Apache AH-64 epäluotettava helikopteri

Anonyymi-ap

Yhdysvaltain armeijan AH-64 "Apache" -helikoptereiden laivasto on kokenut epätavallisen korkean määrän vakavia onnettomuuksia, ja tähän kalenterivuoteen (FY2026) on raportoitu viisi "luokan A" -onnettomuutta.

CNN:n analyysin mukaan nykyinen onnettomuusprosentti on noin 6,24 luokan A -onnettomuutta 100 000 lentotuntia kohden, mikä lähenee armeijan pahimpia vuosia viime vuosina – vuotta 2024, jolloin helikopterilaivasto koki yhdeksän vakavaa onnettomuutta, eli 7,02 onnettomuutta 100 000 lentotuntia kohden.

Tämä onnettomuusprosentin nousu tapahtuu samanaikaisesti erillisen, ratkaisemattoman ongelman kanssa helikopterien voimansiirtojärjestelmissä, joka vaikuttaa noin 10 prosenttiin armeijan "Apache" -helikoptereista. Armeijan sisäiset turvallisuusraportit viittaavat 70 mahdollisesti vialliseen voimansiirtoon huhtikuussa ja toisiin 10 heinäkuussa. Nämä viat voivat mahdollisesti vaikuttaa peräsimeen, sähköjärjestelmään ja hydraulijärjestelmään, mikä voi johtaa äkilliseen hallinnan menetykseen.

Armeija ei ole julkistanut, kuinka moni tämän vuoden onnettomuuksista liittyy voimansiirto-ongelmaan, ja korostaa erityisesti, että tämän ongelman sisällyttäminen turvallisuusraportteihin ei tarkoita todistetta syy-seuraussuhteesta minkään tietyn onnettomuuden kohdalla. Voimansiirtojen vikojen syitä tutkitaan edelleen, ja Boeingin asiantuntijat auttavat armeijan teknistä henkilöstöä.

Viimeisin kuolemaan johtanut onnettomuus tapahtui 12. elokuuta lähellä Fort Hoodia, Texasissa, ja siinä kuolivat kaksi lentäjää. Tämän seurauksena kaikki "Apache" -helikopterien koulutuslennot keskeytettiin väliaikaisesti koko armeijassa. Tämä keskeytys päättyi keskiviikkona, vaikka joukot, jotka ovat taistelualueilla Lähi-idässä, olivat tästä rajoituksesta vapautettuja.

Vertailuna mainittakoon että Suomessa Neuvostoliitossa valmistetuilla Mi-8 helikoptereilla lennettiin Puolustusvoimien ja Rajavartioston toimesta 40600 lentotuntia, joista yksi onnettomuus, sekin olisi ollut normaali vikaantumisesta johtuva hallittu pakkolasku ellei olisi oltu merellä. Syyksi todettiin vikaatunut polttoaineen varoitusvalo, sivusäiliöissä olisi ollut polttoainetta mutta niitä syöttävät pumput eivät olleet päällä. Kone menetti moottoritehonsa ja teki pakkolaskeutumisen mereen, uintimatkalla lähisaareen yksi miehistön jäsen kuoli.
Polttoainepumput kuuluisi laittaa päälle ennen moottorien käynnistystä, eli miehistö teki virheen.
Jos ohjesäännön vastainen miehistön virhe kuitenkin lasketaan laiteviaksi oletuksena että maahansyöksy olisi vain tapahtunut myöhemmin tulee vertailuluvuksi 2,46 onnettomuutta per 100 000 lentotuntia. Jos ei lasketa niin se on pyöreät nolla ja oletuksena on että lento olisi suunniteltu etukäteen ja polttoainetta tankattu riittävästi, plus extraa päälle, joka siis ilmailussa on normaali käytäntö.

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Mutta USSR Rigonda Bolshoi GT supercopter on rautaa, siinä on tykkiki ja lisäksi kaikilla kuudella ohjaajalla on pislarit. Nato ei mahd mittään.

      • Anonyymi00003

        Totuus sattuu


    • Anonyymi00004

      Ilmankos Ukraina vallattiin kolmessa päivässä ja nytkin Venäjän helikopterilautat auttoivat venäläistä jalkaväkeä joka menetti vain 1450 sotilasta viime vuorokautena.

      Suunnitelman .....

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1511
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      26
      1124
    3. 82
      982
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      806
    5. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      780
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      774
    7. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      90
      723
    8. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      13
      710
    10. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      705
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      685
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      666
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      592
    15. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      591
    16. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      571
    17. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      522
    19. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      513
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      41
      508
    Aihe