemmän tähtäimen sijoituksiin. Tätä ei päästetä nousemaan niin kauan kuin se on pörssissä, joten totta kai myydään. Mutta ei tietysti ihan millä tahansa hinnalla, varsinkin, jos on osakkeet typerästi OST:lla, kuten itsellä. Näitä täysin spekulatiivisia höpölottofirmoja ei pitäis koskaan hankkia OST:lle. (Tämä on ihan sijoitusvinkki.)
- Anonyymi00118
Oma veikkaus on, että uusi tj. palkattiin uutena naamana sorvaamaan jonkinlainen "diili" niiden isojen omistajien kanssa, jotka eivät ole varsinaista sisäpiiriä, että lunastus saadaan järkättyä. En tiedä onko supliikkimiehiä... CV:ssä ei nyt taida olla mitään, mikä erityisesti viittaisi tämäntapaiseen erityisosaamiseen, mutta voi olla, että isoissa omistajissa on samaa kypsymistä sisäpiirin naamojen vanhoihin juttuihin kuin tuulipuvuillakin, että katsottiin, että naama on parempi vaihtaa?
- Anonyymi00119
Voisi luulla, että jos kyseessä on käänneyhtiö, uusi toimitusjohtaja Huusari tulisi mukaan osaketta omistavien joukkoon?
- Anonyymi00120
Ei varmaankaan ole yllätys, ettei tule ostamaan ainakaan pörssistä...
- Anonyymi00122
Anonyymi00120 kirjoitti:
Ei varmaankaan ole yllätys, ettei tule ostamaan ainakaan pörssistä...
Jos ollenkaan. Ehkä sellanen siirtymäjohtaja, joka vaihdetaan sitten taas, kun keikka on tehty ja pakoauto poltettu...?
Pysyy myös näennäisen ulkopuolisuuden naamio paremmin päällä, jos ei omista.
Meille tuulareillehan tää on pelkkää viihdettä, kun jossain Top 20 jälkeen on korkeintaan kymppitonneja kiinni. Tai, no, jos on kovin kauan sitten paljon ostanut, niin on ostoihin sitten mennyt yli sata donaa... Mutta noita isoja ulkopuolisia voi jonkun verran -tuttaa kun vuosikausia on ollut kohtuullisen isot rahat seisomassa isolla tappiolla, eikä näytä siltä, että varsinaista palkintoa tulee koskaan. Jos ja kun ulkopuolista ostajaa ei löydy, preemio tuskin nousee tasolle, millä nämä sijoitusyhtiöt pääsisivät vuosien panostuksestaan edes omilleen.
- Anonyymi00123
Teknisen analyysin mukaan osake painuu nyt jonnekin 0,076-0,078 e tuntumaan. Kariluodon pitää myydä osakkeita pari miljoonaa maksaakseen verot ja selvästi porukka odottaa että nuo tulee myyntin.
Kiire ei ole. Ennen ensi kesäkuuta ei tule verot maksuun, eli 9/26-5/27 tullaan pysyttelemään tällä tasolla tai alempana, koska ei pakkomyyjältä haluta kalliilla ostaa.- Anonyymi00124
Teknistä analyysiä nyt ei oikein voi soveltaa osakkeeseen, jonka vaihto on muutama tuhat euroa päivässä (tänään 1500).
Muuten ennuste olisi silti ihan uskottava, mutta olen pettynyt, jos firma on pörssissä vielä ensi kesän tullessa. Jos näin on, pitää sitten tehdä kariluodot ja myydä hinnalla millä hyvänsä. - Anonyymi00125
Anonyymi00124 kirjoitti:
Teknistä analyysiä nyt ei oikein voi soveltaa osakkeeseen, jonka vaihto on muutama tuhat euroa päivässä (tänään 1500).
Muuten ennuste olisi silti ihan uskottava, mutta olen pettynyt, jos firma on pörssissä vielä ensi kesän tullessa. Jos näin on, pitää sitten tehdä kariluodot ja myydä hinnalla millä hyvänsä.Ihanko varmaa puhetta että Kariluoto myymässä noin 🤣 tai ylipäänsä.
- Anonyymi00126
Anonyymi00125 kirjoitti:
Ihanko varmaa puhetta että Kariluoto myymässä noin 🤣 tai ylipäänsä.
Jos Kariluoto olisikin myymässä, ei sitä ole pakko tehdä pörssissä, luulisi hyväveliverkostosta jonkun ostavan tuollaisen pikkunipun omaan salkkuunsa.
- Anonyymi00127
Anonyymi00125 kirjoitti:
Ihanko varmaa puhetta että Kariluoto myymässä noin 🤣 tai ylipäänsä.
No eihän kukaan kai voi tietää, onko hänellä millainen pankkisaldo Kariluodolla on. Mutta se ei ole kuin detalji tässä saagassa.
Piensijoittajan kannalta oleellista olisi se, että a) firma saisi kirjanpidollisesti positiivista kassavirtaa kaupoista, b) firma olisi pörssissä silloin kuin tämä tapahtuu.
Kylmä fakta on se, että kukaan ei ole keksinyt syytä, miksi nämä toteutuisivat. Odotan tätä selittäjää edelleen, oli sitten sisäpiiriläinen tai ei. Mutta eihän tässä hommassa ole mitään järkeä? Oikeasti? Tytöt hei? - Anonyymi00128
Anonyymi00127 kirjoitti:
No eihän kukaan kai voi tietää, onko hänellä millainen pankkisaldo Kariluodolla on. Mutta se ei ole kuin detalji tässä saagassa.
Piensijoittajan kannalta oleellista olisi se, että a) firma saisi kirjanpidollisesti positiivista kassavirtaa kaupoista, b) firma olisi pörssissä silloin kuin tämä tapahtuu.
Kylmä fakta on se, että kukaan ei ole keksinyt syytä, miksi nämä toteutuisivat. Odotan tätä selittäjää edelleen, oli sitten sisäpiiriläinen tai ei. Mutta eihän tässä hommassa ole mitään järkeä? Oikeasti? Tytöt hei?Eikös Q2 vielä vakuuttanut suunnasta? Jos sillä perusteella vuosittainen liikevaihto voisi olla ~10M ja kiinteistössä tilaa 2/3, voisi jo nykyisen toiminnan kapasiteetin kasvattaminen tuoda 30M liikevaihdon. Ilman mainittuja suunniteltuja kangaskauppoja. Silloin kassavirta ei ole riippuvaista yksittäisistä toimituksista.
Itse en ole vielä kuullut vakuuttavia pörssistäpoistumisperusteluita. Lähtökohtaisesti pörssi tuo omistuksille uskottavan arvonmäärityksen, mahdollistaa helposti omistajapohjan laajentamisen ja uuden pääoman keräämisen, omistusten myynnit, eikä näyttänyt keskittyninen estäneen esim. Enablan suurehkoja myyntejä edes ennen viim. Yleistä antia. Osingonmaksua se ei estä, jos se mahdollistuu jatkossa. Eli oli tavoitteena omistusten myynti tai osingot, en näe yhtään ainutta uskottavaa syytä lähteä. Näkyvyyttäkin tulee. Tuskin ulkopuolella olisi saatu viimeistä antia helpommalla uutta rahoitusta hoidettua? Ja tässä kai olisi tarkoitus vielä saada kiinteistö täyteen käyttöön. - Anonyymi00129
Anonyymi00128 kirjoitti:
Eikös Q2 vielä vakuuttanut suunnasta? Jos sillä perusteella vuosittainen liikevaihto voisi olla ~10M ja kiinteistössä tilaa 2/3, voisi jo nykyisen toiminnan kapasiteetin kasvattaminen tuoda 30M liikevaihdon. Ilman mainittuja suunniteltuja kangaskauppoja. Silloin kassavirta ei ole riippuvaista yksittäisistä toimituksista.
Itse en ole vielä kuullut vakuuttavia pörssistäpoistumisperusteluita. Lähtökohtaisesti pörssi tuo omistuksille uskottavan arvonmäärityksen, mahdollistaa helposti omistajapohjan laajentamisen ja uuden pääoman keräämisen, omistusten myynnit, eikä näyttänyt keskittyninen estäneen esim. Enablan suurehkoja myyntejä edes ennen viim. Yleistä antia. Osingonmaksua se ei estä, jos se mahdollistuu jatkossa. Eli oli tavoitteena omistusten myynti tai osingot, en näe yhtään ainutta uskottavaa syytä lähteä. Näkyvyyttäkin tulee. Tuskin ulkopuolella olisi saatu viimeistä antia helpommalla uutta rahoitusta hoidettua? Ja tässä kai olisi tarkoitus vielä saada kiinteistö täyteen käyttöön.Ehdotonta syytä pörssistä poistumiselle en minäkään näe, mutta tästä yrityksestä on hyvin vaikea nähdä ehdottomasti yhtään mitään. Se on ehkä se keskeisin syy poistua: luulisi olevan aika raskasta vetää siinä pörssiyhtiöön kuitenkin eri tavalla kohdistuvassa julkisuuden riskissä tällaista showta, joka koko ajan taiteilee jollain bysanttilaiseen hämärään haipuvalla trapetsilla vähintään hyvän pörssitavan jos ei laillisuudenkin rajoilla. Ja kun ei toimita normaalin pörssiyrityksen tavoin, on aika vaikea rasti väittää, että nuo normaalit pörssissä pysymisen perusteet pätisivät Eagleen kovinkaan hyvin.
En siis näe väistämättömiä syitä poistua pörssistä, mutta siellä pysymiselle näen perusteltuja syitä vielä vähemmän. Keväällä tj:n muotoilu oli "toistaiseksi". Se saattoi mennä jo.
Tietysti monta vuotta mukana olleena toivoisin, että tästä saisi muutamaa kymmentä prosenttia paremman tuoton pitkään kiinni olleille rahoille. Mutta jos ei, niin toivoisin sitä exit-päätöstä jotenkin hyväksyttävällä preemiolla mahdollisimman pian. Tj:n vaihtaminen ulkopuoliseen ja firmaa täysin omistamattomaan ukkoon tässä kohtaa sopii mielestäni tähän skenaarioon paremmin kuin muihin. - Anonyymi00130
Anonyymi00129 kirjoitti:
Ehdotonta syytä pörssistä poistumiselle en minäkään näe, mutta tästä yrityksestä on hyvin vaikea nähdä ehdottomasti yhtään mitään. Se on ehkä se keskeisin syy poistua: luulisi olevan aika raskasta vetää siinä pörssiyhtiöön kuitenkin eri tavalla kohdistuvassa julkisuuden riskissä tällaista showta, joka koko ajan taiteilee jollain bysanttilaiseen hämärään haipuvalla trapetsilla vähintään hyvän pörssitavan jos ei laillisuudenkin rajoilla. Ja kun ei toimita normaalin pörssiyrityksen tavoin, on aika vaikea rasti väittää, että nuo normaalit pörssissä pysymisen perusteet pätisivät Eagleen kovinkaan hyvin.
En siis näe väistämättömiä syitä poistua pörssistä, mutta siellä pysymiselle näen perusteltuja syitä vielä vähemmän. Keväällä tj:n muotoilu oli "toistaiseksi". Se saattoi mennä jo.
Tietysti monta vuotta mukana olleena toivoisin, että tästä saisi muutamaa kymmentä prosenttia paremman tuoton pitkään kiinni olleille rahoille. Mutta jos ei, niin toivoisin sitä exit-päätöstä jotenkin hyväksyttävällä preemiolla mahdollisimman pian. Tj:n vaihtaminen ulkopuoliseen ja firmaa täysin omistamattomaan ukkoon tässä kohtaa sopii mielestäni tähän skenaarioon paremmin kuin muihin.Ihmettelen vähän mitä nuo kaksi energia-alan konkaria tässä näkee? Molemmat ovat lisänneet omistustaan kaiken aikaa eikä kumpikaan ole myynyt mielestäni koskaan tämän osakkeita.
Se arvaus, että tämä painuu tuonne Kariluodon merkintähintaa kohti, voi pitääkin paikkaansa. 0,079 e/osake voisi olla hyvä hinta, jolla mennään marraskuussa Q3-lukuja kohti.
Tänään muuten Eagle meni markkina-arvossa Summa Defencen ohi, joka ilmoitti pörssitiedotteella tulevaisuudessa varteenotettavana vaihtoehtona olevan yrityksen konkurssi. Eli samanlainen konkurssihinnoittelu tässäkin on edelleen päällä. Ei tulevaisuuden bisneksille nähdä juurikaan arvoa.
- Anonyymi00131
Kaukana on konkurssihinnoista. Itse asiassa nykykurssissa on jo sisällä odotus lievästä positiivisesta tuloksesta ennen veroja. Muistakaa nyt että osakkeita on 292 miljoonaa.
- Anonyymi00132
EFG:in kuuluu kuitenkin myös se kiinteistö ja erilaisia (nollaan arvostettuja) omistusosuuksia, joten kyllä kai nykyinen hinnoittelu paljon lähempänä kuitenkin on konkurssihinnoittelua kuin voittoa tuottavaa yhtiötä?
Se vaan, että tällä ei ole väliä, koska voitosta ei ole tarkoitus päästä pörssin kautta hyötymään, koska siinä ei olisi järkeä pääomistajien kannalta. Jos he haluaisivat kurssin nousevan, he toimisivat monessa asiassa toisin. Tai sitten on tosiaan niin, että toimintaa laajennetaan ilman mitään syytä, vaikka myyntiä ei ole... - Anonyymi00133
Anonyymi00132 kirjoitti:
EFG:in kuuluu kuitenkin myös se kiinteistö ja erilaisia (nollaan arvostettuja) omistusosuuksia, joten kyllä kai nykyinen hinnoittelu paljon lähempänä kuitenkin on konkurssihinnoittelua kuin voittoa tuottavaa yhtiötä?
Se vaan, että tällä ei ole väliä, koska voitosta ei ole tarkoitus päästä pörssin kautta hyötymään, koska siinä ei olisi järkeä pääomistajien kannalta. Jos he haluaisivat kurssin nousevan, he toimisivat monessa asiassa toisin. Tai sitten on tosiaan niin, että toimintaa laajennetaan ilman mitään syytä, vaikka myyntiä ei ole...On siinä se etu, että yli 10%:n omistusten, jotka ovat yritysten kautta omistettuja, osinkovero on 0%:ia.
- Anonyymi00134
17 Me:n markkinahinnassa on vain pari miljoonaa odotuksia tulevaisuuden voitoista. Tuo tarkoittaisi sitä, että tämä tulisi maksamaan joskus 17 Me osinkoja nykyoletuksilla ja se vaikuttaa aika kaukaiselta haaveelta, kun osingonmaksukelpoisuuskin on kaukana.
