Siksi Jumala teki liiton Israelin kanssa

Anonyymi-ap

🕎🔯 🇮🇱 Raamatun ja juutalais-kristillisen teologian mukaan Jumala teki liiton Israelin kansan kanssa toteuttaakseen suurempaa pelastussuunnitelmaa, eikä siksi, että kansa olisi ollut muita suurempi tai parempi.

Tärkeimmät syyt liiton solmimiseen olivat:
1. Rakkaus ja uskollisuus lupauksilleJumala valitsi Israelin puhtaasti rakkaudesta ja pitääkseen valansa, jonka hän oli antanut kansan esiisille (Aabrahamille, Iisakille ja Jaakobille). Viidennessä Mooseksen kirjassa (5. Moos. 7:7–8) todetaan suoraan, ettei syynä ollut kansan suuruus, vaan Jumalan rakkaus ja uskollisuus.

2. Pelastussuunnitelman toteuttaminen ja MessiasIsraelin kansan kautta Jumala valmisti tien koko ihmiskunnan pelastukselle. Liiton perimmäisenä tarkoituksena oli synnyttää maailmaan Jeesus Kristus (Messias), jonka kautta pelastus ja Uusi liitto tulisivat myöhemmin mahdolliseksi kaikille maailman kansoille.

3. Pyhäksi kansaksi ja esikuvaksi erottaminenJumala halusi Israelista kansan, joka eläisi hänen tahtonsa mukaisesti ja erottuisi moraalisesti ympäröivistä pakanakansoista. Siinailla annetun lain (kuten kymmenen käskyn) avulla Israelin tuli toimia mallina siitä, miten oikeudenmukainen ja pyhä yhteiskunta toimii.

4. Jumalan ilmoituksen välittäminenIsraelin tehtävänä oli vastaanottaa, varjella ja välittää eteenpäin Jumalan sanaa ja lakia. Tämän liitosuhteen seurauksena syntyi pyhä kirjallisuus eli Raamattu, jonka kautta tieto Luojasta levisi ympäri maailmaa.

5. Pappeuden tehtävä maailmassaJumala sanoi Israelille Siinailla: "Teistä tulee minun pappisvaltakuntani ja pyhä kansani" (2. Moos. 19:6). Israelin oli tarkoitus toimia ikään kuin välittäjänä eli "pappina" Jumalan ja muiden maailman kansojen välillä, osoittaen muille tien ainoan oikean Jumalan luo.

112

360

    Vastaukset 112

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Matka oli mutkainen sekä kivinen ja itseasiassa päättyi siihen kun se valittu kansa ei ottanut sitä Messiasta vastaan, vaan ristiinnaulitsi Hänet ja siitä ei tullut heille pelastaja, vaan kompastuskivi.

      Senkin Raamattu kiertelemättä ja kaartelematta kertoo vaikka se totuus voi kanertaa jonkin mielessä ja sitä yritetään epätoivoisesti peittää kaikenlaisilla herjoilla.

      • Todellisuudessa jokaisella kansalla oli Raamatun mukaan oma jumalansa, kuten Israelilla. Tosiasiassa Jumala ei tarvitse liittoa pelastuskseen.


      • Anonyymi00014
        torre3 kirjoitti:

        Todellisuudessa jokaisella kansalla oli Raamatun mukaan oma jumalansa, kuten Israelilla. Tosiasiassa Jumala ei tarvitse liittoa pelastuskseen.

        5. Moos. 4:
        19 ja ettet, kun nostat silmäsi taivasta kohti ja katselet aurinkoa ja kuuta ja tähtiä, kaikkea taivaan joukkoa, anna vietellä itseäsi kumartamaan ja palvelemaan niitä, sillä Herra, sinun Jumalasi, on jakanut ne kaikille muille kansoille koko taivaan alla.

        Suomen osaksi tuli Ukko??
        "jenkkien" dollari !


      • Anonyymi00014 kirjoitti:

        5. Moos. 4:
        19 ja ettet, kun nostat silmäsi taivasta kohti ja katselet aurinkoa ja kuuta ja tähtiä, kaikkea taivaan joukkoa, anna vietellä itseäsi kumartamaan ja palvelemaan niitä, sillä Herra, sinun Jumalasi, on jakanut ne kaikille muille kansoille koko taivaan alla.

        Suomen osaksi tuli Ukko??
        "jenkkien" dollari !

        Niin. Toisaalta Raamatun mukaan kaikilla kansoilla oli oma jumalansa, kuten Israelilla, josta Raamattu kertoo.


      • Anonyymi00032
        torre3 kirjoitti:

        Niin. Toisaalta Raamatun mukaan kaikilla kansoilla oli oma jumalansa, kuten Israelilla, josta Raamattu kertoo.

        Ei suinkaan, kyllä monilla kansoilla on samakin jumala.


      • Anonyymi00042
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        5. Moos. 4:
        19 ja ettet, kun nostat silmäsi taivasta kohti ja katselet aurinkoa ja kuuta ja tähtiä, kaikkea taivaan joukkoa, anna vietellä itseäsi kumartamaan ja palvelemaan niitä, sillä Herra, sinun Jumalasi, on jakanut ne kaikille muille kansoille koko taivaan alla.

        Suomen osaksi tuli Ukko??
        "jenkkien" dollari !

        Aamen!


      • Anonyymi00053
        Anonyymi00032 kirjoitti:

        Ei suinkaan, kyllä monilla kansoilla on samakin jumala.

        Kyllä vaan


      • Anonyymi00095
        Anonyymi00032 kirjoitti:

        Ei suinkaan, kyllä monilla kansoilla on samakin jumala.

        Aamen


    • Anonyymi00002

      Sivu kansa tuli Sara ja Hagar..mitä ei ois tarvinu,pahaa kaikkialla.

      • Anonyymi00096

        Ismael ei ollut Aabrahamin perillinen.


    • Anonyymi00003

      Vanhan liiton loppumisesta ja uudesta alusta on nyt aikaa 2 000 vuotta ja ollaan tässä pisteessä. Se mitä tällä välillä on tapahtunut johtuu siitä vapaasta tahdosta mikä ihmisellä on ja tulee olemaan myös tästä eteenpäin. Jumala ei pakota ihmistä tekemään mitään hän vain ilmoittaa ihmiselle tahtonsa mikä hän katsoo ihmisen armon arvoiseksi. Kyseessä on Rakkauden evankeliumi mikä on uusi liitto ihmisen ja Jumalan välillä. Jotenkin noin se vissiin menee ja on mennyt pääpiirteittäin vai olenko ymmärtänyt väärin?

      • Rakkautta ei voi pakottaa.


      • Anonyymi00015

        "Jumala ei pakota ihmistä tekemään mitään"
        Lähes kaikki profeetat olivat PAKOTETTU tekemään, mitä eivät tahtoneet tehdä. kuten Paavali!

        vapaa-ehtoisuus on illuusio!


      • Anonyymi00016
        inti kirjoitti:

        Rakkautta ei voi pakottaa.

        5. Moos. 6:5
        1 "Ja nämä ovat ne käskyt, säädökset ja oikeudet, jotka Herra, teidän Jumalanne, on käskenyt teille opettaa, että seuraisitte niitä siinä maassa, jota te menette ottamaan omaksenne
        2 -että sinä pelkäisit Herraa, sinun Jumalaasi, ja noudattaisit kaikkia hänen säädöksiänsä ja käskyjänsä, jotka minä sinulle annan, sekä sinä että sinun poikasi ja poikasi poika, kaikkena elinaikanasi, ja että saisit kauan elää.
        3 Niin kuule siis, Israel, ja noudata tarkoin niitä, että, niinkuin Herra, sinun isiesi Jumala, on sinulle luvannut, menestyisit ja te lisääntyisitte suuresti siinä maassa, joka vuotaa maitoa ja mettä.
        4 Kuule, Israel! Herra, meidän Jumalamme, Herra on yksi.
        5 Ja rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta voimastasi.

        - nämä ovat ne käskyt, säädökset ja oikeudet, !

        5. Moos. 11:1
        1 "Rakasta siis Herraa, sinun Jumalaasi, ja noudata alati hänen määräyksiänsä, säädöksiänsä, oikeuksiansa ja käskyjänsä.

        SUURIN KÄSKY??
        Matt. 22:39

        36 "Opettaja, mikä on suurin käsky laissa?"
        37 Niin Jeesus sanoi hänelle: "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi'.
        38 Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky.
        39 Toinen, tämän vertainen, on: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'.
        40 Näissä kahdessa käskyssä riippuu kaikki laki ja profeetat."

        Jumalan ehdoton VAATIMUS: Rakasta minua tai joudut helvettiin!

        5. Moos. 10:12
        12 Ja nyt, Israel, mitä Herra, sinun Jumalasi, sinulta muuta vaatii, kuin että pelkäät Herraa, sinun Jumalaasi, että aina vaellat hänen teitänsä ja rakastat häntä, ja että palvelet Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi,

        "mitä Herra, sinun Jumalasi, sinulta muuta vaatii,"
        Käsky ja määräys ja VAATIMUS!

        ei vapaa-ehtoinen rakkaus vaan vaatimus uhkauksen kera!
        Rakasta minua tai heit'n sinut helvettiin!

        Jos joku isä tai äiti tekisi omalle lapselle näin, olisi pakkopaidassa kunnes kuolee!

        ja sitten Jumalan oma kehu:

        Matt. 7:11
        Jos siis te, jotka olette pahoja, osaatte antaa lapsillenne hyviä lahjoja, kuinka paljoa ennemmin teidän Isänne, joka on taivaissa, antaa sitä, mikä hyvää on, niille, jotka sitä häneltä anovat!

        Jokainen uskovainen tietää että Jumala ei pidä tätä lupausta vaan uskottelee ja pettää ihmistä!

        Hyvät lahjat tulee ANSAITA, ei kuten esim pahat ihmiset antavat lajoja lapsilleen esim jouluna, ilman vaatimuksia!

        Jumala antaa lahjat ANSIOSTA! ei rakkaudesta, sillä Jumala ei edes ymmärrä ÄDIN raukkautta lapseen!
        ja on sitten kateellinen ja vihainen ja ja kostaa!


    • Anonyymi00004

      Jumala on yhtä epåluotettava sopimuskumppani kuin venäjä.

      • Anonyymi00005

        Mutta luotettavampi kuin Israel.


      • Anonyymi00109
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Mutta luotettavampi kuin Israel.

        Entä Hamas?


    • Anonyymi00006

      No, nyt heräsi "isoremmi pyörimään", ja aikaansaa aiheeksi kysymyksiä.
      Olemmeko me suomalaiset pakanakansaa, sillä perusteella, kun emme ole israelilaisia?
      Onko kaikki maailman ihmiset pakanoita, jotka eivät ole verenperintönä israelilaisia?
      Ja miten määrittelisimme sitten pakanat tai pakanakansat?
      Vai onko sittenkään maailma niin pieni?

      • Anonyymi00007

        juup,
        knessetissä mainittiin
        juutalaisten olevan herrarotua,
        muut rodut maanparannusainetta...


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        juup,
        knessetissä mainittiin
        juutalaisten olevan herrarotua,
        muut rodut maanparannusainetta...

        Heprean kielen taitosi tuntuu olevan aika surkeaa.


      • Anonyymi00009

        Jumalamme silmissä ja aatoksissa, maailma on kaikkitenkin pieni. Joka suurena ja peloittavanakin ihmislapsen silmiin näyttäytyy.
        Luulisi, että kerran kuolemalla opetus riittää.
        Tämä on se "iso remmi, joka pyöri."
        Kaikkitenkin Jumala on oikeudenmukainen? Ja suo oikeamieliselle oikeuden.


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Jumalamme silmissä ja aatoksissa, maailma on kaikkitenkin pieni. Joka suurena ja peloittavanakin ihmislapsen silmiin näyttäytyy.
        Luulisi, että kerran kuolemalla opetus riittää.
        Tämä on se "iso remmi, joka pyöri."
        Kaikkitenkin Jumala on oikeudenmukainen? Ja suo oikeamieliselle oikeuden.

        "Tämä on se "iso remmi, joka pyöri."
        Kaikkitenkin Jumala on oikeudenmukainen? Ja suo oikeamieliselle oikeuden."

        ei nyt ihan mutta
        Jos joku raiskaa naisen, tai murhaa miehen ja raiskaaa naisen, mikä on Jumalan oma käsitys oikeudesta?
        kivitys eli kuolema!

        Nyt Daavid, murhasi miehen ja otti, raiskasi vaimo!
        ja PALKKA? Kuolema?
        ei vaan viisas lapsi ja kunniaa ja kultaa ja hopeaa!


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Jumalamme silmissä ja aatoksissa, maailma on kaikkitenkin pieni. Joka suurena ja peloittavanakin ihmislapsen silmiin näyttäytyy.
        Luulisi, että kerran kuolemalla opetus riittää.
        Tämä on se "iso remmi, joka pyöri."
        Kaikkitenkin Jumala on oikeudenmukainen? Ja suo oikeamieliselle oikeuden.

        "Tämä on se "iso remmi, joka pyöri."
        Kaikkitenkin Jumala on oikeudenmukainen? Ja suo oikeamieliselle oikeuden."

        ei nyt ihan mutta
        Jos joku kulkee kylästä kylää ja tappaa kaikki, miehet naiset ja lapset ja ottaa neitsykäiset orjiksi (seksi orjiksi)
        RYÖSTÄÄ ja MURHAA KAIKKI?
        palkka.
        se mitä ai ryöstettyä ja varastetua saa pitää ja sitten iloita:

        Jumalan käsitys oikeudesta:
        maksettava nelinkertaisesti ja sitten kivitys:
        Mutta ei Daavidille!


