Pitäisikö Suomen lainsäädäntöä muuttaa. Niin että syytetyt oikeudenkäynnessä varsinkin henkirikoksen tekijät eivät saisi enää naamioida itseään yleisöltä, medialta siis medialta. mika moring esim.
ja nyt. naispoliisi on kiilannut mopoilijan rajusti autolla ojaan ja aiheuttanut kuoleman vaaran.
Naama pitäisi olla esillä.
Ikävä juttu että joutuu oikeuteen
Mutta psykopaatit pitäisi tunnistaa
Oikeuden käytännöt
30
1161
Vastaukset 30
- Anonyymi00003
Fasistinen lynkkausilmapiiri on tosikristityn unelma.
- Anonyymi00004
Eiköhän tämä maalittaja ollutkin
naiskonstaapeli, joka ei voi toimia
enää poliisina. Rikos syytteet 3
Ja. Vakavia.
Myös mopo poikaa epäillään, 3 Myös
mutta
aivan eri tason syytteet - Anonyymi00008
Oikeus sallii pussi päässä esiintymisen
Tämä on varsin yleistä, melkein sääntö.
Kun on henkirikos. Ihminen vaarantaa
oman henkensä. Syytettynä. Mutta
erikoista tässä on se, että on voinut
itse syyllistyä tappoon, murhaan.
Ja sitten heti pussi päähän. Pakoa.
Eläimellistä pahuutta. Tuttua se on
romanipiireissä missä on verikosto.
Toinen ääripäitä on uskon romanit
Eli Jumalasta kyllä huudellaan, mutta
se veri voi johtaa silti äärimmäisiin.
Kuten vastikään keskellä päivää.
Tappo aseella raskaana olevaan
Ja pussia päähän. - Anonyymi00009
Mutta entäs jos henkirikoksesta epäilty lopulta paljastuukin syyttömäksi. Pitäisikö naama jäädä nettiin ikuisiksi ajoiksi?
- Anonyymi00010
Se oli Jumalan tahto.
Oikea syyllinen esiin!!!- Anonyymi00014
Jumala tapattaa vaikka oman poikansa!
Semmonen se on!
- Anonyymi00011
Oikeusistuntojen halventamista jos saavat peittää kasvonsa räteillä
ja hupuilla.Pitäisi lailla kieltää.Eihän ne tee näitä rikoksiakaan kasvot
peitettynä. - Anonyymi00013
Kyllä kunnon pankkirosvo muistaa aina naamioitua keikalle
- Anonyymi00015
Ehdottomasti lakia pitää joka suhteessa kiristää
käsiraudat istunnoissa värilliset vaatteet että tunnistaa
kun tuodaan kuljetetaan sata metriä jotta lehtimiehet saavat kuvata ja julkaista
näin tehdään usassakin ja siellä on kunnon tuomiot päälle
kidnappauksesta -jos vie osavaltion rajan yli (eri osissa on vähän eri tuomiot) ja joutuu
liittovaltion lain alaiseksi, niin kidnappauksesta jos ei tee uhrille mitään tai
sanoo vitsi vitsi puuhistaan
ISTUU 20 VUOTTA
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/janrossi/edustan-ns-oikeus-kohtuus-politiikkaa/ - Anonyymi00016
kaikki oikeudenkäynnit pitää olla julkisia , joita voi seurata netin välityksellä , se kuuluu demokratiaan se !!!
Jep jep, mutta tämän misogyynivammaisen aloituksen pointti eli naispoliisin nimi pitäisi paljastaa ikkunaa kuolaaville suuhengittäville lynkkajille ennen esitutkintaa, syyteharkintaa ja oikeudenkäyntiä on pelkkää maalittamista, jota ei pidä sallia suomalaisessa yhteiskunnassa.
- Anonyymi00033UUSI
Guovza kirjoitti:
Jep jep, mutta tämän misogyynivammaisen aloituksen pointti eli naispoliisin nimi pitäisi paljastaa ikkunaa kuolaaville suuhengittäville lynkkajille ennen esitutkintaa, syyteharkintaa ja oikeudenkäyntiä on pelkkää maalittamista, jota ei pidä sallia suomalaisessa yhteiskunnassa.
eniten minua ihmetyttää että jos oli ajoneuvon hallinnassa poliisikoulussa huono numero niin miksi ajoi ? jonkun parina joka ajaa niin ok , mutta miksi ajoi yksin vielä
onko se sitä että tekemällä oppii 🤣🤣🤣 perkele jos on motoorisesti vajaa niin ei tule koskaan rallikuskia ja mitä lie rektionopeutta siihen tarvitaan
- Anonyymi00017
Eiköhän se kuolemanvaara ole myös viritetyillä mopoilla kaahatessakin. ehkä olisi kannattanut pysähtyy kun käsketään.
- Anonyymi00034UUSI
ei kun se juttu on se että kilpi pois niin koskaan ei poliisi kiinni saa aina pääsee karkuun
- Anonyymi00018
Kyllä noi viritetyt mopot pitää saada pois pyöröteiltä ennenkuin joku kuolee.
