Kyllä ne kaatuvat...
Armon ja totuuden tielle
Siunausta Herran seurakunnalle, jonka Hän on omalla verellään itselleen ansainnut.
Vastuksista huolimatta elävän Jumalan seurakunta toimii. ( Matt. 24 ).
Eräät seurakunnan vastustajat ovat kaukana Jeesuksesta omaksuessaan lapsikasteen kristilliseksi kasteeksi. Ikävä heille. Ko. harha on eksyttämässä Jumalan seurakuntaa laajemmaltikin, jopa vapaitten kristittyjen piireissä.
Lapsikasteen harha johtaa pois apostolien ja profeettain peruskiviltä eli alkukristillisistä opeista.
Oikea uskonelämämme perustus on ainoastaan Jeesuksen veriuhri Golgatalla. Tälle perustalle tulee rakentaa hengellisen elämän rakennus apostolien esimerkin ja opetuksen ( oppien ) mukaan.
Golgatan kalliolle asetettavat peruskivet ennen mitään muuta rakentamisvaihetta ovat :
1. Jeesuksen vastaanottaminen (= uskoon tulo), joka vaikuttaa parannuksen teon eli luopumisen kuolleista teoista Hänen voimassaan (Joh.1:12; Hb.6;1-3 ym.).
2. Upotuskaste vedessä Jeesuksen Kristuksen Nimeen (Apt. 2:38,41; Kol. 3:17 ym.).
3. Pyhän Hengen lahjan vastaan ottaminen kielilläpuhumisineen ym. armolahjoineen (Apt. 10:46-48; 19:1-6 ym.).
4. Uskossa olemisen julkinen tunnustaminen (Room. 10:9-10).
Aivan häpeällistä on, että kastetut päästävät kastamattomia kirkon herroja yms. tilaisuuksiinsa puhumaan. Eikä heille riitä enää sekään. On nimittäin kuulunut sellaistakin, että kasteella käyneet ottavat osaa samaan ehtoollispöytään kastamattomien kanssa. ” Sen tähden onkin teidän joukossanne paljon heikkoja ja sairaita, ja moni on nukkunut pois. Mutta jos me tutkisimme itseämme, ei meitä tuomittaisi; mutta kun meitä tuomitaan, niin se on meille Herran kuritusta, ettei meitä maailman kanssa kadotukseen tuomittaisi” (1 Kor.11:30-32). Sellainen ”baabelin pöytä” ei ole siunauksen, vaan kirouksen lähde. Älä Sinä rakas uskova lähde kirouksen tielle. Jos olet lähtenyt, niin palaa takaisin. Jeesuksen veri puhdistaa kaikesta synnistä.
Ekumeenisen liikkeen kirous kalvaa seurakuntaa. Saastaiset riivaajahenget iloitsevat heidän ”yhteystilaisuuksissaan”. ”Heidän paimenensa ovat vieneet heidät harhaan, eksyttäville vuorille” (Jer 50:6). Sen tähden "Lähtekää siitä ulos, te minun kansani, ettette tulisi hänen synteihinsä osallisiksi ja saisi tekin kärsiä hänen vitsauksistansa. Sillä hänen syntinsä ulottuvat taivaaseen asti, ja Jumala on muistanut hänen rikoksensa” (Ilm. 18:4-5; Room. 16:17-18; 2 Kor.6:14-18 ym.).
Siis mistä tulee lähteä ulos? Raamatun opetusten mukaan tulee lähteä ulos kaikista ekumeenisen liikkeen kanssa yhteistyössä olevista uskontokunnista. Jokaisen pitää auttaa ”eksyttäville vuorille” joutuneita löytämään tie takaisin Siioniin.
Tänä aikana on kokonaan lopetettava sellaisten puhujien kuunteleminen, jotka sallivat esim. ehtoollisen vieton kastamattomien kanssa. Sellaiset puhujat juottavat kuulijoilleen juovuttavaa, mieltä sekoittavaa baabelin viiniä.