    • Anonyymi00019

      Galatalaiskirje: 3:28 Ei ole tässä juutalaista eikä kreikkalaista, ei ole orjaa eikä vapaata, ei ole miestä eikä naista; sillä kaikki te olette yhtä Kristuksessa Jeesuksessa.


      Kaikki taivaan kansalaiset tarvitsevat armon, joka on lunastettu Jeesuksen puhtaalla verellä. Tuo vanhurskaus annetaan uskovalle lahjaksi omistettavaksi.

      Room: 3:23 Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla
      3:24 ja saavat lahjaksi vanhurskauden hänen armostaan sen lunastuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa,
      3:25 jonka Jumala on asettanut armoistuimeksi uskon kautta hänen vereensä, osoittaaksensa vanhurskauttaan, koska hän oli jättänyt rankaisematta ennen tehdyt synnit
      3:26 jumalallisessa kärsivällisyydessään, osoittaaksensa vanhurskauttaan nykyajassa, sitä, että hän itse on vanhurskas ja vanhurskauttaa sen, jolla on usko Jeesukseen.

      • On epäuskottavaa, että kuolemantuomio pelastaa muut.


      • Anonyymi00031
        torre3 kirjoitti:

        On epäuskottavaa, että kuolemantuomio pelastaa muut.

        Ei kenen tahansahan kuolema pelastakaan.
        Vain Jumala itse on riittävä maksu mailman synneistä. Tuntisit edes kristinuskon alkeet, niin et näyttäisi tyhmyyttäsi.


      • Anonyymi00031 kirjoitti:

        Ei kenen tahansahan kuolema pelastakaan.
        Vain Jumala itse on riittävä maksu mailman synneistä. Tuntisit edes kristinuskon alkeet, niin et näyttäisi tyhmyyttäsi.

        Kristinusko on hölmö, jossa Jumala tuomittiin kuolemaan.


    • Anonyymi00020

      Jumala hylkäsi 'kansansa' Lähi-idässä melkein 2000 vuodeksi, hajosivat ympäri maailmaan. Ensimmäisen maailmansodan jälkeen briti saivat Palestiinan mandaatin ja toisen maailmansodan jälkeen länsi päätti antaa palestiinalaisten asuttamat maat holokaustista selvinneille juutalaisille. Ei siis mitenkään se Jumala siinä touhussa ollut mukana silloinkaan. Mutta arabimaat eivät tykänneet Euroopan kolonialismista.

      Hohoijaa.

      Olisko ollut oikeudenmukaista antaa Israelin maa juutalaisille Saksasta? Olis ollut oikeampi osoite?

      • Anonyymi00045

        Hohoijaa vaan. Tässä totuutta tuostakin asiasta.
        Jahvelle annettiin pesti johtaa ihmiskuntaa 12 000 vuoden ajan. Rajattiin valta-aika, koska osattiin aavistaa, että demoni Jahvella saattaa homma mennä överiksi. Ja kyllä se menikin moneenkin kertaan.

        Heti alkuunsa homma lähti Jahven lapasesta ja hän kutsui avukseen Maata aikaisemmin asuttaneet suur-liskot. Avittivat Jahvea minkä avittivat, mutta palkkioksi vaativat ihmiskunnan hallinnan sitten, kun Jahven määräaikainen hallintokausi päättyy. Se päättyi 1990.

        Jo tuhansia vuosia aikaisemmin Jahve halusi itselleen ikäänkuin astinlaudan ihmisten keskuuteen. Hän valitsi Israelin kansan astinlaudakseen. Silloin Israelin heimolla oli päällikkö niinkuin kaikilla kansoilla oli, suomalaisilla oli Ukko. Jahve suoritti joukkoineen väkivaltaisen vallankaappauksen, jossa Israelin heimon alkuperäinen päällikkö syrjäytettiin. Kahakassa pieni määrä paimentolaisia sai surmansa.

        Jahve oli liitossa äärinegatiivisten liskojen kanssa. Liskot halusivat Maan kansoista oman astinlautansa ihmisten keskuuteen ja likaisen työn tekijöiksi siinä vaiheessa, kun liskojen nwo/ohjelma lopullisesti pannaan voimaan. Siihen hommaan tuli valituksi sotaisa, vallanhimoinen, likainen kasaarikansa Venäjän aroilta..

        Kasaareja alettiin kutsumaan virheellisesti juutalaisiksi, kun he liittyivät Jahven uskontoon. He olivat kuulleet, että Jahve oli luvannut Maailman herruuden juutalaisille. Nyt oli kasassa melkoinen kvartetti; Maan ulkopuolinen Jahve + astinlautana Israelin alkuperäiskansa sekä Maan ulkopuolella olevat liskot + heidän astinlautakansa kasaarit likaisen työn tekijöinä, pimeys maksimissaan.

        Jahven hallitokausi läheni 1900-luvulla loppuaan, tuli omantunnontuskia; jättääkö hän hallintokautensa jälkeen ihmiskunnan äärinegatiivisten käsiin? Jahve käänsi takkinsa. Hän irtautui liitosta liskojen kanssa. Jahve tiesi, että liskot olisivat kädettömiä toteuttamaan nwo/ohjelmaansa ilman kasaarijuutalaisten apua.

        Jahve lähetti/pakotti Saksaan 1900-luvun alkupuolella erään Maan ulkopuolisen heimon; "siniset". Heidän tehtävänään oli nostaa Saksan sotateknologia sille tasolle, että Saksan voimakas armeija pystyy eliminoimaan kasaarijuutalaiset eli valhejuutalaiset, jotka olivat liitossa liskojen kanssa ja näin estää ihmiskunnan jääminen äärinegatiivisten hallinnon alle. Jahvella oli tarkoitus osoittaa valitsijoilleen, ettei hän ihan läpimätä ollut.

        Saksa hävisi sodan, koska liittoutuneet; kasaarijuutalaisjohtoiset valtiot; Britannia, Yhdysvallat ja Neuvostoliitto varmistivat, että liskojen nwo/ohjelman tuomat edut ja valta säilyvät edelleen kasaarijuutalaisella eliitillä.

        1948 perustetulla uudella Israelilla ei ole mitään tekemistä alkuperäisen Israelin kanssa. Nyky-Israelin perustivat Britit ja yhdysvallat YK:n toimiessa kumileimasimena. Britti- ja Usa-kasaarit antoivat heimoveljilleen valhejuutalaisille oman kotimaan; Israelin, väkivaltaisesti arabien maille.

        Nykytilanne; Jahve poistui 1990, liskot lähtivät 2006, valtaa pitävät valhejuutalaiset ja eliitti ovat ilman taustatukea ja kaikki heidän perustamansa rakenteet ja järjestelmät hiipuvat ja romahtavat taustavoiman puuttuessa, nähtävissä näkeville.

        Valhetarina Jeesuksesta lunastajana ja pelastajana oli pimeyden poikien Jahven ja liskojen sepitelmä vailla vertaa koko luomakunnankin mittapuussa mitattuna. Hyvin se upposi ihmisiin ja onkin yleinen sanonta Maan ulkopuolisilla sivilisaatioilla ihmiskunnasta; "ihmiskunta on luomakunnan pohjasakkaa, heille ei kuulu mikään hyvä, heitä ei tarvitse kuunnella."


    • Anonyymi00021

      He ovat hylänneet armon ja tekevät hyvin pahaa kännykätkin räjähtelee, ja pikkaavat Paavalia joka sai armon.

      23:23 Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te annatte kymmenykset mintuista ja tilleistä ja kuminoista, mutta jätätte sikseen sen, mikä laissa on tärkeintä: oikeuden ja laupeuden ja uskollisuuden! Näitä tulisi noudattaa, eikä noitakaan sikseen jättää.
      23:24 Te sokeat taluttajat, jotka siivilöitte hyttysen, mutta nielette kamelin!
      23:25 Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te puhdistatte maljan ja vadin ulkopuolen, mutta sisältä ne ovat täynnä ryöstöä ja hillittömyyttä!
      23:26 Sinä sokea fariseus, puhdista ensin maljan sisus, että sen ulkopuolikin tulisi puhtaaksi!

      23:29 Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te rakennatte profeettain hautoja ja kaunistatte vanhurskasten hautakammioita,
      23:30 ja sanotte: 'Jos me olisimme eläneet isäimme päivinä, emme olisi olleet osallisia heidän kanssaan profeettain vereen'!
      23:31 Niin te siis todistatte itsestänne, että olette niiden lapsia, jotka tappoivat profeetat.
      23:32 Täyttäkää siis te isäinne mitta.
      23:33 Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te pääsisitte helvetin tuomiota pakoon?

    • Anonyymi00022

      Ovatko ortodoksikristitytkin samaa mieltä? Venäjällä kirkko kertoo, että Putin on Jumalan lahja, joka puolustaa ainoana oikeana kristillisiä arvoja?

      Ja USA;ssa MAGA-liikkeen äärifundamentalistikrotityt ovat sitä mieltä, että Trump on Messias.

      Hohoijaa.
      Meille ainakin pienenä maana on Jumala kääntänyt selkänsä. Asutaan Jumalan selän takana. Itse on pitänyt puolensa pitää ja peltomme kuokkia!

    • Anonyymi00023

      <<Trump on Messias.<<
      Trump edustaa Pyhää elämää ja rakkautta ja armoa ja anteeksiantoa?
      Tässä on messiaan tuntomerkit.

      • Anonyymi00024

        Ei pidä paikkaansa: "Jumala hylkäsi 'kansansa' Lähi-idässä melkein 2000 vuodeksi,"

        Vaan juutalaiset HYLKÄSIVÄT Jumalansa ja alkoivat palvomaan omia jumaliaan ja tekivät laista itselleen käskykokoelman, jossa ulkonaisilla seremonioilla ja teoilla korvataan laupeus ja rakkaus.Mutta Jumala on armollinen:
        Room 11
        " Sanon siis: ei kai Jumala ole hylännyt kansaansa? Ei ikinä! Sillä olenhan minäkin israelilainen, Aabrahamin siementä, Benjaminin sukukuntaa."
        "Samoin on nyt tänäkin aikana olemassa jäännös armon valinnan mukaan. Mutta jos valinta on armosta, se ei ole enää teoista, sillä silloin armo ei enää olisi armo. Mutta jos se on teoista, se ei ole armoa, sillä muuten teko ei enää ole teko."


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00024 kirjoitti:

        Ei pidä paikkaansa: "Jumala hylkäsi 'kansansa' Lähi-idässä melkein 2000 vuodeksi,"

        Vaan juutalaiset HYLKÄSIVÄT Jumalansa ja alkoivat palvomaan omia jumaliaan ja tekivät laista itselleen käskykokoelman, jossa ulkonaisilla seremonioilla ja teoilla korvataan laupeus ja rakkaus.Mutta Jumala on armollinen:
        Room 11
        " Sanon siis: ei kai Jumala ole hylännyt kansaansa? Ei ikinä! Sillä olenhan minäkin israelilainen, Aabrahamin siementä, Benjaminin sukukuntaa."
        "Samoin on nyt tänäkin aikana olemassa jäännös armon valinnan mukaan. Mutta jos valinta on armosta, se ei ole enää teoista, sillä silloin armo ei enää olisi armo. Mutta jos se on teoista, se ei ole armoa, sillä muuten teko ei enää ole teko."

        Juuri se jäännös, jota ei vielä edes ole, se on hengellinen Israel, joka on vielä ilmestyvä eikä nykyisellä Israelilla ole mitään Jumalan siunausta kuten historia on osoittanut tai sitten siunauksesta on todella kummia käsityksiä.


      • Anonyymi00027

        En sano mitään Ameriikan Yhdysvaltojen sisäpoliittisiin kiistoihin, enkä "välienselvittelyihin". Kuten en Iisraelinkaan.
        Ja jos juuri sinä näet Amerikan nykyisen Presidentin messiaana, voi aidosti ihmetellä tarkoitusperiäsi tai tarkoitusperättömyyksistäsi.
        Ottakaa rauhassa, polttakaa tupakki, ja tuumatkaa. Niin se hyvä. Ja lukekaa Kirjaa.

        -minä syntisistä syntisimmän sadas-


      • Anonyymi00028
        Anonyymi00027 kirjoitti:

        En sano mitään Ameriikan Yhdysvaltojen sisäpoliittisiin kiistoihin, enkä "välienselvittelyihin". Kuten en Iisraelinkaan.
        Ja jos juuri sinä näet Amerikan nykyisen Presidentin messiaana, voi aidosti ihmetellä tarkoitusperiäsi tai tarkoitusperättömyyksistäsi.
        Ottakaa rauhassa, polttakaa tupakki, ja tuumatkaa. Niin se hyvä. Ja lukekaa Kirjaa.

        -minä syntisistä syntisimmän sadas-

        En usko, että kukaan järkevä uskova pitää Trumppia Messiaana, vaikka eräät USA-vihaajat yrittävät niin väittääkin.
        Trump on vain vallanhimoinen presidentti, joka käyttää sumeilematta kaikkien ihmisten tukea, jotka vähänkin kumartavat hänen suuntaan.
        Mutta koska hän kuitenkin on VAALEILLA valittu presidentti, niin meidän se hyväksyttävä, halusimmepa sitä tai ei.
        Joillekin se tuntuu olevan vaikeaa.

        Erkoista vaan on se, että Trumppia arvostelevat HYVÄKSYVÄT muslimimaiden johtajien kannanotot, vaikka nämä kaikki ovat itseasiassa DIKTAATTOREITA! Yhdessäkään islamilaisessa maassa ei järjestetä demokraattisia vaaleja, joissa jokaisella ehdokkaalla olisi samanarvoiset oikeudet olla ehdokkaana.
        Mutta tämän ei huolestuta näitä meidän sinisilmäisiä vihervassareita. Heille on tärkeintä se, että saa haukkua Trumppia ja Netanjahua.
        Sellaista on joidenkin käsitys demokratiasta.


