https://www.suomenuutiset.fi/pirkanmaan-uimahalleissa-muutettiin-saunomissaantoa-strandman-suomalaisen-kulttuurin-muuttamista/
Pirkanmaan uimahalleissa muutettiin saunomissääntöä – Strandman: Suomalaisen kulttuurin muuttamista
PolitiikkaKulttuuri
05.08.2026 |09:19
Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää Pirkanmaan kuntien päätöstä sallia uima-asussa saunominen uimahallien saunoissa huolestuttavana esimerkkinä suomalaisen kulttuurin muuttamisesta.
Murennammeko me suomalaiset itse omaa elämäntapaamme, perinteitämme ja kulttuuriamme? Suomalainen saunakulttuuri on vuosituhansien aikana rakentunut omien tapojemme ja sääntöjemme varaan. Niitä ei pidä muuttaa kevyin perustein, Jaana Strandman sanoo.
”Suomessa eletään suomalaisesti”
Suomalaisen kulttuurin muuttamista
11
53
Vastaukset 11
- Anonyymi00001
Persut ovat nyt monen päivän ajan olleet raivoissaan siitä että eivät pääse enää tuijottamaan alastomia lapsia uimahalleissa. Olipa taas yllätys.
- Anonyymi00002
PS kannatus saa taas lisää ääniä tampereella
- Anonyymi00003
lopeta uimahallissa käyminen-konkkaa menee jos eivät muuta sääntöjä takaisin
- Anonyymi00004
On sopeuduttava muiden kulttuurien tapoihin edistääksemme niitä suunnattomia rikkauksia joita monikulttuurisuus meille tuo tullessaan.
Koska suomalaiset ovat sortaneet muita kansoja kautta aikain, täten heikommassa asemassa olevilta maahanmuuttajilta ei ole suotavaa velvoittaa vastavuoroisuutta sopeutumiseen.
Erimielisyyttä tällaiseen ajatteluun kannattavat natsit voivat itse muuttaa pois suomesta - Anonyymi00005
aaaaaaaaaaaaaaaa
- Anonyymi00006
siksiko SDP liehittelee PS asialla suomessa?
https://www.suomenuutiset.fi/the-economist-saksan-afdn-eristaminen-epaonnistui-parantaa-sen-kannatusta-ja-arhakoittaa-puoluetta-entisestaan/ - Anonyymi00007
Teollisuushalleja vekmanilta puistoissapujottelijoille lisää.
- Anonyymi00008
Olen taas kesälläkin vieraillut isossa maailmassa ja eri maissa,
Siellä TEHDÄN MAASSA MAAN TAVALLA, TAI MAASTA POIS, ja todellakin maasta pois,
ei siellä maahantulijoiden mukaan aleta muuttamaan lakeja,
ja kulttuuria ,
eikä lellitä pahantekijöitä , ja todellakin saadaan heti maasta pois, ei kiinnosta muiden mielipiteet, muiden maiden lait jne. ym.
ei todellakaan,
ja sinä joka et ole ollut näissä maissa, jätä kirjoittamatta mutu tuntumalla suomen valtamedian saastuttamalla mielelläsi. - Anonyymi00009
Onko Vige ja Tynkku tulos manseen hakeen musta makkaraa?
- Anonyymi00010
Tässä nistilandiassa kaikki on jo tuhoutunut.
- Anonyymi00011
Lastensuojelu saisi puuttua asiaan
Garedew vaatii K-18-ikärajaa kaikille Pride-tilaisuuksille. Jyväskylän Queerlesque on sentään suunnattu aikuisille, mutta suoraan lapsille suunnatut tapahtumat ovat Garedewin mielestä järkyttävää, vaarallista ja vastuutonta toimintaa. Hän ihmettelee, mikä mahtaa olla lapsille suunnattujen sateenkaaritapahtumien tavoitteena.
– Tämä on Setan masinoimaa aivopesua jo pieniin lapsiin. Aikuisten tulisi suojella heitä, ei tuhota! Ei ole mitään syytä esitellä alaikäisille, miten mies pukeutuu naiseksi ja vieläpä maskeeraa itsensä mahdollisimman erikoisen, pelottavankin näköiseksi.
– Tapahtumien järjestäjät eivät kunnioita lasten kasvurauhaa kehittyä rauhassa omaan biologiseen sukupuoleensa.
– Nyt vanhempien pitäisi ymmärtää olla altistamatta lapsiaan tällaiselle, mikä on hämmentävää, vasta kehittymäisillään olevaa sukupuoli-identiteettiä ja seksuaalisuutta sotkevaa ja normaalille kehitykselle vaarallista.
– Lastensuojelu saisi puuttua tällaiseen, Garedew vaatii.
Suomen Uutiset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092270- 103896
- 71892
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???22872- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha558803- 82708
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23610- 57571