Ekumeeninen harhasuuntaus kaikkine uskontoineen on Raamatun mainitsema ”baabelin porttokirkko” ( Ilm. luvut 17 ja 18).
Oikean herätyksen teemaksi sopinee otsikko: TAKAISIN ALKUUN !
Me etsimme rakkautta, totuutta ja nöyryyttä Jumalan Sanan tiellä, ei sen ulkopuolella.
http://sc.groups.msn.com/tn/A2/90/RistinLoisto/a/f4.jpg
Kuvan ja kirjoituksen piirsi Weijo Lindroos
Raja-aidat
2
172
Vastaukset
Kirjoituksesi perusteella ei ainakaan raja-aidat tule kaatumaan. Kastekysymys on vaan monelle arka asia ja kynnys kysymyksenä. Monin osin kylläkin yhdyn täysin kirjoitukseesi ja ihan hyvä kirjoitus oli.
Herää vaan kysymys että jos on lapsena kastettu niin miksi pitää itsensä uudestaan kastaa? Jos kerran tilanne on sellainen että uskoon tultuaan ihminen toteaa että lapsena tehty kaste "on se oikea kaste kohdallani" ja Jumalakin sen hyväkseni lukee samoin.
Minua ei ole lapsikastettu vaan olen uskon tuloni jälkeen kastattannut itseni. Joten itselläni tämmöinen tilanne. Tämän olen lukenut itselleni oikeaksi kasteeksi. Näin minulla. En lähtisi riistämään muita vaatimalla minunlaista tapaa.
Eikös tärkeintä ole että on saanut tulla uskoon ja kaste tehty elämänsä aikana. Minusta ei pidä liikaa ehdollistaa kaikkea. Tiukkapipoisuus ei lähennä uskovia vaan hajottaa viimeisetkin sillat meidän uskovien väliltä. Rakkaus vain voi meitä yhdistää. Sallikaa enemmän ja antakaa tilaa lähimmäisille. Rakkautta enemmän ja vähemmän hajottavia osa- totuuksia.
Siunausta ja rauhaa shalom!!- Weijo
Ajatuksesi ovat aivan siunaavia. Siinä on vain
sellainen pohtimisen aihe, että onko Jumalan
tahdon mukaista yrittää rakentaa uskovien
yhteyttä vääryyden ja erheiden varaan.
Itse uskon Jumalan tahdoksi edelleen sen linjan,
jonka Hän itse on sanassaan antanut.
Raamattu sanoo mm. näin:
"Jos joku muuta oppia opettaa eikä pitäydy meidän
Herramme Jeesuksen Kristuksen terveisiin sanoihin
eikä siihen OPPIIN, joka on jumalisuuden mukainen,
niin hän on paisunut, ja on rittakysymyksien ja
sanakiistojen kipeä, joista syntyy riitaa, pahoja epäluuloja ja alituisia kinastuksia..."
(1 Timot. 6:3-5).
Raamattu siis toteaa ed. riidan aiheuttajiksi ne,
jotka eivät pysy alkuperäisessä Jumalan Sanan
opetuksessa. Tämän asian olemme voineet todeta
näilläkin foorumeilla. Mm. kirkolliset tuovat
epäraamatullisella lapsikasteopillaan riitaa
uskovien välille.
On Jumalan tahdon vastaista yrittää rakentaa
uskovien yhteyttä vääryyden varaan.
Jokaisen uskoon tulleen on otettava kaste
vedessä Jeesuksen Nimeen, mikäli aikoo kulkea
siunauksen tietä.
Lapsikasteoppi, kuten kaikki muukin kirkollinen
ns. kristillisyys on kirouksen alaista evankeliumia. Sen sanoo Gal. 1:8,9.
_____________________________________
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv262496- 1142106
- 1221779
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?931760Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91527Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161271096Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901085Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891021Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35977Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15959