15-vuotiaat...

tasan tarkkaan tietävät mitä tekevät. Tietävät oikeutensa ja kuinka kauan voi opettajiakin härnätä. Ennen kuin joku 10 000 opettajasta ei kestä enään. Ja poistaa oppilaan luokasta hipasten hänen reppuaan. Ja saa tuomion.
Mutta kyllä sen ikäset oikeitensa tietävät. Velvollisuuksiss aivolohkojen heikkouteen vasta vedotaan.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minkälaiset vanhemmat luovuttavat alaikäiselle moottoripyörän käyttöön.🫣

Vastuuttomia ovat, kortiton kuski ja rekisteröimätön pyörä.

Laissa on kohta jossa sanotaan: Ajoneuvon luovuttaminen, kortittomalle, humalaiselle Jne on rangaistava teko, josta saa sangtioita.

Vaikka tämä kakara onkin rikosoikeudellisesti vastuussa tulee myöskin vanhempien saada lain mukainen RANGAISTUS.🤩

Äänestä
  • Kyllä hävettäisi olla noiden vanhempi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

tasan tarkkaan tietävät mitä tekevät. Tietävät oikeutensa ja kuinka kauan voi opettajiakin härnätä. Ennen kuin joku 10 000 opettajasta ei kestä enään. Ja poistaa oppilaan luokasta hipasten hänen reppuaan. Ja saa tuomion.
Mutta kyllä sen ikäset oikeitensa tietävät. Velvollisuuksiss aivolohkojen heikkouteen vasta vedotaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu