Suomen Perustuslaki sanoo: "Tasavallan Presidentti nimittää ministereiksi taitaviksi tunnettuja ja hyvämaineisia Suomen kansalaisia." Hyvin selkeää, eikö totta?
Mutta, mutta Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen tuomittiin v. 2013 viiden kuukauden ehdolliseen vankeuteen. Onko hän hyvämaineinen ja kelvollinen ministeriksi perustuslain mukaan?
Vai onko Keskustalla vähän erilaiset käsitykset asioista kuin meillä muilla?
Mitä sanoo perustuslaki Antti Kaikkosen ministerin pestistä?
25
79
Vastaukset 25
- Anonyymi00001
Dunja::
Kärsinyt tuomionsa.
Kuinka te demarit suhtauditte omaan oikeudessa
tuomittuun pääministeriiinne Antti Rinteeseen?- Anonyymi00002
En oikein mitenkään koska Antti Rinteestä ei koskaan tule enää ministeriä, sen sijaan Antti Kaikkosesta mahdollisesti tulee.
Muistutatko vielä meitä muita mistä Antti Kaikkonen tuomionsa oikein sai? - Anonyymi00009
Anonyymi00002 kirjoitti:
En oikein mitenkään koska Antti Rinteestä ei koskaan tule enää ministeriä, sen sijaan Antti Kaikkosesta mahdollisesti tulee.
Muistutatko vielä meitä muita mistä Antti Kaikkonen tuomionsa oikein sai?Dunja::
Vastaan ilman lunttausta:
Rinne oli pienen ammattiliiton puheenjohtaja, joka sekoitti oma ja
lliton rahat, eli kyseessä oli kavallus. Ajankohta lienee ollut n. 20v sitten? - Anonyymi00012
Anonyymi00009 kirjoitti:
Dunja::
Vastaan ilman lunttausta:
Rinne oli pienen ammattiliiton puheenjohtaja, joka sekoitti oma ja
lliton rahat, eli kyseessä oli kavallus. Ajankohta lienee ollut n. 20v sitten?Entäs Kaikkonen? Mikä oli tarkalleen ottaen korruptio-tuomion syy hänen tapauksessaan?
- Anonyymi00014
Anonyymi00012 kirjoitti:
Entäs Kaikkonen? Mikä oli tarkalleen ottaen korruptio-tuomion syy hänen tapauksessaan?
Dunja::
Kaikkonen oli kimpassa Vihriälän kanssa puuhaamassa
keskustalle rahaa, joka oli laitonta (ei keskustan mielestä.
Kaikkosen osuus ei ollut oman edun tavoittelu, mutta todistapa tämä
demarituomarille. Minä en epäillyt ikinä Kaikkosen vetäneen
avustuksia omiin liiveihinsä. - Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Dunja::
Kaikkonen oli kimpassa Vihriälän kanssa puuhaamassa
keskustalle rahaa, joka oli laitonta (ei keskustan mielestä.
Kaikkosen osuus ei ollut oman edun tavoittelu, mutta todistapa tämä
demarituomarille. Minä en epäillyt ikinä Kaikkosen vetäneen
avustuksia omiin liiveihinsä.DEMLA-tuomarin vika? Ei Kaikkosen?
- Anonyymi00019
Ei se "kärsinyt tuomionsa" tee hänestä yhtään sen parempaa ja pätevämpää! Käyttäkää nyt järkeä hyvät ihmiset!
- Anonyymi00003
Keskustaisista Kaikkonen on sieltä nuhteettomimmasta päästä. Kaikkosen maine on kepulaiseksi erittäin hyvä.
- Anonyymi00007
Heh. Kertoo erittäin paljon kepulaista tuo fakta.
