Nyt Orpon sanelupolitiikka ja Purran viha- ja rasistipolitiikka luo vastakkainasettelua koko kansan kesken. Ei ole mikään ihme, ettei suomalaiset usko talouden nousuun, kun persut ovat vallassa. Heidän politiikkansa erottaa ihmisiä yhä pahemmin toisistaan. Tuntuu kuin he pelaisivat Putinin pussiin, koska eripurainen kansa on heikko, ja helppo nujertaa. Se nähtiin WW2:n aikaan Ranskassa, joka oli silloin jakautunut kahtia.
Vaikka Sanna Marinin hallitus sai ryöpytystä osakseen, niin suurin osa kansaa seisoi tämän hallituksen takana koko ajan. Toisin on Orpon hallituksen laita, jonka suosio on alhaisimpia kaikista suomalaisista hallituksista.
Orpo-Purra hallitus on lietsonut vastakkainasettelua äärimmilleen
33
<50
Vastaukset 33
- Anonyymi00001
👎👎👎👎👎👎👎 👎👎👎👎👎👎👎 👎👎👎👎👎👎👎 👎👎👎👎👎👎
MITÄ TEKEE ORPON HALLITUS: SYYTÄÄ VALTION RAHAT RIKKAILLE, JOTKA OSTAVAT ULKOMAISIA OSAKKEITA JA VIEVÄT VEROTUKSENSA HALPAVEROMAIHIN.
NÄINKÖ SUOMI LÄHTEE NOUSUUN!!!
JA TÄMÄN TAKUUMIEHINÄ ON ORPO JA PURRA RANKAISTEN SUOMALAISIA YHÄ HUONOMMILLA TYÖEHDOILLA JA TYÖTTÖMYYSKORVAUKSILLA. VIELÄPÄ AIHEUTTAEN TÄMÄN VUOSITUHANNEN SUURIMMAN TYÖTTÖMYYDEN SUOMEEN.
👎👎👎👎👎👎👎 👎👎👎👎👎👎👎 👎👎👎👎👎👎👎 👎👎👎👎👎👎- Anonyymi00003
Orpon oikeistohallitus on näyttänyt mitä sen hallitus tekee: Tulonsiirtoa köyhiltä, duunareilta ja pienyrittäjiltä suursijoittajille ja suuripalkkaisille.
- Anonyymi00012
PURRAAN IHAN PETTERISTÄ
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
PURRAAN IHAN PETTERISTÄ
NYT RASISMIRIIHI 2.0
- Anonyymi00015
PETTERI ORPON HALLITUKSEN TAVOITTEENA ON LUOKKAYHTEISKUNTA JA PESTUUMARKKINOIDEN ELVYTTÄMINEN!
- Anonyymi00016
HELSINKI GARDEN SAATTA OLLA TOIWOMME, PETTERI MUISTUTTAA!
- Anonyymi00017
Anonyymi00003 kirjoitti:
Orpon oikeistohallitus on näyttänyt mitä sen hallitus tekee: Tulonsiirtoa köyhiltä, duunareilta ja pienyrittäjiltä suursijoittajille ja suuripalkkaisille.
PAJASTA KUULUU ÄÄNIÄ
- Anonyymi00032
ETTÄ SEMMONEN HALLITUS!
- Anonyymi00002
Orpo Petturi: Velkaa, velkaa, lisää velkaa. Sillä voidaan kustantaa enemmän rikkaiden rientoja, eikä vasurihallitukset pääse rahoihin käsiksi.
- Anonyymi00004
NYT ON SUURIN TYÖTTÖMYYS 2000-LUVULLA, VAIKKA ORPON HALLITUS LUPASI 100 000 UUTTA TYÖPAIKKAA LISÄÄ.
- Anonyymi00010
Anonyymi00004 kirjoitti:
NYT ON SUURIN TYÖTTÖMYYS 2000-LUVULLA, VAIKKA ORPON HALLITUS LUPASI 100 000 UUTTA TYÖPAIKKAA LISÄÄ.
HEI, MEILLÄ ON VISIO: 1930-LUKU TAKAISIN.
ISÄNTÄVALTA ON PALAUTETTAVA, KOKMUS HEHKUTTAA!
- Anonyymi00005
Persuista yli 90 % on tuomittu rikoksesta. Vihapuhe ja rasistisuus ovat avuja persujen ohjelmassa. Valehtelun sujuva osaaminen on persujen vaatimus päästä puolueen johtopaikoille.
Persujen riidoista on saatu lukea toistuvasti julkisista lähteistä.
Persujen informointikanavat ovat täynnä vääristeltyä totuutta ja suoranaisia valheita.
Persut aivopesevät kannattajiaan näillä foorumeilla mitä erikoisemmilla tavoilla.- Anonyymi00006
Riikka: Me teemme omaisuuden uusjakoa rikkaille. Pienyrittäjät ja velkaiset joutuvat myymään omaisuutensa rikkaille halvalla.