      • Anonyymi00029
        Anonyymi00028 kirjoitti:

        En usko, että kukaan järkevä uskova pitää Trumppia Messiaana, vaikka eräät USA-vihaajat yrittävät niin väittääkin.
        Trump on vain vallanhimoinen presidentti, joka käyttää sumeilematta kaikkien ihmisten tukea, jotka vähänkin kumartavat hänen suuntaan.
        Mutta koska hän kuitenkin on VAALEILLA valittu presidentti, niin meidän se hyväksyttävä, halusimmepa sitä tai ei.
        Joillekin se tuntuu olevan vaikeaa.

        Erkoista vaan on se, että Trumppia arvostelevat HYVÄKSYVÄT muslimimaiden johtajien kannanotot, vaikka nämä kaikki ovat itseasiassa DIKTAATTOREITA! Yhdessäkään islamilaisessa maassa ei järjestetä demokraattisia vaaleja, joissa jokaisella ehdokkaalla olisi samanarvoiset oikeudet olla ehdokkaana.
        Mutta tämän ei huolestuta näitä meidän sinisilmäisiä vihervassareita. Heille on tärkeintä se, että saa haukkua Trumppia ja Netanjahua.
        Sellaista on joidenkin käsitys demokratiasta.

        Vasemmistoideologian mukaan kaikki paha tulee USA:sta. Vain sitä saa haukkua.


      • Anonyymi00030
        Anonyymi00029 kirjoitti:

        Vasemmistoideologian mukaan kaikki paha tulee USA:sta. Vain sitä saa haukkua.

        Ei Jumalan laki määrää haukkumaan ketään. Jeesus taitaa vielä sanoa jotain siitä mitä seuraa jos puhuu pahaa veljestään tai sanoo tätä penalin tylsimmäksi kynäksi. Tietenkin voi tulkita että ei Jeesus tarkoita sitä mitä sanoo, mutta outoa usko silti on jos se perustuu siihen ketä haukutaan.


    • Anonyymi00033

      Uskossa on ymmärretty jotain pahasti väärin, jos se on sitä että mitä haukutaan. Jos usko määräytyy sen mukaan ketä haukutaan.

      Silloin ehkä kannatta lukea UT aivan uudestaan ja ajatuksen kanssa että mitä se on usko oikein on ja varsinkin Paavalin kirjeet lukea väärentämättömien silmälasien läpi.

      • Paavali oli se, joka eniten haukkui muita.


      • Anonyymi00034
        torre3 kirjoitti:

        Paavali oli se, joka eniten haukkui muita.

        Mikä on haukkumista?


      • Anonyymi00035
        torre3 kirjoitti:

        Paavali oli se, joka eniten haukkui muita.

        Apostoli Paavali ei haukkunut ihmisiä nykymerkityksessä eli ilkeämielisesti loukatakseen, mutta hän käytti kirjeissään poikkeuksellisen ankaraa, suoraa ja terävää kieltä vastustajistaan ja harhaoppisina pitämistään ryhmistä.

        Hänen tarkoituksenaan oli puolustaa kristillistä oppia, eikä niinkään kiusata yksilöitä.


      • Anonyymi00035 kirjoitti:

        Apostoli Paavali ei haukkunut ihmisiä nykymerkityksessä eli ilkeämielisesti loukatakseen, mutta hän käytti kirjeissään poikkeuksellisen ankaraa, suoraa ja terävää kieltä vastustajistaan ja harhaoppisina pitämistään ryhmistä.

        Hänen tarkoituksenaan oli puolustaa kristillistä oppia, eikä niinkään kiusata yksilöitä.

        Toki yritti puolustaa omaa keksimäänsä oppia, joka oli ihan uusi. Roomalainen historioitsija oli ihmetellyt kristityistä, "että miksi kaikki paha tulee aina ensin Roomaan".


      • Anonyymi00039
        torre3 kirjoitti:

        Toki yritti puolustaa omaa keksimäänsä oppia, joka oli ihan uusi. Roomalainen historioitsija oli ihmetellyt kristityistä, "että miksi kaikki paha tulee aina ensin Roomaan".

        Mistä sinä sekopää noita valheitasi keksit?
        Lisäksi et osaa edes hävetä itseäsi 😆


    • Anonyymi00036

      Ei Paavali toista kirjeissään samaa herjaa miljoona tuhatta kertaa, eikä niissä edes ole herjoja, vaan ne kertovat tosiasioista, tapahtuneista asioista. Ei homojakaan edes herjata, kerrotaan vain heistä sekä muista miten Jumala on heidät hyljännyt ja ehkä vähän pahasti sanoo, että häpäisevät oman ruumiinsa luonnottomasti, mutta pitää ymmärtää millä ajalla se on sanottu kun vielä tänä päivänä joku lääkäri pitää sairautena, niin ei mikään ihme, jos Paavali ei aivan tarkalleen osannut kuvailla sitä mitä homous on kun ei edes ollut naisten kanssa sillei, niin saattoi homotietämyskin olla vähän niin ja näin. Ei ollut kokemusasiantuntija.

      Ja kun lakihenkisiä sanoi älyttömiksi, niin onhan se aivan ymmärrettävää, että on aivan järjestöntä ensin luopua juutalaisesta uskosta ja sitten kuitenkin ryhtyä sen lakeja noudattaa. Hän oli siinä vain oikeassa eikä herjannut. Tyhmää ja älytöntä se on.

      • Ei Paavali homoista kirjoittanut roomalaisille, kun Jumala oli hänen mielestään hylännyt, vaan niistä, jotka olivat tunteneet Jumalan.


      • Anonyymi00038
        torre3 kirjoitti:

        Ei Paavali homoista kirjoittanut roomalaisille, kun Jumala oli hänen mielestään hylännyt, vaan niistä, jotka olivat tunteneet Jumalan.

        Tietenkin kirjoitti, ääliö!
        Roomalaiskirje on Rooman seurakunnalle.


      • Anonyymi00051
        Anonyymi00038 kirjoitti:

        Tietenkin kirjoitti, ääliö!
        Roomalaiskirje on Rooman seurakunnalle.

        Ei turre edes tuota ymmärrä.


    • Anonyymi00037

      Hyvää opetusta.

    • Anonyymi00040

      On tietenkin ymmärrettävää jos Paavalin tietämys homoista oli vähän hekoillla kantimilla kun vielä tänä päivän lääkäri erehtyy siinä onko homous sairaus vai ei.

      Paavali ei kyllä sano, että homot ovat sairaita, vaan että ovat saaneet sen palkan mikä kuuluu siitä kun eivät ole Jumalaa Jumalana kunnoittaneet, niin ovat saaneet sen palkan, että Jumala hylkää heidät ja häpäisevät itsensä.

