Tähän mennessä erinäiset Venäjän johtajat, kenraalit ja Venäjän valtion TV:n propagandistit ja kommentaattorit ovat puhuneet siitä, että voitettuaan Ukrainan, Venäjä jatkaa sotiaan ja valloituksiaan muuallekin Eurooppaan. Nyt vajaa kuukausi sitten myös Venäjän diktaattori Putin Kalsarimyrkyttäjä lupaili venäläisille, että sitten kun Ukraina on voitettu, niin seuraa uusia sotia.
"Putinin vihjailua on vaikea tulkita muuksi kuin Venäjän kansan valmistamiseksi vielä pitkään jatkuvaan Ukrainan sotaan – ja mahdollisesti myös uusiin tulossa oleviin Venäjän sotilaallisiin voimannäyttöihin."
https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000012170825.html
Venäjän sotakiima ei siis hellitä ellei sitä pysäytetä voimalla. Ja se tulee Suomelle ja muuelle Euroopalle valtavan paljon halvemmaksi Ukrainassa kuin että itsekin joutuisimme sotaan Venäjän kanssa
"Putinin vihjailua on vaikea tulkita muuksi kuin Venäjän kansan valmistamiseksi vielä pitkään jatkuvaan Ukrainan sotaan – ja mahdollisesti myös uusiin tulossa oleviin Venäjän sotilaallisiin voimannäyttöihin."
https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000012170825.html
Venäjän sotakiima ei siis hellitä ellei sitä pysäytetä voimalla. Ja se tulee Suomelle ja muuelle Euroopalle valtavan paljon halvemmaksi Ukrainassa kuin että itsekin joutuisimme sotaan Venäjän kanssa
Vastaukset 399
Vanhimmat
Hehehe sivari on pelosta jäykkänä😁
Kyllä Suomen reserviläisiäkin valmistellaan mahdolliseen sotiin, eikä se ole mikään lupailu uusista sodista, sivari ei vaan tiedä sitä😂
Tiltulla ei ole välineitä ajatteluun, joten hänen johtopäätöksensäkin ovat siksi niin naurettavia.
"Putin käytännössä lupasi, että vaikka sota Ukrainassa loppuu hänen mukaansa Venäjän voittoon ”ennemmin tai myöhemmin”, niin Venäjän sotilaille ja vapaaehtoisille järjestyy vielä uusia tilaisuuksia tuntea itsensä yhtä tarpeellisiksi kuin nyt."
Kenellähän sitä ei ole kykyä järjelliseen ajatteluun!? Missä on se Suomen ydinpelote, jolla se nyt tuossa Ukrainan sodassa poliittista uhkapeliään harrastaa?
Tarpeelliseksi lannoitteiksi pelloille.
Ydinpelote on Suomen kansa ja reservi.
Ei mitään jalansijaa örkeille.
ja Venäjän väkiluku on noin 143 miljoonaa asukasta. suomen 5,6m
ja mamut lähtee sotaa karkuun - 0,6m
Joo tuo aloittajan roskalehden linkkikin vielä, lukekoon itse vaan jo uskotelkoon. Johan se uskottelu ja pelottelu alkoi 2020 ja nähtiin sitten terveystuhot valheista. Toisenkin kerran moni sitten vaan erehtyy ja repsahtaa, on se kumma tuo uskonto mediaan ja vielä lähetyssaarnaaja tänne tuli aloittamaan :-))
Aloittajan oman pönkitystä, aivan haisee sama tästä ulos, linkki vaan uupuu heheh.
Kyllä, suomalaisia on peloteltu median kautta täys typerästi _ eikö se plandemiakusetus riittänyt, vieläkö ihmisistä löytyy näitä mediatottelevia vailla omia kykyjä ajatella ja lukea vähän ulkolaistakin mediaa.
Onkos se suominatsi hakenut verkkouutisista tai iltapäiväroskasta tuon tapaista ja hämmentänyt sen hämmennyksissään vielä omaan muotoon - ei kai vaan ole tullut otettua ne tutkitut, turvalliset ja tehokkaat, haisee siltä vakavasti :-))
Suomella vähän väkeä, Moskovassa jo enemmän kuin Suomessa.
Olisi kannattanut pitää suhteet Venäjään ja erota EU:staq - olisi satavarmasti talous kunnossa (tietenkin olisi myös pitänyt jättää koronahumpuuki).
Olisi hyvä olla eikä mitään pelkoa, Suomi teki taas pahan vakavan virheen kuten lähtiessään sotimaan Venäjän kanssa aikanaan. Tuli takkiin ja tulee nytkin ja pahasti.
Suomi on tosi kusessa, työttömiä, konkursseja, sairaita, paljon kuolleita, henkinen puoli kovilla kutten täälläkin palstoilla näkkee.
Nato-suomen väkiluku on n. 5,6 miljoonaa ... joista n. neljä miljoonaa ei osallistu Nato-suomen puolustamiseen missään olosuhteissa.
Poliittista uhkapeliä olisi ollut jäädä sotilaallisesti liittoutumattomaksi ja jättää Ukraina tukematta, tiltunen. Kuten aloituksesta selviää, Putin Kalsarimyrkyttäjä ei aio tyytyä Ukrainan voittamiseen, vaan tavoittenaan on hyökätä muuallekin.
LOL. Menehän katsomaan niitä Youtube-videoitasi, tiltunen.
Minä en paukuta henkseleitäni enkä uhoa, saati pyri keskustelemaan minusta, vaan asioista. Mutta koska tiltu ei niistä kykene keskustelemaan, tiltu yrittää siirtää keskustelun minuun. Niin kuin sinäkin.
Osaisitko ottaa kantaa tuohon aloituksessa mainittuun Putin Kalsarimyrkyttäjän puheeseen, tiltu?
Tiltu haluaa Suomeen palkka-armeijan, koska siitä ei juuri olisi Venäjälle vastusta.
Tarkoitat siis, että Suomen olisi pitänyt valita Valko-Venäjän tie. Miksi Suomella sitten menee nyt valtavan paljon paremmin kuin Valko-Venäjällä?
Hehehe sinähän halusit itse ryhtyä käpykaartilaiseksi😁
LOL.
Hahaha paljonkos teistä käpykaartilaisista on Venäjälle vastusta?
Kerrohan ensin, paljonko teistä Venäjän tiltuista on Venäjälle vastusta?
Hehehe ei sinun käpykaartilaisen uikutus edelleenkään tee reserviläisestä tiltua😁
Teikäläiset pistettiin jatkosodassa kuokkimaan suota😜
Mitäs teille Venäjän tiltuille tehtiin?
Hehehe Hehehe ei sinun käpykaartilaisen uikutus edelleenkään tee reserviläisestä tiltua😁
Katsos kun reserviläiset noudattivat määräyksiä, ja teidät käpykaartilaiset pistettiin kuokkimaan suota😁
Silläpä se täällä kaiket päivät itkee.
"Hehehe Hehehe ei sinun käpykaartilaisen uikutus edelleenkään tee reserviläisestä tiltua😁"
Sinähän oletkin ihan vapaaehtoisesti ryhtynyt Venäjän tiltuksi.
"Katsos kun reserviläiset noudattivat määräyksiä, ja teidät käpykaartilaiset pistettiin kuokkimaan suota😁"
Mutta edelleen on vastaamatta, että mitä silloin tehtiin Venäjän tiltuille.
Hehehe ei sinun käpykaartilaisen uikutus edelleenkään tee reserviläisestä tiltua😁
Et sinä ole mikään Venäjän vastavoima, vaan pelkkä käpykaartilainen, ja sehän kulkee teillä suvussa😂
Ja sinä olet vapaaehtoisesti ryhtynyt Venäjän tiltuksi.
Hehehe väärin, pelkästään pilailen sinun käpykaartilaisen kanssa, mikään ei ole niin naurettavaa, kuin se että kaltaisesi käpykaartilainen esittää jotain maanpuolustajaa😂
Ja se käpykaartilaisuushan kulkee teillä suvussa😜
Venäjän tiltu yrittää taas valehdella, ettei muka olisikaan Venäjän tiltu. LOL.
Moolokki antautui Venäjälle ryhtyessään sivariksi.
Moolokki on todistetusti liittynyt käpykaartiin.
Hehehe käpykaartilainen on venäjälle antautunut tiltu, ja se käpykaartilaisuus on teillä suvussa😂
Voi sinua Venäjän tiltu. LOL.
Levität vihaasi kermalla kuorrutettuna, tiltu.
Silti et olisi halunnut että liittoudumme. Ei teitä voi ymmärtää.
Mitä mediaa Sinä luet?
Mitä ulkolaista mediaa ehdotat? pravda.ru?
Olitpa taas aamulla ahkera! Onko illalla kaatumaseurat?
Sekö on tässä keskustelussa olennaista mitä joku yli kuuskymppinen molo tekee tai ei tee? Vähän isommista asioista pyydän.
Jotkut ammuttiin, ja hyvä niin.
Sinun kannattaisi vittuilla sille jatkuvasti reservistä eroajalle, mutta hyvin hiljaa olet niissä ketjuissa ollut. Vaan auta armias jos joku on Suomen eikä Venäjän puolella, silloin tulee sitä itteensä keuhkojen täydeltä.......
Ei tiltuilla riitä aivotoiminta suurempaan.
Eipä Venäjän tiltu toista Venäjän tiltua noki.
Niin käpykaartilaisista todellakin osa ammuttiin...
No sinulle käpykaartilaiselle tässä vaan nauretaan, mitäs siitä tuumaat?
Hehehe mikäs muuten oli tiltun tehtävä sodan aikana?
Tausta ja merkitysTehtävä: Naiset lukivat radiossa uutisia, joilla yritettiin heikentää suomalaisten sotilaiden ja kotirintaman taisteluhenkeä sekä levittää neuvostomielistä sanomaa.
Ja nythän on sillä lailla, että sinä et ole mikään sotilas, vaan käpykaartilainen😂
Tuumaan, että on aivan sama, mille Venäjän tiltu nauraa.
Ja nythän on sillä lailla, että sinä olet Venäjän tiltu. LOL.
Sinä olet sukusi velvoittamana käpykaartilainen😂
Meinaatko päässeesi ihon alle kuin loismato?
Aivan selvästi olen päässyt, ethän muuten kirjoittelisi kymmeniä järjettömiä höpötyksiäsi minulle päivittän. LOL.
Mitä? kyllä minä kirjoitin reservistä eronneista, samaa sakkia ovat moolokin kanssa😂
Meinaatko, että netissä vinkuminen tekee sitten moolokista reserviläisen?
Yritähän seurata, miten keskustelu kulkee, tiltunen. Viesti, johon vastasin, ei ollut sinun.
Sinusta se tekee Venäjän tiltun. Niinkin voi käydä. Haha.
Sinähän olet reservistä eronnut, kuka teitä nyt erottelee😂
Samaa sakkia olette, ja viime sodissa kuokitte suota😉
Voi sinua, Venäjän tiltu. LOL.
Hehe voi sinua käpykaartilaista😂
Tukholman Profetiassa sanotaan, et se profeetta laittaa kyllä soitellen sotaan lähtevälle pimpelipom-pullasorsille - ynnä putlerillekin - hanttiin.
Jst tulikin just mieleen tämä seuraava:
"I am not afraid of an army of lions led by a sheep; I am afraid of an army of sheep led by a lion"
Eikö se ole samoin ainoa asia venäläiselle homppelille! Valehdella Puten puolesta vaikka itse piileksii Venäjän värvääjiä Suomessa!