Se 0,79 voi olla tavoitehinta, mutta eiköhän se painu vielä sen alle, kunnes osakkeet on myyty. Ei ole mitään järkeä maksaa enempää, koska yhdellä osakkaalla on ns. pakko myydä tulevien verojen takia. Toki nämä ovat vasta tulossa ensi kesänä, mutta ei niitä ihan viikossa myydä, jos 2-2,5 miljoonaa kappaletta markkinoille aikoo näitä saattaa. - Anonyymi00135
Anonyymi00134 kirjoitti:
17 Me:n markkinahinnassa on vain pari miljoonaa odotuksia tulevaisuuden voitoista. Tuo tarkoittaisi sitä, että tämä tulisi maksamaan joskus 17 Me osinkoja nykyoletuksilla ja se vaikuttaa aika kaukaiselta haaveelta, kun osingonmaksukelpoisuuskin on kaukana.
Se 0,79 voi olla tavoitehinta, mutta eiköhän se painu vielä sen alle, kunnes osakkeet on myyty. Ei ole mitään järkeä maksaa enempää, koska yhdellä osakkaalla on ns. pakko myydä tulevien verojen takia. Toki nämä ovat vasta tulossa ensi kesänä, mutta ei niitä ihan viikossa myydä, jos 2-2,5 miljoonaa kappaletta markkinoille aikoo näitä saattaa.Siis 0,079. Varmaankin jonnekin 0,075-0,077:n tasoihin painutaan pitkäksi aikaa nyt.
- Anonyymi00136
Anonyymi00135 kirjoitti:
Siis 0,079. Varmaankin jonnekin 0,075-0,077:n tasoihin painutaan pitkäksi aikaa nyt.
Joo, sais pysyä näissä hinnoissa ja alempanakin vuoden pari että sais kunnon salkun kerättyä.
- Anonyymi00137
Anonyymi00136 kirjoitti:
Joo, sais pysyä näissä hinnoissa ja alempanakin vuoden pari että sais kunnon salkun kerättyä.
Voitko selittää meille muillekin, mikä on motiivi kerätä Eaglea "kunnon salkku"? Ei sen kerääminen mitenkään vaikeaa ole, senkun painaa osta-nappia. Mutta motiivia on vaikea ymmärtää.
- Anonyymi00138
Anonyymi00137 kirjoitti:
Voitko selittää meille muillekin, mikä on motiivi kerätä Eaglea "kunnon salkku"? Ei sen kerääminen mitenkään vaikeaa ole, senkun painaa osta-nappia. Mutta motiivia on vaikea ymmärtää.
Noin se tapahtuisi senkun ostaa pois. Jos Eagle filteristä maalaillut jutut oikeasti toteutuu niin halvalla saa vieläkin jos vaan ostaa laidasta mitä haluaa.
Myy sitten muutaman vuoden eli 2-5 vuoden päästä vaikka eurolla pois. Sen nyt kuvittelisi saavan helposti olettaen, että kaikki menee kuten täälläkin maalailtu Eagle filterin tulevaisuudessa optimistisesti. - Anonyymi00139
Anonyymi00138 kirjoitti:
Noin se tapahtuisi senkun ostaa pois. Jos Eagle filteristä maalaillut jutut oikeasti toteutuu niin halvalla saa vieläkin jos vaan ostaa laidasta mitä haluaa.
Myy sitten muutaman vuoden eli 2-5 vuoden päästä vaikka eurolla pois. Sen nyt kuvittelisi saavan helposti olettaen, että kaikki menee kuten täälläkin maalailtu Eagle filterin tulevaisuudessa optimistisesti.Eihän tuo vaadi kuin 20 M euron tulosta verojen jälkeen, jos p/e kerroin 15 hyväksytään. Ja nykyisen liikevaihdon 20 kertaistumista. Mikä voisi mennä pieleen?
- Anonyymi00140
Anonyymi00139 kirjoitti:
Eihän tuo vaadi kuin 20 M euron tulosta verojen jälkeen, jos p/e kerroin 15 hyväksytään. Ja nykyisen liikevaihdon 20 kertaistumista. Mikä voisi mennä pieleen?
Tuo 20 kertaistuminen voi tapahtua oikeastikin juuri tekoälyn ja sen kokoajan lisääntyvän käytön takia. Jolle pitää saada sähkö sitten vaikka kaasuturbiineilla. Ja kaikki keinot millä kaasuturbiinista saadaan lisää tehoa ja luotettavuutta irti tullaan varmasti ottamaan huomioon.
Siinä kohtaa Eagle filteriä ei ohita yksikään kaasuturbiineita pyörittävä AI taho. Sehän on heille kuin ilmasta tehtyä rahaa vähän kuin ilmainen lounas. Ainoa mitä pitää tehdä on vaihtaa filtterit seuraavan huollon yhteydessä Eagle filterin filttereihin. - Anonyymi00143
Anonyymi00140 kirjoitti:
Tuo 20 kertaistuminen voi tapahtua oikeastikin juuri tekoälyn ja sen kokoajan lisääntyvän käytön takia. Jolle pitää saada sähkö sitten vaikka kaasuturbiineilla. Ja kaikki keinot millä kaasuturbiinista saadaan lisää tehoa ja luotettavuutta irti tullaan varmasti ottamaan huomioon.
