"AI-yhteenveto
Mikäli kärkikolmio sijaitsee kevyen liikenteen väylän ja risteävän ajoradan välissä (eli kolmio on ennen pyörätietä/jalkakäytävää), kolmion takaa tulevan ajoneuvon on väistettävä myös kevyen liikenteen väylällä liikkuvia."
Tuossa näkee, mitä skeidaa tekoäly saattaa väittää (kertoa). Mikäli kärkikolmio sijaitsee kevyen liikenteen väylän ja risteävän ajoradan välissä, niin se ei sijaitse ennen kevyen liikenteen väylä, vaan kevyen liikenteen väylän jälkeen, ennen risteävää ajorataa. Väite ennen suluissa olevaa tietoa, ei pidä paikkansa suhteessa siihen, mitä suluissa lukee.
Oikein oleva fakta: Mikäli kärkikolmio sijaitsee ennen kevyen liikenteen väylän ja risteävää ajorataa, väistetään siitä suunnasta tullessa sekä kevyenliiketeen väylä liikennettä, että ajoradan liikennettä, mutta vielä myös ajoratojen risteyskohdan jälkeenkin olevan kevyenliiketeen väylä liikennettä, jos risteyksen toisella puolella kevyenliikenteen väylä sattuu olemaan.
Tekoäly väittää höpö-höpöä ja kertoo valheita
18
112
Vastaukset 18
- Anonyymi00001
Mikäli kärkikolmio sijaitsee ennen kevyen liikenteen väylää ja risteävää ajorataa... piti lukea.
- Anonyymi00002
Luulisi jokaisen tietävän, että tekoäly ei ole läheskään aina oikeassa.
- Anonyymi00003
Jotkut uskovat lujaa, kuin Jeesuksen seuraavaan tulemiseen.
- Anonyymi00004
Tekoälyt saa työntää sinne, minne aurinko ei paista. Ihmiset lisäävät jo julkiseen nettiin tekoälylle näkyvää väärää informaatiota, että sekoittavat tekoälyn oppimista.
- Anonyymi00005
Onko jossain laitettu se kolmio noin typerään kohtaan?
- Anonyymi00006
On ollut keskustelua aiheesta ennenkin. Tässä kuva tilanteesta, jossa pyörätien jatketta ei saisi olla maalattu, koska kolmio on vasta tiemaalauksen jälkeen.
https://i.ibb.co/1QX0WYP/v-rin-merkitty-py-r-tien-jatke.jpg
Nykyään saattaa tilanne toki olla jo korjattu ja kohdassa on kenties joko pelkkä suojatiemaalaus, tai kolmiota on siirretty. - Anonyymi00010
Anonyymi00006 kirjoitti:
On ollut keskustelua aiheesta ennenkin. Tässä kuva tilanteesta, jossa pyörätien jatketta ei saisi olla maalattu, koska kolmio on vasta tiemaalauksen jälkeen.
https://i.ibb.co/1QX0WYP/v-rin-merkitty-py-r-tien-jatke.jpg
Nykyään saattaa tilanne toki olla jo korjattu ja kohdassa on kenties joko pelkkä suojatiemaalaus, tai kolmiota on siirretty.Ei tuota ole tarvinnut korjata, koska tuo on kuvanottohetkellä ollut säädösten mukainen. Lain muuttuessa risteys muutettiin lain mukaiseksi.
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Ei tuota ole tarvinnut korjata, koska tuo on kuvanottohetkellä ollut säädösten mukainen. Lain muuttuessa risteys muutettiin lain mukaiseksi.
Nyt ei ollutkaan kyse muusta, kuin esimerkinomaisesta kuvasta joka esittää moisen tapauksen.
- Anonyymi00007
Tekoälyjä on monenlaisia.
Googlen kone
on selvästi
yhteiskunta- asioista
Sdp mielinen.
Eli sitä en käytä. - Anonyymi00008
Jooei se ole mitään jumalan sanaa. Onneksi tuollaiset pikku kömmähdykset on helppo havaita, aina ei ole välttämättä niin helppoa. Mutta onpa monesti ihmistenkin väitteet ihan höpöhöpöä niin ei siinä mielessä juurikaan eroa.
- Anonyymi00009
Älytön tekoäly tekee myös isompiakin "kömmähdyksiä".
- Anonyymi00012
Anonyymi00009 kirjoitti:
Älytön tekoäly tekee myös isompiakin "kömmähdyksiä".
No ihminen , ainakin kaupunkien virkamiehet ne vasta isoja "kömmähdyksiä" tekeekin, joihin ei des se tekoäly pysty.