- Anonyymi00004
Pidämme keskustan kokouksessa huolen ettei keskusta tule enää apupuolueeksi täällä haukkuville punaisille. Keskusta ei kuulu siihen lohkoon. Keskustapuolueet jo yksin niin suuri että yhdessä hallituksessakin. Suhdeluku: kun lasketaan, kun 83 kansanedustajaa otetaan 200:sta. Ja vielä hitusen muuttuu kun eduskunnan puhemies ei ole mukana edustajissa. En laita suhdeluku esimerkkiä, kun tuskin juuri kukaan niistä osaatte.
Riittää tuo edustajien määrä 200/83. Tuskin edes tiedätte mikä "suhdeluku" on. Kun osaamis alue "olet persu" "poistakaa kirjoitus", niillä ja muilla ei paljoa järkeä tarvita, kunhan huudatte mitä toveri johdolta olette kuulleet, omaa ajatusta ei siihen tarvita. - Anonyymi00005
Antti sai postia, yhdyn täysin postinlähettäjän näkemykseen. Voi, voi, kun te tietäisitte kuinka vähällä järjellä tätä maata johdetaan, lausui joku jo menneisyydessä. Kuka? Sitä en muista.
- Anonyymi00006
Onko Halla sopiva puhemieheksi. Tuomittu oikeudessa. Onko ?
- Anonyymi00008
Mutku, mutku... Tuota kutsutaan whataboutismiksi ja äärivasemmistolaiset käyttävät sitä usein keskusteluissa.
Mitäpä jos pitäydytään aiheessa eli keskustan Kaikkosessa vai onko hänen toimistaan avoin keskustelu noin vastenmielistä kepulaisille ja muillekin?
- Anonyymi00010
Dunja::
Rinteen tuomio 2005 annettiin tahallaam vanhentiua.
SAK ja EK:sopivat asiasta oikeuden ulkopuolella, on minun
minun vahva epäilyni. Rinne oli 20 vuotta sitten vielämniin
pieni tekijä, ettå liitto ei nähny vaivaan perätå oikeulsiaan, kun
SAK maksoi liiton hiljaiseksi.- Anonyymi00021
Äitiskö sano?
- Anonyymi00011
Ministerien on oltava lain mukaan rehellisiä ja taitaviksi tunnettuja.
Laki ei mainitse mitään hyvämaineisuudesta. Sehän perustuu juoruämmien käsityksiin. Nämä määreet ovat hyvin epämääräisiä. Taitavaksi tunnettujen ministerien taitavuutta ei millään tavalla mitata. Kaikenlaisia pöhlöjä nimitetään ministeriksi, mistä nykyisessäkin hallituksessa on esimerkkitapauksia. Näiden tominta on usein täysin taitamatonta, mikä olisi pitänyt kyetä ennakoimaan jo nimitysvaiheessa. Tämä on perustuslaissa ihan turha määre, koska sitä ei ikinä millään lailla punnita.
Hyvämaneisuus on myös jokseenkin täysin katsojan silmässä. Voisi melkein kuvitella, että murhasta tuomitulla voisi ehkä olla vaikeuksia päästä ministeriksi. Orponkin halltuksessa häärää ministeri, jota on epäilty alaikäisten naisten epäasiallisesta kohtelusta, minkä vuoksi tämä ministerimme lopulta erosi Kokoomuksesta. Ei häntä ole mistään tuomittu oikeudessa, mutta sitähän ei laissa ole asetettu hyvämaisuuden mittariksi. Moraalisin mittarein ministerit ovat harvoin erityisen hyvämaineisia. He vetävät kotiinpäin sen minkä ikinä ehtivät. Maineesta kertoo nykyisen halltuksen osalta kaiken olennaisen sen, että päämisteri istuttaa ministerinsä koulun penkille oppiakseen mitä rasismi on välttääkseen sen avulla rasistisia lausuntoja, joita alkoi tulla niin paljon, että Orpo katsoi viisaaksi kouluttaa ministereitään. Erityisesti yhden puolueen ministereitä. Ei sellaisen tarve kerro mitään kovin hyvää hyvämaineisuudesta.
