Ukrainan venäläiset

Anonyymi-ap

eivät lähde evakkoon. He odottavat vapautusta ja jälleenrakentamista. Venäjä tuo vapauden.

Kramatorsk

22

64

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Osa Itä-Ukrainan ja Krimin venäjänkielisistä tai venäläis-taustaisista asukkaista siirtyi sodan alkaessa vuonna 2014 tai vuoden 2022 laajamittaisen hyökkäyksen myötä Venäjälle. Toisaalta monet venäjänkieliset pakenivat muun ukrainalaisen väestön mukana maan turvallisemmille alueille tai Eurooppaa

      Sisäinen pako ja länteen siirtyminen: Monet venäjänkieliset siviilit pakenivat pommituksia muihin osiin Ukrainaa tai ulkomaille muiden ukrainalaisten tavoin, sillä sota ei erotellut ihmisiä etnisen taustan mukaan.

      Paikoilleen jääminen: Suuri osa Ukrainan venäläisvähemmistöstä ja venäjänkielisistä asukkaista jäi koteihinsa esimerkiksi Harkovaan, Odessaan ja muihin kaupunkeihin. Monet heistä tuomitsivat Venäjän hyökkäyksen ja kokivat olevansa ukrainalaisia riippumatta äidinkielestään.

      • Anonyymi00003

        Tämä selvä ja totisinta totta. Venäläisillä on paskat vaipoissa kun pakenevat kuin jotkut mitättömät hiirulaiset vaikka Putin ei sellaista suvaitse.


    • Anonyymi00002

      Myöskään Ukrainan unkarilaisetkaan eivät lähde evakkoon sillä Putin voittaessaan sotilaallisen erikoisoperaation Orbán pääsee takaisin valtaan Unkarissa ja Ukrainan unkarilaiset eliminoivat jäljelle jääneen Ukrainan ukrainalaiset sekä myös ruotsalaiset sekä myös saksalaiset.

      • Anonyymi00015

        Igori Pietarista vastaileppas ku kysytään onkos toi sun märkä unesi. Ja mixi et ole itse sotimassa? Räxyttää ku venäläinen kylärakki osaat mutta et muuta pelkuri


      • Anonyymi00021
        UUSI
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Igori Pietarista vastaileppas ku kysytään onkos toi sun märkä unesi. Ja mixi et ole itse sotimassa? Räxyttää ku venäläinen kylärakki osaat mutta et muuta pelkuri

        Kukas ... mikäs ... I´Gor se siinä kyselee. Humpuukia tuo teidän venäläisten sota on jota ovat kannattaneet unkarilaiset sun muut persut. Ukrainassa asuvat ruotsalaiset sekä saksalaiset eivät tule milloinkaan antautumaan Putinille.


    • Anonyymi00004

      No, toinen kanssa-ajattelijasi tuossa juuri ilotteli, että mukava nähdä, montako talia Kramatorskissa on pystyssä vuoden päästä, kun Venäjän armeija on sitä moukaroinut raketeilla, liitopommeilla, ohjuksilla ja drooneilla. Voi odottavan aika olla pitkä!

      • Anonyymi00005

        Anteeksi, po. taloa.


    • Anonyymi00006

      Ei edes venäläiset halua venäläiseen diktatuuriin.

      • Anonyymi00016

        Ei koska jo on paennut miltei 2 miljoonaa ulkomaille Puten lätissä pakoon.


    • Anonyymi00007

      Aikoinaan Oulussa kansa kerääntyi katujen varsille ja toivottivat venäläiset sotilaat vapauttajina tervetulleiksi hurraten.

      • Anonyymi00008

        Mutta ne venäläiset sotilaat eivät koskaan vaan päässeet Ouluun saakka!


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Mutta ne venäläiset sotilaat eivät koskaan vaan päässeet Ouluun saakka!

        Aikoinaan. Suomen historia hakusessa.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Mutta ne venäläiset sotilaat eivät koskaan vaan päässeet Ouluun saakka!

        44. Divisioona oli ukrainalainen divisioona, sen piti edetä Raatteentietä ja lopuksi Ouluun.


      • Anonyymi00017

        Oox jurrissa Igori Pietarista. Teitä koskaan oo näkynyt Oulussa.. mixi et oo sodassa mukana pelkuri Igori


    • Anonyymi00009

      Igor iki-ihana Pietarista taas pelipaikalla suoltamassa tuubaansa eetteriin.

      • Anonyymi00019

        Antellin talossa järjestettiin upeat tanssiaiset pian saapumisen jälkeen, joissa paikalliset naiset tutustuivat venäläisiin upseereihin. Heidän tansstaitonsa ja upea tarjoilu teki suuren vaikutuksen oululaisiin.


    • Anonyymi00010

      Pietarin suomalaiset teurastettiin
      eli että siltä osin

      • Anonyymi00011

        Droonit pitäis kieltää zodan käynnistä,nehän kyllä tappaa ja tuhoaa kaiken eteentulevan!kaikki sodat sais lopettaa,ei niissä ole mitään järkeä,ainakaan tuos tappamisessa,hullujen hommaa!


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Droonit pitäis kieltää zodan käynnistä,nehän kyllä tappaa ja tuhoaa kaiken eteentulevan!kaikki sodat sais lopettaa,ei niissä ole mitään järkeä,ainakaan tuos tappamisessa,hullujen hommaa!

        Milläpä sitä muullakaan liikaväestön kasvua hoidetaan. Tosin sodat pitää kohdistaa sinne missä ne oikeat ongelmat ovat sen jälkeen kun tämä tapaus on hoidettu.


    • Anonyymi00014

      Vai eivät lähde evakkoon ja pois pyri maasta.
      Hölmöhän se olisi, jos ei älyä lähteä, kaikkihan ne lähteät, ennenkuin joutuvat tapetuksi ja rintamalle.

    • Anonyymi00018

      Igori Pietarista on pelkuri. Täällä räxyttää ku venäläinen kylärakki. Muttei itse uskalla sotaan..

      • Anonyymi00022
        UUSI

        Niinhän ne on Nato Tiltutkin. ZelensKYY on teitä oikein kerjäämällä kerjännyt Ukrainan riveihin sotimaan, mutta vain muutama rikollinen on sinne päätynyt rintamalle mätänemään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1578
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1289
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      501
      1185
    4. 63
      985
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      962
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      52
      740
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      109
      726
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      722
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      647
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      632
    Aihe