2022 valtionlainojen korkomenot olivat n. kahdeksansataa miljoonaa euroa per vuosi. 2023 2,3 miljardia. 2024 3,2 miljardia. 2025 3 miljardia. 2026 3,3 miljardia. Ennuste vuodelle 2027 4,3 miljardia. Nykyhallitus on lyönyt kaikki ennätykset korkomenoissa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012184813.html
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012184813.html
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä se vasemmistoa sapettaa, kun nykyinen hallitus on oikeasti saanut omilla toimillaan talouden kasvuun. Kyse ei ole nyt suhdanteista, vaan hallituksen toimien ansiosta talous on kääntynyt kasvu-uralle.
Heh. Saa se kyllä vain kasvaakin jotta maa kykenee maksamaan edes osan pershallituksen ottamien velkojen koroista. Ja lisää velkaa otetaan koko ajan.
Ja kun Riikka sai Suomen luottoluokituksetkin tipahtamaan, on se korko entistäkin kalliimpaa.
Helvetti teidän tyhmään päähän ei mene millään.
Ettei Suomen hallitus pysty vaikuttamaan muiden maiden kysynnän kasvuun.
Ymmärrättekö nyt mitä tarkoittaa, kun puhutaan vieninkasvusta.
Jätän tämän vain tähän:
https://www.youtube.com/watch?v=ru_1ZEqnJZA
Persuna on kyllä helppoa. Marinin kaudella kaikki oli Marinin syytä. Nyt mikään ei ole Orpon hallituksen syytä.
Riikka on tehnyt lähinnä miinusmerkkidiä ennätyksiä ja plussaa mamuissa.
Sosialistisen politiikan perusajatus kolmella rivillä ilmaistuna on:
Lisää veroja
Lisää tuhlausta
Lisää velanottoa
Tuollainen politiikka toimikin kohtalaisen hyvin 7 vuoden ajan, vuodesta 2014 vuoteen 2021 saakka. Valtion lainojen korot olivat -0,4% ... 0,8% haarukassa, eli joinakin vuosina negatiivinen korko.
Tuon sosialismipolitiikan kultaisen kauden viimeisenä vuotena 2021 Vasemmistoliiton Paavo Arhinmäki levytti mainion kappaleensa "Nyt tuilee rahaa."
https://www.youtube.com/watch?v=fYE4T3XX1Bw
Halvan rahan tulo vaan tyssäsi kuin seinään. Vuonna 2022 Valtion lainakorko pomppasi jo 3,09% tasolle. Sitä suomalaista rahaa alkoi mennä, ja meni vauhdilla.
Orpon hallitus epätoivoisesti lapioi velkamenoja umpeen ensimmäisen 4 vuoden jakson. Sen perään sitä lapioimista jatkaa Antti Lindtmannin hallitus seuraavat 4 vuotta.
Lindtmannin kauden lopulla, eli vuonna 2031 aletaan nähdä, selviääkö Suomi tästä velkakurimuksestansa, vai ei.