MIten flättärit selittävät auringonpimennyksen ???

Anonyymi-ap

29

149

    Vastaukset 29

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      No johan meni flättäreiltä turvat tukkoon, kun tuota asiaa he eivät pysty millään tekosyyllä kiistämään. Ja kaikki näkevät pimennyksen.

    • Anonyymi00002

      Kyllä net jotain keksii........vaikka se on hologrammi , joukko psykoosi tai jotain vielä älykkäämpää.

      • Anonyymi00003

        Täydellisenä auringonpimennys näkyy Islannissa, Grönlannissa ja Pohjois-Espanjassa.

        On muuten tosi mahtava salaliitto ja joukkopsykoosi.


    • Anonyymi00004

      Auringonpimennys ilmaantuu kun Pallokuu asettuu sellaiseen sopivaan kohtaan Auringon ja Lättymaan väliin. Mitenkäs teillä palloteoreetikoilla on jotta onko muka teillä parempi selitys auringonpimennyksestä.

      • Anonyymi00005

        Nyt hän mä huokasin! Se näkyy pohjoisella ja eteläisellä lätyllä yhtä aikaan vai näkyykö?!?

        Ei näy yhtä aikaan. Näkyvät...... näkyvät paljon...... paljon ...... eriaikaan.

        Miksi niin?!?? Ei ummarra.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Nyt hän mä huokasin! Se näkyy pohjoisella ja eteläisellä lätyllä yhtä aikaan vai näkyykö?!?

        Ei näy yhtä aikaan. Näkyvät...... näkyvät paljon...... paljon ...... eriaikaan.

        Miksi niin?!?? Ei ummarra.

        Näkyykö auringonpimennys yhtäaikaan pohjoisella että eteläisellä pallonpuoliskoilla nyt elokuussa 2026
        Hae sen sijaan kyselyllä näkyykö aurinkonpimennys yhtäaikaan pohjoisella että eteläisellä pallonpuoliskoilla nyt elokuussa 2026


        Ei, elokuun 12. päivänä 2026 tapahtuva auringonpimennys ei näy eteläisellä pallonpuoliskolla lainkaan, vaan se näkyy ainoastaan pohjoisella pallonpuoliskolla (Pohjois-Amerikassa, Euroopassa ja luoteisessa Afrikassa).


        Vuoden 2026 pimennys
        Tyyppi: Täydellinen ja osittainen auringonpimennys.
        Ajankohta: Keskiviikkona 12. elokuuta 2026.
        Näkyvyysalue: Pohjoinen pallonpuolisko (täydellinen vaihe osuu muun muassa Grönlantiin, Islantiin ja Espanjaan; osittaisena se näkyy suuressa osassa Eurooppaa, mukaan lukien Suomessa, sekä osassa Pohjois-Amerikkaa).
        Eteläinen pallonpuolisko: Ei näy, koska Kuun varjo ei osu lainkaan eteläiselle pallonpuoliskolle.
        Tämä on joukkopsykkoosi....Tämä on joukkopsykkoosi!
        Otta🦧🍌


      • Anonyymi00009

        Vieläkin on avoinna kysymys millä korkeudella aurinko ja kuu ovat litteäässä maassa ja minkä kokoisia ne ovat?

        Kun lähellä olevat kohteet, jotka ovat vielä saman kokoisia tosiaan pettäisivät koko maan valolta, mutta näinhän ei käy.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Vieläkin on avoinna kysymys millä korkeudella aurinko ja kuu ovat litteäässä maassa ja minkä kokoisia ne ovat?

        Kun lähellä olevat kohteet, jotka ovat vielä saman kokoisia tosiaan pettäisivät koko maan valolta, mutta näinhän ei käy.

        Kovin matalalla kumpikaan ei voi olla koska havaittava koko ei muut vaikka matkaisi tuhansia kilsoja.

        Päiväntasajalla muutamassa tonnissa pään päällä oleva kappale ei voi näyttää samankokoiselta kun mennään 8000 kilsaa muuhun suuntaan ja se kappale on jonkin verran horisontin yläpuolella.

        Kaikkialla Maassa Aurinko ja Kuu näyttää täsmälleen saman kokoiselta kaiken aikaa.


    • Anonyymi00007

      Tai mites selitetään se, että kun ammutaan ohjus riittävän matalalle lentoradalle, niin tutka ei havaitse sitä?

      • Anonyymi00008

        Lättymaassa toki havaitsisi helposti!


    • Anonyymi00011

      Olipas hienon näköinen.