Siinä kohtaa Eagle filteriä ei ohita yksikään kaasuturbiineita pyörittävä AI taho. Sehän on heille kuin ilmasta tehtyä rahaa vähän kuin ilmainen lounas. Ainoa mitä pitää tehdä on vaihtaa filtterit seuraavan huollon yhteydessä Eagle filterin filttereihin.Tuohon uskominen olisi itse asiassa ainoa bisneslogiikan kannalta mitenkään järkeenkäypä selitys EFG:n pysymiselle pörssissä. Että sisäpiiri oikeasti ajattelisi, että tämä lähtee ihan lähivuosina tosi isosti ja silloin tarvitaan pörssipaikkaa ja sen tuomia etuja kasvulle. Nykyiselle nakkikiskalle, vaikka se kasvaisikin tasaisesti ja pääsisi kannattavaksi, on pörssipaikka firmalle ja etenkin sen pääomistajille pelkkä riesa.
Ja jos he oikeasti uskovat varmuudella näin tietävänsä, vaikka mitään todellista signaalia merkittävästä käänteestä ei vielä ole, niin silloin tietysti kannattaisi hankkia se iso salkku just nyt viimeistään...
- Anonyymi00141
Joku löysi osta-napin tänään. Ja joku toinen myy-napin. Tälle osakkeelle aika kova vaihto keskiviikkona. Kurssikin oikeaan suuntaan. Pari samanlaista päivää, niin minäkin pääsen eroon viimeisistä osakkeistani hyväksyttävällä hinnalla.
- Anonyymi00142
Miksi myyt kun nousu on vasta alussa? Ihmettelen vaisua kurssireaktiota ylipäänsä, kun vaikuttaa hyvin selkeältä käännetapaukselta.
- Anonyymi00144
Anonyymi00142 kirjoitti:
Miksi myyt kun nousu on vasta alussa? Ihmettelen vaisua kurssireaktiota ylipäänsä, kun vaikuttaa hyvin selkeältä käännetapaukselta.
En usko, että käänne on sellainen, että pienomistajat pääsevät siitä hyötymään. Firma lähtee pörssistä, koska siellä pysyminen maksaa rahaa ja aikaa, jonka sisäpiiri voi käyttää paremminkin. Jos nopeaa, vahvaa käännettä olisi näköpiirissä, uusi tj. laittaisi omaa rahaa kiinni, ennen kuin hinta nousee. Mutta ei ole ilmoituksia kuulunut, joten hän varmasti tietää pelin hengen ja oman paikkansa, joka on keikkamiehen paikka.
- Anonyymi00145
Anonyymi00144 kirjoitti:
En usko, että käänne on sellainen, että pienomistajat pääsevät siitä hyötymään. Firma lähtee pörssistä, koska siellä pysyminen maksaa rahaa ja aikaa, jonka sisäpiiri voi käyttää paremminkin. Jos nopeaa, vahvaa käännettä olisi näköpiirissä, uusi tj. laittaisi omaa rahaa kiinni, ennen kuin hinta nousee. Mutta ei ole ilmoituksia kuulunut, joten hän varmasti tietää pelin hengen ja oman paikkansa, joka on keikkamiehen paikka.
Ok, asiallinen vastaus. Itse näkisin että vanha toimitusjohtaja kokee tehneensä oman työnsä (kääntänyt toiminnan kannattavaksi) ja jättää johdon nyt paremmin alaa tuntevalle henkilölle. Joki-Tokola pysyy kuitenkin hallituksen puheenjohtajana ja suurimpana omistajana, ainakin toistaiseksi.
Joki-Tokolalla edelleen suurin valta yhtiössä enkä usko että hänellä on aikeissa luopua omistuksestaan tappiolla kaiken tämän työn jälkeen. Hän on ollut suurimpien omistajien joukossa jo 2017 (ehkä kauemminkin) joten tappiolla taitaa olla pahasti.
Jos lähtee pörssistä (en usko) niin varmaan jonkinlainen preemio tiedossa.
Itsekin pyörinyt tässä mukana vuosia ja ensimmäistä kertaa moneen vuoteen on oikeasti luottavainen tunne, että tästä tulee vielä hyvä. - Anonyymi00148
Anonyymi00142 kirjoitti:
Miksi myyt kun nousu on vasta alussa? Ihmettelen vaisua kurssireaktiota ylipäänsä, kun vaikuttaa hyvin selkeältä käännetapaukselta.
Se hoettu nousu ei ole koskaan tapahtunut. Vähän ylös julkistamisen aikaan ja pian takaisin alas.
- Anonyymi00146
Mainittu euron hinta voi olla aika kaukainen toive edes Q2 vaihdolla ja yhtiön tavoitteiden käydessä toteen, ja vaikka käyttämätön tila saataisiin kokonaan (nykyiseen) käyttöön. Ehkä 30-40M vaihto, jos tila kokonaan käytössä ja pääosin suodatinta, mikä sekin vaatii että nyt päästään kannattavuuteen kiinni millä rahoitettaisiin lisäkapasiteettia ainakin liudentamiden sijaan. Näillä voisi olla sitten vaikka 0,30€ hinnoissa realistisilla kertoimilla.
