Kunnan sivuilla on koulukuljetusreitit ja aikataulut. Miksi niitä ei noudateta?
Vastaukset 51
- Anonyymi00001
Yllätyitkö? Minä en.
- Anonyymi00002
Vajaa viikko koulua ja kyydit ihan sekaisin.
Kilpailutus on käyty ja niillä ehdoilla mennään, ei siinä sooloilla. - Anonyymi00003
Ainakin ennen toimi koulukuljetukset hyvin, tosin jo pari vuotta aikaa kun viimeinenkin meidän lapsista on yläasteelta päässyt. Asia ilmeisesti sitten muuttunut?
- Anonyymi00009
"viikosta x lähtien bussi menee 5 minuuttia aikaisemmin"
Parin viikon päästä sama:
"viikosta x lähtien bussi aika istuu taas sen 5 min."
Tämä on niin nähty. - Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
"viikosta x lähtien bussi menee 5 minuuttia aikaisemmin"
Parin viikon päästä sama:
"viikosta x lähtien bussi aika istuu taas sen 5 min."
Tämä on niin nähty.*aikaistuu*
- Anonyymi00004
On muuttunut ja valitettavasti huonompaan suuntaan. Jos ei onnistu niin ulos, ei jatkoon!
Negatiivista kokemusta ei kannattaisi kerryttää, sitä kun saattaa olla ulkona seuraavasta kilpailutuksesta.
Harmi, jotenkin ajattelin että olisi ollut heillä hyvä tilaisuus näyttää, mutta ei niin ei. - Anonyymi00005
- Miksi myöhästyit?
- Koulukyyti oli myöhässä.
- Miksi et tullut eilen kouluun?
- Kolukyytiä ei näkynyt.- Anonyymi00013
Koska et ollut Aijoissa tievarressa vartomassa, nukuit.
- Anonyymi00014
Mikset mene pyörällä🦧
Liike on se lääke, kersat mainostaa, mutta sitten pitää päästä koulukyydillä ovensuuhun asti.🙄🫣
Laiskuus huipussaan. - Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Mikset mene pyörällä🦧
Liike on se lääke, kersat mainostaa, mutta sitten pitää päästä koulukyydillä ovensuuhun asti.🙄🫣
Laiskuus huipussaan.Varmaan jos on määritelty tietyt reitit ja aikataulut niin bussiyhtiön pitäisi kait niitä noudattaa?
- Anonyymi00016
Anonyymi00014 kirjoitti:
Mikset mene pyörällä🦧
Liike on se lääke, kersat mainostaa, mutta sitten pitää päästä koulukyydillä ovensuuhun asti.🙄🫣
Laiskuus huipussaan.Miten niin "ovensuuhun"?
Pysäkille kävelevät tai pyöräilevät ja istuvat yli kaks tuntia bussissa. Matka-aika on pidentynyt viime vuodesta vaikka matkat sinällään on samat.
Matkat +odotusajat ja matkat pysäkille, ne ei saa ylittää yli 2,5h päivässä. - Anonyymi00025
Anonyymi00016 kirjoitti:
Miten niin "ovensuuhun"?
Pysäkille kävelevät tai pyöräilevät ja istuvat yli kaks tuntia bussissa. Matka-aika on pidentynyt viime vuodesta vaikka matkat sinällään on samat.
Matkat odotusajat ja matkat pysäkille, ne ei saa ylittää yli 2,5h päivässä.eli ajaja on vaihtunut näissä reiteissä? miten toisella voi sitten mennä saman reitin ajamiseen kauemmin aikaa kuin toisella ? vai onko niitä reittejä nyt jotenkin keksitty pidentää niin että reitin alkupään lapset kiertävät koko kylän ympäri bussin kyytissä ennen kouluun pääsyä '?
- Anonyymi00006
Kai kunta määrittää aikataulut ja reitit ja niiden mukaan ajetaan?
Onko ne uudet reitit sitten päivittämättä sinne sivuille, jos kerta joku kilpailutuskin ollut ja uusi ajuri? - Anonyymi00007
Uudet reitit ja aikataulut on päivitetty mutta sehän se ongelma on, että niitä ei ajeta.
Tämän yrityksen kotipaikka on Seinäjoki mutta ainakin viime viikolla koulun pihassa on ollut firman edustaja ohjaamassa lapsia toisiin autoihin. Oppilaslistoista välittämättä aivan eri reiteille. En ole aiemmin huomannutkaan että Evijärvellä ei ole enää paikallista linja-autoalan yrittäjää, harmillista.- Anonyymi00012
Jopas on huonoon malliin mennyt asiat sitten .
Pitää kuitenkin muistaa että koulukuljetusta käyttää myös pienemmät koululaiset joita muutenkin saattaa jännittää koulumatkat.
Jos aikataulut ja reitit eivät pidä paikkaansa se ei ainakaan yhtään lisää turvallisuuden tunnetta. Ei kiva. - Anonyymi00019
Ennen vanhaan oli kaikki paremmin.
- Anonyymi00008
Julkisissa hankinnoissa tarjouskilpailun jälkeen tehtäviin sopimusehtojen muutoksiin sovelletaan tiukkaa sääntelyä. Pääsääntö on, että sopimuksen on vastattava kilpailutuksen ehtoja, eikä olennaisia muutoksia saa tehdä ilman uutta tarjouskilpailua. Sopimusta ei saa muuttaa tavalla, joka olisi voinut houkutella mukaan muita tarjoajia tai johtaa toiseen tarjousvertailun tulokseen.Tasapuolisuus: Kaikkia tarjoajia on kohdeltava tasapuolisesti, eikä voittaneen tarjoajan kanssa saa neuvotella ehtoja, jotka heikentävät muiden asemaa tai muuttavat tarjouspyynnön ydintä.
- Anonyymi00018
Juuri näin, kunnan ei pidä eikä se saa hyväksyä mitään sooloilua näissä asioissa. Ehdot kaikille samat, tuskimpa tämä yksi on ollut ainokainen tarjoaja kuljetuksiin.
- Anonyymi00011
Ei muutakun puhelin käteen ja kuntaan soittoa että kyytit ei pelaa. Jos ei vaikutusta niin porukka kasaan ja valitusta kehiin. Kyllä kuljetusten tulee toimia sujuvasti !
- Anonyymi00017
Viime viikolla satuin näkemään kuinka lapsia siirtyi linja-autosta toiseen koulua vastapäätä olevan yrityksen pihassa.
Mikähän homma siinä oli? - Anonyymi00020
Melkoista härväämistä tuntuu olevan
- Anonyymi00021
No eihän ne oo kun lapsia ja kunta on aina ennenki ollu väärässä.
- Anonyymi00022
Julkista hankintasopimusta tai sen ehtoja ei saa muuttaa olennaisesti sopimuskauden aikana ilman uutta, lainmukaista kilpailutusta. Jos sopimusta muutetaan niin kyseessä saattaa olla lainvastainen suorahankinta.
Eiköhän ne muutkin tarjoajat seuraa tilannetta. - Anonyymi00023
Kun mikään ei riitä.
- Anonyymi00028
Ahneusko vaivaa jos mikään ei riitä?
- Anonyymi00024
Miksi kyytejä ei vaan voi hoitaa niin kuin kilpailutus ja nuo kunnan sivujen aikataulut ja reitit sanoo? Mikä siinä on niin vaikeaa?
- Anonyymi00026
Muutoin me ei olla me.
- Anonyymi00027
Anonyymi00026 kirjoitti:
Muutoin me ei olla me.
Kiuas paratkoon, totta turiset. Todellinen ongelma.
- Anonyymi00029
Kysyn kun en tiedä miten edellinen liikennöitsijä suoritui kyydityksistä?
- Anonyymi00030
Ajoi reitit sopimuksen mukaan. Se miten työväkeään kohtelee ja muuten käyttäytyy, ei näkynyt kouluajossa. Onneksi! Tärkeää sujuvat ajot ja aikataulun noudattaminen.