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
No ihminen , ainakin kaupunkien virkamiehet ne vasta isoja "kömmähdyksiä" tekeekin, joihin ei des se tekoäly pysty.
Kenties, tai sitten ei.
Datan myrkyttäminen (data poisoning). Se on tekoälyä vastustavien ajan henki.
- Anonyymi00014
Kolmion sijainnilla suhteessa suojatiehen/pyörätien jatkeeseen on tietenkin merkitys, että onko kohdassa suojatien lisäksi myös pyörätien jatke vai ei.
https://i.ibb.co/R44TnS9/Vasistamisjarjestys-jatke-kolmion-sijainti.jpg - Anonyymi00015
Ketjussa sivuttiin kolmion vaikutusta myös risteysalueen toisella puolella olevaan suojatiehen / pyörätien jatkeeseen.
Mutta mikä on se matka risteysalueesta kun kolmion vaikutus lakkaa?
Suora tie niin onko 1 km päässä oleva suojatie vielä kolmion vaikutuksen alainen, vai lakkaako se kymmenen metrin jälkeen?
Meidän paikkakunnalla risteysalue jossa toisessa risteyksessä liikennevalot ja n. 40m päässä toinen T risteys jossa i valoja eikä kolmiota tai stop merkkiä.
Näisen risteysten aika tarkalleen puolivälissä on suojatie/pyörätien jatke.
Myös kääntyvän auton väistämivelvollisuus, milloin se loppuu?
Ei kai kääntyvä auto voi olla kilonmetritolkulla kääntyvä auto?- Anonyymi00016
Risteysalue on asian ydin. Kolmio liittyy risteykseen/risteysalueeseen, eikä se vaikuta enää risteysalueen jälkeen, kun poistutaan risteyksestä/risteysalueelta.
Väistämisvelvollisuus risteyksessä (kärkikolmio) merkillä osoitetaan, että ajoneuvolla ja raitiovaunulla on väistettävä risteyksessä muita ajoneuvoja ja raitiovaunuja. "Risteyksessä" on se juttu, ei enää risteyksen jälkeen.
Ajoratojen jälkeinen kevyenliikenteen väylän ylityskohta kuuluu myös risteykseen, kuten se vastaava kohta ennen risteystäkin kuuluu. Näin on, mikäli kevyenliikenteen väylä on tarpeeksi lähellä ja katsotaan kuuluvan risteykseen. - Anonyymi00017
Tällaista on mainittu kääntymiseen liittyen.
"Väyläviraston ohjeiden mukaan enintään 15m etäisyydellä ajoradasta olevaa pyörätietä voidaan lähtökohtaisesti pitää samaan risteykseen kuuluvana ja yli 25m etäisyydellä olevaa selkeästi erillisenä. 15-25m on "harmaata aluetta" jolle pyörätietä ei pitäisi laittaa ollenkaan, mutta jos niin on pakko tehdä niin väistämisvelvollisuus on selvennettävä liikennemerkeillä."
Tuon tiedon mukaan kääntyvä ajoradan ajoneuvo väistää, vaikka ajoradan rinnalla kulkeva pyörätie olisi jopa 15 metriä ajoradan reunasta. Alla olevan kuvan tapauksessa voisi olla kyse noin 15 metristä.
https://maps.app.goo.gl/12NN7vdfMsLQfgnw8 - Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Tällaista on mainittu kääntymiseen liittyen.
"Väyläviraston ohjeiden mukaan enintään 15m etäisyydellä ajoradasta olevaa pyörätietä voidaan lähtökohtaisesti pitää samaan risteykseen kuuluvana ja yli 25m etäisyydellä olevaa selkeästi erillisenä. 15-25m on "harmaata aluetta" jolle pyörätietä ei pitäisi laittaa ollenkaan, mutta jos niin on pakko tehdä niin väistämisvelvollisuus on selvennettävä liikennemerkeillä."
Tuon tiedon mukaan kääntyvä ajoradan ajoneuvo väistää, vaikka ajoradan rinnalla kulkeva pyörätie olisi jopa 15 metriä ajoradan reunasta. Alla olevan kuvan tapauksessa voisi olla kyse noin 15 metristä.
https://maps.app.goo.gl/12NN7vdfMsLQfgnw8Samaten kolmion vaikutusta myös suoraan ajettaessa ajoratojen risteävän kohdan jälkeen toisella puolella olevaan suojatiehen/pyörätien jatkeeseen, joka on 15 metrin päässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.1941111- 80727
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48692- 81591
Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä40562- 39549
- 23543
- 46540
- 106530
Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan41527Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va169523Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja289509Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64499Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47484Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko45480Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27473Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91446Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.29442- 21432
Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80425