Raja-aidat

Weijo

Kyllä ne kaatuvat...

Armon ja totuuden tielle

Siunausta Herran seurakunnalle, jonka Hän on omalla verellään itselleen ansainnut.
Vastuksista huolimatta elävän Jumalan seurakunta toimii. ( Matt. 24 ).
Eräät seurakunnan vastustajat ovat kaukana Jeesuksesta omaksuessaan lapsikasteen kristilliseksi kasteeksi. Ikävä heille. Ko. harha on eksyttämässä Jumalan seurakuntaa laajemmaltikin, jopa vapaitten kristittyjen piireissä.
Lapsikasteen harha johtaa pois apostolien ja profeettain peruskiviltä eli alkukristillisistä opeista.

Oikea uskonelämämme perustus on ainoastaan Jeesuksen veriuhri Golgatalla. Tälle perustalle tulee rakentaa hengellisen elämän rakennus apostolien esimerkin ja opetuksen ( oppien ) mukaan.
Golgatan kalliolle asetettavat peruskivet ennen mitään muuta rakentamisvaihetta ovat :

1.   Jeesuksen vastaanottaminen (= uskoon tulo), joka vaikuttaa parannuksen teon eli luopumisen kuolleista teoista Hänen voimassaan (Joh.1:12; Hb.6;1-3 ym.).
2.   Upotuskaste vedessä Jeesuksen Kristuksen Nimeen (Apt. 2:38,41; Kol. 3:17 ym.).
3.   Pyhän Hengen lahjan vastaan ottaminen kielilläpuhumisineen ym. armolahjoineen (Apt. 10:46-48; 19:1-6 ym.).
4.   Uskossa olemisen julkinen tunnustaminen (Room. 10:9-10).

Aivan häpeällistä on, että kastetut päästävät kastamattomia kirkon herroja yms. tilaisuuksiinsa puhumaan. Eikä heille riitä enää sekään. On nimittäin kuulunut sellaistakin, että kasteella käyneet ottavat osaa samaan ehtoollispöytään kastamattomien kanssa. ” Sen tähden onkin teidän joukossanne paljon heikkoja ja sairaita, ja moni on nukkunut pois. Mutta jos me tutkisimme itseämme, ei meitä tuomittaisi; mutta kun meitä tuomitaan, niin se on meille Herran kuritusta, ettei meitä maailman kanssa kadotukseen tuomittaisi” (1 Kor.11:30-32). Sellainen ”baabelin pöytä” ei ole siunauksen, vaan kirouksen lähde. Älä Sinä rakas uskova lähde kirouksen tielle. Jos olet lähtenyt, niin palaa takaisin. Jeesuksen veri puhdistaa kaikesta synnistä.

Ekumeenisen liikkeen kirous kalvaa seurakuntaa. Saastaiset riivaajahenget iloitsevat heidän ”yhteystilaisuuksissaan”. ”Heidän paimenensa ovat vieneet heidät harhaan, eksyttäville vuorille” (Jer 50:6). Sen tähden "Lähtekää siitä ulos, te minun kansani, ettette tulisi hänen synteihinsä osallisiksi ja saisi tekin kärsiä hänen vitsauksistansa. Sillä hänen syntinsä ulottuvat taivaaseen asti, ja Jumala on muistanut hänen rikoksensa” (Ilm. 18:4-5; Room. 16:17-18; 2 Kor.6:14-18 ym.).
Siis mistä tulee lähteä ulos? Raamatun opetusten mukaan tulee lähteä ulos kaikista ekumeenisen liikkeen kanssa yhteistyössä olevista uskontokunnista. Jokaisen pitää auttaa ”eksyttäville vuorille” joutuneita löytämään tie takaisin Siioniin.
Tänä aikana on kokonaan lopetettava sellaisten puhujien kuunteleminen, jotka sallivat esim. ehtoollisen vieton kastamattomien kanssa. Sellaiset puhujat juottavat kuulijoilleen juovuttavaa, mieltä sekoittavaa baabelin viiniä.
Ekumeeninen harhasuuntaus kaikkine uskontoineen on Raamatun mainitsema ”baabelin porttokirkko” ( Ilm. luvut 17 ja 18).

Oikean herätyksen teemaksi sopinee otsikko: TAKAISIN ALKUUN !

Me etsimme rakkautta, totuutta ja nöyryyttä Jumalan Sanan tiellä, ei sen ulkopuolella.

http://sc.groups.msn.com/tn/A2/90/RistinLoisto/a/f4.jpg
Kuvan ja kirjoituksen piirsi Weijo Lindroos

2

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjoituksesi perusteella ei ainakaan raja-aidat tule kaatumaan. Kastekysymys on vaan monelle arka asia ja kynnys kysymyksenä. Monin osin kylläkin yhdyn täysin kirjoitukseesi ja ihan hyvä kirjoitus oli.

      Herää vaan kysymys että jos on lapsena kastettu niin miksi pitää itsensä uudestaan kastaa? Jos kerran tilanne on sellainen että uskoon tultuaan ihminen toteaa että lapsena tehty kaste "on se oikea kaste kohdallani" ja Jumalakin sen hyväkseni lukee samoin.

      Minua ei ole lapsikastettu vaan olen uskon tuloni jälkeen kastattannut itseni. Joten itselläni tämmöinen tilanne. Tämän olen lukenut itselleni oikeaksi kasteeksi. Näin minulla. En lähtisi riistämään muita vaatimalla minunlaista tapaa.

      Eikös tärkeintä ole että on saanut tulla uskoon ja kaste tehty elämänsä aikana. Minusta ei pidä liikaa ehdollistaa kaikkea. Tiukkapipoisuus ei lähennä uskovia vaan hajottaa viimeisetkin sillat meidän uskovien väliltä. Rakkaus vain voi meitä yhdistää. Sallikaa enemmän ja antakaa tilaa lähimmäisille. Rakkautta enemmän ja vähemmän hajottavia osa- totuuksia.

      Siunausta ja rauhaa shalom!!

      • Weijo

        Ajatuksesi ovat aivan siunaavia. Siinä on vain
        sellainen pohtimisen aihe, että onko Jumalan
        tahdon mukaista yrittää rakentaa uskovien
        yhteyttä vääryyden ja erheiden varaan.
        Itse uskon Jumalan tahdoksi edelleen sen linjan,
        jonka Hän itse on sanassaan antanut.
        Raamattu sanoo mm. näin:
        "Jos joku muuta oppia opettaa eikä pitäydy meidän
        Herramme Jeesuksen Kristuksen terveisiin sanoihin
        eikä siihen OPPIIN, joka on jumalisuuden mukainen,
        niin hän on paisunut, ja on rittakysymyksien ja
        sanakiistojen kipeä, joista syntyy riitaa, pahoja epäluuloja ja alituisia kinastuksia..."
        (1 Timot. 6:3-5).
        Raamattu siis toteaa ed. riidan aiheuttajiksi ne,
        jotka eivät pysy alkuperäisessä Jumalan Sanan
        opetuksessa. Tämän asian olemme voineet todeta
        näilläkin foorumeilla. Mm. kirkolliset tuovat
        epäraamatullisella lapsikasteopillaan riitaa
        uskovien välille.

        On Jumalan tahdon vastaista yrittää rakentaa
        uskovien yhteyttä vääryyden varaan.
        Jokaisen uskoon tulleen on otettava kaste
        vedessä Jeesuksen Nimeen, mikäli aikoo kulkea
        siunauksen tietä.

        Lapsikasteoppi, kuten kaikki muukin kirkollinen
        ns. kristillisyys on kirouksen alaista evankeliumia. Sen sanoo Gal. 1:8,9.
        _____________________________________


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      49
      5384
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      88
      3294
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      26
      3114
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      147
      2956
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      49
      2262
    6. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      40
      2213
    7. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      69
      1813
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1716
    9. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      92
      1626
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      269
      1448
    Aihe