- Anonyymi00031
Meidän perheen näkökulmasta, hyvin . Ei ongelmia.
- Anonyymi00032
Voihan olla, että muut kilpailutukseen osallistuneet tekevät valituksia toiminnasta.
- Anonyymi00036
Kysely kuntaan muutoksista ja niillä tiedoilla oikeuteen valitus. Markkinaoikeus lienee oikea osoite.
- Anonyymi00033
Ilokseni pistin merkille tämän syksyn kuskien iän,
pää kääntyy ja eläkeikään vielä hyvästi aikaa 😉
Hoksu pelaa ja pää kääntyy, toisin kuin jonain toisena vuonna. Kauhistelin kun aikanaan poistivat sen "ikärajoituksen", on tässä jos jonkinmoista kuskia nähnyt, viime vuosinakin. Toki se on myös liikennöitsijän vastuulla arvioida kuskin kuntoa ja toimintakykyä lääkärin lisäksi. Jos niitä vahinkoja sattuu ja kankeutta ym, niin sitten ei koululaisajo ole kyllä oikea työ, vaikka niitä eläkkeen lisätunteja haluaisivatkin. Kokemusta ja taitoa varmasti on mutta se ei riitä. Myöskin henkinen puoli otettava huomioon, tasapainoinen, työssä jaksaminen, terveys jne.
Siitä siis kiitos, varmasti ollut haastavaa löytää ammattitaitoisia kuskeja. Taitavatpa olla suureksi osaksi vielä paikallisia, joten työtä evijärveläisille ja verorahoja kuntaan, vaikkakaan ei yrittäjän verotus tänne jää.- Anonyymi00034
Kuljettajissa ei ole ollut mitään vikaa ennen eikä nytkään, mitä lapsilta olen asiaa joskus kysellyt. Tietysti meidän kokemus on vain "yhden reitin varrelta". Vaihtuvuutta on ollut kyllä mutta kaikki ovat olleet ilmeisesti lapsille ystävällisiä ja ajaneet rauhallisesti jne.
- Anonyymi00035
Surullista lukea, että nämä oman lapsuudenajan kotikunnan asukkaita riivaavat tilanteet saavat toistua kerta toisensa jälkeen. Kun on toimijoita, jotka kerta toisensa jälkeen katsovat oikeudekseen olla noudattamatta sopimuksia ja yleisesti hyväksyttyjä pelisääntöjä, on kunnan ja kuntalaisten ymmärrettävä tehdä asiat selväksi ja pesäero toimijoista.
Kuntaa ja valtiota koskee samat elämän järjelliset pelisäännöt, kuin meitä tavallisia ihmisiä. Eihän kukaan järkevästi ajatteleva ihminen tilaa mitään taholta, jonka kanssa monet asiakkaat ovat joutuneet toistuviin ja jatkuviin kahnauksiin. Miksi sitten kunta tai valtio hankkiutuisi toistuvasti ongelmiin, vain sillä perusteella, että se ensimmäinen hintatarjous oli edullisin. Näitä tilanteita varten on lainsäädäntö, jolla voidaan välttää sopimuksia kiertävät tahot. Jos tilattaessa on jo kokemuksesta tiedossa, että se lopullinen lasku tulee muodossa tai toisessa sitten myöhemmin maksettavaksi kalliisti, ei sopimusta tarvitse eikä pidä tehdä.
Kuntaanne koskee aivan sama lainsäädäntö kuin muuallakin Suomessa. Lapset eivät ole kuljettajayrityksiä varten, vaan kuljetusyritykset ovat lasten kuljettamista varten, ajallaan ja tarkoin sopimuksen mukaan.- Anonyymi00037
Asian ytimeen. Minua ihmetyttää, miksi koulukuljetukset nousee kerta toisensa jälkeen, esiin ongelmakohtana? Hetken olikin jo hiljaisuutta , tai sitten en vaan ole huomannut keskusteluja/uutisia asioista, mutta eikö takavuosina ollut useampaankin otteeseen ongelmia, ilmeisesti itse kilpailutuksissa ja ne päätyivät ihan uutisotsikkoihin saakka.
