Israelin siirtokuntalaiset ovat tuhonneet viime vuosina Länsirannalla suuren määrän palestiinalaisten kouluja ja muita rakennuksia, joita myös Suomi on rahoittanut.
Suomi ja joukko muita maita on tukenut vuosien ajan koulujen, vesihuollon ja asuntojen rakentamista palestiinalaisten yhteisöihin Israelin miehittämän Länsirannan maaseudulla.
Ylen saamien lukujen mukaan siirtokuntalaiset ovat tuhonneet Länsirannalla ainakin 150 tällaista rakennusta Gazan sodan alettua lokakuussa 2023.
Että tällaista tekee valittu kansa ja Suomi maksaa, voi vit...
Suomi maksaa, Israel tuhoaa !
3
<50
Vastaukset 3
- Anonyymi00001
Maksaako vaivan kirjoitella rättipäitten asioista.
- Anonyymi00002
Nimenomaan siksi kun tuo hävitystoiminta maksaa ihan euroja eikä ainoastaan vaivaa...
- Anonyymi00003
Lähinnä siellä on Israelin valtio purkanut laittomasti rakennettuja kouluja joilla kolonialistiset arabit yrittivät valloittaa alueita. Kouluja rakennettiin alueille joilla ei ollut arabiasutusta. Ellei kouluja olisi purettu, kolonialistit olisivat rakentaneet alueelle asuntoja valloittaakseen alueita. Suomessa ne olisi purettu rakentajan omalla kustannuksella.
Kun Regavim-niminen järjestö otti esiin sen, että EU (ja Suomikin) on rakentanut laittomasti, EU mm. jäädytti järjestön rahat yrittäessään vaientaa järjestön. EU:ta vastaan on nostettu asiasta kanne EU:n yleisessä tuomioistuimessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1031241
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku93862Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466