Sannalama on selätetty. Hallituksen toimet alkavat nyt toimimaan kunnolla.
https://www-kauppalehti-fi.libproxy.tuni.fi/uutiset/a/81247261-3799-493d-93a0-cc972b414b73
https://www-kauppalehti-fi.libproxy.tuni.fi/uutiset/a/81247261-3799-493d-93a0-cc972b414b73
Vastaukset 86
Vanhimmat
Keväällä alkavat uudet tuule puhaltamaan. Vaalien jälkeen alkaa kylmä puhuri puhaltamaan. Nykyisen hallituksen toimet tullaan perumaan. Siihen loppuun talouden hyvä vire.
Marinin hallituksen toimet alkoivat viimein vaikuttaa, toivottavasti orpon hallitus ei tuhonnut koko tulevaa talousnousua.
"Marinin hallituksen toimet alkoivat viimein vaikuttaa"
Kyllähän Marinin hallituksen tomet ja vaikutus on jo nähty, ja niiden korjaamiseen mennee vielä useampi hallituskausi!!!!
Marinin toimet tehoo velkaa helvetin paljon. Ei osannu linssi lude hoitaa suomen asioita vaan biletys oli tärkeämpää. Hahhahaahah
Höpö höpö, talousnousu on marinin hallituksen aikaan saamaa, orpon hallitus menee vain siivellä.
Orpon hallitus ottaa vielä enemmän velkaa, eikä ole edes kriisiä enään, mitä nyt orpon hallituksen itsensä aikaansaamat kriisit.
Nyt on korjattu Marinin lapsihallituksen isoimmat mokat.
Marinin hallituksen menonlisäykset painavat vielä. Ne joudutaan rahoittamaan velalla. Ikävä kyllä.
"Orpon hallitus ottaa vielä enemmän velkaa.."
PAKKO OTTAA, koska huulipunahallitus nosti valtion vuotuisia menoja noin 21Miljardilla VUODESSA!!!!
Mm. SUS-SOTE ja SOTILASLIITTO MOLEMMAT noin 5-7MILJARDIA VUODESSA LISÄÄ
Korkomenot 3MILJARDIA!!! Tuotakin summaa oltaisiin saatu pienemmäksi, JOS huulipunahallitus olisi muuttanut VVM ohjeita Valtion lainojen otosta, ennen ns. nolla- ja miinuskorkoisten lainojen, JOITA EI TARVITSE KOSKAAN MAKSAA TAKAISIN, ottamista!!!!
Ei ole pakko ottaa, orpon hallitus haluaa ottaa velkaa jotta voi jaella rahaa omilleen ja itselleen, kuten hyvätuloisten veroale, joka on täysin tarpeeton pysyvä menoerä, paitsi jos seuraava hallitus peruu sen.
"Höpö höpö, talousnousu on marinin hallituksen aikaan saamaa, orpon hallitus menee vain siivellä."
Laitahan yksikin linkki, millä valheesi voisit todeksi osoittaa!!! Ainakin suomalaisilla servereillä kaikki Marinin hallituksen toimet ovat heikentäneet maamme talouden ja hyvinvoinnin tilannetta!!!!!
Persut ovat itse höpöttäneet eri s24:n palstoilla miten hallituksen politiikan vaikutukset vievät vuosia ennen kuin näkyvät, sillä puolusteltiin orpon hallituksen surkeaa tulosta, ja nyt tuo hokema on kätevästi unohdettu persuleirissä.
Marin otti 50 miljardia velkaa, niitä nyt seulotaan.
Orpon hallitus on ottamassa vielä enemmän velkaa.
Marinin hallituksen menonlisäysten maksuun.
Orpon hallitus on keksinyt niiden menolisäysten päälle ihan uusia maksuja.
Yrityksissä näkyy nyt jotain, mitä ei ole nähty vuosiin – ”Lupaa hyvää taloudelle ja työllisyydelle”
Lähes puolet pk-yrityksistä arvioi nykyisen taloudellisen tilanteensa hyväksi, ja tulevaa vuotta koskevat odotukset ovat ennätyksellisen myönteiset. Erityisen optimistisia ovat nuoret yrittäjät ja suuremmat pk-yritykset. Kauppalehti 24.8.2026
Tämän suunnan demarit lupaavat kääntää.
Sen ne osaavat.
Se onkin ainut asia mitä osaavat.
Ei ole Sannalamaa vielä kokonaan selätetty, siihen mennee vielä 8-12vuotta ILMAN, että SSDP on hallituksessa, mutta suunta on kuitenkin saatu kääntymään 2020 alkaeesta syöksystä, nousun puolelle!!! Hienoa Orpon hallitus!!
Yllättävän kauan siihen meni aikaa.
Sen verran pahaan kuseen Marinin hallitus Suomen sai.
Mutta ei lähellekkään niin pahaan kuseen kuin orpon hallitus.
Olisi tietysti hyvä mainita hallituksen toimia.
Työttömyyden nousu on suhdanteiden syytä ja talouden nousu on hallituksen "toimien" ansiota.
Narsismia?
Yksi maahanmuuttaja kysyi minulta, kun halusi liittyä johonkin puolueeseen, että mihin puolueeseen kannattaisi liittyä. Tuntien hänen usean tutkinnon ja kotimaassaan tehdyn vastuullisen työusan valtion tärkeimmissä instituutioissa mietin tarkoin mitä neuvoisin.
Hänen luonteensa tuntien, hän on toisiakin huomioiva, eikä ole itsekeskeinen ja toisaalta hän on erittäin ulospäin suuntautuva, ahkera, luotettava ja tunnollinen. Hän suoritti yleisen suomenkielen kielitutkinnon jo vuoden kuluttua maahan muuttamisestaan. Lisäksi hän teki alusta alkaen runsaasti monenlaista hyväntekeväisyystyötä ja opetteli suomalaisuutta sekä englanninkieltä.
Mietin, että hän ansaitsisi hyvän kohtelun ja hyvän työpaikan myös meillä Suomessa.
Pohdin, että ottaen huomioon poliittiset sidos- ja viiteryhmät eri puolueilla, olisi luontevaa ja tuloksellista myös hänen itsensä kannalta liittyä puolueeseen, jolla on hyvät suhteet työnantajiin. Niin hän parhaiten löytäisi työpaikan, jossa hänen monet yliopistotutkintonsa tulisivat hyötykäyttöön ja hän saisi elannon ja ansiotyön itselleen.
Hä otti yhteyttä suosituksestani Kokoomukseen. Nyt taas kun vaalit lähestyy, hänen ilmaiselle vapaaehtoistyölleen on kysyntää. Työpaikoista ei ansioiden näkökulmasta ole tietoakaan. Ilmainen työläinen hyväosaisten auttamiseksi taas vaaleissa kelpaa kernaasti ja "kissanristiäisiä", eli edustushommia piisaa.
Kun pohdin mitä neuvon, ajattelin kokoomuslaisten auttavan hänet löytämään myös ansiotyötä. Mutta en ajatellut, että ehkä he ajattelevat vain itseään ja jo vihreimmille kunniaoksille verovaroista maksetuiksi päässeitä ja tuskin korvaansa lotkauttavat hänen auttamisekseen. Sitä on nyt jatkunut nyt yli viisi vuotta.
Alun alkaen suosittelin hänelle ottamaan yhteyttä myös sosiaalidemokraatteihin. Heillä ei ole ehkä yhtä paljon yrittäjäkavereita, mutta ehkä heillä on enemmän sydäntä muidenkin auttamiselle. Miksi ei Keskusta? No, alueella, missä hän asuu, keskustalaisia on liian vähän työllistämisen näkökulmasta. Kokoomus otti nopeasti alussa yhteyttä, joten hän meni sinne. Sosiaalidemokraatit ottivat yhteyttä myöhemmin. Mutta se oli liian myöhäistä valinnan kannalta. Kannattaisiko hänenkin vaihtaa...
Kuika hänen pitäisi toimia nyt.
Afgaani natina on saanut tarpeeksi muuttaako viimeinkin takaisin kotimaahansa. Näin päästäis eroon afgaanista mutta ei taida pirulainen lähteä
Joko olet palaamassa Venäjäll? Anolla alkaa olla yksinäistä kun loput persuista eivät seuranneetkaan perässä.