Euroon vaatisi jo, että paljon puhuttu kangaskauppa lähtisi "yhtäkkiä" rullaamaan suodattimia paremmalla katteella ja pienemmällä tilavaateella. Ja toki suodattimien osalta kehitys olisi jatkuttava. Jos teknologia on niin hyvää kun sanottu, ehkä sekin mahdollisuuksien rajoissa, mutta eurossa en osaa nähdä tätä lähivuosina, etenkään vain suodatinkaupalla.
Tuota 0,30 luokkaa voi kyllä mielestäni tukea tuo kasvava datakeskusten tarve mihin jotain alustavaa aietta ilmotettiinkin. Yleisemmin ilmeisesti myös jatkossa jossain määrin tarvetta päivitellä nykyisiä turbiinikantoja vedylle sopiviksi, aiheuttaen vähintään kasvavaa vaihtotarvetta lähiaikoina markkinalla.
Itse uskon jo, että suodatinkaupalla voi pysyä pystyssä ja tehdä vähän tulostakin, mutta toivoisin siitä kangaskaupasta uutisia. En usko että on erityinen hinku ulos pörssistä tai että yhtiö olisi toteuttanut jotain operaatiota osakkeiden hintojen pitämiseksi alhaalla. - Anonyymi00147
Jos firma olisi lähdössä pörssistä ulkopuoliselle ostajalle, tällöin olisi varmasti tiedossa hyvä preemio, koska ei sisäpiiri halvalla halua myydä. Silloin olisi kuitenkin intressi saada kurssi nousuun ja myös uudella tj:llä kiinnostus ostaa yhtiötä. Joka taas olisi sinällään kimmoke kurssinousulle.
Se, jos Huusarin kohtuullisen isoista ostoista ei tule ilmoitusta, on minusta täysin ilmeinen merkki jostain hyvin erikoisesta. Mahdoton tietysti tietää varmasti, että mistä, mutta todennäköisimmältä tuntuisi se, että hänen sopimukseensa on pikkupräntillä laitettu hyvä kultainen kädenpuristus ja vakuutus, että osingoille en pyri. Ja firman ostaa nykyinen sisäpiiri mahdollisesti jonkun uuden toimijan/rahoittajan kanssa. Tämä sopii täydellisesti yhteen firman historian kanssa, jossa aina on ollut intressi pitää kurssi mahdollisimman alhaalla.
Mutta kuten varmaan joskus keväällä joku tietävämpi kuvaili, niin siellä on Enablan jälkeenkin vielä aika isoja omistajia, jotka eivät kuulu sisäpiiriin. Näiden pelaaminen joko mukaan tai ulos, joka tapauksessa pois estämästä hanketta, ei ole varmaan mikään läpihuutojuttu. Piensijoittajan näkökulmasta, konkkaa lukuunottamatta, pahin skenaario olisi ehkä se, että paukut menevät lähivuosina tämän kuvion rakenteluun ja valmiin odotteluun, kurssin junnatessa suunnilleen nykyisillä tasoilla, koska se on tarkoituksenmukaista.
Eli: Jos käänneyhtiöksi väitetyn pörssiyhtiön tuore tj. Huusari ei lähde firmaan omistajaksi, hän joko tietää, että kurssi ei tule lähivuosina merkittävästi nousemaan, tai häntä on suoraan kielletty lähtemästä omistajaksi. (Tai sitten kundi on ihan PA, tai ei lainkaan kiinnostunut rahasta, mitkä olisivat nekin vähän huolestuttavia piirteitä pörssiyhtiön toimitusjohtajassa.) Ja se, että ei lähde, toteuttaisi sitten hyvin sitä tavoitetta, että me muutkaan emme usko kurssin nousevan, eli emme osta, jolloin kurssi mataa, eli firman saa halvalla pois listalta.
Joten kaikille omistajille itse tarjoaisin sellaisen sijoitusvinkin, että uskoittepa millaisiin korkeampiin voimiin hyvänsä tai ette, niin sijoittakaa nyt hitossa aikaa rukouksiin sen puolesta, että jostain koneesta kurkottaa se "jumalan käsi", joka tarjoaa enemmän kuin 25 senttiä osakkeelta.
Miks yli 25 senttiä? En tiedä, mutta tuntuisi, että ainakaan sen alle tarjous ei menisi läpi. Kurssi toki nousisi lähelle tarjottua tasoa ja me pienosakkaat pääsisimme eroon. Itse lähtisin kyllä kauas ja kovaa jo sillä hinnalla. Ehkä tällainenkin episodi vielä nähdään... Mutta nyt on perjantai sen verran pitkällä, että täytyy ruveta ryyppäämään, eikä murehtia kotkalaista sielunelämää. Vai laittaisko Junnun soimaan sittenkin? Olihan se hieno mies...- Anonyymi00149
25 sentin kurssi tarkoittaisi noi 5 M tulosta verojen jälkeen. Kaikki varmasti ymmärtävät, että tämä ei tule koskaan toteututumaan, jos nykyiset puuhapetet häärivät yhtiön johdossa. Ainoa toivo on tuo ostotarjous, mutta ei siitä voi mitään 25 sentin hintaa toivoa, kuten täälläkin on moneen kertaan kirjoitettu. Nykykurssi hinnottelee lievää voittoa joten jos 50% preemio siihen päälle niin 12 snt voisi maksimitilanteessa olla optimi. Näitä ostotarjouksen varassa olevia sijoituscaseja vaan on pörssissä aika paljon ja kalliiksi ovat osakkenomistajille tulleet odotteluajat.