- Anonyymi00035UUSI
niin ja ainoastaan noin ne voi pysäyttää , se on fakta se
- Anonyymi00019
Ei pitäisi muuttaa, sillä ennen tuomiota henkilö on periaatteessa syytön.
- Anonyymi00020
Häkkiin vaan jos viritetyillä mopoilla ajellaan muualla kuin suljetulla alueella.
- Anonyymi00022
Huppu päässä, on merkki tietysti
syyttömyydestä. Henkirikollinen
paketoi itsensä muumioksi.
Naispoliisin koulutuksessa taas eiei
Ei pykälää kuin auton kiilaukselle .
Hirmuinen syyteryöppy ja tuomio
Psyyke kovilla, diatsepam tms - Anonyymi00023
Niin vanhammat oikeastaan sen vaaran aiheuttaa kun ostetaan pikkupojille mopoja eikä kuitenkaan valvota mitä niiden kanssa tekevät. Vanhemmille kunnon sakot että jatkossa kasvattavat lapsiaan.
- Anonyymi00024
Suomessa häpeärangaistukset poistettiin lainsäädännöstä 1894, kun nykyisin voimassa oleva rikoslaki tuli voimaan. Häpeärangaistus oli osa kirkkokuria: esim. rikollinen joutui istumaan keskellä kirkkosalia olevaan häpeäpenkkiin tai hänet kiinnitettiin kirkon ovella olevaan jalkapuuhun.
Ateistit eivät käytä häpeärangaistuksia, koska ne ovat sattumanvaraisia toteutukseltaan. Arvovaltainen ihminen ei joutunut kokemaan häpeärangaistuksia, vaan se oli köyhien yksinoikeus.- Anonyymi00027UUSI
Se voisi olla paikallaan tälle mopopojalle. Esimerkiksi koulun pihalle kaikkien "ihailtavaksi". Jospa muut moponsa trimmaavat ottaisivat opikseen
- Anonyymi00025UUSI
Vanhemmat vastuuseen hehän ne mopot on ostaneet.
- Anonyymi00036UUSI
siis vanhemmista perivät ominaisuudet ,ei kaikki mitään tappokoneita mopoista tee
joku välitysten vaihto niin sakko olisi tullut , kilpi kun on pois niin lähdetään totaaliselle radalle ja siinä voi mennä henki
- Anonyymi00026UUSI
Tuossa olisi se iso ongelma, että jos syytetty myöhemmin osoittautuisi syyttömäksi ja syytteet täysin tekaistuiksi poloinen olisi silti leimattu loppuiäkseen. Syylliseksi todistettujen ja tuomittujen lärvit voitaisiin toki julkistaa, jos kyseessä olisi erityisen vakava rikos, kuten lapsenraiskaus tai murha.
- Anonyymi00037UUSI
onneksi ihminen vanhenee kukaan 3v kuluttua tunnista
- Anonyymi00028UUSI
Minusta naaman voi julkaista ainoastaan jos on saanut tuomion vakavasta rikoksesta, muuten mennään "syytön kunnes toisin todistetaan" periaatteella.
Jos esim. olet oikeudessa syytettynä raiskauksesta ja media yms. levittelee sun naamakuvia, mutta sinut todetaan oikeudessa lopulta syyttömäksi, niin sun elämä on kuitenkin pilalla. Ihmiset nimittäin assosioivat naamasi raiskaajaa ja sinut tullaan yleisesti muistamaan ihmisenä jota syytettiin raiskauksesta, se leima on käytännössä yhtä paha, olit todettu syyttömäksi tai et. - Anonyymi00029UUSI
Pitäisikö uskonnolliset rangaistukset ottaa käyttöön rajoitetusti? Maallinen oikeus toteaa ensin syyllisyyden mutta jokainen saa rangaistuksen uskontonsa mukaan. Jos syyllisen rangaistus on hänen uskontonsa mukaan ankarampi kuin mitä rangaistus olisi maallisen oikeuden määräämä uskonnottomalle sekulaarille niin uskovaista rangaistaan uskonnon mukaisella rangaistuksella. Esimerkiksi näpistys josta normaalisti seuraa sakko olisi muslimille rangaistuksena käden katkaisu ranteesta. Kristitylle murhasta tai taposta rangaistus olisi automaattisesti kivityskuolema.
On selvää että uskovaisen yritykset vältellä oman uskontonsa mukaista rangaistusta vetoamalla maalliseen oikeuteen ja sen määräämiin rangaistuksiin olisi jumalan pilkkaa ja jo sellaisenaan on vain omiaan lisäämään uskovaiselle kuuluvaa rangaistusta. - Anonyymi00038UUSI
ghost raider poliisi yritti ajaa pakettiauton eteen oli käydä kuin turboraiderille 🤔
näin muistelin kun kävi ihan kuumana kun tajusi että olisi henki voinut mennä - Anonyymi00039UUSI
Oliko tämä rangaistus mopoilija syytön?
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241543
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2031006Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.148629Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.224523- 187499
- 30482
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut11444- 182433
- 41416
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen18393