"Anolla alkaa olla yksinäistä"
Miksi ihmeessä Perussuomalaiset olivat jotain Arnoa seuranneet, eihän hän edes ole samasta puolueesta!!!??
Turtiainen valittiin eduskuntaan perussuomalaisten edustajana Kaakkois-Suomen vaalipiiristä 2019.
Mutta potkittiin puolueesta pois.
Lujaa laatua SDP.🌹🚗❤️🇫🇮👍
"Lujaa laatua SSDP."
kyllä kansa tietää, mitä kurjuutta saa, jos vaan SSDP:ja vielä äänestää!!!!
Silti on pakko äänestää demareita, sillä muuten kokopersut tuhoavat kaiken.
Antti jo ilmoitti, että veronkorotuksilla talous saadaan laskuun.
Sitten pistetään eläkkeisiin indeksileikkuri.
Persulla on vissiin kuulolaite hommattu Venäjältä, suoltaa Venäjän propagandaa koko ajan.
Totuus ei kuulu demareiden työkalupakkiin.
Kyllä! Hallitus on onnistunut saamaan aikaan jättiläisvelan, ennätystöttömyyden ja ennätysmäärän konkursseja Suomeen. Apinalauma auton ratissa?
Onneksi demarit pystyvät pistämään kaiken reilummin huonompaan kuntoon.
Se on varmaa. MOT.
Nyt rattiin haluaa betoniauton kuski.
Tässä nähtiin taas miten demarit olivat sitoutuneet velkajarruun. Jarruttavat Suomen talouden pysähdyksiin. Juuri kun lopultakin taloudellinen aktiviteetti on kasvamaan päin. Näin kävi myös Sipilän hallituksen jälkeen, kun Rinne/Marin sai vallan.
Veronkorotuksen pysäyttävät talouskasvun.
Sorsa säätiö yrittää väittää ettei hyvinvointivaltio tarvitse talouskasvua.
Keväällä palkansaajien reaaliansiot kohosivat 3,4%.
Sannan aikana etumerkki oli miinus.
Ehkä joidenkin palkansaajien reaaliansiot nousivat, joidenkin eivät. Kiitos OrpoPurran, meillä on kohtapuoleen puoli miljoonaa työtöntä, joilla ei ole varaa kuluttaa mihinkään. Ei ole mitään talouden todellista nousua, jos vain harvalla sellainen ihme toteutuu. Miinuksella ollaan vielä ja pahasti.
2025 ulosotossa olevien määrä ylitti 600 000.
https://www.ulosottolaitos.fi/ajankohtaista/tiedote-ja-uutisarkisto/ulosottolaitoksen-viime-vuoden-tilastot-julki-ulosottomyyntien-maara-edelleen-kasvussa/
"2025 ulosotossa olevien määrä ylitti 600 000."
Eli heitä on tullut noin 25000 lisää sitten 2019-2023 kauden!!!
Orpon hallituksen talousnousu tuppaa olemaan negatiivista.
Nyt näyttää pitkästä aikaa taloudessa hyvältä.
Demareiden ja Vasemmistoliiton lupaamat veronkorotukset muuttavat sitten suunnan.
Suunta on edelleen alas, joten hyvä vain jos demarit ja vasemmisto saavat suunnan muutettua.
Vasuri ei osaa kuin valehdella.
Persulle totuus on valetotuutta.
Kyllä se osaa olla katkera ja kateellinen.
Ei sentään ole persu.
Nyt on oikea suunta. Se on ylös.
Vasen suunta on väärä. Se on alas.
Niin, koska olet tyhmä.
Jep, mutta silti fiksumpi kuin sinä.
Persu kiertää vain rinkiä.
Kuluttajien luottamuskin on saatu palautettua.
https://www.hs.fi/visio/art-2000012233474.html
Persuilla taitaa viirata aika pahasti, sillä luottamus on edelleen reilusti miinuksella, mutta hurraata huutavat.
Sannan jäljiltä sekin saatiin nousuun.
Demareilla on joku persu fetissi.
Persulle turpiin saaminenkin on vissiin vain ihailua.
Heh, valhetta oli se talouskasvu, niin kun kaikki hallituksen puheet!
"Heh, valhetta oli se talouskasvu, niin kun kaikki hallituksen puheet!"
Onneksi ovat olleet oppositiossa jo vuodesta 2023!!!
Harmi, kun toimia ei mainittu. Potkulakiko alkaa toimia?
Orpon hallituksen toimet näkyvät ennätysmäisessä yli 70 miljardin alijäämän teossa, ennätystyöttömyydessä ja valtion tulojen pienenemisenä.
Marinille toivon kaikkea hyvää ja menestystä kunhan ei vain liity mitenkään Suomeen sillä nyt vasta nykyinen hallitus on saanut talouden toipumaan Marinin hallituksen tuhojen jälkeen.
Helppoahan se ei ole ollut, kun 2019-2023 kauhukabinetti LISÄSI VUOTUISIA MENOJA NOIN 20MILJARIDLLA VUODESSA!!!!!!
Orpon hallitus on tekemässä velkaennätystä samoin alijäämäennätystä, puheet olivat kovat ja tulos huippukova, tosin negatiivinen.
Ei huono.
https://www.kauppalehti.fi/lehdistotiedotteet/a/dfeefb0d-1b54-5097-9e97-95d8b7cb432a
Alle keskiverto.
Tekoäly kertoo kun siltä kysyy:
"Koko maailman yhteenlaskettu reaalinen BKT:n kasvu on viimeisimpien kansainvälisten ennusteiden (kuten Kansainvälisen valuuttarahaston IMF) mukaan noin 3,0–3,2 % vuodelle 2026.
Kasvunäkymän pääkohdat:
Kehittyvät taloudet: Kasvavat edelleen nopeammin, keskimäärin noin 4 %:n vauhtia.
Teollisuusmaat: Kasvu on hitaampaa ja tasaantuu noin 1,5 %:n tuntumaan.
Taustatekijät: Maailmantalouden kasvua tukevat erityisesti teknologia- ja tekoälyinvestoinnit, mutta sitä varjostavat geopoliittiset jännitteet ja energiamarkkinoiden epävarmuus."
Nousu on alkanut.
Jep, vasurit ovat gallupeissa hyvässä vauhdissa.
Demarit kovassa laskussa.
Vasurit onkin parempia mitä demarit.
Se on hyvä.
Nyt talous kasvaa, mutta vuoden päästä suunta voi olla toinen.
Ei tuo hyvältä vaikuta vieläkään, talous kasvaa mutta siti väki köyhtyy, se on sitä oikeiston talouspolitiikkaa parhaillaan.
Yritysten talous kasvaa, mutta Suomi velkaantuu edelleen miljardikaupalla.
Orpo on pääministerinä epäonnistunut, ja valtiovarainministeri Purra ei näytä edes tietävän mitään ministerin tehtävistä vaikka on valtiovarainministeriössä istunut jo kolme vuotta.
Ruotsissa ja Euroopassa talous alkaa kasvaa. Orpon potkulaki taitaa purra, mitä luulette?
Eli orpon hallituksen toimet on suunnattu Ruotsiin ja Eurooppaan? Miksi orpon hallitus vihaa suomalaisia?
Laittomat lakot loppuivat kun saatiin kunnon laki.
Teollisuuden tilaukset kunnon nousussa.
Noin sitä pitää. Hallitus on onnistunut.
Rakentaminen sukelsi syvälle Sannalamassa.
Nyt siltäkin puolelta kuuluu positiivisia uutisia.
Suomeen investoidaan nyt ennätysmääräi. Piti vaan päästä ensin Sannasta eroon.
Nyt ongelma voi palata Suomeen. Ainakin demarivaalivoitto tulee mutkistamaan tilannetta.
Jeps, saas nähdä miten kalliiksi nuo investoinnit tulevat kansalle, tosin rahat alkavat olla jo valmiiksi lopussa.
Demarit rukoilevat ettei työllisyys lähtisi nousuun ennen vaaleja.