      Se oli enemmän profetia kuin syytös ketään kohtaan. Paavali ennusti että siten tulee käymään ihmiskunnalle. Kuten on käynytkin.

    • Anonyymi00041

      Arvostan.

    • Anonyymi00043

      Oikein selvitit.

    • Anonyymi00044

      Kannatan.

    • Anonyymi00046

      Hyvin perusteltu.

    • Anonyymi00047

      Mielenkiintoista.

    • Anonyymi00048

      Hyvä tieto.

    • Anonyymi00049

      Nyt tiedettään.

    • Anonyymi00050

      Tänä on oikeaa tietos, kiitos.

      • Anonyymi00052

        Oleppa hyvä.


    • Anonyymi00054

      Korjataanpa aloituksen sisältöä.
      Raamatun mielikuvitustarinakokoelman mukaan kirjan pääroolihahmo, jota muun muassa Jumalaksi kutsutaan, teki kirjoitusten mukaan liiton Israelin kanssa.
      Tämä on siis aivan totta tämän kirjan mielikuvitusmaailmassa, mutta vain siinä, eikä suinkaan todellisessa maailmassa.

      • Anonyymi00055

        Se liitto rakoili pahemman kerran kun juutalaiset meni tappamaan Jumalan Pojan ja liittolaiset joutuivat käymään kaasukammioissa.

        Ja nyt on tehty uusi liitto, Hengen liitto johon myös juutalaiset pääsee mukaan myönnettyään että tuli vähän erehdys. Eikä kovin pienikään.

        Kuralätäkön kanssa kukaan ei ole tehnyt liittoa. Eikä sen kanssa edes voi tehdä.


      • Anonyymi00056
        Anonyymi00055 kirjoitti:

        Se liitto rakoili pahemman kerran kun juutalaiset meni tappamaan Jumalan Pojan ja liittolaiset joutuivat käymään kaasukammioissa.

        Ja nyt on tehty uusi liitto, Hengen liitto johon myös juutalaiset pääsee mukaan myönnettyään että tuli vähän erehdys. Eikä kovin pienikään.

        Kuralätäkön kanssa kukaan ei ole tehnyt liittoa. Eikä sen kanssa edes voi tehdä.

        Ironiaa. 😆


    • Anonyymi00057

      Aamen, 🔯

    • Anonyymi00060

      Antoiko Jumala luvan tappaa viattomia lapsia.

      • Anonyymi00062

        Kaikki kaasukammioissa olivat aivan yhtä viattomia ja maksoivat vain hintaa Jeesuksen verestä minkä juutalaiset olivat pyytäneet päälleen. Se oli hinta siitä että meidän syntimme ovat poispyyhitty. Jumalan asia on sitten miten noiden ihmisten kohtalo on muutoin, ovatko he lunastaneet siten itse itsensä Jeesuksen kuoleman kautta kun ovat tavallaan sen osallisuudesta kuolleet.


    • Anonyymi00063

      Muistamme hyvin alun perin Hamasilta tulleet ja YK:n laajasti levittämät tiedot, joiden mukaan Israel oli tarkoituksellisesti aiheuttanut ja aiheuttaa nälänhätää Gazassa. Nyt YK on julkaissut uutta tietoa, joka on kumonnut tämän kertomuksen. YK:lla on erityinen ravitsemusta koordinoiva mekanismi, joka tunnetaan sen englanninkielisellä nimellä Nutrition Cluster. Tämä mekanismi käytti äskettäin UNICEF:in ja Maailman terveysjärjestö WHO:n Smart metodia, jolla mitataan pituuden ja painon suhdetta aliravitsemusta tutkittaessa. Tässä tutkimuksessa, joka julkistettiin 22.7.2026, todettiin Gazan aliravitsemuksen olevan 0.2 – 0.8 %. Käytettäessä toista mittausta, joka mittaa yläkäsivarren ympärysmitan, luku oli hieman korkeampi, mutta kuitenkin 1.3 %. Tämä on kaukana siitä 15 %, joka WHO:n luokituksessa olisi aliravitsemuksen ja siitä seuraavan nälänhädän tilanne. Tutkimuksen vastaajamäärä oli korkea, sillä siihen mitattiin 1335 lasta (0-59 kuukauden ikäisiä) ja valituista perhekunnista 91 % osallistuivat tutkimukseen.

      Mielenkiintoista on se, että tutkimuksessa todetaan aliravitsemukseen viittaavaa lyhytkasvuisuutta. Lyhytkasvuisuus ei viittaa akuuttiin kriisiin, vaan pidempiaikaisiin ravitsemusongelmiin. Mutta samanaikaisesti alueella on myös ylipainoisuutta. Nämä asiat yhdessä eivät viittaa ravinnon puutteeseen, vaan sen laatuun. Tämä ei tarkoita sitä, että Israel ei olisi päästänyt alueelle ruokakuljetuksia, vaan että ruoka on liian yksipuolista. Tämä on erilainen ongelma kuin se, mistä Israelia on syytetty ja syytetään.

      On ilman muuta tiedostettava se, että tutkimusta ei ollut mahdollista tehdä kaikilla Gazan alueilla. Israel on omassa tiedotuksessaan lisännyt tutkimuksen yhteyteen sen tosiasian, että nämä luvut ovat vertailukelpoisia Gazan tilanteeseen ennen sotaa. Lisäksi ne ovat alempia kuin Egyptin ja Jordanian vastaavat luvut.

      Israelin YK-lähettiläs Danny Danon korosti myös sitä, että Hamas ohjasi omiin tarkoituksiinsa ruokakuljetuksia. Videot osoittavat asemiesten karkottavan siviilejä ruoka-autojen läheisyydestä. Jopa 25 % ruoka-avustuksista meni Hamasin omiin tarpeisiin tarkoittaen sen taistelijoita, hallintoa ja poliittista johtoa. Palestiinan hallinnon presidentti Mahmud Abbas syytti Hamasia avustusten varastamisesta niin myöhään kuin huhtikuussa 2025. Gazaan perustettu Hamasista riippumaton avunjakomekanismi Gaza Humanitarian Foundation raportoi, että kaksitoista sen paikallista työntekijää oli murhattu kesäkuuhun 2025 mennessä.

      Yhdysvaltalainen hallinnon alainen kehitysapujärjestö USAID tutki asiaa, eikä löytänyt yhteyttä Hamasin ja puuttuvan avun välillä. USAID ei kuitenkaan kiistänyt, että paikallisten järjestöjen ja työntekijöiden on lähes mahdotonta todistaa Hamasia vastaan järjestön otteen ja väkivallan takia.

      Yhteenvetona toteamme, että YK:n oma tutkimus ei tue väitteitä Israelin tarkoituksellisesti aiheuttamasta nälänhädästä. Samanaikaisesti on runsaasti todisteita siitä, että Hamas varasti ruokakuljetuksia omille joukoilleen ja hallinnolleen.