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Riikka: Me teemme omaisuuden uusjakoa rikkaille. Pienyrittäjät ja velkaiset joutuvat myymään omaisuutensa rikkaille halvalla.
Riikka: Lainaa, lainaa, lisää lainaa, herrat tykkää.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Riikka: Lainaa, lainaa, lisää lainaa, herrat tykkää.
Purrakin syyttää Marinia korkomenoista, vaikka itse vaihtoi pitkäaikaiset miinuskorkoiset lainat vaihtuvakorkoisiin. Eli ne suuret korot ovatkin Purran syy.
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Purrakin syyttää Marinia korkomenoista, vaikka itse vaihtoi pitkäaikaiset miinuskorkoiset lainat vaihtuvakorkoisiin. Eli ne suuret korot ovatkin Purran syy.
KUKAAN EI ENÄÄ USKO PETTURI PURRAA, EIKÄ HÄNEN PERSUJAAN. TURHAAN TÄÄLLÄ NIMITTELET TOISIA, VAIKKA ITSE TAIDAT OLLA. NIIN PERSUT JÄÄ VAIN MARGINAALISEKSI MUSTAKSI PUOLUEEKSI, JOTA EI ÄÄNESTÄ KUIN NATSIT JA RIKOLLISET.
- Anonyymi00019
Vai yli 90% 🤣 meni nyt pahasti yli,mutta eipä taida vihervassari välittää totuudesta mitään
- Anonyymi00026
"Persuista yli 90 % on tuomittu rikoksesta."
LINKKISI tuosta 90%:sta "UNOHTUI" jonnekin!!??
90% on kuitenkin vähän, sillä Äärivihervassudemuloisista 100% on tuomittu rikoksista ihmisyyttä kohtaan!!!!
- Anonyymi00014
Hei boomerit, laittakaa jäitä hattuun ja ottakaa coolimmin, näin ravisteltiin instituutiota ikärasismilla entisen pääministerin toimesta.
Nasima luokitteli persut hovikelvottomiksi ja Eveliina vartioi taivaanporttia ettei Purralle anneta syntejä anteeksi. Laitavasemmisto esittää persuje tappamista ydinsodalla ja muilla keinoilla, jopa tapettavan nimi julkaistiin. Näitä vihapuheita ei kritisoida a-studiossa koska eihän sanoilla ole merkitystä kun vihapuhuja on sosialisti. - Anonyymi00018
Oppositiohan tuo kokoajan keksii kaiken maailman rasismijuttuja ja pistää joka kesä päälle kesäteatterin ja media komppaa
- Anonyymi00020
Opposition sormetko ne persujen silmiä venyttelikin? No jopas oli uutinen.
- Anonyymi00028
Anonyymi00020 kirjoitti:
Opposition sormetko ne persujen silmiä venyttelikin? No jopas oli uutinen.
"Opposition sormetko ne persujen silmiä venyttelikin?"
Mutta PALJON sai äärivervasemmisto tehdä töitä, että sai uutisen levitettyä maailmalle... Heidän onnekseen nyt on netti... 20vuotta sitten mitään ei olisi tapahtunut ja NYTKIN suurin kohu taisi olla opposition nostamana suomessa!!!!
Suomalainen lehdistöhän EROTTUU laatulehdistöstä mm. siten, että: Kun maailmalla on huipputapaaminen, missä mukana useita johtajia, niin MUIDEN MAIDEN repotterit kysyivät omiltaan lehdistötilaisuudessa: mistä nyt keskusteltiin ja päätettiin, MUTTA SUOMEN lehdistö, kysyy pressalta ja PM: Mites tämä perussuomalaisedustajan silmien venyttely.......
- Anonyymi00021
OrpoPurra vie leivän, mutta tarjoaa sirkushuveja. Pääpelle on Rydman ja se hörökorva on Rydiksen apulainen. On tämä kyllä ollut yhtä sekalaisen seurakunnan aikaa, tämä OrpoPurran hallitus. Mitään vaalilupauksia ei ole pidetty, kurjistettu vain on joka suunnasta , älyttömiä ratkaisuja ja kaikki on epäonnistunutta. Mikään ei ole Orpopurran syy vaan edellisen hallituksen ja mamujen. Yhtenä päivänä riemuitaan talouskasvusta ja toisena päivänä toppuutellaan. Ota nyt selvää.
