Siksi PS-suomen turvavakuutus

Anonyymi-ap

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Politiikka
25.08.2026 |14:38

Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra nosti kesäkokouspuheessaan Imatralla esiin, kuinka maahanmuuton kielteiset vaikutukset saavat vasta nyt kunnolla tilaa julkisuudessa – pitkän viiveen jälkeen.

– Se on järjettömän surullista. Nyt, siis vasta nyt, alkavat ihmisten silmät laajasti avautua niin ongelmallisen maahanmuuton ja ylitsepääsemättömien kulttuurierojen vaikutuksille turvallisuuteen, kaduille, seksuaalirikoksiin, soteen. Vasta nyt maahanmuuton kiihdyttämä koulujen alasajo ja alueiden eriytyminen saavat isoja otsikoita – vaikka tilanne on jatkunut vaikka kuinka kauan. Jatkuvat raiskausuutiset saavat toistuvia otsikoita – vaikka yliedustus on ollut aina selvää. Jokaisen otsikon takana on karmeita ihmiskohtaloita, sairaan yhteiskuntakokeilun uhreja.

– Vasta nyt siitä, mitä perussuomalaiset on vastustanut aina, tulee valtavirtaa. Jos olisin muiden puolueiden poliitikko, en kehtaisi katsoa itseäni peiliin. Jos olisin toimittaja, joka on aktiivisesti vältellyt maahanmuuton ongelmista kertomista ja julistanut valtanarratiivin monikulttuurista suvaitsevaisuutta ja ihania pelihetkiä, hävettäisi.
Rasismisyytösten tarkoitus on vaientaa

Maahanmuuton ongelmien esille tuoneita tahoja on perinteisesti pyritty vaientamaan rasismisyytöksillä. Kyse on usein retorisesta harhautusyrityksestä, Purra sanoo.

– Rasismisyytökset nykypäivänä ovat vain hivenen abstraktimpia, mutta samaa kamaa kuin ennenkin, kun vähän pintaa raaputtaa. Niiden tarkoitus on estää hankalista asioista puhuminen ja hiljentää rohkeat.

– Rasismileima lyödään rutiininomaisesti myös tosiasioihin, tilastoihin, turvallisuuteen tai arvoihin liittyvään keskusteluun. Se lyödään jopa siihen, että vanhempi haluaa omalle lapselleen parasta. Aina kun poliitikko pyrkii hallitsemaan keskustelua moraalisella painostuksella sen sijaan, että vastaisi argumentein, hän on heikoilla. Hän on heikoilla perussuomalaisia vastaan.
Maahanmuuton ongelmilta suojaudutaan lakimuutoksilla

Haitallisen maahanmuuton aiheuttamaa tikittävää aikapommia ei kuitenkaan pureta vaahtoamalla rasismista. Eikä keksimällä ennen vaaleja, että muka haluaa maahanmuuton kiristyksiä, vaikka olisi niitä koko kauden aktiivisesti vastustanut.

Maahanmuuton ongelmilta suojautuminen ja Suomen tulevaisuuden korjaaminen tarkoittaa pöyristelyn ja hatarien kesäkokousavausten sijaan pikkutarkkaa ja jatkuvaa lainsäädännön muutostyötä, Purra muistuttaa.

– Sitä tehdään vain hallituksessa, ja te kyllä tiedätte, keiden vaatimuksesta. Hommaa riittää, ja siksikin perussuomalaiset aikoo olla seuraavassakin hallituksessa.

– Ei vain siksi, että Suomi, suomalaisten hyvinvointi ja turvallisuus edellyttävät sitä, vaan myös talouden takia. Jotta vaadittavat leikkaukset saadaan maaliin ja jotta veronmaksajan selkä ei katkea, Suomen kehitysmaalaistaminen pitää lopettaa. Kun maailmaa tuodaan kylään, kulut kasvavat kaikkialla – kaikkialla sotessa, kaikkialla sosiaaliturvassa, kaikkialla kouluissa, kaikkialla päiväkodeissa, kaikkialla oikeusjärjestelmässä.

SUOMEN UUTISET

13

<50

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Purra itse on suurin vaaratekijä Suomen kaikkein vähävaraisimmille ja -tuloisimmille ihmisille!

      • Anonyymi00002

        Tuo on Kremlin kommentti. Jokainen ymmärtää halutessaan, että Riikka ajaa parhaiten tämän maan kansalaisten asiaa. Riikka ei ole aukaisemassa itärajaa, jonka aukaisemisen Kimmo Kiljunen ehti jo luvata venäläisille.


      • Anonyymi00003

        mee töihin ja heitä huumeet aurajokeen


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Tuo on Kremlin kommentti. Jokainen ymmärtää halutessaan, että Riikka ajaa parhaiten tämän maan kansalaisten asiaa. Riikka ei ole aukaisemassa itärajaa, jonka aukaisemisen Kimmo Kiljunen ehti jo luvata venäläisille.

        Lahtari ei osaa muuta kuin jauhaa paskaa


    • Anonyymi00004

      Hyvä virta

    • Anonyymi00005

      Oomi

    • Anonyymi00006

      Persut pelkää kaikkia ihmislajeja muita paitsi valkoisia persuja.
      Sanokaamme heille : Pelko Pois Persut.

      • Anonyymi00012

        Ja persumoukat vääntelevät silmiään somessa eivätkä osaa edes hävetä!


    • Anonyymi00007

      vuoden turkulaisia pitää valita 1000 vuodessa-ulkomaalaisia

    • Anonyymi00009

      Bbbb

    • Anonyymi00010

      Siksi Sdp.

    • Anonyymi00014

      Luoti-Makvan

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      52
      1276
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      86
      986
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      917
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      854
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      843
    6. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      201
      762
    7. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      25
      738
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      44
      728
    9. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      707
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      25
      667
    11. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      123
      664
    12. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      43
      606
    13. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      602
    14. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      575
    15. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      142
      548
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      538
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      530
    18. 39
      495
    19. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      185
      490
    20. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      487
    Aihe