      Ainoa littanan maa selitys oli Jumalan taikatemppu jolla ei ole mitään tekemistä Kuun kanssa. Näillä reppanilla on Kuu hävitetty myös jostain käsittämättömästä syystä taikatempulla kokonaan.

      Sen näki selvästi kuinka pyöreä objekti oli edessä, eikä suinkaan joku Jumalan valonkatkasin temppu.

      Oikein kirsikkana kakun päällä tämä palstan littari ammattilainen ihmetteli, miksi kuu ei loistaisi auringon valosta maahan kun se aurinko on kuun takana.

      Sitten he ihmettelevät kun yhtään kukaan ei ota heitä tosissaan.

      • Anonyymi00013

        Niin hän se niin hän se .
        Paskat housussa on hyvä olla ... on hyvä olla ja hyvä olo jatkuu ja jatkuu ja jatkuu.
        Niin hän se niin hän se .
        Se lääkitys se lääkitys.
        Ja ensi kesänä taas suviseuroihin , lättäpäät !


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Niin hän se niin hän se .
        Paskat housussa on hyvä olla ... on hyvä olla ja hyvä olo jatkuu ja jatkuu ja jatkuu.
        Niin hän se niin hän se .
        Se lääkitys se lääkitys.
        Ja ensi kesänä taas suviseuroihin , lättäpäät !

        Suviseuroissa oli pallopäitä vain. En mene enää niihin kinkereihin. Luulin, että löydän edes jokusen flättärin sieltä,mutta luuloni oli väärä. On harhauskon merkki, jos koko kollektiivi, eli yhteisö uskoo sokeasti pallomaahan. Aitouskova antaa vapauden käsittää maan muoto oman tietämyksen mukaan. Aidossa seurakunnassa, eli kollektiivissa on siksi paljon myös flättäreitä, eikä bain pelkästään pallopäitä.


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Suviseuroissa oli pallopäitä vain. En mene enää niihin kinkereihin. Luulin, että löydän edes jokusen flättärin sieltä,mutta luuloni oli väärä. On harhauskon merkki, jos koko kollektiivi, eli yhteisö uskoo sokeasti pallomaahan. Aitouskova antaa vapauden käsittää maan muoto oman tietämyksen mukaan. Aidossa seurakunnassa, eli kollektiivissa on siksi paljon myös flättäreitä, eikä bain pelkästään pallopäitä.

        Aidossa Kristuksen Seurakunnassa keskitytään Kristukseen, ei Maan muotoon.


    • Anonyymi00014

      Miksi vastaukseni meni poistoon? Olen vankkumaton flättäri, eikä edes eilinen taivaankannen ilmiö horjuttanut maailmankuvaani. Auringon pimeys johtuu vain siitä syystä, kun Jumala sallii sen sillä tavalla näkyä. Palloteoreetikko väittää, että aurinko pimenee siksi, kun kuu muka menisi eteen 😂

      Siis hei haloo. Jos kuu menisi eteen, eikö siinä pitäisi sitten paistaa hetken aikaa auringon sijasta kuu? Jos kuu todella menisi eteen, näkisimme edelleen kuun valoa, emmekä täyttä pimeyttä.

      Palloteoreetikko myös väittää, että kuun pimennys johtuisi muka siitä, että maan varjo lankeaisi kuuhun 😂

      Uskooko joku oikeastikin näitä palloteoreetikoiden satuja. Kuu pimenee samasta syystä, kuin aurinko. Eli Jumala sallii niiden välillä pimentyä. Mutta onneksi hyvin harvoin ja vain tietyille kansoille kerrallaan. Jumalan ihmeestä sama aurinko ei pimenekkään kaikille yhtä aikaa ja tähän kulminoituukin Jumalan suuri viisaus. Hän antaa taivaankannen tapahtumien näkyä eri tavoin eri kansoille. Eihän Betlehemissä loistanut joulutähtikään kaikille loistanut. Se loisti itämaan viisaille tietäjille, jotka tähti johti vasta syntyneen Jeesus-lapsen luo, joka makasi seimessä kapaloituna.

      • Anonyymi00016

        Se on yksinkertaisella ihmisellä helppoa: Jumala sallii sitä ja tätä.
        Kait se Jumala sallii sitten auton moottorin toiminnan ja Ukrainan sodankin.


      • Anonyymi00017

        Ei mitenkään hyvin harvoin, vaan ihan säännöllisesti.

        Ja se missä, sekä koska osataan kertoa täsmällisesti nykyisessa maailmassa etukäteen; vuosia, vuosikymmeniä, vuosituhansia.

        Sekin voidaan nähdä sopivalla kalustolla että nimenomaan Kuu siihen eteen menee, ja se ettei Kuu valaise todistaa samalla senkin että Kuu heijastaa, ei valaise.

        Se mitä Jumala loi oli moninkertaisesti monimutkaisempaa kuin sä haluat uskoa - miksi sun jumala on noin rajoittunut?


      • Anonyymi00019

        Missä sinun mukaasi Kuu oli kun tuo auringonpimennys tapahtui?
        Kai se pitäisi jossain päin litteää maata näkyä? Missä?

        Miksi auringonpimennyksessä näkee selvästi pyöreän objektin menevän auringon eteen? Samoin käy myös kuunpimennyksessä.

        Tässä on sinulle nyt kaksi kertaa väännetty rautalangasta, miten tämä ilmiö todistaa juuri sen kuinka kuu heijastaa auringon valoa, eikä suinkaan kuussa ole mitään tuntematonta valoa. Se ei tietenkään voi heijastaa valoa, joka on sen takana meihin nähden.
        Jos et kykene ymmärtämään näin yksinkertaisia ulottuvuuksia niin sille kukaan ei voi mitään.

        Tuossa jo huomautettiin kuinka maapallon mukaan näitä voidaan ennustaa tarkkaan. Tämän alue ja aikataulu tiedettiin ennekkoon ja ihmiset pystyivät seuraamaan sitä ihan omin silmin. Varmasti kiusallista litteässä maassa kun sellaista ei voi tehdä ollenkaan.


      • Anonyymi00020

        Uskallatko ottaa haasteen vastaan? Se ei edes maksa mitää, eikä vaadi mitään välineitä. Katsele taivaalle seuraavan muutaman päivän ajan tiettyyn kellonaikaan. Vaikka kello 12 päivällä. Missä on Kuu? 14.8. kuu erottuu hädin tuskin pienellä valolla auringon alaviisto (vasen) puolella. 15.8. se näkyy jo enemmän mutta lähempänä taivaanrantaa. 16.8. vielä enemmän, mutta vielä lähempänä taivaanrantaa. Eli se on joka päivä pidemmällä auringosta samaan aikaan ja näkyy enemmän.
        Riippuen asuinpaikasta saatat joutua 17.8. ja sen jälkeen katsomaan taivaalle myöhempänä ajanjaksona. Oletan toki sinun olevan Suomessa ihan lähtökohtaisesti.

        Tällä testillä näet itse kuinka se on ollut auringon kohdalla 12.8. ja samalla näet kuinka sitä ei erota, koska se ei heijasta auringon suunnan takia valoa.
        13.8. se on vielä klo 12 niin lähellä aurinkoa, ettei sitä oikein erota.

        Näitä voi ennustaa eikä kyseessä ole mitään mystistä taikuutta.


    • Vastaus löytyy litteämaa kysymyspatteristo ketjusta:

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/15406389/littea-maa--kysymyspatteristo

      "3. Mistä johtuu kuun- ja auringonpimennykset?"

      "Auringon pimennyksessä, auringon eteen menee mitä ilmeisemmin Kuu, kuten palloteoriassakin. Täydellisen auringonpimennyksen näkee vain alueelta joka on 112 km kokoinen. Sellainen tukee läheistä ja pientä kuuta. Varjot on helppo saada isomaksi, mutta koitapa saada ne pienentymään... Pienimmillään varjot saa saman kokoiseksi kuin varjostava kohde. Kuun pimennyksessä kerrotaan Maapallon varjon lankeavan kuuhun, mutta siinä samanlaista varjon pienenemistä ei tapahdu. Heliosentrisessä mallissahan ei pitäisi olla niin paljon eroa siinä onko Maapallo auringon ja kuun välissä, vai ovatko Maa ja Kuu toisinpäin asetelmassa. Auringonpimennys on myös hyvä osoitus siitä, että nuo kaksi taivaankappaletta ovat hyvin lähelle saman kokoisia. Aika uskomaton yhteensattuma olisi jos aurinko olisi 400 kertaa kuuta suurempi, mutta juuri sen saman 400 kertaa kauempana, eivätkä olisikaan saman kokoisia niinkuin selvästi näyttävät. Ja jos tuo 400 kertainen suurennos ei kuulosta suurelta, niin se on kuitenkin sellainen että auringon sisään mahtuisi 63 miljoonaa kuuta. Näyttääkö täydellisessä auringonpimennyksessä siltä? Toinen hullu yhteensattuma niillä on se, että ne kulkee zeniitissä samaa reittiäkin, vaikka heliosentrisessä mallissa niillä on täysin toisistaan poikkeavat radat. Kuunpimennys sellaisena mitä tieteessä opetetaan kumotuu täysin niillä kerroilla kun kuunpimennyksessä aurinko on vielä samaan aikaan horisontissa, vaikka sen pitäisi olla maapallon takana varjostamassa kuuta. Sellaisella kerralla, on lisäksi varjo tullut siihen kuun pinnalle yläkautta, mikä ei paranna selitystä, vaan murskaa sen. Mikä sen varjon sitten tekee...? No varmaan jokin litteää maata kiertävä taivaankappale, kuten jokin pienistä planeetoista.. Ei voi tarkemmin tietää jos ei tutkita. Ja tieteessähän ollaan asettauduttu siihen näkemykseen että asia on jo selvitetty eikä mitään kumoamisiakaan noteerata jos ne tulee tieteen kentän ulkopuolta."