- Anonyymi00022
Eikös persujen housuun tynkyttäjä kehunut miten ovat saaneet kaikki läpi?
https://www.tiktok.com/@pullapitko10/video/7286708418537131296
Ensin oli politiikka, joka jakoi kansan kahtia. Vain perussuomalaiset vastustivat massamaahanmuuttoa ja Suomen hajottamista monikultuuriseksi. Nyt Suomessa on 650000 mamua ja mamutaustaista, joista valtaosa ei ole kotoutunut tänne eikä edes halua kotoutua vaan haluaa säilyttää Suomelle täysin vieraan ja haitallisen kulttuurinsa. Tämä haitallinen politiikka synnytti kansassa vastareaktion, joka nosti PS:n isoksi puolueeksi. Vihervasemmisto haluaa nyt nujertaa omalle kannatukselleen vaaralliset persut leimaamalla puolueen ja sen kannattajat tekopyhästi rasisteiksi, fasisteiksi ja natseiksi. Vihervassujen törkeä omaa maata ja omaa kansaa vihaava politiikka hajottaa ja heikentää kansakuntaa, minkä Putin ja putinistit ottavat mielihyvällä vastaan.
- Anonyymi00023
Ja tuota vastakkainasettelua persut vain korostavat entisestään, sillä se on PS:n elinehto, tosin se vastakkainasettelu ei rajoitu vain mamuihin ja suomalaisiin, se jatkuu myös suomalaisten eriyttämiseen omiksi ryhmikseen.
- Anonyymi00029
Anonyymi00023 kirjoitti:
Ja tuota vastakkainasettelua persut vain korostavat entisestään, sillä se on PS:n elinehto, tosin se vastakkainasettelu ei rajoitu vain mamuihin ja suomalaisiin, se jatkuu myös suomalaisten eriyttämiseen omiksi ryhmikseen.
"Ja tuota vastakkainasettelua persut vain korostavat entisestään,"
EIKÖHÄN SE OLE ÄÄRIVIHERVASSUDEMULOISET, kun korostavat entisestään vastakkainasettelua, mm. kieltäytymällä hallitusyhteistyöstä oikeiston kanssa!!??
- Anonyymi00024
Aloittajalla näyttää olevan paha Orphan-Bite syndrooma.
Rydmanista on sanottava, että hän sentään yrittää puuttua järjestelmän väärinkäytöksiin. On samaan aikaan sekä huvittavaa että surullista, kun nousee haloo siitä, että "ministeri käyttää harkintaa", se kun ei ole ollut tapana, vaan kaikki huijarit, kusettajat ja kaverit on tähän asti saaneet mitä halunneet. Siksi Suomen julkisen talouden menot on 10%/BKT (28 mrd) suuremmat kuin verrokkimaa Tanskassa ja tilanne mikä se on. Talous ei kestä tätä! Järjestelmä on puhdistettava tästä sitä pelkästään hyväksikäyttävästä rälssistä, siitä saadaan tarvittavat miljardisäästöt. Ei siis tarvitsisi leikata pienituloisilta eikä eläkeläisiltä.
Muutama esimerkki rälssin järjettömästä rahanjaosta: Tanskasta lemput saanut "kynsihoitolatutkija"-huijari sai Suomen Akatemialta 750000 euroa (20 vuoden palkka arviolta gradu-tason (alle vuoden) täysin hyödyttömästä työstä), stea:ssa somalijärjestöillä on lähes 500-kertainen yliedustus suomalaisiin eläkejärjestöihin verrattuna (tukien myöntämisessä ei ole mitään rajaa), ja Orvon yritys viedä 35 miljoonaa veronmaksajien rahaa ohi virallisten toimintakäytäntöjen (tämä sentään torpattiin). - Anonyymi00025
Yrität nyt lietsoa vastakkainasettelua äärimmilleen.
- Anonyymi00027
Purra On Putinisti!
- Anonyymi00030
Tarkoittaako aloittaja, että SSDP:n viha- ja rasistipolitiikka, jonka palomuurin turvin, SSDP meilläkin kieltäytyy hallitusyhteistyöstä oikeiston kanssa ja siten luo vastakkainasettelua koko kansan kesken!?
- Anonyymi00031
"Vaikka Sanna Marinin hallitus sai ryöpytystä osakseen.."
JA TÄYSIN AIHEESTA, toisin kuin nyt OrpoPurran hallitus!!!!!
2019-2023 tuli ennätysmäärä, eli noin 300000 maahanmuuttajaa, vaikka maamme talous sakkasi ja tuli 40000 omaa työtöntä!! Köyhyysloukkuun putosi 93000 suomalaista, valtionvelka nousi 50%:lla 156Miljardiin, kansalaisten ostovoima ROMAHTI 15 vuotta takapakkia!!! lisäsi valtion vuotuisia menoja 21Miljardilla vuodessa kaikille seuraaville hallituksille!!! jne.. KAIKKI OLIVAT ENNÄTYKSIÄ LAJISSAAN JA OVAT VIELÄ PITKÄÄN!!! Suomi nousuun SDP.🌹❤️🇫🇮👍
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.891448Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu471003- 15876
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.40838Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.82758- 92741
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl17727- 46718
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj27677- 68672
- 59662
- 47654
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan97651- 12645
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa56585Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47576Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.129557- 43544
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31525Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?
Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla141524