Turhaa on hakea mitään muita pelastajia.
Vain Jeesus Kristus on kärsinyt ja kuollut syntiemme tähden ja myös noussut kuolleista, koska Hän voitti synnin, Perkeleen ja kuoleman!
On Jumalan herjaamista kuvitella, että jokin muu voisi ihmisen synneistä pelastaa. Sellaisesta ei ole mitään hyötyä.
”Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.”
Joh 3:16
Vain Jeesus Kristus on kärsinyt ja kuollut syntiemme tähden ja myös noussut kuolleista, koska Hän voitti synnin, Perkeleen ja kuoleman!
On Jumalan herjaamista kuvitella, että jokin muu voisi ihmisen synneistä pelastaa. Sellaisesta ei ole mitään hyötyä.
”Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.”
Joh 3:16
Vastaukset 79
Vanhimmat
Siinä on Johannes harrastanut samaa itselleen valehtelua kuin ihmisten yleisesti tekee. Että Jumala on antanut oman poikansa uhrilahjaksi, ja Jeesus sitten otti ihmiskunnan synnit harteille ja uhrautui, niin kaikki on synneistä vapaita. Tälleen asia on kiva selitellä oman päänsä sisällä, niin ihmiskunnan ei tarvitse ottaa vastuuta omista teoistaan.
Harmi vaan että jos on rehellinen itselleen, niin totuus on se että jumalan poika oli täällä sanomassa miten ihmisen pitäisi elää keskenään, ja kun se oli jonkun valta- ja talousinterssejä vastaan, niin hänet tapettiin väkivaltaisesti.
Juu, ketään ei vapautettu synneistä. Niitä tehtiin siinä episodissa aika runsaasti lisää, ja ne jäi kyllä ihmisen ihan omaksi kannettavaksi.
Ehkä jakeiden tarkoitus on ohjeistaa upotudskasteelle meneviä, että suu kiinni kasteella ettei huku vaan pelastuu.
Tuo ärsyttää eniten kun monessa lainauksessa on tuo "kuoli syntiemme tähden". Tai "kuoli syntemme vuoksi".
Tuo on juuri sitä mentaaliakrobatiaa ja itselleen valehtelua. Mielikuva on että toinen on kuollut vapaaehtoisesti, ja ottanut synnit mukaan. Se tarkoittaa että kuoli ihmisten syntien TAKIA. Niitä syntejä ei otettu mihinkään mystisesti pois kun hakattiin pyhä mies ristille. Mitä helvetin lampaan uhraamista ihmiset kuvittelee että se tapahtuma oli. "juu, uhrataan tämä jumalan poika jumalle, niin saadaan synnit anteeksi."
Haistakoot ihminen vittu itselleen valehtelun kanssa. Jeesus tapettiin, ja kaikki katsoi vaan vierestä ja kuvittelee että siinähän sitten kivasti synnit puhdistui. Ja sitten ollaan sitä mieltä että Jeesus tulee uudestaan, ja ottaa ihmisten synnit taas kantaakseen. Pelastaa taas, hakataan se vaikka uudestaan ristille.
Juu ei ole tulossa kukaan näillä spekseillä. Jos ihminen ei ota itse vastuuta oman skeidansa selvittämisessä vaan odottelee jotain pelastajaa, niin helvettiin koko laji samantien. Jos maailmassa on vääryyksiä, niin se olet sinä joka sen näet joka puuttuu niihin. Eikä seiso vaan munat jalkojen väliin puristettuna ja odota että joku tulee taivaista pelastamaan, kun itsellä ei ole munaa seisoa vääryyttä vastaan.
Mukavuudenhalu ei ole tekosyy. Se ei tule menemään läpi meriselityksissä. Kun oikeudenmukaisuutta puolustaa, siinä väistämättä saa itse osumaa, ja joutuu kärsimään. Se pitää tehdä silti.
Tämä on niin munaton apinalaji, että ei mitään järkeä.
