https://www.sss.fi/2026/08/afd-jatkaa-porskuttamistaan-saksan-kannatuskyselyissa-saattaa-voittaa-kokonaisen-osavaltion-syyskuussa/
Saksan seuraavat liittopäivien vaalit järjestetään vasta alkuvuodesta 2029, mutta AfD pääsee koettelemaan voimiaan jo tänä vuonna osavaltiovaaleissa Saksi-Anhaltissa ja Mecklenburg-Etu-Pommerissa. Saksi-Anhaltissa puolueen kannatus ylittää 40 prosenttia, ja AfD saattaa pystyä johtamaan osavaltiota tarvittaessa yksin.
– Se olisi ehdottomasti historiallinen shokki sekä symbolisesti että osittain käytännöllisestikin, Iso-Markku sanoo.
Mikäli näin kävisi, tapetille nousisi tutkijan mukaan esimerkiksi kysymys siitä, voivatko muut osavaltiot enää tehdä yhteistyötä Saksi-Anhaltin kanssa sisäisen turvallisuuden kysymyksissä.
AfD:n kovimmat kannatusalueet noudattavat entisen Itä-Saksan rajoja, mutta puolue on levittäytynyt Saksassa paljon tätä laajemmaksi ilmiöksi.
AfD:n poliittiseen brändiin kuuluvat maahanmuuton ja islamin vastustus
27
81
Vastaukset 27
- Anonyymi00001
maahanmuutto puksuttaa kuin Juha Sipilän kaasupönttöauto
- Anonyymi00016
sipilä ja muut lestat kaasuautoon 🤣
- Anonyymi00002
Saavat kiittää matuja menestyksestään.
" Kyllä se on yleinen kriisimieliala, joka Saksassa vallitsee, ja tyytymättömyys tähän istuvaan hallitukseen."
Kyllä, kyllä, mutta taustalla on muutakin.
AfD on saanut rahoitusta Venäjältä ja ilmiö on huolestuttava. Kovin moni pölvästi Saksassa uskoo olevansa isänmaan asialla, vaikka todellisuudessa hyppää ja huutaa täysin Kremlin ohjeiden mukaan.
Sama ilmiö on nähtävissä myös Suomessa. Laita-oikeistoa viedään kuin pässiä narussa.
Nauretaan vartti. ;)- Anonyymi00003
niin minäkin tuhansia tekstejä kirjoitan ihan sorosin varoilla 🤣
taidat olla imbesilli , ihmisillä on luontainen taipumus ja se ajaa toimimaan
se että kirjoitan niin on kuin pakkomielle 🤣 - Anonyymi00006
"AfD on saanut rahoitusta Venäjältä ja ilmiö on huolestuttava. Kovin moni pölvästi Saksassa uskoo olevansa isänmaan asialla, vaikka todellisuudessa hyppää ja huutaa täysin Kremlin ohjeiden mukaan."
Mitäs sitten vaikka saisi koko rahoituksensa Putinilta. Se vaan osoittaa ryssän kierouden siinäkin kun rahoittaa tahoa mitä itse kaikin mahdollisin keinoin koittaa kiihdyttää. Pölhö on se joka uskoo Venäjältä tulleen kehitysmaalaisen olevan haitallinen ainakin jos sen yhdistää seikkaan että muualta kun Venäjältä tullut on hyvä meille.
Yhtä tuhoisaa mistä vaan tulleena. - Anonyymi00017
Anonyymi00006 kirjoitti:
"AfD on saanut rahoitusta Venäjältä ja ilmiö on huolestuttava. Kovin moni pölvästi Saksassa uskoo olevansa isänmaan asialla, vaikka todellisuudessa hyppää ja huutaa täysin Kremlin ohjeiden mukaan."
Mitäs sitten vaikka saisi koko rahoituksensa Putinilta. Se vaan osoittaa ryssän kierouden siinäkin kun rahoittaa tahoa mitä itse kaikin mahdollisin keinoin koittaa kiihdyttää. Pölhö on se joka uskoo Venäjältä tulleen kehitysmaalaisen olevan haitallinen ainakin jos sen yhdistää seikkaan että muualta kun Venäjältä tullut on hyvä meille.
Yhtä tuhoisaa mistä vaan tulleena.ai se on kommunistinen puolue ei äärioikeistolainen
- Anonyymi00004
Tämä karvahattutaliaivo on dokannut päänsä sekaisin.
Kansankynttilänä käkättää mokuttaen ja jauhaa agendansa mukaista pastaa. - Anonyymi00010
jeo
- Anonyymi00011
Bju
- Anonyymi00012
Mistähän Etelä Afrikan ihmiset ovat saaneet rahoitusta kun haluavat maahanmuuttajat pois maasta
- Anonyymi00018
etelä afrikka on vaurastunut buurien avulla ja sinne haluaa koko afrikka , eteläafrikassa asuvat mustat sanoo ettei tänne saa tulla , sama kun lappalaiset saapuu etelään 🤣
- Anonyymi00013
sde
- Anonyymi00014
kohta puolet saksasta afd kannalla?
- Anonyymi00015
Kuka hullu on valmis luovuttamaan maansa muslimeille? Se on menoa sitten.
- Anonyymi00020
Toivotaan AFD:lle menestystä, islamisaatio on kuitenkin jotenkin estettävä.
- Anonyymi00021
AFD esimerkki suomalaisille puolueille.
- Anonyymi00024
Persut ovat tulevaisuuden puolue. Siitä pitää vihervassut huolen tavallaan ja välillisesti.
- Anonyymi00025
Anonyymi00024 kirjoitti:
Persut ovat tulevaisuuden puolue. Siitä pitää vihervassut huolen tavallaan ja välillisesti.
Käyrä täsmälleen samalla tavalla kuin Saksassa jos siis kansalla on selkäranka
- Anonyymi00026
Anonyymi00025 kirjoitti:
Käyrä täsmälleen samalla tavalla kuin Saksassa jos siis kansalla on selkäranka
Mitään takeita ei ole siitä että meidän kansalla olisi selkärankaa
- Anonyymi00022
uli uli persu uli
- Anonyymi00023
Afd on suuri
- Anonyymi00027
-----------
- Anonyymi00028
xdeee
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251828- 126841
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123647- 54578
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv89551Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 65531
- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267470Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463- 8446
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31425- 58422
- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9409Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27396S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395