      Hämmennystä herättikin, että tämän uutisen juuri tultua julki, Suomessa MTV3 valitsi Kymmenen uutisten uutisaiheekseen Gazan nälänhädän. Asiaintuntijana he käyttivät Pelastakaa lapset-järjestöä, joka Gazassa toimiessaan on tietenkin täysin riippuvainen Hamasin suosiosta.

    • Anonyymi00064

      Ei lisättävää.

    • Anonyymi00065

      Ei ne 70 000 vainajaa ruokaa kaipaa, eikä niiden käsivarsien ympärysmittoja mittailla.

    • Anonyymi00066

      Hyvät perustelut.

    • Anonyymi00067

      Matteus: 21:43 Sen tähden minä sanon teille: Jumalan valtakunta otetaan teiltä pois ja annetaan kansalle, joka tekee sen hedelmiä.
      Ei niillä ole Jeesuksen armoa.

      • Anonyymi00069

        Mutta tuo "poisottaminen" EI KOSKENUT maata, jonka Jumala lupasi IANKAIKKISEKSI omaisuudeksi valitulle kansalle.
        Vain oikeus olla "pappiskansa" otettiin heiltä pois ja annettiin kristityille. Mutta se palautetaan aikojen lopulla juutalaisille ja Jumalan valtakunta on maailmanlaajuinen, koostuen kaikista kansoista.


      • Anonyymi00072
        Anonyymi00069 kirjoitti:

        Mutta tuo "poisottaminen" EI KOSKENUT maata, jonka Jumala lupasi IANKAIKKISEKSI omaisuudeksi valitulle kansalle.
        Vain oikeus olla "pappiskansa" otettiin heiltä pois ja annettiin kristityille. Mutta se palautetaan aikojen lopulla juutalaisille ja Jumalan valtakunta on maailmanlaajuinen, koostuen kaikista kansoista.

        Nuo on niitä Raamatun ja Tooran ja muitten uskonharhaisten mielikuvitustarinoiden satuiluja joita kukaan täysijärkinen ei pidä totena.


      • Anonyymi00086
        Anonyymi00069 kirjoitti:

        Mutta tuo "poisottaminen" EI KOSKENUT maata, jonka Jumala lupasi IANKAIKKISEKSI omaisuudeksi valitulle kansalle.
        Vain oikeus olla "pappiskansa" otettiin heiltä pois ja annettiin kristityille. Mutta se palautetaan aikojen lopulla juutalaisille ja Jumalan valtakunta on maailmanlaajuinen, koostuen kaikista kansoista.

        Pidä paikkaansa, pappeutta ei enää tarvita sen jälkeen kun Jeesus uhrasi itsensä.
        Ei enää tarvita uhreja eikä pappeja niitä toimittamaan. Temppelin esirippu on poistanut ja jokaisella ihmisellä on suora yhteys Jeesukseen.


    • Anonyymi00068

      Perusasiaa.

    • Anonyymi00070

      14 👍

    • Anonyymi00071

      Korjataanpa aloitusta.

      "Mielikuvitusjumala teki liiton Israelin kanssa"

      • Anonyymi00073

        Sekin parempi kuin tulivuorijumala. Olisi muutoin kuumat paikat Israelin kansalla. On tosin ollut tämänkin Jumalan kanssa eikä se ole ollut mielikuvitusta, hetkitttäin on ollut aivan oikeasti kuumaa ilman sitä tulivuortakin.


    • Anonyymi00074

      Otahan, taas, lääkkeet!

      • Anonyymi00075

        Tietenkin jos alkaa mielikuvituksessaan näkemäänJumalia, niin onkin syytä ainakin tarkistaa lääkitys tai että onko varmasti ottanut juuri oikeasta purkista jos alkaa olemaan niin vilkas mielikuvitus että siellä vilisee Jumalia.


    • Anonyymi00076

      Aamenta!!!!

    • Anonyymi00077

      Kuuluu teologian alkeisiin.

    • Anonyymi00078

      Jumala on rasisti, kun profiloi ihmisiä etnisin perustein.
      Tuollainen toiminta osoittaa alhaista moraalia.

      • Anonyymi00079

        Mielikuvitusjumalalla tai tulivuorijumalalla ei ole niin väliä mitä mielipiteitä sillä on.

        Oikea Jumala on kyllä sanassaan ilmoittanut miten asiat ovat, miten tulee lähimmäisiä kohtaan käyttäytyä.

        Mutta kaikki eivät lue Raamattua kuin muutamista korvasyyhypaikoista.

        Eivät he voi tietää mitä oikea Jumala on tarkoittanut ihmisen toimiksi.


      • Anonyymi00092

        Tämän lisäksi Jumala on vielä joukkomurhaajakin murhattuaan suunnitelmallisesti hukuttamalla kahdeksaa ihmistä vaille kaikki ihmiset.


    • Anonyymi00080

      Kiitos tiedosta.

    • Anonyymi00081

      Kuinka ollakaan, israelilaisten kehittämä jumala sattui tekemään liiton juuri israelilaisten kanssa. Pitipäs sattua.

      Mutta aika surkea liitto on ollut israelilaisten kannalta ja jumalakin on painunut marginaaliin.

      • Anonyymi00082

        Kenen kanssa Jumalan olisi sitten pitänyt tehdä liiton? Tuon liiton tarkoitushan oli se, että Jumalan pelastussuunnitelma vietäsiin kaikille kansoille.


      • Anonyymi00083
        Anonyymi00082 kirjoitti:

        Kenen kanssa Jumalan olisi sitten pitänyt tehdä liiton? Tuon liiton tarkoitushan oli se, että Jumalan pelastussuunnitelma vietäsiin kaikille kansoille.

        Jumalan Poika syntyi ihmiseksi tuon kansan jäseneksi.


      • Anonyymi00084

        Niinpä.

        Jumala on väitteen mukaan koko ihmiskunnan Jumala mutta kaikki tärkeät "viestinsä" se on välittänyt pienellä pläntillä lähi-itää, alueella joka ei koskaan ole ollut mikään väestökeskittymä.

        Jeesuksen aikaan suurin väestökeskittymä ja "kansainvälisin" kaupunki oli Rooma, jossa oli noin miljoona asukasta ja tiiviit kauppayhteydet joka puolelle Rooman valtakuntaa ja sen rajojen ylikin. Egyptin Aleksandria oli myös merkittävä keskus ja Kiinan Chang’an ja Luoyang olivat myös merkittävästi Jerusalemia suurempia kaupunkeja.


      • Anonyymi00085
        Anonyymi00084 kirjoitti:

        Niinpä.

        Jumala on väitteen mukaan koko ihmiskunnan Jumala mutta kaikki tärkeät "viestinsä" se on välittänyt pienellä pläntillä lähi-itää, alueella joka ei koskaan ole ollut mikään väestökeskittymä.

        Jeesuksen aikaan suurin väestökeskittymä ja "kansainvälisin" kaupunki oli Rooma, jossa oli noin miljoona asukasta ja tiiviit kauppayhteydet joka puolelle Rooman valtakuntaa ja sen rajojen ylikin. Egyptin Aleksandria oli myös merkittävä keskus ja Kiinan Chang’an ja Luoyang olivat myös merkittävästi Jerusalemia suurempia kaupunkeja.

        Hyvinhän tuo evankeliumi on levinnyt, kun sinäkin taistelet sitä vastaan!


      • Anonyymi00087
        Anonyymi00085 kirjoitti:

        Hyvinhän tuo evankeliumi on levinnyt, kun sinäkin taistelet sitä vastaan!

        Evankeliumi on levinnyt kun sitä on väkivalloin levitetty.

        Vaikka kristittyjä on vähemmistö maailman väestöstä, kristinusko on levinnein uskonto, mikä korreloi suoraan uskonnon levittämiseen käytetyn väkivallan ja pakottamisen määrään. Islam on kakkonen niin levinneisyydessä kuin väkivallan ja pakottamisen määrässäkin.

        Kristityt eivät ole luottaneet siihen, että "hyvå sanoma" omaksutaan vapaaehtoisesti, vaan perinteisesti on tuvauduttu pakkoon aina Rooman valtakunnan pakkokristillistämisestä lähtien. Suomeen uskonnovapauslaki saatiin vasta vuonna 1922.


      • Anonyymi00088
        Anonyymi00087 kirjoitti:

        Evankeliumi on levinnyt kun sitä on väkivalloin levitetty.

        Vaikka kristittyjä on vähemmistö maailman väestöstä, kristinusko on levinnein uskonto, mikä korreloi suoraan uskonnon levittämiseen käytetyn väkivallan ja pakottamisen määrään. Islam on kakkonen niin levinneisyydessä kuin väkivallan ja pakottamisen määrässäkin.

        Kristityt eivät ole luottaneet siihen, että "hyvå sanoma" omaksutaan vapaaehtoisesti, vaan perinteisesti on tuvauduttu pakkoon aina Rooman valtakunnan pakkokristillistämisestä lähtien. Suomeen uskonnovapauslaki saatiin vasta vuonna 1922.

        "Evankeliumi on levinnyt kun sitä on väkivalloin levitetty."?????

        Tuo levitystyö mitä isot kirkkolaitokset ovat harjoittaneet EI OLE evankeliumin levittämistä, vaan kirkkojen valtapyrkimysten laajentamista. Se on miekkalähetyseä.

        Evankeliumia ei tarvitse levittää miekkojen avulla eikä pakollisella lapsikasteella, vaan Jumalan sana on se voima, jota julistamalla evankeliumi menee eteenäpäin.


      • Anonyymi00089
        Anonyymi00088 kirjoitti:

        "Evankeliumi on levinnyt kun sitä on väkivalloin levitetty."?????

        Tuo levitystyö mitä isot kirkkolaitokset ovat harjoittaneet EI OLE evankeliumin levittämistä, vaan kirkkojen valtapyrkimysten laajentamista. Se on miekkalähetyseä.

        Evankeliumia ei tarvitse levittää miekkojen avulla eikä pakollisella lapsikasteella, vaan Jumalan sana on se voima, jota julistamalla evankeliumi menee eteenäpäin.

        Niinhän se on. Paskanpuhumisella ja turhilla lupauksilla pärjää tässä maailmassa pitkälle.


      • Anonyymi00090
        Anonyymi00089 kirjoitti:

        Niinhän se on. Paskanpuhumisella ja turhilla lupauksilla pärjää tässä maailmassa pitkälle.

        Sinulla on siitä omakohtaisia kokemuksia.


      • Anonyymi00103
        Anonyymi00090 kirjoitti:

        Sinulla on siitä omakohtaisia kokemuksia.

        Ei, en evankelioi.


    • Anonyymi00091

      16 👍🇮🇱

      • Anonyymi00093

        Aamen!


      • Anonyymi00094
        Anonyymi00093 kirjoitti:

        Aamen!

        "Siksi Jumala teki liiton Israelin kanssa"!!

        Mutta koska Israel RIKKOI tuon liiton, Jumala teki Uuden liiton, ja me saamme nauttia nyt sen hedelmistä uskomalla Herraan Jeesukseen, syntiemme sovittajaan.


    • Anonyymi00097

      Jeesus tulee!

      • Anonyymi00098

        Kuinka kaukaa se tulee, kun on ollut tulossa jo 2000 vuotta?


      • Anonyymi00100
        Anonyymi00098 kirjoitti:

        Kuinka kaukaa se tulee, kun on ollut tulossa jo 2000 vuotta?

        Hän tuli jo 1844 taivaan pyhäkköön. Suorittaa siellä hetken puhdistuksia ja tulee sitten tänne katsomaan miten olemme onnistuneet herjailemaan toisiamme.


      • Anonyymi00101
        Anonyymi00100 kirjoitti:

        Hän tuli jo 1844 taivaan pyhäkköön. Suorittaa siellä hetken puhdistuksia ja tulee sitten tänne katsomaan miten olemme onnistuneet herjailemaan toisiamme.

        Tuo oli jehovantodistajien valheita.
        Jeesus istuu vielä Isän oikealla puolella ja tulee noutamaan omansa vasta sitten, kun evankeliumi on saarnattu todistukseksi kaikille kansoille.


      • Anonyymi00102
        Anonyymi00101 kirjoitti:

        Tuo oli jehovantodistajien valheita.
        Jeesus istuu vielä Isän oikealla puolella ja tulee noutamaan omansa vasta sitten, kun evankeliumi on saarnattu todistukseksi kaikille kansoille.

        Ei sitä ikinä saarnata kun maailmassa on n. 100 rauhoitettua alkuasukasheimoa joiden luokse ei ole suotavaa mennä, vaan ovat rauhoitettu. Heidän annetaan olla omissa oloissaan eikä kukaan vastaa siitä jos sinne mennään ja listivät tai pistävät suihinsa.Niin kävi jollekin lähetyssaarnaajalle eikä alkuasukkaita siitä rangaistu, ei menty tekemään heistä selvää, vaan kiellettiin heitä häiritsemästä.


    • Anonyymi00105

      Sabat Shalom!

    • Anonyymi00106

      Näin ne uskomme.

    • Anonyymi00107

      Hienoa olla kristitty sionisti.

    • Anonyymi00108

      Oikeus siunata!

    • Anonyymi00110

      Israelin homot kun siunaa ja Paavalia herjaa, osuu kohdallaan.

      • Anonyymi00111

        Sitähän sinä teet jatkuvasti.


      • Anonyymi00113
        UUSI
        Anonyymi00111 kirjoitti:

        Sitähän sinä teet jatkuvasti.

        Niin pitäisi periä siunauksen, mutta varteenotettava epäillys jää.


    • Anonyymi00112
      UUSI

      Vahva kiitos.

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      25
      1645
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1387
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1171
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      77
      1114
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      799
    6. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      747
    7. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      746
    8. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      667
    9. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      656
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      639
    Aihe