Suomi on Naton jäsenmaa ja vaatii melkoista uskallusta Putelta alkaa sotia Naton kanssa tilanteessa, jossa se ei kunnolla pärjää enää edes Ukrainalle!
Kun Neuvostoliitto oli romahtamaisillaan saksalaisten uhatesssa Stalingradia Stalin antoi heinäkuun 28. päivänä 1942 päiväkäskyn no 227. ”Ei askeltakaan taaksepäin”, jota ei tunnustettu julkisesti ennen kuin vasta 1988.
Se määräsi joukot puolustamaan Neuvostoliiton maaperän jokaista metriä ”viimeiseen veripisaraan”, ja uhkasi”panikoivia” ja ”pelkureita”, jotka laistavat velvollisuudestaan. Erityisiä ” sulkuyksiköitä” (zagradotrjady) asetettiin vahvistamaan NKVD:n yksikköjä.
Ne kulkivat Neuvostoliiton rintaman takana ja ampuivat sotilaat, jotka jättäytyivät jälkeen tai yrittivät paeta taistelusta.
Sodan aikana nämä joukot ampuivat 158.000 Neuvostoliiton sotilasta; 436.000 vangittiin, 422.000 pantiin ”hyvittämään verellään” rikoksensa isänmaata vastaan palvelemalla erityisissä rangaistuspataljoonissa, joita käytettiin kaikkein vaarallisimpiin tehtäviin.
Mikäs luulet itse olevasi? Silkka venäläinen trolli, joka piileksii Suomessa ja varoo päätymästä Ukrainaan sotimaan! Ei sinua Putin säästä vaikka täällä kuinka mäkätät!
Et kai sinä oikeasti usko johonkin "Tukholman profetiaan"?
Venäjän ydinpelote = 0.
No tuskin trollia kiinnostaa suomalaisten asema. Pommittaa Ukrainan siviiliväestöä surutta ja suomalaisia muka säälii. Naurettava trollipelle. Säälisit edes omia örkkejäs,jotka kuolevat ja vammautuvat turhaan Kremlissä piilottelevan ukon käskystä.
Tiltu yrittää ad hominem tekniikkaa. Käynyt alkeiskurssin siitä.
Mitkä ihmeen terveystuhot, mitä ihmettä selität.
Plandemiakusetus? Kerro lisää.
Reserviläinen kantaa telamiinaa, sivari pumppaa resierviläisen Piiaa!
Heh, ei pyccän katastrofi valehtelemalla muuksi muutu.
Miksi kysyt?
Pakkonatokusetussuomen tarkoitat.
Suomen suuri koulutettu reservi on paha vastus kelle tahansa. Joka ikiluokasta suurin osa on vapaaehtoisesti varusmiehenä ja saa peruskoilutuksen. Aika harva ryhtyy sivariksi, onhan se noloa jättää maan puolustuksen muille.
Eikös ne pistetty maatiloille töihin, ja sodan loputtua palautettu Stalinille rankaistavaksi.
Ukrainassa on myös venäjämielisiä, jotka voivat vapaasti julistaa uskovansa Venäjän valheet sodan syistä. Sen sijaan Venäjällä ei voi vapaasti kertoa noita sodan oikeita syitä, Venäjän diktaattorin fasismia ja imperialismia.
Miksi kysyt, miksi kysyn?
Ette te elukat osaa mitään muuta tehdä kun aseita ja tappaa ihmisiä. Olette harvinaisen halveksuttava takapajuinen ali- ihmisten kansa.
Voi sinua vanhaa käpykaartilaista😄
... kunhan jäävät tarpeeksi kauas vesistöstä, ettei joet rehevöidy, liiasta typpikuormasta. :-)
So .......... ?
Te vtun suomikommarit saatte "tietonne" ... ryssänmediasta ja tietysti TAUDINKANTAJASTANNE!.
Hehehe.
Miltä kaltaisestas rääpäleestä tuntui saada LATVA-D:n paprut, jo kutsunnoissa?.
Historian kirjoitus tietää sen. Samoin minä. :-)
Ehei ... Reserviläisen Piia, "pumppaa" tarvittaessa, suomalsieesn VELLIPERSII TILTUUN terästä, vismuttia, tai tungsteenia. :-)
Miksi kaltaises OIKEUSTOIMIKELVOTON nilli, vinkuu jostain "kansalta ei kysytty".
VTTU ... ei kaltaises vatipää OLE OIKEUTETTU EDES ÄÄNESTÄMÄÄN!.
Siitä syystä "sulta EI KYSYTTY".
Mielenkiinnolla seuraan nälänhädän kehittymistä venäjällä. Maanviljelijöillä ei ole varaa korjata satoa saati istuttaa ensi kesän kasvustoa.
Meidän kannattaisi varautua nälkäisiin örkkilaumoihin itärajalla.
Mitä olet huolissasi Venäjästä, sehän kyllä pärjää ja talous noussut 4 vuoden aikana yli seitsmän prosenttia ja jopa Pohjois-Korea on maailman parhaiten talouttaan nostanut.
Suomella heikosti. USA ilmoitti viime viikolla, että se katsoo Suomen olevan ensimmäinen EU-maa jonka talous romahtaa.
KIOVAN KANSA TAAS PYYTÄÄ RUOKAA ZELENSKYILTÄ - on pulaa nimittäin.
Kauppojen hyllyjä katseltiin ja huokuvat puolityhjinä - kai olet katsellut myös jos vähänkin välität ukrainan oloista??
'USA ilmoitti viime viikolla, että se katsoo Suomen olevan ensimmäinen EU-maa jonka talous romahtaa.'
Näytä nyt meillekin tuo ilmoitus. Ota vaikka valokuva jos sait sen postissa.
” Kauppojen hyllyjä katseltiin ja huokuvat puolityhjinä - kai olet katsellut myös jos vähänkin välität ukrainan oloista??”
Miksi! Lokakuun vallankumouksen jälkeen on itänaapurin kauppojen hyllyt olleet AINA puolityhjiä eikä se silti ole romahtanut kuin kerran 1990!
HÄLYYTYS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Täysi TUHTI-peräkärryllinen HEVONPASKAA, havaittu!.
Hienoa, pääsee nato fanit näyttämään vihdoinkin kykynsä kun sitä sotaa koko ajan on halunnut, missä ongelma ? eikö olekkin kivaa kun pääsee vähän räiskimään venäläisiä ? vai onko se vain kivaa kun muut tekevät sen, taidan tietää jo vastauksen
Sotaa haluaa Venäjän diktaattori, kuten aloituksesta ilmenee. Suomen NATO-jäsenyyttä kannatettin juuri siksi, ettei sotaa Suomeen tulisi. NATO-maissa on rauha, vaikka ne olisivat Venäjän naapurimaita.
Suomen NATO-jäsenyyttä kannatettin juuri siksi, ettei sotaa Suomeen tulisi.
Tietenkin. Mutta reaalitasolla tuo toimii paradoksaalisesti juuri päinvastoin. Koska ryssykät vääntää tuosta vielä kätsyn WMD oikeutuksena.
Ts Suomi toimi pragmaattisten seurausten nökökulmasta valit. taktisopportunistisesti.
Tukholman Profetian jok'ikistä Sanaa vastaan..
Tukholman profetia on hevonpaskaa.
Miksi me maksamme bensalitrasta 2.20 ?
Eikö se ole Trumpin hallinto, joka järjestelee meille lisälaskuja?
Jenkki kiristää aina, painostaa, meillekin tuttu asia, miten kävi Nokian ja 80-luvulla kiristettiin Rauma-Repolaa...uhattiin konkurssilla.
Estettiin tuottoisa kaupankäynti.
Palstan emävalehtelijan olisi syytä lopettaa ainainen paskanjauhanta ja keskittyä edes hetkeksi oleellisiin asioihin.
Bensanhinta nyt on ihan ok.
Kyllä ja bensa Venäjällä 80 senttiä litra vaikka ukronatsit yritti jotain terrotistitekoa.
Leipäkin Venäjällä n. euron kappale ja Suomessa nuo ainakin tuplat
Kiovassa ei oikein tahdo olla nyt leipää aina edes rahalla - on puutetta - mutta missä ovat huolestuneet suomifasistikannattajat, Stubbikin unohtanut sillä varmaan huviteissulla Ukrainassa kyllä riitti tarjottavaa vaikka kansa nälissään jo osin.
Heh, et tiedä Venäjän todellisuudesta mitään.
Kaltaisestas vois laittaa Supolle viestiä ja karkotus maasta.
Se on autottomalle varmasti bensan hinta ok.
Kuljetusliikkeet ei tykkää ja hintoja nostetaan ja talous kärsii.
Kyllähän se Venäjällä on ollut jotain 60-70 centtiä ja jonkun sentin voi olla noussutkin.
Ei enää suomalaiset itäpuolella pääse hakemaan halpaa bensaa, on kärsittävä nahoissaan. Samalla hävitään kymmeniä miljoonia euroja kuukaudessa turistien kadottua itäpuolelta. Se on vienyt itäpuolen kaupungit ja kylät katastrofaaliseen tilaan ja asuntojakin saa melkein ilmaiseksi jos on varaa maksaa vastikkeet.
Varsinainen vihervassari.
Osaisitko ottaa kantaa aloituksessa mainittuihin Venäjän diktaattorin puheisiin, tiltunen?
Miten luulet venäläisen eläkeläisen 250 euron eläkkeellään ostavan leipää jos se maksaa yli euron?
Bensa on halpaa kun sitä ei veroteta, ja sen mukaisia on sitten julkiset palvelutkin. Lääkärin lahjominen on pakollista jos jonkinlaista hoitoa haluaa.
Ehkä myyvätkin vielä jopa kalliilla, huomioiden et stupidourvot jörkkäilee sinne sotapaskaansa jatkuvasti
Venäjän bensa-asemilla on kilometrien jonot kun bensa ei riitä ja pimeästi on litrahinta kaikkea muuta kuin 80 senttiä!
Bensa on halpaa, KUN SITÄ EI OLE!
Höh. Mitään karkoituksia. Saunan taakse. On toiminut aina.
Sumy & Kharkiv Borders, Shevchenka kaikki nyt täydellisesti Venäjän hallussa, rauha etenee...
https://www.youtube.com/watch?v=zoGETaYaAns
Venäjä on tappanut Ukrainassa yli 700 lasta.
Venäjä on tappanut Ukrainassa yli 700 lasta ja pommittanut yli 2000 sairaalaa tai muuta terveydenhuollon kohdetta ja yli 1600 koulua.
Nyt jo? Vasta kohta viisi vuotta sodittu ja puoli miljoonaa venäläistä kaatunut. Ei noin nopeesti tarttis.
'Oliko Suomimedian etusivulla? Kerotkaa!'
Eikö Venäjältä pääse Suomimediaan kun meiltä kyselet?
On. Ei hyvä. Riemuitkoot kuitenkin loput miljoonat nappulat etteivät saaneet nukesta
Venäjä on haavoittanut lisäksi tuhansia lapsia.
Miksi valehtelet?.
Venäjä voittaa sodan. Sitä ei voi estää.
Ja sitten seuraa lisää sotia, lupaili Venäjän diktaattori.
Kyllä. Venäjä hyökkää seuraavaksi Viroon ja Baltiaan, sitten Suomeen. Puolaan tuskin uskaltaa hyökätä, koska sillä on valtava sotilaallinen voima ja voimakas puolustustahto kansalla.