Näissä samoissa piireissä jotkut äärimoralistit ja puritaanit sitten pahoittavat mielensä, jos naispääministerimme kävi kerran pari tanssimassa. Jotkut uskonnolliset piirit pitävät edelleen tanssimista suurena syntinä. Islamistisen maan hallitukseen tanssin syntiin langennut naista ei voitaisi missää tapauksessa päästää ministeriksi. Meillä oli silloin vähän samaa islamistista henkea oppositiossa.- Anonyymi00013
Oikeusistuimelta saatu tuomio rikoksesta/korruptiosta on kyllä aika selvä määritelmä hyvämaineiseksi tai huonomaineiseksi ainakin minun mielestäni.
Anonyymi00013 kirjoitti:
Oikeusistuimelta saatu tuomio rikoksesta/korruptiosta on kyllä aika selvä määritelmä hyvämaineiseksi tai huonomaineiseksi ainakin minun mielestäni.
Politiikassa tunnutaan lähtevän kuitenkin siitä, että hyvämaineisuutta mitataan hallituskumppaneiden luottamuksella. Jos nämä hyväksyvät jonkun ministeriksi hallitukseen, sen on katsottu riittävän. Kun hyvämaineisuudelle ei ole laissa määritelmää, sinun mielipteesi asiasta ei vaan riitä. Presidentti voisi ehkä kieltäytyä nimittämistä ehdokasta ministeriksi, jos katsoo, ettei tämä täyty hyvämaineisuuden kriteeriä. Silloin presidenttiä tosin syytettäisiin sekaantumisesta sisäpolitiikkaan, joka ei presidentille kuulu. Vaatimus hyvämaisuudesta on kuollut kirjain laissa.
- Anonyymi00018
Anonyymi00013 kirjoitti:
Oikeusistuimelta saatu tuomio rikoksesta/korruptiosta on kyllä aika selvä määritelmä hyvämaineiseksi tai huonomaineiseksi ainakin minun mielestäni.
Dunja::
Rikoslaki ei tunne termiä korruptio.
Käsite on varattu sosialidemokraattiseen yhteiskuntajärjestelmään. - Anonyymi00022
Anonyymi00018 kirjoitti:
Dunja::
Rikoslaki ei tunne termiä korruptio.
Käsite on varattu sosialidemokraattiseen yhteiskuntajärjestelmään.Suomen rikoslaissa ei ole erillistä "korruption" yleisrikosta, vaan korruptio- ja lahjonta-asiat on jaettu useisiin eri rikosnimikkeisiin. Keskeiset säännökset löytyvät Oikeusministeriön ja Poliisin ohjeistusten mukaan pääasiassa rikoslain 16 luvusta (rikokset julkista viranomaista ja valtiota vastaan), 30 luvusta (elinkeinoelämän rikokset) sekä 40 luvusta (virkarikokset).
- Anonyymi00016
Persuille tuomio on sulka hattuun.
Eikös tää ryytimieski saanu tuomion.
Ja antajaa sille virnaselle kans ministerin salkku, vaikka oikusministerin, kun oikeus on tuttu.- Anonyymi00017
Niin. SInullekin tiedoksi että tämä keskustan ketju ja aiheena Antti Kaikkonen. Sinulla tuntuu olevan kova pakkomielle mitä tulee näihin ns. persuihin. Kerrohan näetkö heitä pakkomielteen lailla kaikkialla?
- Anonyymi00020
Suositten googlaamaan "nuorisosäätiö+antti kaikkonen"
"Vaalirahajutuksi" sitä lehdistössä kutsuttiin. - Anonyymi00023
Onkohan Antti Kaikkonen ylpeä (siis PRIDE) saamastaan tuomiostaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091310
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129674- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470- 34457
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32448- 51445
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142443- 5438
- 49437
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e83434- 52403
- 42400