Markus 15
36 Ja muuan juoksi ja täytti sienen hapanviinillä, pani sen ruovon päähän ja antoi hänelle juoda……….
- unilääkettäkö?
Markus 15
44 Niin Pilatus ihmetteli, oliko hän jo kuollut, ja kutsuttuaan luoksensa sadanpäämiehen kysyi tältä, oliko hän jo kauan sitten kuollut.
Johannes 19
38 Mutta sen jälkeen Joosef, arimatialainen, joka oli Jeesuksen opetuslapsi, vaikka salaa, juutalaisten pelosta, pyysi Pilatukselta saada ottaa Jeesuksen ruumiin; ja Pilatus myöntyi siihen. Niin hän tuli ja otti Jeesuksen ruumiin.
39 Tuli myös Nikodeemus, joka ensi kerran oli yöllä tullut Jeesuksen tykö, ja toi mirhan ja aloen seosta noin sata naulaa.
- sata naulaa = noin 32 kiloa
Äärettömän arvokasta mirhan ja aloen seosta 32 kiloa.
Ruumiin voiteluun sitä tarvittiin vain muutama gramma.
Miljoonien, jos ei kymmenien miljoonien arvoinen aarre.
Kenen tai keiden se oli?
Miksi se vietiin Jeesuksen hautaan?
Mihin se sieltä joutui?
Kuka ja miksi oli
- "Älköön häneltä luuta rikottako".
- "puhkaisi keihäällä hänen kylkensä, ja heti vuoti siitä verta ja vettä."
- "ja vettä."
- kuolleelta ei veri vuoda tyhjiin.
- Kuka oli ajankulukseen touhuillut Jeesuksen käärinliinojen kanssa?
-
Johannes 20
6 Niin Simon Pietarikin tuli hänen perässään ja meni sisälle hautaan ja näki käärinliinat siellä
7 ja hikiliinan, joka oli ollut hänen päässään, ei pantuna yhteen käärinliinojen kanssa, vaan toiseen paikkaan erikseen kokoonkäärittynä.
Jeesus ei kuollut ristillä!
Jeesus vietiin elävänä hautaan!
Lukekaa ja ymmärtäkää lukemaanne!
Jeesus ei kuollut ristillä PISTE
18
<50
Vastaukset 18
- Anonyymi00001
Lopeta typerä valheiden postitus.
- Anonyymi00013
Miksi kutsut valheeksi jos joku haluaa tietää ja tutkii Raamatun sanoja. Kirja on niin sekava, että sanoo jotain ja kumoo sen.
- Anonyymi00002
Lääkäri Luukaksen mukaan pakanat tappoivat Jeesuksen.
Luuk. 18:32-33
Hänet annetaan pakanoiden käsiin, häntä pilkataan ja häpäistään ja hänen päälleen syljetään, ja he ruoskivat häntä ja tappavat hänet. Mutta kolmantena päivänä hän nousee kuolleista."- Anonyymi00015
Luukas oli kreikkalaista syntyperää oleva lääkäri Antiokiasta sekä apostoli Paavalin seuralainen ja työtoveri tämän lähetysmatkoilla. Hän ei alun perin kuulunut apostoleihin, joten miten hän saattoi kirjoittaa tämän?
- Anonyymi00003
Raamattu varoittaa pakanoiden tavasta harjoittaa uskontoa.
Matt. 6:7
"Rukoillessanne älkää hokeko tyhjää niin kuin pakanat, jotka kuvittelevat tulevansa kuulluiksi, kun vain latelevat sanoja. [Saarn. 5:1,2; Sir. 7:14]
Mark. 12:40
mutta vievät leskiltä talot ja latelevat pitkiä rukouksiaan vain näön vuoksi. Sitä ankarampi tulee olemaan heidän tuomionsa." [Matt. 6:5] - Anonyymi00004
MOT-ohjelman mukaan suurimmat uskonlahkot ovat palkanneet päätoimisia testamentin metsästäjiä. Oikeat perilliset joutuvat nuolemaan näppejään.
- Anonyymi00005
Tämä ketju on luonnollinen jatkumo kaikille muille kirjoituksille mitkä ovat selvästi harhaoppia mutta tästä ei voi oikein muuta todeta, kuin ainoastaan, että mikäli näin olisi käynyt ettei Jeesus olisi kuollut ristillä kaiken kokemansa jälkeen niin se olisi todellinen todistus hänen Jumalallisesta olemuksestaan.
Ja näin todellakin tapahtui, ettei Jeesus kuollut vaan hän nousi ylös kuolleista ja palasi vielä opetuslapsiensa pariin ennen lopullista poistumista maan päältä. Ja hän on tuleva tuomitsemaan niin eläviä ja kuolleita.
Eipä tuota voi harhaopiksikaan väittää, kun ei ole täyttä varmuutta siitä miten asiat todellisuudessa ovat edenneet mutta minä hyväksyn sen mitä Raamattuun on kirjoitettu Jeesuksen kuolemasta ja jätän tältä osin tekstin analysoinnin muille.- Anonyymi00016
Se ettei kuollut tarkoittaa silloin ettei sovitusta ole.
- Anonyymi00006
Tuota Äärettömän arvokasta mirhan ja aloen seosta 32 kiloa, käytettiin sotilaiden jne lahjomiseen.
Jeesus "kuoli" (sai unilääkettä) liian nopeasti, että olisi voinut kuolla ristillä.
Luita ei rikottu.
Vainajan sydän ei pumppaa verta.
Kyljessä olleesta haavasta vuoti verta ja vettä.
Miksi vettä? Oliko veren ja veden sekoitusta vartijan juomaleilistä?
Äärettömän arvokasta mirhan ja aloen seosta 32 kiloa, sillä lahjoo nyt kenet vain.
j.n.e.- Anonyymi00008
Keuhkot siinä puhkaistiin, mistä sitä verta ja vettä vuoti.
- Anonyymi00011
Anonyymi00008 kirjoitti:
Keuhkot siinä puhkaistiin, mistä sitä verta ja vettä vuoti.
Todista se!
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Todista se!
Jaa että ihan molemmat keukot puhkaistiin? En ole ikinä Koraania lukenut, Raamattua vain, eikä siellä keuhkoissa puhuta mitään!
- Anonyymi00017
Anonyymi00012 kirjoitti:
Jaa että ihan molemmat keukot puhkaistiin? En ole ikinä Koraania lukenut, Raamattua vain, eikä siellä keuhkoissa puhuta mitään!
Ei meillä koraanissa semmoista Miksi sotket meitä tähän . Koko tapahtuma meille ei ole vaan nousut taivaaseen ehjänä.
- Anonyymi00018
Anonyymi00012 kirjoitti:
Jaa että ihan molemmat keukot puhkaistiin? En ole ikinä Koraania lukenut, Raamattua vain, eikä siellä keuhkoissa puhuta mitään!
Miksi epäilet muslimiksi, eikö voisi joku teistä yrittää löytää omia selityksiä. Meillä koko naulitsemis tarinaan ei uskota vaan nousi taivaaseen ehjänä.
- Anonyymi00007
Jeesus otti siis suunnitellusti fudut. Tämä tekeekin tarinasta jo paljon uskottavamman.
Jeesuksen julkinen tarina siis alkoi Lasarus-huijauksella ja päättyi oman kuoleman lavastukseen.
Keräsi potin ja eleli rikkaana palmun alla elämänsä loppuun saakka. Töitä ei tehnyt koskaan. Voisi tässä jo seurata Jeesusta.- Anonyymi00010
Lopeta pyhien asioiden herjaaminen. Siitä ei hyvää seuraa.
- Anonyymi00014
Tuo mihra määrästä tuli mieleeni , että mahtoiko sillä hoitaa haavoja useaan päivään kun Sitä käytettiin haavojen hoitoon, kipuun ja suun hyvinvointiin sen kitkerän maun ja desinfioivan vaikutuksen vuoksi. Jos haavoittunutta hoidettiin niin ei hän ole silloin kuollut.
- Anonyymi00019
Terveessä ihmisen keuhkossa ei kuulu olla vettä tai nestettä, sillä keuhkojen tehtävä on siirtää ilmaa ja happea.. Mitä tuokin tieto on siinä ja miksi?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102331Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???271085- 71932
- 105930
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha597887- 48855
- 85770
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 69664
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31656