Paskanmarjat, päinvastoin liittivät Suomen ja Ruotsin Natoon.
Totta. Tukholman Profetiat
NIINKÖ HYÖKKÄÄ? MILLÄ? Vaikka ei saa edes sotilaita edes Ukrainaan?
Eli kaikkien entisten Varsovan Liiton maiden liittyminen NATOon, sen jälkeen kun edell. PASKATUNKIO romahti v. 1991, onkin reppanaryssien istoriissa nyt oikein "selkeä voitto"?.
Tähän mennessä KAIKKI Nato-suomen "johtajat", kenraalit ja asiantuntijoina esiintyvät TV:n propagandistit ovat vakuutelleet että Naton jäsenmaahan kukaan ei uskalla hyökätä.
Miten se nyt on. Hyökkääkö Venäjä nato-suomeen vai ei. Uskaltaako se rassukka edes yrittää?
Jos sen annateaan voittaa Ukrainassa, niin sitten se yrittää, lupaili Venäjän diktaattori aloituksessa mainitussa puheesaankin.
Sitä väännellään puhetta kun ei osata venäjänkieltä ja heikkotaso uskoo jopa aivan kaiken mitä lusikalla annetaan....meille riitti koronahumpuuki jo.
Jos sinä osaat venäjää, niin sinähän voit ihan itse katsoa tuon videon siitä, kuinka Putin Kalsarimyrkyttäjä lupaili venäläisille uusia sotia Ukrainan jälkeen.
Taas valetta, media on irroittanut juttua asiayhteydestä ja sinä seuraat tietoisesti.
Valheen synonyymi....molok.
Putin ei ole koskaan puhunut tuolla tavalla, järkyttävää väärentämistä.
Mitä ihmettä sinä sekoilet taas, tiltunen? Mitään ei ole irroitettu asiayhteydestään ja video on aito. Putin Kalsarimyrkyttäjä puhuu juuri niin kuin olen kertonut hänen jo vuosia tarkoittavan. Ja nyt kun voit ihan itse tarkistaa venäläisistä valtiollisista lähteistä, mitä hän oikeasti sanoo, niin sinä yrität valhdella, ettei hän niin muka olisi sanonut.
Kukaan lännessä ei halua sotaa, Venäjän kanssa, erityisesti en minä. Ainoa johtaja, joka haluaa lisää sotaa ja valloituksia on Venäjän diktaattori, kuten aloitiksestakin ilmenee.
Olisiko aika oivallukselle, mitä Putin tarkoittaa, siis oikeasti tarkoittaa?
Kukaan lännessä ei usko että Putinin aikeissa olisi hyökätä yhtään mihinkään, se on vain narratiivi, jolla oikeutetaan lännen hirmutoimet.
Putinin julkiset puheet ovat täysin selkeitä.
"Olisiko aika oivallukselle, mitä Putin tarkoittaa, siis oikeasti tarkoittaa?"
Kyllä, nimenomaan. Loistavaa. Vihdoinkin sinäkin alat ymmärtämään, mitä minä olen selittänyt vuosia: Putin on Hitlerin kaltainen imperialistinen fasisti, joka ei pysähdy ennen kuin hänet pysäytetään ja nyt hän itse kertoi sen julkisesti niin, ettei väärinymmärtämisen mahdollisuutta enää ole.
"Kukaan lännessä ei usko että Putinin aikeissa olisi hyökätä yhtään mihinkään, se on vain narratiivi, jolla oikeutetaan lännen hirmutoimet."
Mutta nyt sinäkin siis jo ymmärsit, että Ukrainan valtaamisen piti ollakin vain välivaihe tuon imperialistin sotasuunnitelmissa ja että Venäjä hyökkää myös muualle länteen, jos sen annetaan voittaa Ukrainassa.
"Putinin julkiset puheet ovat täysin selkeitä."
Juuri näin. Putin Kalsarimyrkyttäjä selvästi lupaili venäläisille uusia sotia sitten kun Ukraina olisi voitettu tarkoittaen, ettei Venäjä aio pyshtyä Ukrainaan.
Hienoa, että sinäkin oivalsit.
Kukaan lännessä ei halua sotaa, erityisesti en minä,,, olet näköjään juuri niin helvetin tyhmä, ettet tajua mitä kirjoitat.
LOL. Sinä itse olet se tyhmä, tiltu. Kun minä kirjoitan, että minä haluan rauhaa, sinä kuvittelet, että minä muka haluaisin sotaa. Haha.
Korona epidemiasta tiedotettiin SELKEÄLLÄ SUOMELLA, stnan IDIOOTTI !.
Kaikista venäjän lausunnoista näkee, miten mielenvikaista porukkaa siellä oikeasti on. Haluavat sotaa. Eurooppa eivät sotia halua.
Katsohan peiliin näkyiskö siellä se mistä muita syyttele - se usein ihminen paljastaa oman synkän sielunsa täällä
Eurooppalaiset tosiaan haluavat rauhaa, vain venäläiset sotia ja valloituksia.
Euroopan kansalaiset haluavat rauhaa , mutta sotakiimaiset EU johtajat , molokin lisäksi eivät halua rauhaa, kaikki tervejärkiset ihmiset sen huomaavat.
Hevonpaskaa sotahullu molo.
LOL. Kun minä haluan rauhaa ja vastustan Venäjän rikollista sotaa, niin tiltu tulkitsee sen niin, että minä muka olisin sotahullu. Haha.
Elät täydellisessä kuplassa, vailla kykyä nähdä todellisuutta.
Näyttääkö sinun kuplassasi siltä, ettei Venäjä lainkaan ole edes hyökännyt Ukrainaan?
Nato-suomen väkiluku on n. 5,6 miljoonaa ... joista n. 4,6 miljoonaa ei osallistu Nato-suomen puolustamiseen missään olosuhteissa.
Miljoonapäiseksi kuvitellusta reservistä käy virta ulos.
ChatGPT:n mukaan reservi on tällä hetkellä 900 000 päätä ja nousee 2031 miljoonaan. Tiltu toki tietää paremmin, mutta näin.
ChatGPT n mukaan reservi on tällä hetkellä,, Tunnut olevan niitä joulupukkiin uskovia. Suomen reserviä ei saada noihin mittoihin koskaan, aivan täyttä paskaa. Suomen todellinen reservi on tällä hetkellä maksimissaan noin 250 000 helvetin huonokuntoista paskamaha jöpökkiä, tällä hetkellä kaikille ei riitä edes rynnäkkökivääriä. Että semmosta. Paska puheilla ei sotia voiteta.
Uskon Jeesukseen
Uskon jeesukseen,, minä uskon , että ruisleivällä nälkä lähtee.
Aloittaja sai "trolliarmeijan" kimppuunsa.
Se on aina sen merkki, että putinisteja osui "otsaan" eli kun arkaan paikkaan sohaisee, niin kuoro trolleja ilmaantuu kuin tyhjästä puolustamaan ihanne yhteiskuntaansa.
Tänään 24.8. UKRAINAN ITSENÄISYYSPÄIVÄNÄ ovat r-än trollit päivystysvalmiudessa tälläkin palstalla.
Moskovan käskystä epäilemättä mukana monessa muussakin päivän kunniaksi.
Siitä huolimatta: Slava Ukraini!
🌻🌻🌻
Mitäs se sinä sitten täällä vetelet kymmeniä kirjoituksiasi - aina samaa ja siitä tunnistaa helposti suomifas:::n
Eikä se kuoro suuri ole mutta anonyymius mahdollistaa suuren uutteruuden.
Aloittaja sai "trolliarmeijan" kimppuunsa, kokeile laittaa eukkosi palleihin tenttu hauteet , näetkö saman reaktion?
"Useat asiantuntijat ovat jo aiemmin arvioineet"
Keitä nämä useat asiantuntijat ovat ? Samojako jotka kuukaudesta toiseen väittävät Venäjän hyökkäävän milloin tahansa.
"Useat asiantuntijat ovat jo aiemmin arvioineet, että Putin itse on se, joka ei yksinkertaisesti pysty enää olemaan ilman sotaa."
He ovat niitä, jotka ovat seuranneet Venäjän diktaattorin puheita ja tekoja, erityisesti Venäjän rikollista sotaa Ukrainassa.
Joo media yrittää syöttää ihmisille ja joku ottaa todesta kun toistavat samaa alati lehdissä ja tv:ssä.
Me olemme välttäneet 2020 alkaen kun alkoi se selkeä kusetus ja jatkuva aivopesu.
Radiokin toitotti,että ota piikki mutta lopetti kun oma nuori toimittaja kuoli piikkejä otettuaan toukokuussa 2021 eikä sen jälkeen mainostanut eikä oel sanallakaan enää hänestä puhunut - pelko, että menee tuki - ehkä sekin
Eli kansaa yritetään ohjata tiettyyn muottiin ja foliohattuja ovat sitten tai muuten solvataan ja alistetaan, pakotetaan.
Venäjä kyllä hoitaa hommat, se osasi kieltäytyä jopa piikeistä ja selvisi terveenä.
Venäjällä kuoli suhteellisesti valtavasti enemmän ihmisiä kuin länsimaissa, koska Venäjällä ei saanut mRNA-rokotteita. Samoin koronan jälkitaudit tietysti olivat siellä yleisempiä.
Putin Kalsarimyrkyttäjä meni rikollisesti valtaamaan Ukrainan, koska hän on Hitlerin kaltainen imperialistinen fasisti, tiltunen.
Eli ketkä, kait heillä nimetkin on ? Naurettavaa tällainen anonyymeihin "asiantuntijoihin" vetoaminen.
Emävale, olet aina typerällä tavalla kysellyt, missä valehtelin?
Kommettisi on täyttä valetta, eikä perustu mihinkään.
Ainoa tosiasia siinä on, ettei venäjällä pakotettu ottamaan tuota kokeellista ja miljoonia ihmisiä tappanutta covid-19-piikkiä.
Suomessa elää piikistä vammautuneita, jotka eivät saa apua mistään.
Eli näin sinä valehtelet jatkuvasti ja sitten kyselet missä valehtelin.
2021 sinä itse lupasit että syksyllä piikkeihin kuolee satoja miljoonia rokotettuja.
Esim. Hannu Himanen – entinen Moskovan-suurlähettiläs:
Himanen sanoo, että Venäjällä ei ole aikeita lopettaa sotaa, ja että Putinin oma tulevaisuus riippuu sodan jatkumisesta.
Jussi Lassila – Ulkopoliittinen instituutti (UPI):
Lassilan mukaan Putin ei voi lopettaa sotaa, koska se on osa hänen vallan legitimointia.
Dmitri Muratov – Nobel-palkittu toimittaja (Novaja Gazeta):
Muratov arvioi, ettei Venäjä voi saavuttaa voittoa eikä Putin voi lopettaa sotaa ilman kasvojen menetystä.
AI:
Rosstatin ja tutkijoiden laskelmat osoittavat maassa olleen yli miljoona ylimääräistä kuolemantapausta (ylikuolleisuutta) vuosina 2020–2021.Virallinen tilastointi vs. todellisuus Virallinen määritelmä: Venäjän hallinto tilastoi koronavirustapauksiksi vain ne kuolemat, joissa ruumiinavaus osoitti viruksen olleeksi ensisijainen kuolinsyy. Erilainen laskentatapa: Muuhun maailmaan verrattuna poikennut kirjaamistapa jätti suuren osa liitännäissairauksien tai keuhkokuumeiden yhteydessä ilmenneistä koronakuolemista virallisten lukujen ulkopuolelle.Ylikuolleisuus: Esimerkiksi vuosina 2020–2021 Venäjällä tapahtui arviolta yli miljoona kuolemaa yli tavanomaisen perustason, minkä asiantuntijat arvioivat liittyvän suoraan tai välillisesti COVID-19-pandemiaan.
