Kirja paljastaa, kuka keksi Orpon hallituksen rasismin vastaisen tiedonannon.
Miten kokoomuksesta tuli Petteri Orpon johdolla laitaoikeistoon siirtyneen perussuomalaisen puolueen hallituskumppani ja kuinka Orpon hallitusta uhanneet julkiset kohut ratkaistiin?
Orpon hallitus oli ajautunut kriisiin pitkäksi venähtäneen starttinsa jälkeen. Syynä olivat perussuomalaisten ministerien, ennätysnopeasti eroamaan joutuneen Vilhelm Junnilan ja Purran itsensä, aikaisemmat rasistisina pidetyt some-päivitykset ja kirjoitukset.
´
Kun kohu ei ottanut laantuakseen, viestintätoimisto Milttonin osakas, kokoomustaustainen Jussi Kekkonen keksi Luukan kirjan mukaan neuvoa Orpoa ratkaisussa, johon pystyisi vetoamaan aina uuden rasismikohun noustessa. Syntyi perussuomalaisten puoliväkisin nielemä rasisminvastainen tiedonanto.
– Kyse oli Orpolle tavasta rakentaa prosessi, jonka valmistelun aikana ongelma hiipuu, Luukka kirjoittaa.
https://demokraatti.fi/hukutetaan-vaikeat-asiat-prosesseihin-kirja-paljastaa-kuka-keksi-orpon-hallituksen-rasismin-vastaisen-tiedonannon
"Hukutetaan vaikeat asiat prosesseihin"
5
<50
Vastaukset 5
- Anonyymi00001
En viitsi syventyä satanistien juoniin mutta iloitsen kun taas ilmeni yksi pahuus jolle tulee täydellinen kosto ja tuhoa. Heidän kauhun päivänsä on låhellä!! ⛈️⛓️
- Anonyymi00002
Hallitus vaikenee kuoliaaksi vaikeat asiat, piiloutuu ja pakenee vastuuta.
Milloin muuten oikeusoppineet ilmoittavat tietoa runttaaja-Orpon
korruptioepäilyksistä ?- Anonyymi00003
JOKO PETTERI ON VASTANNUT OIKEUSKANSLERILLE?
- Anonyymi00004
Kun oli lakkoja, Purra herjasi lakkolaisia siis työntekijöitä:
Heilukoot punaliput Senaatintorilla me emme neuvottele. - Anonyymi00005
Hallitus on ollut mestari ongelmiensa kuoliaaksi vaikenemisessa,
mutta ei suju enää kovin hyvin, kun kokkareet ja persut
alkoivat riidellä enemmänkin keskenään. Silloinhan pitää paljastaa toisen osapuolen kusetuksia, että saisi itse "voiton".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.361316Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke631098Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63983- 58958
- 69816
- 51801
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍81726Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le38708- 82692
Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su30645