Mistä pitää pelastua?
https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/toimittajalta-kristinusko-on-joko-jumalallinen-rakkaustarina-tai-kosminen-painajainen
https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/toimittajalta-kristinusko-on-joko-jumalallinen-rakkaustarina-tai-kosminen-painajainen
Epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset Jumalalta
Jumalan ikioma Auschwitz
On teoriassa mahdollista, että maailman tyhjästä luonut Jumala on luodessaan päättänyt, että osa luoduista joutuu lopulta ikuiseen kidutukseen. David Bentley Hartin mukaan sen sijaan ei ole edes teoriassa mahdollista, että sellainen Jumala olisi hyvä.
Jos yksikin luotu joutuisi lopulta ikuiseen tuskaan, maailma olisi kosminen painajainen ja sen luoja kosminen Hitler.
Hitleriä ja Jumalaa erottaisi lähinnä se, että Hitlerin masinoima holokausti kesti muutaman vuoden, mutta Jumalan ikioma Auschwitz olisi ikuinen.
https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/toimittajalta-kristinusko-on-joko-jumalallinen-rakkaustarina-tai-kosminen-painajainen
Epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset Jumalalta
Jos yksikin luotu joutuisi lopulta ikuiseen tuskaan, maailma olisi kosminen painajainen ja sen luoja kosminen Hitler.
Luettelo kuolemattomista kuolevaisista, jotka ovat kärsineet ihmisen puolesta, jotta tämä voisi saada iankaikkisen elämän lahjan, on vaikuttava.
Jeesuksen ristiinnaulitsemisen osalta hänen oletetaan kuolleen, laskeutuneen helvettiin ja nousseen kolmantena päivänä kuolleista.
Jos kuitenkin tarkastelemme muita kulttuureja, joista monet ovat paljon vanhempia kuin kristinusko, tämä tuskin on yksittäinen tapahtuma. Persialaisen Zarathustran, egyptiläisten Osiriksen, Horuksen, Adoniksen, Bacchuksen, Herkuleksen ja skandinaavisen Baldurin sekä meksikolaisen Quetzalcoatlin oletetaan viettäneen kolme päivää helvetissä kuolemansa jälkeen ja nousseen sen jälkeen ylös.
Kaikki nämä henkilöt tekivät myös monia ihmeitä, joita voidaan verrata Jeesuksen tekemiin ihmetekoihin.
Samoin kuolleiden herättäminen henkiin on tarina, joka ulottuu miljardeja vuosia taaksepäin ja joka oli olemassa jo ennen edellisen luomakunnan tuhoa ja ennen tämän maailman alkua.
Ja sitten kuvaan astuu se kuuluisa ”hyvä taivaan isukki”. Tuo äärettömän rakastava hahmo, jonka kerrotaan olevan hyvyyden lähde ja rakkauden perikuva. Mutta kummallisen usein tämä rakkaus muistuttaa järjestelmää, jossa hyväksyt oikean uskomuspaketin tai kohtaat seuraukset. Tietenkin kyseessä ei ole uhkaus, ei missään nimessä. Se on vain ääretön rangaistus, joka odottaa väärän valinnan tehnyttä. Täysin eri asia. Eihän kukaan kutsuisi sitä painostukseksi. Se on vain kosmista vapaaehtoisuutta.
Ja sitten tulee pelastus. Tuo uskonnollisen markkinoinnin kruununjalokivi. Pelastus esitetään ihmiskunnan korkeimpana tavoitteena, vaikka se kuulostaa usein hämmästyttävän paljon henkilökohtaiselta edulta. Minä pelastun. Minä vältyn rangaistukselta. Minä saan ikuisen palkinnon.
"Onko oikeudenmukaisempaa valintaa?"
Kutsumalla kidutusta pyhäksi ei poisteta sen julmuutta, eikä kutsumalla ikuista kidutusta rakkaudeksi poistu sen äärettömyys tai epäoikeudenmukaisuus.
Se muistuttaa sopimusta, joka allekirjoitetaan ase ohimolla. “Rakastan sinua”, sanoo ääretön auktoriteetti, “mutta jos et vastaa oikein, kärsit loputtomasti.” Rakkaus, jonka taustalla seisoo helvetti, ei tunnu lahjalta. Se tuntuu ehdolta.
Kop, kop, kop!
- Kuka siellä?
Jeesus.
- Tulin pelastamaan sinut.
Miltä?
- Siltä, mitä aion tehdä sinulle, jos et päästä minua sisään.
Koputus ei ole enää vain ääni ovella. Se on rakenne, joka on rakennettu todellisuuden ympärille.
Sanotaan, että tämä on rakkautta. Että Jumala rakastaa sinua niin paljon, että antoi mahdollisuuden pelastua. Mutta samaan hengenvetoon kerrotaan, että jos et tartu siihen mahdollisuuteen, seurauksena on ikuinen helvetti. Ei väliaikainen kuritus. Ei opettava kokemus. Vaan ääretön, päättymätön ero, kärsimys tai tuho.
Sitä kutsutaan rakkaudeksi.
Mutta jos pysähtyy hetkeksi ja riisuu sanat kauniista teologisista kääreistä, jäljelle jää asetelma, joka muistuttaa jotain aivan muuta. Ase ohimolla. Rahat tai henki. Allekirjoita tai kärsit. Suostu tai tuhoudut.
Kun vaihtoehtoihin liitetään äärettömyys, valinta lakkaa olemasta vapaa. Vapaa tahto, joka toimii loputtoman rangaistuksen varjossa, on kuin työntekijä, jolle sanotaan: “Saat vapaasti päättää, pysytkö täällä. Jos lähdet, sinut kidutetaan ikuisesti.” Tällaisessa tilanteessa kuuliaisuus ei ole rakkauden hedelmä. Se on pelon refleksi.
Jos Jumala on valmis tekemään tämän joillekin, millä perusteella voin olla täysin varma, ettei sama koske minua?
Onko “pelastetun” turvallisuus ehdotonta vai jatkuvan kuuliaisuuden varassa?
Kun vaihtoehdot on viritetty äärettömiksi, valinta lakkaa olemasta vapaa. Kukaan ei “valitse” rauhassa ikuista kidutusta. Se ei ole moraalinen harkinta, vaan selviytymisreaktio. Sormet hapuilevat oikeaa vastausta kuin koodia, joka estää hälytyksen laukeamisen. Usko ei synny rakkaudesta vaan riskienhallinnasta.
Voi sinua ja sinun herjojesi määrää!
Sekö sua "pännii" jos joku kirjoittaa palstalle joskus asiallista aiaakin, joutavanpäiväisten lorujen vastapainoksi❓
Joo. Unohda pelastuminen nyt ja palaa asiaan sitten, kun olet sen TOSi tarpeessa. Sorrut nyt saivarteluun ja sanakikkailuun. Siitä ei ole sinulle mitään hyötyä, eikä iloa.
Raamatussa ei ole mitään sellaista kohtaa, että uskoja olisi millään tavalla SYNNEISTÄ VAPAA Jeesus uhrilla.
Hitler mellasti sen tähden, että Jumala antoi sen tapahtua. Vähän esimakua juutalaisille siitä mitä edessä on tuleva jos ei tahti muutu. Jumala antoi sen tapahtua niin luulisi sille syynkin olevan. En nyt väitä, että näin olisi mutta kaikella on tarkoituksensa ja kyllähän se nöyräksi pistää, kun ajattelee mitä kaikkea tässä maailmassa tapahtuu, Jumalan armon alla.
Häpeä on heidän kunniansa!
Voi sinua poloista!
Niinpä!
Room13. Apostolia mukaellen verot ei pelasta, anna turvaa. Jumala ompi linnamme. Amen.
https://eliitinesoteerisetsymbolit.blogspot.com/2016/03/astro-teologia-osa-31-aamen.html
https://eliitinesoteerisetsymbolit.blogspot.com/2016/03/astro-teologia-osa-31-aamen.html
Aamen viittaa Egyptissä vaikuttaneen druidistisen koulukunnan auringonjumala Ameniin (Amen Ra, Ammon, Amun) ja tarkoittaa aurinkoa. Vaikka amenistit olivat olleet Aton-kultin kantaisä faarao Akhenatonin aikakaudella atonistien verivihollisia, se ei estänyt myöhempiä atonisteja käyttämästä tätä aurinkoon viittaavaa termiä omassa teologiassaan. Atonisteille kristinuskon luomisen motiivit oli enemmän poliittisia kuin hengellisiä.
Termillä aamen on myös toinen taso. Kristillisissä rituaaleissa sana lausutaan muodossa "ah-men", mikä poikkeaa egyptiläisen Amen-jumalan nimen lausumisesta (ˈɑːmən). Muodossa "ah-men" lausuttu aamen viittaakin kuuhun ja muinaiseen egyptiläiseen kuun jumalaan Aah.
Tämä historiallinen tausta paljastaa esimerkiksi Isä Meidän -rukouksesta mielenkiintoisen symbolisen tason. Rukous alkaa sanoilla "Isä meidän", joilla viitataan aurinkoon (sen isäpersoonaan), ja päättyy sanaan "aamen" ("ah-men"), jolla viitataan kuuhun. Aurinko ja kuu - vastakohtien yhdistyminen - esoteerisen symboliikan yksi keskeisistä teemoista. Aiheesta enemmän kirjoituksessa Vastakohdat.
On myönnettävä, että ikuisen kidutuksen oppi on yksi ihmiskunnan suurimmista markkinointisaavutuksista.
On se mennyt sillä tavalla pieleen, että monen herjaavan opin mukaan juuri sinne mitä voimakkaimmin tavoitellaan. Jos oppi olisi mennyt perille, niin tehtäisiin kaikkensa tai luotettaisiin kaikessa Jumalaan ettei sinne jouduta, eikä antauduta herjaamaan Paavalia eikä uskosta muutoinkaan tehdä keksinäistä taistelutannerta, jossa kuolleita ja haavoittuneita ei taistelun tuoksinassa lasketa.
Itseasiassa markkinointi on mennyt totaallisesti pieleen.
>>>Itseasiassa markkinointi on mennyt totaallisesti pieleen.>>>
Aivan!
Kiva!
Ja Jeesus vanginvartiamme.
Ehdottomasti, mutta luultavasti myös ainoa uskonto, missä jumalana onkin itse Saatana.
Jeesus itsekin kuuluu tähän ikuisen helvetin kidutususkontoon vain kuoliaaksi kidutettuna ja kirottuna helvettiin. Miten sinä saat hänestä vanginvartijan?! Onpa erikoista ajattelua.
Selitä tarkemmin,kiitos!
Löytyy alempaa.
Sielu palaa luojan luokse ja syntistä maailmaa ei ole enää.
Kun game over
Niin game over.
Piste.
No, ei sitä ole edes koskaan ollut, koska termi 'synti' on ihmisen sisäinen ominaisuus, kun uskot Paavalin tarinan petollisesta Luojajumalasta.
Ja kun uskon, Paholainen varastikin sielusi.
Tämä on itse Paavalin sanoissa 1.Kor 5:7, kun hän käskee perkaamaan Jeesuksen opettaman taivasten valtakunnan pois Matt. 13:33 Jeesuksen sanat.
Ja tämä on koko raamatun merkittävin kohta, koska Paavali näin kumoaa koko perisyntivalheensa itse.
- Paavalinkin mukaan ihminen syntyy taivasten valtakuntaan, jonka Jeesus opettaa olevan meidän todellisuutemme.
Tämä on ainoa käsite taivasten valtakunnasta koko raamatussa, mitään muuta taivasta tai sinne menoa ei edes ole.