Nuohan ovat arvailun "asiantuntijoita":
"Entinen Venäjän-suurlähettiläs Hannu Himanen arvioi, että Venäjällä ei ole halua lopettaa hyökkäyssotaansa, koska Vladimir Putinin poliittinen tulevaisuus ja hallinto ovat sidoksissa sodan jatkumiseen. "
"Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Jussi Lassila on arvioissaan tuonut esiin, että Vladimir Putinin valtajärjestelmä on kietoutunut tiukasti sodan ja historiapolitiikan ympärille.
LOL. On heillä enemmän meriittejä ja asiantuntemusta kuin nimettömällä tiltulla.
Hevonpaskaa Bidenin vosu.
Molon aasintuntijat ,ovat hän itse, ja varmaan tässä vuosien mittaan on useammalle suurin piirtein tervejärkiselle selvinnyt, mikä saatanan sotahullu tämä sivari on.
Himanenko molon mielestä joku aasintuntija, tuollaisia ääliöitä , kuin herra himatuikku ei pitäisi koskaan päästää suurlähettilääksi mihinkään maahan. Valmiiksi lännen aivopesemä tollo.
Tiltu epätoivoissaan kieltää Venäjän Rosstatinkin ilmoitukset kuolleista venäläisistä, kun sitten joutuisi tunnustamaan puhuneensa paskaa jo yli viisi vuotta.
Minä haluan rauhaa ja vastustan sotaa, tiltu.
LOL. Himanen oli aikoinaan taistolainen, mutta kokemukset Venäjällä tekivät hänet Suomen NATO-jäsenyyden kannattajaksi.
Oletko nyt uskottava, nuo 'asiantuntijat' ovat puolensa valinneet...eli iltalehden luokkaa.
Nuo asiantuntijat ovat valinneet hyvän puolen pahuutta vastaan. Se tietysti harmittaa tiltua.
LOL, Himänen oli aikoinaan,,,,, Tissiläinen se aina on ollut.
Wikipedia:
"Himanen valmistui vuonna 1976 yhteiskuntatieteiden kandidaatiksi Tampereen yliopistosta pääaineenaan tiedotusoppi.[5] Hän aloitti ulkoministeriön palveluksessa samana vuonna. Himanen oli tuolloin Suomen Kommunistisessa Puolueessa, jolloin hän tuli ulkoministeriön Kavaku-diplomaattikurssille taistolaisena[6]"
Neuvostoliitto oli parempi kuin nyky-Venäjä. Miksikö?
1. Jopa keskellä kuuminta asevarusteluaan Neuvostoliitto sentään aina puhui rauhasta. Putinistanin sanakirjasta on koko rauha-sana poistettu.
2. Neuvostoliitolla oli sentään poliittinen idea, jonka ansiosta se sai kannattajia maan rajojen ulkopuolella. Putinistanin idea on tukea Putinia ja hänen rahojaan.
Neuvostoliito ei myöskään ollut yhden miehen hallitsema diktatuuri.
Jos oli Neuvostoliitossa huonot johtajat, niin Venäjällä on huono johtaja. Ilmankos maata voi verrata kehitysmaahan, jonka ystävät ovat maailman pahimpia terroristivaltioita. Putinin aikana valuuttaa on tullu mielettömästi, energiasta, mutta kansalaisten elintasossa se ei näy.
Neuvostoliitto ei myöskään,,, Ei ole Venäjäkään, vaikka yrität sitä täällä väittää.
Tiltu ei taaskaan ole seurannut uutisia ja maailman tapahtumia. Venäjä on käytännössä yhden miehen diktatuuri.
Tiltu ei taaskaan ole,,, älä enää jauhota itseäsi.
LOL. En tietenkään, minä jauhotan sinut, tiltunen. Taas.
Molok valehtelee mielellään, miten se vääntää tämän .....vääntää.....vääntää...
”Olimme Euroopan unionin jäseniä 16 ensimmäistä vuotta suoraan perustuslain vastaisesti. Vuonna 2011 perustuslakiin liitettiin lause ”Suomi on Euroopan unionin jäsenvaltio”, jonka uskottiin poistavan juridiset ongelmat. Sekin on valhe.
Perustuslain ensimmäinen lause kuuluu: ”Suomi on TÄYSIVALTAINEN tasavalta.” Ja Euroopan unionin jäsenyys on suoraan tuon vastainen, koska EU-jäsenyys rajoittaa Suomen itsenäistä päätäntävaltaa, eli kumoaa täysivaltaisuuden. Samoin tilanne Naton kanssa. Sotilasliiton peruskirjan 8 artikla kuluu näin:
”Kukin osapuoli vakuuttaa, ettei mikään sen ja toisen osapuolen tai kolmannen valtion välillä tällä hetkellä voimassa oleva kansainvälinen sitoumus ole tämän sopimuksen määräysten vastainen, ja sitoutuu olemaan tekemättä mitään tämän sopimuksen vastaista kansainvälistä sitoumusta.”
Se Naapuruussopimus molok...oliko se voimassa vai ei?
Suomen jäsenhakemus oli jätetty jo 1992, kaksi vuotta ennen kuin asiasta päätettiin demokraattisesti neuvoa antavassa kansanäänestyksessä. Totuus petoksesta paljastuu: EY:N KOMISSION LAUSUNNOSTA SUOMEN JÄSENYYSHAKEMUKSESTA 4.11.1992. Toisin sanoen, Suomi haki jäsenyyttä jo maaliskuussa 1992.
Komissio antoi vastauksensa saman vuoden marraskuussa. Kansanäänestys pidettiin vasta 16. lokakuuta 1994 eli runsaat kaksi vuotta sen jälkeen, kun valtiojohto oli jo hakenut jäsenyyttä ja komissio oli hakemukseen vastannut. Toisin sanoen kansanäänestys oli kuin teatteria.
1 luku
Valtiojärjestyksen perusteet
"1 §
Valtiosääntö
Suomi on täysivaltainen tasavalta.
Suomen valtiosääntö on vahvistettu tässä perustuslaissa. Valtiosääntö turvaa ihmisarvon loukkaamattomuuden ja yksilön vapauden ja oikeudet sekä edistää oikeudenmukaisuutta yhteiskunnassa.
Suomi osallistuu kansainväliseen yhteistyöhön rauhan ja ihmisoikeuksien turvaamiseksi sekä yhteiskunnan kehittämiseksi. Suomi on Euroopan unionin jäsen. (4.11.2011/1112)"
https://www.finlex.fi/fi/lainsaadanto/1999/731
Ja koska Suomi voisi halutessaan erota kummastakin liitosta, EU:sta ja NATO:sta, mitään ristiriitaa ei ole muualla kuin sinun pienessä mielessäsi.
Olihan se, kunnes Venäjä rikkoi sitä hyökkäämällä rikollisesti Ukrainaan, kuten muistat.
"Suomen tasavallan presidentti, tohtori Mauno Koivisto ja Suomen pääministeri Esko Aho esittivät 18.3.1992 Euroopan Yhteisöjen neuvostolle Suomen tasavallan jäsenyyshakemuksen Euroopan hiili- ja teräsyhteisöön (ECSC), Euroopan talousyhteisöön (EEC) ja Euroopan atominenergiayhteisöön (EAEC)."
Mutta jäseneksi ei olisi menty, elleivät suomalaiset sitä olisi tahtoneet neuvoa-antavassa kansanäänestyksessä.
EU:sta eroaminen kestää vuosia ja Natosta voi erota vasta 20 vuoden kuluttua. Se ei ole Täysivaltaisen tasavallan etujen mukaista.
Toki on, koska haluamme kuulua molempiin liittoihin. NATO:sta voisi muuten erota jo vuoden kuluttua.
Tiltun sanoma aina vaihtelee tilanteen mukaan!
”Natosta voi erota vasta 20 vuoden kuluttua”
OLET ITSE TAVAN TAKAA VÄITTÄNYT USA:N ERONNEEN NATOSTA!?
KESTÄÄKÖ SE YHÄ 20 VUOTTA KUTEN ITSE VÄITIT?
TILTU VALEHTELEE NIIN PALJOIN JA USEIN, ETTÄ PUHUU ITSENSÄ PUSSIIN?🤡🤡🤡
NATO on orgsnisaatio jst erotaan ainoastaan jalat edellä.
Jos ven pimahtaa, ko. Suomen "valtion" alueen ero NATOsta on realisoitunut ennen Joulua -26.
Noin viisaasti on nyt toimittu.
:((
20 vuotta liittymisestä.
Älä sinä molo selitä paskaa, kun et ymmärrä asioista, kokeile jauhottaa itsesi , onnistutko siinäkään?
Vuoden kuluttua.
LOL. Tiltulla on taas kovasti asiaa. Mutta ei asiasta, vaan minusta. Asiat ovat tiltulle liian vaikeita. Haha.
Natosta voi erota 20 vuoden jäsenyyden jälkeen ilmoittamalla siitä Yhdysvaltain hallitukselle.
Todellisuudessa vuoden kuluttua.
Natosta pois tuhoamasta Suomea, EU:staq pois tuhoamasta Suomea...ja markka takaisin - eikö ole hyvä ja sitten välit itänaapuriin ja maksamaan korvauksia kun kohtelimme kaltoin heitä.
Natosta vaara meiän maan pojile, että vievät ja tappavat ainaisissa sodissan joista haaveilevat ja usein ei jää haaveeksi - USA on aina Israelin kanssa sodan himoissa.
Ryssytäjä on siinä pussissa ja palkeet valskaa yksirivisessä - ilmat pihalla ja järki talvikunnossa 🤡🤡🤡
Haha. Johan on harhaista settiä.
Ei näytä menevän kaaliin natsikannattajalla vielä - Venäjä ei hyökännyt minnekään - se suojelee - kiitos Putin - hänelle rauhanpalkinto.
Zelenskyi on tuhonnut kansaansa miljoonittain ja vielä jokusen tuhatta venäläistäkin ilmeisesti....
Venäjä on hyökännyt Ukrainaan.
Melkoista luulojenkirjan lukemista taas IS:ltä ja aloittajalta.
Eli miten sinä itse tulkitisit Putin Kalsarimyrkyttäjän puheet?
Sivusta.
Ei niis o mtn tulkinnanvaraisuutta. Putler ei vie Moskovaansa toista milj rus+ukr+blr neoUSSRlaista (pysyvästi) viemään hältä valtaansa poies.
Vaan valuttaa armeijansa joko etelään tai pohjoseen. Ja koska Suomi ryssi suhteensa niin tyhmiähän ovat, elleivät WMDavaa ja tyhjennä sittemmin nimenomasn Suimea.
...7ttä vuotta teille koitin jaksaa raivota ja teitä haukkua voimavarojeni puitteissa mahdollisimman pitkään, päivityäin. Enää en jaksa haukkua kunnolla yhtään ketään. Sääliksi käy kuurosokeita. Ja väsyttää
Eli miten sinä itse tulkitsisit, kysy sitä rakkaalta vaimoltasi, kun ensin hierot tenttua sen kiveksiin.
Kerrankin joku tiltu tunnustaa Venäjän olevan sotakiimainen diktatuuri.
Siinäpä tiltun panos asiakeskusteluun. Muilla tuo vaihe loppui jo teininä.
Eikö mitä - sitä mekin ihmehtelimmä tässä, että puupää aloittaja ja Pekkako on etunimi.
Mikäs nykyttäjä se täällä on ---ootko kussut housuisisi vain mistä horiset
?
Kun tiltu ei osaa puolustella valheitaan, hän alkaa puhua kirjoittajista.
Suomi siis haki jäsenyyttä jo vuosia ennen kuin kansalta kysyttiin edes mielipidettä. Päätös liittymisestä oli tehty jo vuosia ennen kuin kansalle kerrottiin mitään. Asialla olivat ne samat puolueet, jotka ovat tämänkin jälkeen jatkaneet oman kotimaansa tuhoamista ulkolaisten isäntiensä tahdon mukaisesti, oman kansansa tappioksi: Keskustapuolue, sosialidemokraatit ja kokoomus. Tuo kolmikko on Suomen kansallisen tuhon takuuporukka, se troikka, joka on ajanut maamme suohon ja syvemmälle koko ajan.
Ja huomatkaa nuo vuodet. Ensimmäiset ”sopeuttamistoimet” tehtiin jo 1984. Kymmenen vuotta ennen ”kansanäänestystä” ja yksitoista vuotta ennen jäsenyyttä. Suomi ei päättänyt liittyä Euroopan unioniin vuonna 1995. Asia oli taputeltu jo 1992, jolloin hallitus ja presidentti pistivät jäsenhakemuksen sisään.
Päätös oli siis tehty ainakin 1992, luultavasti 1991 tai jo sitä ennen. Tästä kaikesta teille on valehdeltu ja valehdellaan edelleen. Ja tullaan valehtelemaan jatkossakin. Sitä Euroopan unioni tarkoittaa: suhmurointia, puolisalaisia projekteja, salaisia sopimuksia, suoraa kansan huijaamista.
Etkö usko? Nykyinen EU-komissaari Ursula von der Leyen on useammankin rikostutkinnan kohteena parasta aikaa. Onko teille kerrottu sitä laajemmin tai useammin? No, eipä ole. Se on eurostoliittolaisen median ansiota. Sitä EU tarkoittaa todellisuudessa…
Suomi päätti liittyä EU:n vasta neuvo-antavan kansanäänestyksen tuloksen perusteella vuonna 1995, kun Kyllä-äänet voittivat.
Älä molo puhu paskaa, olet täydellinen ääliö. Tätä äänestystä ei haluttu tarkastaa, vaikka pyyntöjä oli, koska se oli melko tasaväkinen.
Suomessa on maailman parhaita demokratioita.
LOL. AI:
Suomen vuoden 1994 EU‑kansanäänestyksen tulokset tarkistettiin ja vahvistettiin samalla tavalla kuin eduskuntavaalien tulokset: oikeusministeriön vaaliviranomaiset laskivat äänet kunnissa, vaalipiireissä ja valtakunnallisesti, ja tulos vahvistettiin virallisesti vaalipiirilautakuntien ja oikeusministeriön toimesta.
Demokratiasta puhutaan, kun alistuu lännen hirmuvallan alaisuuteen....silloin olemme demokratia.
Syyria on nykyään demokratia, kun isis terroristi nostettiin maan johtoon.
Venezuela on demokratia, kun jenkki otti maan varat hallintaansa...enää ei tarvitse upottaa kalastajien paatteja.
Jne.jne.
Irankin olisi demokratia, jos jenkki olisi pystynyt pommittamaan maan kivikauteen.
Tosin siellä suunnitellaan ydinaseen käyttöä, saa nähdä?
Vaikka perustuslakia on moneen kertaan rikottu, sitä ei vielä koskaan ole kumottu. Mutta miten valtiopetos- ja maanpetosrikolliset saadaan vastuuseen, kun kaikki kansalaisten oikeustoimikeinot puuttuvat? Kun lähdettiin villoja hakemaan, tultiin kerittyinä takaisin.
Hevonpaskaa, tiltu.
Perustuslakia ei ole rikottu, tiltunen.
Tekoälyllä voi manipuloida vanhat asiat jonkun kusipään mieleiseksi, sen vuoksi siihen ei pidä täysin, eikä lähellekään luottaa .
Koko ajan USA jakaa demokratiaansa Lähi-Idässä ja samoin israel , tämä paljon kehuttu Lähi-Idän ainut demokratia.
Tällaisissa asioissa siihen toki voi luottaa. Vaalitulos tarkastettiin ihan normaalisti.
Venäläiset eivät ole koskaan tulleet toimeen ilman sotia, niin eivät myöskään nykyään, eikä tulevaisuudessakaan. Käy myös tiedottaja Marija Zahorovan puheista ilmi, ei rauhalla ole mitään asiaa, sopuun.
Venäläiset eivät ole, höpö, höpö, sanomasi käy toteen puhuttaessa USA sta.
Venäläiset eivät ole koskaan,,, USA noin 250 vuoden olemassa olonsa aikana on sotinut noin 227 vuotta. Että sellainen vertailu kohde.
Joku venäläinen tuossa sanoi että Putin voidaan syrjäyttää vain kalashnikovilla.
Eikä edes silläkään. Venäjä tuotti Putinin, eikä Putin Venäjää
Keväällä vaalit. Kremlille ja USAlle sopii, että äänestätte turhakkeita. Suomilaiset hölmöin ja tarpeettomin kansakunta.
Suomalaiset, maailman onnellisin kansa. Sepä kyrsii tiltua.
Hehehe juu kyllä sinäkin olet selvästi maailman onnellisin, kun saat jauhaa skeidaa tällä palstalla 24/ 7😂
LOL.
Oli ja moi.
Yksikään masentunut, kaikki vetää viinaa, ⅓ huumeitä ja ⅕ psy.lääkkeitä.
Kuseteituin heimohan toki on. Siinä suomalaiset ovat nr 1.siä, tai niin, olivat
:((
Hyvin kelpaa ”jauhaminen” myös itsellesi!
Oletko molo käynyt työttömien ruokajonoissa kyselemässä onnellisuudesta? Sinä tunnut uskovan kaikkeen mikä sopii tyhmään mielenkuvaasi.
Edelleen Suomi on valittu maailman onnellisimmaksi maaksi useita vuosia peräjälkeen. Se kyrsii tiltua.
Venäjä on pelkkä riesa omilleen että vieraille.
Ei se, että Suomi on maailman onnellisin maa, tarkoita sitä, että täällä kaikki olisivat onnellisia, höpsö tiltu.
Vähä onnellisilta moni tuntuu todella ;-))
Jos itsemurhatilastot sitä kertovat, silloin olemme onnellisin kansa.
Suomalaiset ovat maailman tyhmin kansa, ellei heräämistä tapahdu.
Vähän onnellinen tuntuu olevan tuo suominatsi todella hiihhiih
Vaan eivät kerro.
Suomessa mielialalääkkeitten käyttö tekee meistä onnellisia.
Suomalaiset, maailman onnellisin kansa?????? Tuohon ajatukseen ei molo yksin olisi kyennyt . Menepä molokki työttömien ruokajonoon kyselemään , miten onnellisia te olette, ja miten nyt "nouseva bruttokansantuote" on vaikuttanut teidän hyvinvointiinne? Muista laittaa vähintäänkin kypärä päähän, tai paremminkin älä laita.
Ne ovat kyllä estäneet paljon masennusta ja jopa itsemurhia. Hyvä niin.
Tiltun mielestä ollakseen maailman onnellisin maa, kaikilla muka pitäisi mennä hyvin ja kaikkien olla onnellisia. Ei se niin mene. Jokaisessa maassa ihmisillä on vaikeuksia. Tuossa kansainvälisessä tutkimuksessa on omat kriteerinsä joilla onnellisuus mitataan.
Aloittaja on riidankylväjä, joka uskoo joulupukkiin. Toisin sanoen , täyttä paskaa koko juttu.
Tiltu kiistää jopa Putin Kalsarimyrkyttäjänkin puheet, kun ne eivät olekaan sellaisia, kuin hän on itselleen uskotellut.
Nii onkii - se on varmaan karannut ja ainakin eronnut :-O ...kuka kestäisi moista joka täällä päivät toistaa kuin papukaija omiaan...jotain houreita aluspöksyistään aina, oisko kusassut aöllareihin ? Ei oo pahemmin kertonut mut usein on lirahtanut 🤡🤡🤡
Sen verran paljon on kusassut todella, että taitaa tulla ihan päästä asti :-)
Molokki valikoi ne puheet, jotka tukevat hänen narratiiviään, ja itkee ku joku ei ymmärrä häntä.
Nämä molon jutut ovat täyttä soopaa, katsoin kerran ilmeisesti näistä samoista lähteistä kun molo juttunsa etsii. Putinin Suomen valloitus puheen, jossa oli Suomenkielinen tekstitys. Lopussa kuitenkin selvisi , että koko Putinin puheessa ei kertaakaan mainittu edes Suomen nimeä. Tekstitys oli kyllä sotaisa , mutta täyttä paskaa , samoin ovat nämä molon jostain tunkiolta etsityt ja manipuloidut jutut.
Sinä itse vtaidat valita ne Putin Kalsarimyrkyttäjän puheet, joiden perusteella voit palvoa häntä. Sitten kun hän paljastaa olevansa Hitlerin kaltainen sotakiimainen imperialisti, niin yrität esittää, ettei hän muka niin ole sanonut.
No nythän sinulla on mainio tilaisuus itse tarkistaa, mitä Putin Kalsarimyrkyttäjä puhui, kun tuossa linkissä on ilmeisesti juuri tuo kohta, missä Putin Kalsarimyrkyttäjä lupaili venäläisille lisää sotaa:
https://www.instagram.com/reels/DbWZ7rtMzbK/
Roskalehden linkki aloittajalla ja aloitti jälleen saman paskan jauhamisen naapurin lihamyllyllä mitä on jankuttanut alvariinsa eikä mitään uutta, samaa roskaa todella. Miksi, no se on hänen trauma ja kiihko mikä varmasti vie yöunetkin häneltä pelätessään uskonsa valuvan taas tyhjiin ja median pettäneen hänet kun alistui kuuntelemaan ja jatkamaan. Tosi typerää linkittää noita, saa lukea itse ja nautiskella vaikka useammankin kerran...ei tuossa todella tarvinnut enempää kuin tuon roskalinkin ja tiesi että suominatsihan se siellä varmaan parjaa ja pauhaa eikä anna meille rauhaa ja kunnon asiapitoista faktaa ja kunnon linkkejä, ei mitään virus- tai roskapesää mitä tyrkyttää ja meitä yrittääpi myrkyttää - eheiiii ei kiitos kiitti, meillä taas riitti :-))
LOL. Tiltujen taso on kyllä vajonnut huomattavasti, vaikka luulin, ettei se edes olisi mahdollista.
Se on hyvä kun tulee pitkää kommenttia perustellusti ja linkein usein ettei jää vain yhteen tai kahteen riviin mitäänsanomatonta roskan ja pas...n jauhantaa naapurin lihamyllyllä. Eikä tule vihapuheita ei liioin venäläisten halventamista ja sitä ulinaa mistä puhetta, ei raukkamaista nautintoa toisten vastoinkäymisistä saati kuolemista..
No mutta tiltu, sinä itsehän nautit ukrainalaisten vastoinkäymisistä ja kuolemista.
Vedä molo alahuuli pääsi yli ja nielaise.
