Vuonna 2027 vietetään Venäjällä - tai ainakin Venäjän ortodoksikirkon piirissä, kuten myös Suomen ortodoksikirkossa, Karjalan kastamisen 800-vuotisjuhlavuotta:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000012165019.html
Asiasta nyt voi olla mitä mieltä tahansa, mutta tunteita se tuntuu herättävän eikä vähiten Suomen ei-ortodoksisen väen keskuudessa. Tapahtumassa nähdään propagandaulottuvuuksia, jotka rinnastetaan Venäjän ja Ukrainan väliseen kulttuuri- ja uskontosotaan. Kyse on ennen kaikkea Venäjän varhaishistorian tarkastelun haasteista.
Itse laittaisin jäitä hattuun. Karjala ja karjalaisuus ovat vuoron perään joutuneet niin Suomen kuin Venäjänkin omimiksi. Vaikeinta on ollut tunnustaa, että Karjalassa on aina ollut vaikutteita molemmista.
Tosiasiassa Karjala on kuin Skandinavia: maantieteellinen alue, jonka osaamme sijoittaa kartalle, mutta joka ei kuitenkaan ole valtio. Niin Skandinaviassa kuin Karjalassakin on vaikutteita useamman maan kulttuurista, ja alueilla puhutaan useita eri kieliä. Alueita halkoo yksi tai useampia valtiorajoja. Kysyttäessä vastaaja osaa nimetä jotain ko. alueen piirteitä, ja joku toinen vetää esille joitain aivan muuta. Kumpikaan ei ole silti väärässä vaan yhtä aikaa oikeassa.
Juhlinnan pääpaikaksi on valittu Kurkijoki, joka on muinais-Korelan / Karjalan keskusalueita. Sieltä oli toisaalta vanhastaan hyvät vesiyhteydet Suomen suuntaan, ja mahdollisuudet käydä kauppaa - asia, mistä kauppiasvaltio Novgorod hyötyi olemassaolonsa ajan aina 1400-luvulle.
Olipa Kurkijoki myös Suomen tasavallan toisen presidentin Lauri Kristian Relanderin syntymäpaikka. Tämä pala suomalaista historiaa on Venäjän Karjalassa ilmeisen tarkoituksellisesti pyritty vaientamaan.
Ennen nykyistä rajasulkua Venäjän Karjalassa käydessäni, mm. Petroskoissa, panin kyllä merkille Karjalan tasavallan ottaneen hyvin käyttöönsä Karjalan kulttuurin erinäisiä ominaispiirteitä markkinoinnissaan. Jos Suomen puolella "karjalaisuuteemme" liitetään ripaus venäläisyyden ja ortodoksikirkon vaikutusta, oli Venäjän puolella ymmärretty myös Suomen läheisyyden merkitys sille, miksi Venäjän Karjala on muotoutunut. Lähitulevaisuudessa tällaisen vuorovaikutuksen soisi toki jatkuvan.
Karjalan kastaminen 800 vuotta
Anonyymi-ap
0
<50
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1162406Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???381491Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6421014- 106993
- 71962
- 97888
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76710- 70706
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686