Me asutaan nykyisin Evijärveä monta kertaa suuremmalla paikkakunnalla , jossa on enemmän koululaisia ja bussiliikennettä, en muista kertaakaan että olisi ollut puhettakaan että koululaisten kuljetuksissa olisi jotain pielessä. Jokuhan silloin mättää jos aina vain tulee jotakin ongelmia asian suhteen.
- Anonyymi00038
No tuossahan se taksibussi on rannantiellä parkis, eikä oo kiirus mihinkään.
- Anonyymi00039
Tuumaus tauko
- Anonyymi00040
Anonyymi00039 kirjoitti:
Tuumaus tauko
Ajoaika täyttymässä?
- Anonyymi00041
Mikä ongelma, mikä on ettei kyytejä saada kuntoon? Mikä siellä kunnassa oikein on kun ei saada hankintasopimuksia toimimaan eikä valvota niitä?
- Anonyymi00042
Kyydit järjestetty aivan surkeasti. Pohjanoteeraus. Mafiako täällä häärää kun ei kukaan puutu?
- Anonyymi00043
Mafia määrää.
- Anonyymi00044
On täysin ymmärrettävää että tilanne on tämä mikä nyt on. Oli vuosikymmeniä aika, jolloin desipelit ratkaisi. Kun huusi vain tarpeeksi lujaa niin sai tahtonsa lävitse.
- Anonyymi00045
Lappajärvi suomi 24 sivulta löytyi kirjoitus että Evijärvi kuulemma järjestää lasten kouluihin kuljetukset myös siellä ? Ja kirjoitetaan että kuljetuksissa siellä myös ongelmaa. Mikä tämä yritys sitten oikein on joka kyytit hoitaa , ihmettelen suuresti , mitä hommaa tämä oikein on.
- Anonyymi00046
En tiedä onko tämä se oikea reitti valittaa asiasta, ei se tätä kautta varmaan eteenpäin mene.
- Anonyymi00047
Luultavasti, kun asiasta kerran näin paljon on kirjoitettu tännekin, joku on varmaankin ollut asiasta kuntaankin yhteydessä. Ainakin haluan uskoa näin kun keskustelussa ollut mukana myös oletettavasti lasten vanhempia .
Minua asia ei koske millään tasolla, aivan vain yleisenä toteamuksena tähän asiaan.
- Anonyymi00048
Kyllä se tuntuu niin kovin vaikeaa olevan tuo sovittujen reittien ajo.
- Anonyymi00049UUSI
Onko ajoja muutettu ilman että olisi ilmoitettu muutoksista?
- Anonyymi00050UUSI
Anonyymi00049 kirjoitti:
Onko ajoja muutettu ilman että olisi ilmoitettu muutoksista?
"Muutoksista ilmoitetaan kunnan kotisivuilla ja Wilmassa."
Ei ole ilmoitusta tullut joten sooloilu alkoi taas. Viimeisin viesti kouluajoista on se, missä kerrottiin että alun hankaluuksien jälkeen reitit ajetaan kilpailutuksen mukaisesti. - Anonyymi00051UUSI
Anonyymi00050 kirjoitti:
"Muutoksista ilmoitetaan kunnan kotisivuilla ja Wilmassa."
Ei ole ilmoitusta tullut joten sooloilu alkoi taas. Viimeisin viesti kouluajoista on se, missä kerrottiin että alun hankaluuksien jälkeen reitit ajetaan kilpailutuksen mukaisesti.Ne reitithän pitää ajaa kilpailutuksen mukaan eikä voi keksiä omia muutoksia niihin, ei missään tapauksessa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 751220
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔821127Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241095Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t129965Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6908- 60854
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.73724Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132682Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast50652Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80632- 48547
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua90540- 25512
- 36495
Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t11490- 109480
- 43477
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää40448- 19446
- 33405