      • Anonyymi00026

        Jos Kuu olisi pieni ja lähellä, se ei peittäisi Aurinkoa joka on suuri.


    • Anonyymi00021

      Kattelin aamuyöllä 3 aikaan persidien tähdenlentoja ....miten lättyteoriitikot selittävät ne ja näin myös sateliitteja joidenka valo on auringonvaloa joka heijastuu sateliitista mite voi näkyä vaikka oli ihan pimeetä pallossahan se johtuu maan kaarevuudesta.

      • Anonyymi00022

        Persetidit todistaa maan litteyden. Persetiitit ilmestyy aina elokuussa taivaankannelle vilahtelemaan. Jos maa olisi pallo, näin ei tapahtuisi. Silloin Perstiidit vilahtelis sinne ja tänne, eikä sama toistuis säännöllisesti!


    • Anonyymi00023

      VOI TEITÄ LAMPAITA!!1!
      Luuletteko te tosissaan, että joku "kivipallo" muka pyörii tyhjiössä Auringon eteen??
      Auringonpimennys on täysin selvä asia jokaiselle, joka on uskaltanut avata silmänsä! Kyse on joko Auringon ja Kuun energiakenttien kohtahduspisteestä ja valon taittumisesta Firmamentti-kupolin läpi, tai sitten taivaalla liikkuvasta näkymättömästä Mustasta Auringosta eli Rahusta, joka peittää valon säännöllisin väliajoin. On myös täysin mahdollista, että Eliitti vain säätää keinotekoisen Auringon taajuutta omia rituaalejaan varten.
      Naurakaa vain ja uskokaa NASAn tekemiin CGI-kuviin!

      Palvo reptiloidia!!!!! https://youtu.be/UDZ_ldUNRcY

      • Anonyymi00024

        Uskotko ihan oikeasti tuohon, vai yritätkö vain vedättää ???


      • Anonyymi00025

        Eikös tuollainen "taajuuden säätö" olisi kuitenkin asia joka sitten näkyisi kaikille Aurinkoa katseleville?

        Mutta aina ilmaantuessaan se on varsin tarkasti rajatun alueen ihmisten katseltavana ilman apuvälineita; ja se missä se taas on nähtävissä osataan aina kertoa etukäteen.

        On myös jokaisen halukkaan itse laskettavissa missä ja koska tuollaisia ilmaantuisi, ei tarvita NASAa avuksi.


      • Anonyymi00027

        Mitenkäs kun noita auringonpimennyksiä oli jo kauan ennen NASAa ???

        Ja Rahu ??? No kun Jeesus ei riittänyt, niin tuotiin hindulaisuuskin esiin.


    • Anonyymi00028

      Jo on jälleen kerran palloteoreetikoilla mennyt laukanpuolelle kun näitäkin kirjoitteluja lukee.

      Mitenkä on tuon auringonpimennyksen laita jotta onko se aikuisten oikeasti ilmaantunut lättyteorian tiedon todistamana vaiko jonkun huuhaaukko Jahven luomana sateenkaarena. Mitenkä on palloteoreetikot ?

      • Anonyymi00029

        Ei littanan maan kannattajat kykene näitä ennustamaan ja juuri he uskovat täällä Jahven taikatemppuihin ilman kuuta.

        Maapalloon uskovat osoittavat ja nauravat näille juuri sen takia kuinka onnettomia ne ovat.

        Sentään yksi litteän maan kannattaja yrittää jarrutella litteän maan kannattajien juttuja. Kun heillä ei ole tieteellistä teoriaa tai edes hypoteeseja, niin jutut ovat näin ristiriitaisia jossa jokainen mutuilee omiaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      1078
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      848
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      710
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      686
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      191
      541
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      489
    7. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      45
      470
    8. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      463
    9. Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä

      Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan
      Kuhmo
      6
      437
    10. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      169
      434
    Aihe