Ja lisää todistuksia siitä, että olin oikeassa. Haha.
Mitään sotaa ei ole, eikä edes tulisi ilman Natoa. Sen pitäisi olla jo kaikille selvää. Lännessä vaan jauhetaan siitä, että Venäjää pitää heikentää, jotta päästäisiin ryöstämään kaikki luonnonvarat. Mutta se ei tule olemaan lännelle helppoa. Siksi luvassa on vielä paljon pahempaa. Tämä Ukrainan kahakka on todella pientä siihen mitä on tulossa. Nato, USA ja EU haluavat ydinsodan eurooppaan ja mahdollisimman lähelle Venäjää, jolloin kuvittelevat voittavansa ja valloittavansa Venäjän. Siinä ei yksi pieni Suomi merkitse mitään ja on uhrattavissa, kuten Ukrainakin nyt. Valitettavasti näitä sotauhoa tihkuvia natoniiloja näyttää Suomessakin palstoilla olevan monta ja huutavat suuna ja päänä sotaa Venäjää vastaan. Aivan samoin, kuin viime sotien edelläkin. Niitä tämä nykyinen sukupolvi ei muista tai edes tiedä, kuten me vanhemmat. Uskokaa pois se ei ollut hauskaa aikaa, mutta silloin maaseutu pelasti suomen kansan. Nyt maaseutu on tuhottu, eikä tuottavia maatiloja enää ole, vaan ollaan riippuvaisia tuonnista. Tulee olemaan ankeat ajat kaupunkilaisille ja monille muillekin, sillä esim. vesi- ja viemärihuolto on nykyään kuntien hoidossa ja vaihtoehtoja ei ole, joten kun tämä infra menetetään, niin tulee ikävä vanhoja kunnon kaivoja, ulkohuusseja ja kellareita.
Onpas harhainen kuvitelma, että NATO, USA ja EU muka haluaisivat ydinsodan Eurooppaan. Onko tuollaisia kuvitelmia omaava edes vapaalla sairaalasta?
Miten sivari molok kestäisi sekuntiakaan samasa poterosaa armeijan käynee reservilisen kanssa? Ei sekuntiakaan.
Molok oletko vapaalla sairaalasta?
Tiltuloinen on jo tuhoamassa Suomen vesi- ja viemäriverkostoja.
... ja uhkailee kaupunkilaisia
... ja syyttää suomalaisia viime sotien aloittajaksi
... jne
Teksti on niin täynnä katkeran veristä vihaa nykysuomea kohtaan, ettei tuota voi lukea kuin rukkaset kädessä.
"...tulee ikävä vanhoja kunnon kaivoja, ulkohuusseja ja kellareita."
Pysy siellä huussissa ja kellarissa, ja katkaise nettiyhteys, niin kaikki voittaa.
Suunta näkyy selkeänä ja lännen harha, että ydinsodassa on voittajia, on pöyristyttävää.
Ihme hevonpaskaa.
Kyllä täällä maalla meillä on asiat ihan hyvin, asiat toimii ja kaikki on siistiä ja kunnossa.
Venäjän maaseutu sen sijaan on aivan hirveässä tilanteessa.
Onko kuopat tiellä hyvä?
Juu toi nato on selkeä hyökkäysliitto ja levittäytynyt ympäri maailmaan kuppaamaan ja tuhoamaan kansojen rauhaa.
USA on Israelin kanssa maailman syöpä ja he aina aloittavat sotia kun haluavat alistaa ja hyödyntää muitten maitten rikkauksia ahneesti.
USA on todella huumeitten ja aseitten väkivaltainen maa ja vankiloissa lojuu täyshoidolla maailman eniten väkeä. TV kyllä kertoo sarjoillaan mitä on eikä todella tee mieli tuonne koskaan mennä saati Kanadaan joka plandemiassa jopa sulki ihmisten pankkitilejä ja vaani rauhallista väkeä.
SIIHENHÄN NE PYRKII - PELKÄÄVÄT VENÄJÄÄ, IRANIA JA POHJOIS-KOREAA VAAN.
Länsi ei sellaista kuvittele. Sen sijaan Venäjällä niin kuvitellaan ja siksi sieltä niin usein uhkaillaan ydinaseilla.
LOL. Eivät pyri. Älä ole harhainen, tiltu.
Sä et selvästikkään ole kartalla.
Tuo kirjoittaja , jota taas alat mollaamaan, on aivan oikeassa. Sinä vaan olet niin saatanan tyhmä ,että et näe , mitä mahdollisesti voi tapahtua. Olenkin aika monesti jo kirjoitellut, ettei sinusta ole shakin pelaajaksi, se vaatii edes vähän eteen päin ajattelua.
Venäjän maaseutu sen sijaan,,, Milloin viimeksi kävit Venäjän maaseudulla?
Länsi ei sellaista kuvittele,,, mutku, mutku, lutku, lutku.
Epäilemättä Venäjällä noin sairaita luuloja omaavia ihmisiä kulkee vapaana, mutta että Suomessakin..
Sinä itse et edes kykene ymmärtämään, mistä puhutaan. On aivan varmaa, etteivät NATO, USA ja EU haluaydinsotaa Eurooppaan, mutta se mitä voi tapahtua, on aivan eri asia, koska Venäjää johtaa nykyisin harhainen sotakiimainen diktaattori. Pelaatko muuten Chess.comissa?
LOL. Tiltun tyhmyys on sitten kaunista katsottavaa. Haha.
Taas erinomainen ja täysin asiallinen aloitus, joka saa tiltuloiset hyppimään seinille kuin pingispallo. Tiltun kieroutunut ja vääristynyt historiakäsitys ja tilannekuva nykymaailmasta törmää tosiasioihin, ja aiheuttaa kestämättömän tilan hänen psyykkeelleen. Tämä johtaa silmittömään henkilöiden haukkumiseen ja panetteluun ilman mitään asiallisia syitä.
Tiltu ei näe koskaan mitään vikaa omissa teksteissään, vaikka lapsikin noille typeryyksille nauraa. Tulee mieleen murrosikäinen, joka hokee homo, homo, homo.... vaikka ei ymmärrä mitä se edes tarkoittaa.
Aloitus on täysin vailla todellisuutta.
Putin ei ole missään vaiheessa ollut hyökkäämässä yhteenkään nato-maahan, eikä Suomeen.
Tämä raukkamainen vääristely saisi loppua ainakin näissä kommenteissa.
Tottakai on, tiedustelu tietää asiat vähän paremmin kuin sinä joka elät pää puskassa.
Tarkoitatko tiedustelulla Pekka Toveria?
Kyllä se vaan näyttä suominatsi olevan se kiihkoinen ja ketuttaa kun ei tule kannatusta vaikka roskalehdistön mukaan pitäisi olla natsikannattajia paljon - ei vaan oo kato - ihmiset haluaa rauhaa ja rakkautta - ei sotaa.
Kyllä näin on, eihän se hyökännyt edes Ukrainaan vaan pelastamaan maan natsien vainoilta ja tappamiselta.
Kyllä se länsi haluaa sotaa ja syöttää rahaa ja aseita tuonne.
Suomenkin patriottivaunuja mennyt ja eilen tuhoutui taas yksi - eli täysin idioottimaista puuhaa syöttää sinne jotta slaavit kuolisi..eikö vaan?
Joo ei ne mediauskovaiset edes osaa kai kieliä kun perustavat kaiken harhalle - plandemian olisi jo luullut herättävän ettei toista kertaa erehdy- meidän porukka ei ole kumpaankaan langennut, ei piikkeihin,maskeihin, vilkkuihin, tikkuihin saati venäjävihaan jota on jaettu kauhalla ammentaen joka tuutista ja ihan niskalaukausten säestyksellä kylmäahon aloituksella.
Ei ole vielä, mutta jos sen annetaan voittaa Ukrainassa, niin sitten on.
Te Z-natsit haluatte sotaa, tuhoa, tappamista ja valloituksia.
Höpö Höpö ! Muuta Ruotsiin
Niin Suomessa haluaakin, mutta Venäjä on sotakiimainen ja hullu maa joten ei siinä Suomen haluamiset paljon paina.
No kerro meille ,mitä se tarkoittaa?
Muuta itse. Minä haluan asua Suomessa.
Palstan tiltuloinen pyrkii trollaamaan palstan täyteen typeriä aloituksiaan.
Nämä "itsenäinen Ahvenanmaa" -typeryydet on malliesimerkki.
ettei vaan asia olisi niin juuri siun kohallasi....eli peilaat taas itseäsi itsesäälissä kun ei se vaan onnistu päteminen täällä - meehän tekemään taas uusi aloitus jos saisit sen vaikka ihan itse täytettyä omillasi :-))
"The reason for this is very simple. It increases the cost and price of the war for Russia. And we see this in the sense that now 65% of the Russian population wants to end this war, and strikes on logistics centers, such as Wildberries, add another 10%. So, if your question is whether I think this is a smart military strategy on the part of Ukraine, my answer is: yes, absolutely"
https://www.ukrinform.net/rubric-polytics/4157294-stubb-strikes-deep-inside-russia-are-a-smart-strategy-for-ukraine.html
The Hölmölä.
Hölmölä on varsin osuva nimi Venäjälle.
LÄHTI 2000 LUVULLA VALLOITTAMAAN TOISEN MAAN ALUEITA,, EI VOI HÖLMÖMPÄÄ OLLA!
Ilmiselvää, mitä sodan seuraavassa vaiheessa. Harvaan asuttua aluetta ja vähiten ruikutusta.
Ei todella olisi uskonet juu Ukrainasta, että aloittaa hyökkäyssodan Kurskiin ja vielä tappaa silmittömällä vihallansa siviilejä. Kärsi mittavat tappiot ja mediakin lopetti kerman vatkaamisensa sen jälkeen.
Tuota ei Venäjä tee. Venäjä rakastaa ja suojelee, se menee vaikka pelastamaan ahdingossa kidutettuja ja alistettuja.
Voi luoja, etkö jo kyllästy tuohon hevonpaskan suoltamiseen?
Eihän se ollut hyökkäyssota Kurskiin, vaan interventio.
Lähti 2000 luvulla valloittamaan,, ottaa USA sta oppia . Tämä demokratian kehtomaa on tehnyt sitä 2000 luvulla jo monta kertaa. USA tiltut eivät vaan näe, mitä sotahullu idolimaa tekee.
Venäjän johto haluaa lisää sotia mutta Venäjän kansa haluaa tappaa Venäjän johdon.
Melkoinen ristiriita, tämä käy hyvin selväksi venäläisten keskusteluista sosiaalisessa mediassa.
Kerro, miten haluaa lisää sotia?
Missä ja kuka näin julistaa?
Etköhän se sinä halua kun nautit selkeästi sodan kauhuista ja sen seuraamisesta ja täällä suorastaan asut nyt aamusta iltaan,
Sinulla on vielä noita harhaisia juttuja mitä haudot päässäsi...kannattaisi paremminkin nauttia Suomen kesästä ja työnteosta kaikin siemauksin. Et kuitenkaan voi mitenkään vaikuttaa tuon pelastusoperaation kulkuun, eihän sitä kai vieläkään ole sodaksi Putin julistanut vaan on kevyellä kädellä mennyt vielä ilman suurempia ohjusiskuja ja ilman uusimpia aseita.
Aloituksessa kerrotaan, kuinka Venäjän diktaattori Putin Kalsarimyrkyttäjä lupaili venäläisille uusia sotia sen jälkeen kun Ukraina on voitettu. Sinulta taisi mennä se ohi.