Edelleen se kristinuskon pelastus on pelastua tekemään vaikka sitä pahaa mitä vihaa yksin uskosta (Room.7), kun saa puhtaan omantunnon teoista huolimatta, kun uskoo Jeesuksen kirottuna tosi Jumalana olevan itsensä puolesta sijaiskärsijänä.
Hädän hetkellä huudan minä avukseni ja turvaan pelastuslaitokseen. Veronikin olen aina maksanut.
No hädän hetkellä ei kannata ainakaan 'Jeesus Kristus' nimeä kutsua, kun oppi perustuu Pietarin 2.kirjeen mukaan Luciferiin (Kointähti) ja Jeesuksen kiroamiseen kiroukseksi (Gal.3:13).
Lisäystä - miten joku tarvitsee täysin yksinkertaiseen totuuteen niin helvetin paljon sanoja, ja kopioida jotakin tolkuttomia litanioita. Ilmeisesti yrittää itselleen vakuutella jotakin. Mielipuolista.
Kristinuskon täysin yksinkertainen totuus on siinä, että VAIN SAATANA OMISTAA HELVETIN, ei Jumala, ja jos väitetään Jumalan laittavan helvettiin, olisi vähintäinkin sitten oltava niitä litanioita millä selitetään, että minkälaisen kimppahomman ovat Saatana ja Jumala tähän sopineet, että Jumala myykin sieluja Saatanalle?!
Ilmeisesti kristinuskon totuus on liian yksinkertainen, että sitä on vaikea ymmärtää?!
"Ehdottomasti, mutta luultavasti myös ainoa uskonto, missä jumalana onkin itse Saatana."
Tervetuloa "ihmisten" joukkoon. Taitat olla ainoa ihminen maapallolla – ehkä muutamaa harvaa lukuun ottamatta – joka ymmärtää sen. Olet ilmeisesti tullut toiselta planeetalta, koska täällä sitä ei ymmärretä.
Koska jos joku lähettää ikuisen kidutuksen paikkaan, ei hän voi olla Jumala.
No, koko juttu olikin tällainen ihmisen testi, tai jopa Luojajumalan todistus että ihminen ei hyvän tiedon ja pahan tiedon perusteella erottanut edes Saatanaa ja Jumalaa toisistaan, kun molempia kutsuttiin Jumalan nimellä!
Tämä on se luomiskertomuksen Luojajuman kauhistuksen huudahdus 1.Moos.3:22, ettei ihminen syötyään tiedonpuusta, menisi vielä syömään elämän puusta ja eläisi ikuisesti!
Niin kristinusko on vahva todistus tästä, että pelko oli täysin aiheellinen ja ihmisen sitominen aikaan materialla välttämätöntä
.
"Ehdottomasti, mutta luultavasti myös ainoa uskonto, missä jumalana onkin itse Saatana."
Tuletko tulevaisuudesta, jossa ei ole keskiaikaisia ennakkoluuloja?
Ja miksi näin oli - löytyy Jeesuksen sanoista, kun hän lupasi ohjata tien takaisin paratiisiin (ilmestyskirja 2:7), elämän puusta, niin voittaja saa syödä elämän puusta salattua mannaa ja saa ihmeidentekokyvyn haltuunsa.
Varsin vaarallinen kyky, ellei erota hyvää ja pahaa.
Ja voittaja on se, joka on saanut puhuvan Pedon kuvan nimestä ja luvusta voiton ilmestyskirjan luku 13.
- Kristinuskon jumaluus luvulla 666 on kuningas Salomon paha Baal-jumala, se raamattutarinan Saatana, eikä muinainen Jeesuksen opettama hyvä Israelin Jumala, joka kristinuskossa on todellisuudessa kolminaisuusopilla se Jeesuksen nimeen kirottu uhri.
Aivan!
Tulen tieteestä - jo 100 vuotta sitten Albert Einsteinin eläessä todettiin, että ylimaallinen äly on olemassa - myös se, että ihmeet kuuluvat tieteen ilmiökenttään.
Ei muuten tänä päivänä voitaisi edes pohtia simulaatioteoria, että kuka meidät on luonut.
Jos meillä on jo valmis luomiskertomus, niin mitä sitä kauempa kannattaa etsiä.
Kerro enemmän!
Vastasitko sinä, joka puhuu Paavalista?
Niinpä!
Mutta ei voittanut nykyistä hallitusta ja sen tuhovoimaa.
Ei, se nimenomaan syntyikin siitä, kuten koko maailman pahuus kristinuskolla.
Miltä pitä pelastua?
Ei pelasta stalkkaajaa!!
Jumala pelastaa , ei Jeesus.
Matt. 7:21
Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
Idiootit haluavat "taivaaseen", ei kukaan muu!
Ei kristinuskossa ole edes mitään taivasta.
Juu, ja tuo Jeesuksen evankeliumi on Paavalin kiroama, vaikka sitä, hänen sanoin, laisuisi enkeli taivaasta.
Näin se on
Mistä pitää pelastua?
Kristinuskossa vastaamasta itse omista pahoista teoista, joka mahdollistaa kaiken pahan tekemisen, kun ne voi laittaa Jeesuksen piikkiin.
Ei mitään voi laittaa Jeesuksen piikkiin. Ei voi laittaa Jeesuksen piikkiin omaa sotahulluuttaan. Se täydellistä harhaoppia, jos niin kuvittelee.
Jeesuksen avulla voi vapautua sotahulluudesta sekä kaikesta muuta ilkeydestä sekä panettelusta, mutta ei Jeesus niitä siunaa että no, kyllä sinä parhaasi yritit, vaikka meni täysin penkin alle, annetaan sulle raukalle pelastus.
Ei mene niin kuin harhaoppisen päiväunissa.
Jokaikinen asia ja teko mitä ihminen päivän tai yön aikana tekee ja tuottaa, on vähintäänkin vähän pahasta, jos sen olisi Jumala tai joku meitä tunnollisempi voinut tehdä oikeammin. Niin sanotusti: pienipaha on myös paha. Täten, kun todistimme että lähes mikään mitä teemme ei ole kuitenkaan täysin hyvä, tarvitsemme Pelastajan ja vapauttajan. Tie on selvä ja kirkastettu. Jumala pelastaa, totuus vapauttaa.
Täh?! Mitä sinä oikein puuhaat?!
En minä tarvitse uhria kuolemaan itseni puolesta sijaiskärsijänä, kun teen pahaa mitä muka en hallitse?!
Ei syntiä voi tehdä, että kun toiset tappaa, minäkin tapan.
Pyhän Hengen yhteys pelastaa.
Synti ei edes ole teko, vaan ihmisen sisäinen ominaisuus, eihän muuten voisi edes kristinuskolla pelastua palvelemaan lihalla synnin lakia ja tekemään vaikka sitä pahaa mitä vihaa (Room.7).
Ei ensinnäkin mitään järkeä tässä koko tarinassa kun eivät tiedä miten se asia olikaan. Välillä väittävät että Jesus on Jumala ja välillä Jumalan Poika.
Noin pikkujutuilla ei ole väliä, eikä sillä miten kastellaan ihminen, vaan tärkeää on että päälinjat edes on kunnossa. Ettei herjaa Paavalia, pidä Raamattua valheena eikä sitä myötä ole sotahullu.
Kyllä kelpasi Paavalille lakipykälät kun oli kyse naisten alistamisesta ja vaientamisesta.
1. Kor. 14:34
naisten tulee olla vaiti seurakunnan kokouksissa. Heidän ei ole lupa puhua, vaan heidän on oltava kuuliaisia, niin kuin lakikin sanoo.
Et sinä päätä kuka menee mihinkin ja kuka pelastu.
Niin ja - edelleenkin - Roomalaiskirje 7 luku - pelastus on pelastua tekemään vaikka sitä pahaa, mitä vihaa puhtaalla omallatunnolla, kun Jeesus on sijaiskärsijänä.
Kunnia Jumalalle!