Miten virimopokaahari pitää pysäyttää henkilöautolla?

Miten tuo oikeaoppisesti pitää tehdä?

Itsekään en olisi pystynyt parempaan vastaavassa tilanteessa.
Hieno suoritus poliisilta.
31133
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Piikkimattoa käytetään yleisesti ja eikö sillä olisi samanlaiset seuraukset joka tapauksessa. Moottoripyöräpoika kaatuu 90 kmh vauhdissa ja lentää lepikkoon

Äänestä
  • Taitaa virimopokaahari vetää metsän kautta ohi kun näkee poliisin joka ottaa piikkimaton esille...

    1Äänestä

  • Magnum 45 lla.

    Äänestä

  • Poliisin säännöstössä piikkimaton käyttö kaksipyöräisen pysäyttämiseksi on kielletty. Myös kiilaamisessa kaksipyöräisen suhteen on omat sääntönsä ja eihän tuo poliisiakka edes kytkenyt pysäytysvaloja, alkoi vaan ajaa mopoilijan rinnalla ja lopuksi törttöili niin, että pahimmassa tapauksessa kummankin henki olisi voinut mennä, jos poliisiakan auto olisi vaikka pyörähtänyt muutaman voltin kuskin ajotaidottomuuden takia.

    Äänestä

Tapahtui siki kun tiessä tuli pieni mutka vastaan. Tie muutti suuntaa. Poliisilla huono ajokokemus.

Äänestä
  • Näkyy muuten miittipojan kamerassa.

    Äänestä

Poliisi tarvitsee jonkun laitteen jolla pakenevan mopoilijan saa kaadettua tiellä ilman kiilaamista. Kun mopopoika kaatuu tiellä hän voi jatkaa turvallisesti liukumista tai pyörimistä tietä pitkin

Äänestä
  • "jonkun laitteen"

    Siitä tuleekin myyntimenestys maailman markkinoilla. Monessa maassa noita pakenevia kaahareita riittää :-)

    Äänestä

  • Englannissa tämä autolla estäminen on nykyisen lain mukaan sallittua törmäämällä mopoilijaan tai moottoripyörään vauhdissa.

    2Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Englannissa tämä autolla estäminen on nykyisen lain mukaan sallittua törmäämällä mopoilijaan tai moottoripyörään vauhdissa.

    Englannissa ei anneta liikennerikollisten hyppiä silmille. Näin pitäisi olla Suomessakin

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    "jonkun laitteen"

    Siitä tuleekin myyntimenestys maailman markkinoilla. Monessa maassa noita pakenevia kaahareita riittää :-)

    Poliisiauton oviin asennetaan jättisähkömagnetit. Sitten kun mopojantteri on rinnalla niin painetaan magnetti päälle. Ja kas magnetti vetää mopon kiinni poliisauton oveen. Helppoa ja turvallista ;-)

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Englannissa tämä autolla estäminen on nykyisen lain mukaan sallittua törmäämällä mopoilijaan tai moottoripyörään vauhdissa.

    Muuta sinne Englantiin.

    Äänestä

Mopopojan voisi pysäyttää lassolla poliisiauton ikkunasta niin kuin cowboyt tekee

Äänestä
  • Hieno idea! Lisätään lasso poliisin pakollisiin varusteisiin :D

    Äänestä

  • Ammutaan kutinapulveripanos

    Äänestä

No helketti mehän ollaan Suomessa ei täällä ole mikään ongelma selvittää jonkun henkilöllisyys

Äänestä
  • Mites paperittomat ja ne joilla känny kotona. Ne pitäis ekana "jotenkin" pysäyttää?

    Äänestä

Kertoi kyttien perseenuolija.

Äänestä
  • Yksi n lisää.

    Äänestä

Jos mopoilija on kantaväestötaustainen, niin pitää pysäyttää aiheuttamatta vaaraa mopoilijalle.

Jos mopoilija on vierasväestöä, niin keinoja kaihtamatta.

Äänestä
  • Toi haiskahtaa hivenen epätasa-arvoiselta idealta. Annetaan mopoilijan ajaa ihan rauhassa. Otetaan kiinni vain noi virimopokaaharit... Melukin niin kova nois tehopillimopois et korvia särkee...

    Äänestä

Voisi ampua imukupin kaaharin selkään ja kiskoa sen autoon.

Äänestä

"KAMERALLA"!!!

Äänestä

Mites jos heittää rautatangon pakenevan virimopon takapyörän pinnojen väliin? Pitäis testata...

Äänestä

Mopoilijan rikos ei ollut lähellekään niin vakava että poliisin olisi pakko pysäyttää mopoilijan kiilaamalla.

Poliisin ohjeistuksessa sanotaan että kiilaaminen ojaan on kielletty suurissa nopeuksissa.

Mitä poliisi teki? Kiilasi mopoilijan ojaan 90km nopeudessa.

Siksi poliisi siirrettiin toisiin tehtäviin ja luultavammin esitutkinnan valmistuttua saa sopivan rangaistuksen.

Äänestä
  • 👍👍

    Äänestä

  • Tommoinen mopokaaharin ajotyyli tappaa vielä jonkun sivullisen. Mahdollisen nopeasti noi pitää pysäyttää.

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Tommoinen mopokaaharin ajotyyli tappaa vielä jonkun sivullisen. Mahdollisen nopeasti noi pitää pysäyttää.

    Etenkin sitten kun kolli täyttää 18 ja ostaa bemarin.

    Äänestä

Konekivääri poliisiauton nokalla olisi hyvä pysäyttäjä.

Äänestä

Takaa.-ajot ovat täysin turhia ja vaarallisia kaikille kulkijoille. Tässä tapauksessa moni paikalla ollut nuori varmasti tunsi kaaharin ja nimi ja osoite olisi saatu selville. Videotakin kaahailusta olisi ehkä löytynyt ja muita todisteita.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miten tuo oikeaoppisesti pitää tehdä?

Itsekään en olisi pystynyt parempaan vastaavassa tilanteessa.
Hieno suoritus poliisilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu