En lue Leo Melleriä, en ole kuullut ainuttakaan saarnaa häneltä en käy vierailuilla missään missä hänestä opetetaan ja puhutaan. En ole lahkolainen enkä, halua kuulua lahkoon. En tiedä Leo Mellerin opetuksista mitään, Leo Meller on ahne koira, enkä halua ahneita protestanttisen kirkon ahne-koira pastoreita kuunnella.
En ole Leo
Anonyymi-ap
1685
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
En lue opetuksia mistään kirjoista vaan raamatusta aamuisin.
>>>>>En lue opetuksia mistään kirjoista vaan raamatusta aamuisin.<<<<
----------
Ruumiissa on muitakin jäseniä pikkusormen lisäksi
”Mutta itsekullekin meistä on armo annettu Kristuksen lahjan mitan mukaan. Sentähden on sanottu: "Hän astui ylös korkeuteen, hän otti vankeja saaliikseen, hän antoi lahjoja ihmisille". Mutta että hän astui ylös, mitä se on muuta, kuin että hän oli astunut alaskin, maan alimpiin paikkoihin? Hän, joka on astunut alas, on se, joka myös astui ylös, kaikkia taivaita ylemmäksi, täyttääkseen kaikki. Ja hän antoi muutamat apostoleiksi, toiset profeetoiksi, toiset evankelistoiksi, toiset paimeniksi ja opettajiksi, tehdäkseen pyhät täysin valmiiksi palveluksen työhön, Kristuksen ruumiin rakentamiseen, kunnes me kaikki pääsemme yhteyteen uskossa ja Jumalan Pojan tuntemisessa, täyteen miehuuteen, Kristuksen täyteyden täyden iän määrään, ettemme enää olisi alaikäisiä, jotka ajelehtivat ja joita viskellään kaikissa opintuulissa ja ihmisten arpapelissä ja eksytyksen kavalissa juonissa; vaan että me, totuutta noudattaen rakkaudessa, kaikin tavoin kasvaisimme häneen, joka on pää, Kristus, josta koko ruumis, yhteen liitettynä ja koossa pysyen jokaisen jänteensä avulla, kasvaa rakentuakseen rakkaudessa sen voiman määrän mukaan, mikä kullakin osalla on.”
Efesolaiskirje 4:7-16 FB38
Hanki parempaa lukemista, esimerkiksi Christopher Hitchens auttaa taikauskosta irrottautumiseen.
Tiedän sen mitä nuorena kuulin toisilta.
Leo Melleriltä on otettu Jumalan Pyhä Henki pois ja Leo oksentaa saastaa suustaan. Tälläisen näyn hänestä eräs helluntaiseurakuntaan kuulunut mies näki.
2Tess.2:8 Ja silloin se pahanilkinen ilmoitetaan, jonka Herra suunsa hengellä tappaa, ja tekee hänen kanssansa lopun, tulemisensa ilmoituksen kautta. Biblia (1776) Job.4:9. Jes.11:4. Ilm.19:15. 19:20.
Ilm.21:9 Ja minun tyköni tuli yksi seitsemästä enkelistä, jolla oli seitsemän maljaa täynnä seitseä viimeistä vitsausta, ja puhui minun kanssani, sanoen: tule, minä osoitan sinulle morsiammen, Karitsan emännän. Biblia (1776) 3Moos.26:21. Matt.9:16. ILM. 15:1. 15:6-7. 17:1. 19:7.
2Moos.9:24 Että rakeet ja tuli sekaisin maahan lankesivat, niin raskaasti, etei ikänänsä senkaltaista kaikissa Egyptin maassa tapahtunut ollut, siitä ajasta kuin kansa siinä asumaan rupesi. Biblia (1776)
1Moos.41:49 Ja Joseph kokosi sangen paljon jyviä, niinkuin santaa meressä, siihenasti että hän lakkasi lukemasta, sillä ne olivat epälukuiset. Biblia (1776)
Job.22:30 Senkin, joka ei viaton ole, autetaan ja pelastetaan sinun kättes puhtauden tähden. Biblia (1776) Job.42:8. Jaak.5:16.
5Moos.4:39 Niin tiedä siis tänäpänä, ja pane mielees, että Herra Jumala ylhäällä taivaissa, ja alhaalla maassa, ja ei yksikään muu. Biblia.
Ilm.2:16 Tee parannus; vaan jos ei, niin minä tulen sinulle pian, ja tappelen heidän kanssansa minun suuni miekalla. Biblia (1776) Ilm.19:15. 19:21.
Jes.24:19 Maan käy aivan pahoin: ei sen pidä ollenkaan menestymän, vaan pitää peräti raukeaman. Biblia.
Jes.24:20 Maan pitää kovin hoiperteleman niinkuin juopuneen, ja vietämän pois niinkuin majan; sittä sen pahat teot painavat sen, niin että sen pitää lankeeman, ja ei enään nouseman. Biblia.
Ps.46:7 Pakanain pitää hämmästymän ja valtakunnat lankeemman: ja maa hukkuu, kuin hän äänensä antaa. Biblia (1776)
Ps.60:4 Sinä joka maan liikuttanut ja halaissut olet, paranna hänen rakonsa, joka niin haljennut on. Biblia (1776)
Ps.37:38 Mutta väärät pitää ynnä hukkuman, ja jumalattomat pitää viimein hävitettämän. Biblia (1776) Ps.5:5-13.