- Anonyymi00150
Anonyymi00149 kirjoitti:
25 sentin kurssi tarkoittaisi noi 5 M tulosta verojen jälkeen. Kaikki varmasti ymmärtävät, että tämä ei tule koskaan toteututumaan, jos nykyiset puuhapetet häärivät yhtiön johdossa. Ainoa toivo on tuo ostotarjous, mutta ei siitä voi mitään 25 sentin hintaa toivoa, kuten täälläkin on moneen kertaan kirjoitettu. Nykykurssi hinnottelee lievää voittoa joten jos 50% preemio siihen päälle niin 12 snt voisi maksimitilanteessa olla optimi. Näitä ostotarjouksen varassa olevia sijoituscaseja vaan on pörssissä aika paljon ja kalliiksi ovat osakkenomistajille tulleet odotteluajat.
Ei kai niitä ostotarjouksia ihan firman menneen performanssin perusteella tehdä, mutta en tosiaan myöskään usko ulkopuoliseen tarjoukseen. Jos sellainen tulisi, sillä ei olisi merkitystä kovin halvalla, koska sisäpiiri, jolla on määräysvalta, ei möisi.
Putin on taas jonkun brittitutkijan mukaan päättänyt tarvitsevansa Kaakkois-Suomen, joten lännestä tulevat tarjoukset ovat kyllä ihan haihattelua nähtävissä olevassa tulevaisuudessa. Tuollaista kauppaa tuskin kukaan kilpailijoiden tj. saisi hallitukselleen perusteltua, vaikka kännipäissään sellaista miettisikin. Tietysti jos liikkuis nopeasti ja siirtäis tehtaan ja teknologian muualle, niin keikalle vois joistain lähtökohdista löytää perustelun. Mutta tuskin Eagle vielä on niin kiinnostava. Pitäisi saada vähän markkinaosuutta ensin. - Anonyymi00151
Anonyymi00149 kirjoitti:
25 sentin kurssi tarkoittaisi noi 5 M tulosta verojen jälkeen. Kaikki varmasti ymmärtävät, että tämä ei tule koskaan toteututumaan, jos nykyiset puuhapetet häärivät yhtiön johdossa. Ainoa toivo on tuo ostotarjous, mutta ei siitä voi mitään 25 sentin hintaa toivoa, kuten täälläkin on moneen kertaan kirjoitettu. Nykykurssi hinnottelee lievää voittoa joten jos 50% preemio siihen päälle niin 12 snt voisi maksimitilanteessa olla optimi. Näitä ostotarjouksen varassa olevia sijoituscaseja vaan on pörssissä aika paljon ja kalliiksi ovat osakkenomistajille tulleet odotteluajat.
Mitä tämä kommentti nykyisistä puuhapeteistä tarkoittaa? Yhtiö on vakaasti nostettu kasvu-uralle. Mitään estettä 5M tulokselle ensi vuonna ei ole.
Kyse on lähinnä kasvun nopeudesta, ei siitä kasvetaanko. - Anonyymi00152
Anonyymi00151 kirjoitti:
Mitä tämä kommentti nykyisistä puuhapeteistä tarkoittaa? Yhtiö on vakaasti nostettu kasvu-uralle. Mitään estettä 5M tulokselle ensi vuonna ei ole.
Kyse on lähinnä kasvun nopeudesta, ei siitä kasvetaanko."Vakaa" ei välttämättä ole Eaglen kohdalla sellainen adjektiivi, joka tulisi heti mieleen. Ja vaikka kasvua tuotannossa näyttäisi olevankin, sitä pitäisi saada myös myyntiin. Kassavirta ja tulos plussalle useampi kvartaali vuodessa, tarkoittaa kasvua.
Itse en sinänsä niinkään epäile firman substanssiosaamista filttereiden tekijänä (osin siksi etten asiasta riittävästi ymmärrä), mutta "puuhapetemäisyys" minun mielestäni näkyy siinä, että huomio ainakin sijoittajilla (niillä harvoilla, jotka yhtiöön huomiota kiinnittävät), ja mahdollisesti sisäpiirilläkin, menee vuodesta toiseen näihin erilaisiin manöövereihin, joilla yritystä on pidetty hengissä ja omistusta samalla keskitetty. Aika näyttää, mihin järjestelyyn tämä kääntyy.
- Anonyymi00153
Tulosjulkkarissa varoiteltiin Q3 pehmeydestä, jos vaan halusi sen rivien välistä nähdä. Veikataan nyt vähintään 1 M tappiota, voi olla suurempikin. Koskaan ei tämä firma ole tehnyt voitollista tulosta.
- Anonyymi00154
Mites q2?
- Anonyymi00155
Anonyymi00154 kirjoitti:
Mites q2?
Eikös se olisi sekin ollut punaisella ilman näitä erikoisuuksia, kuten velan anteeksiantoa? Eli vaikka suunta on oikea, filtteriä tekemällä ei vielä tehdä voittoa.
- Anonyymi00156
Voi kyllä olla aika pehmeää ryhtyä myymään tätä Q3-lukujen jälkeen kun kaikki muutkin haluavat niin tehdä.
Kannattaa aina nousuihin myydä. Kun meni yli 10 sentin, kannatti myydä kaikki. Sen jälkeen oltiinkin annin jälkeen taas alle 7 sentin ja sieltä jos ostaa, niin kohta voisi olla hyvä myyntihetki.
Tämä osake ei kyllä nouse vielä aikoihin. Se vaatisi melkoisen hyvän tuloksen ja nykyresursseilla siihen ei vain mitenkään päästä. Tehtaan kapasiteetti on liian pieni. Lisääminen vaatisi taas uuden osakeannin ja samalla laimennuksen omistuksiin.- Anonyymi00158
Siis tiedetäänkö me oikeasti jotain siitä, mihin "nykyresursseilla voi päästä"? Kun näyttää siltä, että filttereitä tehdään ja viedään, mutta niistä ei saada maksua. Kannattavuus varmaan paranisi, jos asiakkaat alkaisivat myös maksaa tuotteista? Eiks se yleensä niin mene?
- Anonyymi00157
Katsoin, kun joku äsken myi 1092 kpl:
17.02.53 0,0834 1 092
Samalla sekunnilla ilmestyi 1092 kpl myyntiin 0,060 eurolla.
Eli siellä robot tekevät kauppaa. Kun joku myy, robo ostaa ja pistää heti kalliimmalla myyntiin. Vetäisee erotuksen välistä voittoa.
Ei kannata myyntilaidalta hakea vaan pyrkiä laittamaan ostolaidalle tarjouksia, josko joku osakkeenomistaja saisi omansa myytyä eikä tule suurten pankkiriliikkeiden robotteja rikastettua. - Anonyymi00159
Nyt ei aukea tuo robotin logiikka.
- Anonyymi00160
Hetken itsekin mietin ja myyntihinta on ollut 0,0860 euroa, kun juuri tuota 1092 kpl katselin itsekin, että kenellä on salkussa tuollainen määrä.
Jos myyntihinta oli 0,0860 euroa, robotin mahdollinen logiikka on yksinkertainen: ostetaan ostolaidalta ja yritetään myydä myyntilaidalla kalliimmalla. Näiden hintojen erotusta kutsutaan spreadiksi.
Tässä tapauksessa se toimisi näin:
1) Robotilla on ostotarjous hintaan 0,0834 euroa. Joku hyväksyy sen ja myy sille 1 092 osaketta. Ostohinta on yhteensä 91,07 euroa.
2) Ohjelma saa tiedon toteutuneesta ostosta ja laittaa automaattisesti saman määrän myyntiin hintaan 0,0860 euroa. Tämä voi tapahtua saman sekunnin aikana.
3) Jos joku ostaa tuon erän myyntilaidalta, robotti saa 93,91 euroa. Erotukseksi jää 2,84 euroa ennen kaupankäyntikuluja.
Yksittäinen summa on pieni, mutta strategian idea on toistaa samaa pienillä kuluilla. Myyntiin laittaminen ei kuitenkaan vielä tuota voittoa. Ostajaa ei välttämättä löydy ja kurssin laskiessa osakkeet voivat jäädä käteen tai ne joutuu myymään tappiolla.
Alkuperäisen kirjoittajan ostolaitaohje tarkoittaa, että ostaja voisi itse jättää esimerkiksi 0,0834 euron ostotarjouksen ja odottaa myyjää sen sijaan, että maksaisi heti 0,0860 euroa. Näin voi saada osakkeet halvemmalla, mutta kauppa voi myös jäädä kokonaan toteutumatta.
Sama kappalemäärä samalla sekunnilla sopii tällaiseen automaatioon, mutta ei yksin todista, että kyseessä oli sama toimija tai suuren pankin robotti. Myöskään ostolaidalle tarjouksen jättäminen ei takaa, että vastapuoli olisi yksityissijoittaja.
- Anonyymi00161UUSI
Ahaa, Kauppalehdessä on ollut muutama päivä sitten juttu Eaglesta mielenkiintoisena yhtiönä yhdessä 15 muun firman kanssa, joissa ei ole analyytikkoseurantaa. Tämä pieni nousurykäisy johtuu siis siitä. Jokohan kaikki halukkaat sai ja kohta on taas pelkkiä.myyjiä?
- Anonyymi00162UUSI
"Mielenkiintoinen yhtiö" on ihan sattuva kuvaus. Valitettavasti lähinnä tarinan käsikirjoituksen koukeroisuuden vuoksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751689- 241186
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as331084Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134916Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 71577
- 49571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 57502
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457- 34444
Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398