Olen ajellut tuota samaista työmatkaa aamuisin traktorilla ja katsellut kun sumu nousee tuolta pellonreunasta, ja siinä matkan varrella on tullut mieleen monta kertaa se, miten sitä ennen ajateltiin asioista ihan eri tavalla. Kerran tuossa syksyllä kun radiosta tuli puhetta nuorison rippikouluista ja siitä, miten nykyään päästetään nuoria ripille vähän mistä piireistä tahansa, aloin oikein tosissani miettimään sitä porukkaa tuolla naapurikylän rukoushuoneella.
Ennen vanhaan selvät rajat oli siinä, mikä on oikeaa ja mikä ei, mutta nykyään sitä näkee ja kuulee kaikenlaista. Tuossa naapurissa kun on niitä herätysliikkeen vähän uudemman puolen väkeä, niin eikö ne oo alkaneet pitää yhtä ja käydä samoissa seuroissa keskenään, ikään kuin sillä opilla ei ois enää niin väliä, kunhan on vaan sopuisa tunnelma. Ihan hyvää porukkaa ne tietysti on, ahkeria tekemään työtä ja arvostavat samoja vanhoja arvoja maatalon hoidossa ja perhe-elämässä, mutta eihän se nyt niin voi mennä, että oppi vaan venytetään miten sattuu. Kyllähän sen nyt järkikin sanoo, että jos kerran on se ainoa oikea tie, niin ei sitä voi jakaa moneen eri kuppikuntaan ilman, että siinä menee pohja koko hommalta. Olen tässä monesti miettinyt yksikseni, että mihin tämä maailma on oikein menossa, kun entiset rajapyykit siirrellään tuosta noin vaan ilman suurempia puheita.
Uskon tiellä
6
<50
Vastaukset 6
- Anonyymi00001
Herätysliikkeissä olevat kuten muutkin ns. uskovaiset ovat mieleltään harhaisia kun uskovat taikauskoiseen höpöhöpöön.
- Anonyymi00002
Niin, sitähän se on monen mielestä pelkkää tuulen tavoittelua, jos asiaa katsoo vain koneen tai pelkän kylmän järjen läpi eikä näe sitä, mikä ihmiselle itselleen on elämän ja omantunnon asia.
Ulkopuolisen silmissä on helppo sanoa höpöhöpöksi sitä, minkä varaan toinen rakentaa koko elämänsä ja arvonsa, mutta toinen asia on se, miltä se tuntuu silloin, kun pitää seisoa omalla maallaan ja tietää, minkä varaan katto on rakennettu. Jokaisella on tavallaan omat rajapyykkinsä – toinen pitää kiinni maasta ja perinteistä, toinen uskostaan, ja kolmanteen ei mikään tartu. Silti se on ihmiselle itselleen totta, uskoi siihen toinen tai ei.
- Anonyymi00003
Eikä siinä vielä kaikki, vaan nyt uskossa ei mikään ole enää syntiä, vaan tappamista ja sotimista puolustetaan suu vaahdossa ja jos siitä sanoo että soh, soh, niin on Hamisen kätyri ja vasemistolainen.
On meno mennyt tosi mahdottomaksi. Siinä mummoilla menee löysät housuun kun siitä kuulee.- Anonyymi00004
Tappamista on aina ollut ja tulee olemaan ja kyllä se yhä syntiä on.
Jumala vain on sellainen, että ihmisellä on vapaa tahto melskata miten haluaa, ei siinä mitään outoa ole
, - Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Tappamista on aina ollut ja tulee olemaan ja kyllä se yhä syntiä on.
Jumala vain on sellainen, että ihmisellä on vapaa tahto melskata miten haluaa, ei siinä mitään outoa ole
,Niinhän sitä syntiä voi puolustella, vaikka homoutta, että ihmiset ovat aina homostelleet, jopa eläimet, niin täytyy yhä vain tehdä vaikka se ilkeä ja paha Paavali meni kirjoittamaan että sellainen johtuu Jumalan hylkäämisestä ja on häpeäksi ihmiselle.
Tässä ei raamatuita tarvita.📚
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1731205
Palstamiittinkiä taas ajattelen
Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka178746Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s28593Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm48576Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät342512- 30501
- 18485
Kyllä siinä oli jotain enemmän
vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,11472- 31469
Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte19456