Kaikki Venäjän johtavassa asemassa olevat.
Mitä ihmettä selität, puhun siitä mitä venäläiset puhuu ja mitä mieltä he on. En omista haluistani.
Kaikkee se sinäkin uskot🤣
Kerro toki tiltu, kuinka itse tulkitset nuo Venäjän diktaattorin puheet.
Missä ja kuka näin julistaa,,,, molokki ja Suomen tyhmä media.
Molo näyttää etsivän kaikkea Lännen manipuloimaa roska paskaa ja näyttäisi vielä itse niihin uskovan.
Kerro pois, kuinka nuo Venäjän diktaattorin puheet venäläisellä uutiskanavalla siis pitäisi tulkita, tiltunen.
Putin Kalsarimyrkyttäjän puheet kylläkin julkaisi ensimmäisenä venäläiset mediat, höpsö tiltu.
No Medvedevi ainakin uhkailee sodalla kaikkia mahdollisia kännipäissään.
Älä irroita lausetta asiayhteydestä.
Eipä kukaan ole sellaista tehnyt. Kyse on Putin Kalsarimyrkyttäjän puheesta.
Venäjän kansa ja syyntakeiset ukrot toivoo tuhoaa Zelen kannattajille.
Huvittavaa, että suurin osa Suomen mamuista ja matuista samaa mieltä., on myös joitakin suomalaisia. Pärjäile))
Iltasanomat😂😂😂
Iltalehti 😂😂😂
Puolustusvoimien tutkimus ennustaa Suomen turvallisuudelle synkkiä aikoja, tämä kaikki kun hypättiin Naton rattisiin, Suomi oli lintukoto ennen Nato jäsenyyttä.
Joo Suomella oli rauha - nyt on pelko perseessä kun naton hyökkäysliitto tuotiin tänne vaikkei kansa halunnut, tutkimusten mukaan n 20 prosenttia halusi uhkan suomalaisille.
Suomi oli lintukoto ennen kuin Venäjä alkoi vaatimaan Suomea etupiiriinsä ja laajensi rikollista sotaansa Ukrainassa ja jonka vuoksi jouduimme hakeutumaan NATO:on.
Nämä etupiiriin vaatimukset ovat juuri sitä täyttä molon paskaa. Ei edes YLE n uutiset ole tämmöiseen lähteneet mukaan. Helvetin Bidenin vosu ,olet pelkkä riidankylväjä.
Voi tiltu kun sinäkin pääsisit seuraamaan läntistä mediaa.
Niin oli mutta kaikki tämä nykyinen paska johtuu toki Venäjästä ja sen toiminnasta ei suinkaan Suomesta millään tavalla.
Väärennät kaiken, etupiiriajatusta sellaisena kuin sen esität, ei ole.
Valetta on silmät ja korvat täynnä, siis on päästy seuraamaan.
Venäjällä vielä on. Siksi se yritti saada Suomestakin etupiirinsä ja päättää meidän puolustautumisesta.
Ahaa. Seuraat siis Venäjän mediaa ja MV-lehteä.
"Venäjän sotakiima ei siis hellitä ellei sitä pysäytetä voimalla."
Sanoo sivari ja aseistakieltäytyjä.
Kiima se on kirjoittajalla - miksi hourailet tuollaista kun fiksut tietää ettei halua.
Natsit on eri väki Ukrainassa ja USA ynnä Israel.
Niin onnii...Venäjähän teki sopimukset Ukrainan rauhasta mutta länsi halusi repiä ne - nyt ovat saamassa sitä mitä halusivat lännessä - ja lännen talou mennyt alas.
USA kertoi, että Suomi on ensimmäinen EU-maa jonka talous romahtaa tästä....no se ei toki tule kenellekään yllätyksenä.
Ja on siinä oikeassa.
Juu, ei kun vaan sitten uliset voimakkaammin😄
LOL. Mutta itse asiaan et sitten osaa ottaa kantaa, tiltu.
Ja on siinä oikeassa,, ja kiitos kuuluu helvetin tyhmille Suomen johtajille, jotka vihassaan ja sotakiimassaan tekevät Suomesta kehitysmaan, eivätkä itse joudu siitä kärsimään, saati vastuuseen.
Kumpi sulla on isompi, kengän numero vai Äo?
Vihaa ja sotakiimaa on vain Venäjän johtajilla, tiltunen. Muut johtajat haluavat rauhaa.
Tässä nähdään miten Suomen Stabbi aikoo vaarantaa meidän turvallisuutta vielä lisää.
Nyt vaan se minne aikovat tehdä tämän vaarallisen laitoksen, kieltäkää herranjumala asukkaat tämän tekeminen - kai teillä sen verran on älliä päässänne. Älkää tehkö mitään työtä tämän sortin teollisuudelle missään nimessä.
https://www.youtube.com/watch?v=VvPnCLVORIw
Stubb tosiaan munaa ja vaarantaa Suomen kun on loihtinut ja luonut vihaa itänaapuriin täysin syyttä. Olisi pitänyt Suomen pysyä erossa ja talous olisi jatkanut nousua - toki EUsta eroon ja äkkiä kuten Britit.
Kun tätä kuvaa katsoo, ei tarvitse ihmetellä miksi Venäjän naapurit liittyvät Natoon. Ruusakat eiv`ät osaa elää rauhassa vaan aina pitää sotia ja tapella. Kai se on barbaaristen ali- ihmisten tapa
https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aLnypWz_700bwp.webp
Perin omituinen ja virusta ilmoittaa - ei avata ja puheenaihekin oli kyseenalaista russofobista.
SKP ja SDP ovat jo valmiudessa nostamaan "sirppi ja vasara"-lipun tankoon; Vappuna sitä on jo harjoiteltu!
Miksi muka SDP ja SKP tykkäisivät erityisen paljon venäjästä, jossa on Kokoomuslainen meno? Rikkaat vallassa ja markkinatalous pyörii sielläkin.
Venäjän talousjärjestelmä on autoritaarinen valtionkapitalismi, jota ohjaavat voimakas keskusjohtoisuus, valtionyhtiöiden hallitseva asema ja suora kytkös poliittiseen valtaan. Kapitalistinen se venäjäkin on.
HÖPÖ;HÖPÖ.
"Putinin vihjailua on vaikea tulkita muuksi.."
Luulosairaat taas vauhdissa, niin IS:ssä kuin ketjun aloituksessa.
Älä nyt revi pelihousujasi niistä tosiasioista, että Putler haluaa lisää sotia ja haluaa hyökätä johonkin Naton jäsenvaltioon ja testata Naton yhtenäisyyttä.
Kerropas sitten se oikea tulkinta Putin Kalsarimyrkyttäjän puheista.
Aloittajan kannattaa muistaa, että putinistien kanssa ei kannata alkaa, juupas/eipäs kinaamiseen. Se on loputon suo, ja palvelee isosti sivustojen ylläpitäjää.
Tiltut kyllä jaksavat vääntää, se on heidän tarkoituskin sekoittaa loputtomasti keskustelua..
Riittää, kun heitä kerran ojeistaa, ja oiksisee. Suomalaiset fiksuina ymmärtävät tiltujen tarkoituksen, ja tietävät asioiden oikean laidan.
Juuri näin, hukkukoot tiltut omaan hevonpaskaansa.
Minä teenkin tätä hupaillakseni tiltujen kustannuksella. :)
Teet itsestäsi säälittävän, ei muuta voi todeta.
Voi olla, mutta sinä olet sitä luonnostasi, tiltunen.
Ei, sinulla ei vaan ole mitään muuta elämää😂
LOL.
Lausunnoista näkee, ettei ole kaikki inkkarit kanootissa.
Ei tule tankkeja ja jalkaväkeä. Idiootit saa ohjuksia, ei muuta. Miehitys on ansaittava, sille ei mitään syytä, matut hoitaa hommansa.
Nooh. Mikä on seuraava?
Matut pärjää ja lisää insinöörejä Ruotsin kautta.
Moloch vs. tiltut tulos: 6-0. Hienoa että joku jaksaa oikoa tyhjäpäiden örkkeilyä.
Kiitti. Ilo on ollut minun puolellani.
Ei kukaan normaali ihminen suolla samanlaista skeidaa 24/7 niinkuin sinä teet.
LOL.
Ohjeistus molokille on Putinin hallinnon solvaus.
Onko trolli juuri kajonnut nykyjenkkilän hirmutekohin?
Venezuelan haltuunotto ja luonnonvarojen hallinta.
Iranin härski sortaminen tai yritys siihen, mistä voisi päätellä jopa Suomen tulevan kohtalon.
Kun pommit eivät tunnu auttavan, kiristetään taloutta rankalla kädellä.
Kun verrataan toimia Putinin hyvin hillittyyn menoon, on ero selvääkin selvempi.
"Ohjeistus molokille on Putinin hallinnon solvaus."
Putin Kalsarimyrkyttäjän hallinto on läpimätä, korruptoitunut valheen ja rikosten, myös murhaajien pesä.
"Onko trolli juuri kajonnut nykyjenkkilän hirmutekohin?"
USA ei Suomea uhkaa, joten en sitä juuri käsittele, mutta juuri sinä itse aikaisemmin kehuit Trumpushkaa ja haukuit meitä, jotka hänestä varoittelimme.
"Venezuelan haltuunotto ja luonnonvarojen hallinta.
Iranin härski sortaminen tai yritys siihen, mistä voisi päätellä jopa Suomen tulevan kohtalon.
Kun pommit eivät tunnu auttavan, kiristetään taloutta rankalla kädellä."
Näin tuo paskanpuhuja ja huijari, oikeudessa tuomittu rikollinen toimii. Ja me kyllä varoitimme sinua, mutta siihen aikaan olit trumplahkolainen, jolle mikään järkipuhe ei mennyt perille.
"Kun verrataan toimia Putinin hyvin hillittyyn menoon, on ero selvääkin selvempi."
Valitettavasti ero on vielä Trumpushkan hyväksi. Putin Kalsarimyrkyttäjä on tapattanut noin miljoona ihmistä ja siihen Trumpushkalla on vielä pitkä matka.
Muistutan, Suomen maaperällä on 15-jenkkitukikohtaa ja myös hirmuhintaiset aseet tulevat jenkeistä.
Kun katsoo jenkkien politiikkaa, on Suomi ja suomalaiset saatettu uhreiksi ja alamaisiksi.
Jos politiikka poikkeaa vähäkään jenkkien halutusta, alkaa kiristys, uhkailu ja viime kädessä sotatoimet.
Kuvitteleeko kukaan, vaikka olisi kuinka sotahullu, että survalta jenkki ajattelee suomalaisten turvallisuutta?
Kun joku niin väittää, on se täysin pihalla todellisuudesta.
Esimerkkejä on nyt runsaasti, nykyhetkessä ja vuosikymmenten saatossa.
"Muistutan, Suomen maaperällä on 15-jenkkitukikohtaa ja myös hirmuhintaiset aseet tulevat jenkeistä."
Ja hyvä niin. Ne pitävät Venäjän hyökkäyshalut tännekin vähissä.
"Kun katsoo jenkkien politiikkaa, on Suomi ja suomalaiset saatettu uhreiksi ja alamaisiksi.
Jos politiikka poikkeaa vähäkään jenkkien halutusta, alkaa kiristys, uhkailu ja viime kädessä sotatoimet."
LOL. Ei. Kun katsoo Venäjän politiikkaa, niin on selvää, ettei sillä voi olla puolueetonta naapurimaata, vaan se pyrkii alistamaan ne kaikki. Et enää puhu, että Suomen olisi muka pitänyt valita Valko-Venäjän tie ja sehän on täysin ymmärrettävää, että siitä vaikenet.
"Kuvitteleeko kukaan, vaikka olisi kuinka sotahullu, että survalta jenkki ajattelee suomalaisten turvallisuutta?
Kun joku niin väittää, on se täysin pihalla todellisuudesta.
Esimerkkejä on nyt runsaasti, nykyhetkessä ja vuosikymmenten saatossa."
Esimerkkejä siitä, on, kuinka Venäjä hyökkää sotilaallisesti liittoutumattomiin naapurimaihinsa, mutta ei NATO-maihin.
Taas luokattomat vastaukset ilman perusteluja.
Jenkkien ongelma meille, käännettiin Venäjään, joka ei ole meille uhka.
Korostan edelleen, ne 15-tukikohtaa on suurvallan agendaa, ei suomalaisille tarkoitettu.
Idioottipäättäjät luovuttivat alueet ilman ehtoja ja ne ovat suora uhka venäläisille.
Sitten vielä fakta, yhdysvallat ei aloita ydinsotaa Suomen vuoksi...tämän asia piti olla selvä, mutta...
Yhdysvaltain tukikohdat eivät uhkaa Venäjää, tiltu.
"Taas luokattomat vastaukset ilman perusteluja.
Jenkkien ongelma meille, käännettiin Venäjään, joka ei ole meille uhka."
Sinä itse olet nyt niin yksinkertainen, ettet tajua natsi-Saksan kaltaisen fasistisen ja imperialistisen diktatuurin, terroristi ja rikollisvaltion, joka on jo hyökännyt naapurimaihinsa valtaamaan niitä ja joka vaati myös Suomea etupiiriinsä eli vasallivaltiokseen, olevan uhka myös Suomelle. Onneksi valtiojohtomme ja suurin osa suomalaisista ei ole noin yksinkertaisia.
"Korostan edelleen, ne 15-tukikohtaa on suurvallan agendaa, ei suomalaisille tarkoitettu.
Idioottipäättäjät luovuttivat alueet ilman ehtoja ja ne ovat suora uhka venäläisille."
Ne on tarkoitettu Suomen puolustukseen, eivätkä ne ole uhka Venäjälle ellei se itse hyökkää Suomeen.
"Sitten vielä fakta, yhdysvallat ei aloita ydinsotaa Suomen vuoksi...tämän asia piti olla selvä, mutta..."
Mutta Venäjä aloittaa, niinkö?
Miksi ne ovat Suomen maaperällä, Venäjän rajalla?
Etkö saa päähäsi, ettei yhdysvallat ole SUOMALAISTEN asialla, jos näin uskoo on todella pihalla.
Katso miten jenkki on aina toiminut maailmalla, jopa suomessa 80-luvulla.
Uhkasi kaataa Rauma-Repolan ja myöhemmin Nokian kohtalo.
Olet todella yksinkertainen, sen joutuu toteamaan jokaisessa kommentissasi.
Vai on Suomen puolustukseen tarkoitettu 15-tukikohtaa, joihin ei ole muille pääsyä?
Tajuatko sinä, kuinka mielettömiä päästelet?
Olisiko aika katsoa peiliisi?
USA ei tunne pientäkään sympatiaa suomalaisia kohtaan ja jos nykyidiootit saavat sodan aikaiseksi Venäjän kanssa, siinä ollaan...omillaan.
Korostan edelleen, kysymys ei sitten enää ole erikoisoperaatiosta...että ei kannattaisi loputtomiin irvistellä.
Korostan edelleen, että juttusi on jevonpsskaa, tiltu.
Tiltut ovat kanveesissa, nyrkkeilytermiä jos käytetään. Molo on vienyt heitä kuin märkää rättiä. Suomalaisissakin on hyvin pieni promille näitä Putinin hyödyllisiä idiootteja, kuten on hullujakin suunnilleen samanlainen määrä.
Nämä hyödyllisetkin idiootit lisäävät turvallisuuspolitiikkamme kannatusta, niin suuresti niitä karsastetaan tiedostavien suomalaisten keskuudessa. Kremlin sotaisia pyrkimyksiä ei kukaan ymmärrä, ja korruptio, sekä sananvapauden rajoittaminen tekevät Putinin Venäjästä vastenmielisen maan.
Kiitti.
Pienen pieni näyttö, miten trolli molok on meitä asiallisia vienyt?
Jos haluaa nähdä valehtelun 'viemisenä', siinä molok on onnistunut nolaamaan ainoastaan itsensä.
HeHe ei noita teidän horinoita lue kuin Max 10 ihmistä 😄
Erinomainen analyysi USA:n sotateollisuuden MIC tehokkuudesta. Tehokkuudella tarkoitetaan kykyä leipoa voittoa sotakoneilla.
Yhtenä esimerkkinä käytetään yritystä nimeltä Anduril, joka lupaa kehittää uuden halvan ohjustyypin ja aloittaa sen massatuotannon vuonna 2027. Ohjus on tarkoitettu tietysti Ukrainassa käytettäväksi. Siksi sitä vertaillaan Venäjän jo käytössä oleviin halpoihin droneihin / ohjuksiin.
https://www.theinteldrop.org/2026/08/24/anduril-hyperscaling-the-worst-of-americas-military-industrial-complex/
Andruil lupaa massavalmistusta, joka tarkoittaa 1000 ohjusta vuonna 2027 ja yhteensä 3000 seuraavina kahtena vuotena. Ohjuksessa on 45 kg räjähdepää ja nopeus 900 km/h ja kantama hieman alle 1000 km. Hintaa noin 200 000 taalaa.
Ohjus vastaa Venäjän Geran 4 / 5 -ohjuksia muilta osin kuin räjähteen määrässä. Geraneissa se on 90 kg. Venäjän Geranit ovat jo käytössä Ukrainan sodassa ja niitä valmistetaan kuukaudessa 10 000 kappaletta. Hintakin on alle puolet Andurilin ilmoittamasta .
Näin USA:n sotateollisuus imee EU:n veronmaksajien rahoja, sillä Eurooppalaisethan maksavat kaikki Jenkeistä tulevat sotavehkeet, jotka menevät Ukrainan käyttöön.
Rahoilla ostettava tuote ei vastaa mitenkään niistä saatavaa hintaa. Jutusta löytyy kuvavartailu räjähepään tehosta 45 kg ja 90 kg painoilla.
Ei ihme, että kaikki politikot ovat osallisina sotateollisuudessa ja keräävät voittoja omiin taskuihinsa osinkoina. Siksi Ukrainalaisten on tapatetattava miehensä ja lähitulevaisuudessa myös naisensa sodassa, jota politikot eivät oikeasti halua lopettaa.
Heh heh, melkoista hevonpsskaa taas.
Venäjä ei kykene todellakaan tuollaisiin valmistusmääriin missään tuotteissa.
Puheet on suuria mutta teot täyttä potaskaa.
Miksi Venäjä takkuaa Ukrainassa jo viidettä vuotta vaikka on noin kovat speksit joka asiassa?
Joku tässä yhtälössä nyt mättää pahasti.
😁
Ukraina tahtoo lopettaa sodan, jos saa Donbassin alueen takaisin. Tämä ei ole mahdollista, joten sota jatkuu kunnes Ukraina häviää sen.
Kiova vallataan ja Ukraina antautuu.
Samalla lailla uuvelot puhuivat aikoinaan Kiinasta. Vasta käynti noissa tehtaissa avasi länsimaisten silmät, mikä on suurtuotannon määrä isoissa maissa. Maa ohitti tuotannossa jo vuosikymmeniä sitten USA:n ja Euroopasta puhumattakaan. Siellä nousun takana on ollut vanhan teollisuuden puute. Uusien tehtaiden konekanta on uusinta mallia ja työntekijät koulutettu Länsimaissa. Mikä on Suomen ammattikorkeakouluissa Kiinalaisten opiskelijoitten määrä?
Venäjä (Neuvostoliitto) taas paketoi vanhat sodanaikaiset tuotantolaitokset naftaliiniin. Ne otettiin uudelleen käyttöön osin vanhoilla koneilla ja osin automatisoituina. Uralin itäpuolella riittää tehtaita ja työvoimaa saa lainaksi Kiinasta ja Pohjois-Koreasta. Ei tarvinnut rakentaa uusia halleja ja odotella vuosia tuotantolinjojen valmistumista.
Suomessa ajatellaan tuotantomäärien olevan suuria, jos tavaraa valmistetaan muutama tuhat vuodessa. Noissa isoissa maissa puhutaan miljoonien tai miljardien kappalemääristä samankaltaisissa tuotteissa.
Sama juttu koskee kaikkea. Kiinassa karttaan ei edes merkitä kaupunkeja, joiden asukasmäärä on Helsingin kokoluokkaa.
Moskovassa väkeä enemmän kuin Suomessa ja siksi pitäisi antautua venäjälle?
Ei, vaan liittoutua sotilaallisesti, kuten teimme. Mutta sehän se on venäjän suurin este "rajattoman venäjän" kasvattamiseen, joten vastustavat pienten valtioiden vapaata liittoutumista.
Ei venäjä voi yhttään mitään natolle ja EU;n porukoille jos me yhteisvoimin Nato ja EU-maat jolloin Venäjä ei uskalla edes hyökätä mihkään maahan kun tietää että se häviää hyvinkin pian. Nato ei ole enää pelote Venäjälle vaan myös EU jos EU kehittyy vielä ihan 100% sotilaspuolustusliitoksi. Venäjän putin vain vikisee silloin ja ulisee ja jää kaiveleen imemään peukkua omassa yksiössään.
Roskalehden linkki se paistoi het silmään ja muu jäi sitten lukematta otsikon jälkeen - ei lueta mittään natsien kirjoituksia.
Stubb saa mennä etulinjaan jos aikoo pistää Suomea hyökkäyssodan aloittamiseen Venäjälle - ainakin puheet on kovat mutta pehmenee ne uhoavat tyypit kyllä Karhun kynsissä.
Olet sinä kova poika kommentoimaan ketjuja, vaikka et edes lue niitä, tiltunen.
ÄLÄ NYT TAAS VIITSI MUNATA ITSEÄSI TILTU!
SUOMI EI OLE LÄHDÖSSÄ SOTIMAAN MINNEKÄÄN!
Toki sodimme, jos rajan yli tullaan, mutta ei muutoin!
HeHe et sinä kahdeksankymppinen mitään sodi 🤪
Kymmeniä olet pelkästään suoltanut skeidaa netissä 😂
The Hölmölä. :D
Miksi venäläiset rakentavat tukikohtia Suomen rajan tuntumaan. No siksi että Suomen raja on turvallinen. Eihän jos sotaa käydään niin kaiketi ensin tuhotaan ifrakstuuria ja varuskuntia, näin oletan. Luulisin että ovat enimmäiseksi tuhottavia kohteita.
Sota hommista en ymmärrä itse hönkäsen pöläystä, enkä muustakaan taktiikasta tuon taivaalista, sota tussaroinnin suhteen. Mutta eikö se ole luonnollisin asia että siinä pyritään elinoimaan kaikki mikä liityy toisen kykyyn puolustaa tai hyökätä.
Kaiketi ne jotka päätään vaivaavat toisten tuoamisaikeissa tietävät mikä on homman nimi. Kannata rauhantekijöitä, enkä riidan kylväjiä.