Elävältä nylkeminen

Tallenne on vanha mutta näin sen itsekin vasta vähän aikaa sitten ekan kerran.

Videossa mm. nyljetään eläimiä elävältä, joten se ei todellakaan sovellu kaikkien katsottavaksi.

Itse tosin katsoin tuonkin, koska tällaista tapahtuu joka tapauksessa, huolimatta siitä tiedänkö minä siitä vai en.

Huomatkaa tosin että tällaista käsittelyä tuskin harrastetaan esim. Suomessa, vaan joissain moraalisesti vähemmän kehittyneissä maissa.

Know your enemy.

http://www.strasbourgcurieux.com/fourrure/
81018
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tästä saattoi näköjään olla vähän aikaa sitten toinen topic, linkki ei tosin näyttänyt toimivan...

Äänestä
  • Kanadassa on myös erittäin raakaa toimintaa, koska siellä metsästäjät tappavat pieniä Grönlanninhylkeen poikasia heidän turkkinsa vuoksi.

    Metsästäjät nuijivat raakalaismaisesti pienet hylkeen poikaset emonsa vieressä, ja osa näistä hylkeen poikasista on vielä elossa siinä vaiheessa kun heidän turkkinsa nyljetään irti. Ei voi kun paheksua tuollaista toimintaa. Hylkeiden pyynti pitäisi saada kokonaan loppumaan ja nämä syylliset rangaistavaksi teoistaan.

    Äänestä

Suomessa eläin tapetaan nopeasti niin ettei se kärsi ja joillekin naisilla sopii hyvin turkikset tai itse metsästetystä eläimestä voi tehdä hienon hatun.

Suomessa tämä on mielestäni hyvin hoidettu, nyt voisitte mennä Kiinaan ja pistää siällä "edes" samaan tasoon kuin Suomessa tuo kohtelu on.

Äänestä
  • et satu tietään, että suomi on suuri syypää siihen mikä tilanne on tällä hetkellä kiinassa? niin että se siitä suomalaisen turkistarhauksen ylistämisestä....

    Äänestä

  • yx vaan kirjoitti:

    et satu tietään, että suomi on suuri syypää siihen mikä tilanne on tällä hetkellä kiinassa? niin että se siitä suomalaisen turkistarhauksen ylistämisestä....

    Siis millä tavalla me Suomessa olemme niin syyllisiä? Eiköhän syynä pikemminkin ole kiinalaisten perinteinen suhtautuminen eläimiin, joka on aika rankka, kuten seuraava esimerkkini osoittaa:
    Monet kiinalaiset kulinaristit ovat sitä mieltä, että hitaasti kiduttamalla tapetun eläimen liha maistuu parhaalta. Niinpä parhaissa kiinalaisissa ravintoloissa voikin vaativa makutietoinen asiakas kuunnella, kun hänen seuraavaa herkkuateriaansa kidutetaan enemmän tai vähemmän hitaasti hengiltä.
    Nam nam vai mitä.

    Äänestä

Oli kyl karua katottavaa,mut suomes tosiaan turkiseläimet tapetaan ennen nylkemistä.

Äänestä

Sairasta....tuommosille juipeille nappi ottaa ja saunan taakse....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Revolver kirjoitti:

Tallenne on vanha mutta näin sen itsekin vasta vähän aikaa sitten ekan kerran.

Videossa mm. nyljetään eläimiä elävältä, joten se ei todellakaan sovellu kaikkien katsottavaksi.

Itse tosin katsoin tuonkin, koska tällaista tapahtuu joka tapauksessa, huolimatta siitä tiedänkö minä siitä vai en.

Huomatkaa tosin että tällaista käsittelyä tuskin harrastetaan esim. Suomessa, vaan joissain moraalisesti vähemmän kehittyneissä maissa.

Know your enemy.

http://www.strasbourgcurieux.com/fourrure/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu