Luin Villen uusimman kirjan Sittenkin ehjä. Uskovien näkemykset homoseksuaalisuudesta perustuvat muutamiin väärin tulkittuihin jakeisiin vanhassa ja uudessa testamentissa. Raamattu ei sittenkään kiellä homoutta 🥰
Sittenkin ehjä
Anonyymi-ap
1484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Niin tietenkin homot herjaa Paavalia, että valehtelee homoista, tappaa ihmisiä ja eksyttänyt koko ristikunnan homojutuillaan.
Kyllä se tiedetään.
Ei kai siihen mitään kirjoja tarvitse lukea, että tietää ettei homot usko Raamattuun ja Paavali vihollinen numero yksi.
Se aika selkeetä.
Yleensä ajatellaan että vika on ihmisessä ja hänen haluttomuudessaan uskoa. Uskovien on vaikeaa myöntää että heidän oppinsa ja tulkintansa voivat olla vääriä.
Minulle sopii että jokainen tulee uskollaan autuaaksi mutta henkistä väkivaltaa en hyväksy. Se ei kelpaa syyksi ettei itse jotain asiaa ymmärrä tai halua ymmärtää.
Oletko alottaja lukenut Raamatusta neljä evankeliumia;
Matteus, Markus, Luukas ja Johanneksen evankeliumit?
Lue ja vertaa itseäsi Jeesukseen Kristukseen, älä naapurin
isäntään tai emäntään tai muuhun ihmiseen.
https://www.jumala-kanssamme.se/439636059/439640427
Kuuntele myös tämä puhe
https://www.youtube.com/watch?v=3QDUv-JnE08
Mvh J - K
Tämä maailma ja sen ihmiset ovat persoonallisen Pahan
vallassa. Hän on valehtelija ja valheen isä. Totuutta hän
ei puhu koska hänessä ei ole totuutta. Kun hän puhuu
sinulle tai minulle, hän puhuu omaansa, sis valhetta.
Joskus on hyvä kun kohtaa ihmisen, joka kertoo totuuden.
Totuuden tietäminen, uskominen ja vastaan ottaminen
voi tehdä kipeää mutta Totuus tulee siunauksena
siunaukseksi kun sen on hyväksynyt ja ottanut vastaan.
Silloin elämä muuttuu.
https://www.youtube.com/watch?v=uZdv-TtiMkg
Mvh J - K
Aloit taas mainostaa sinvuja!
Ei kai sitä erikseen mistään kirjasta lukea että homot ei tykkää Raamatusta eikä varsinkaan Paavalin roomalaiskirjeestä. Tai yleensä Paavalista. On jo päivänselvää mitä Paavalista ajattelevat sekä Paavalin jutuista. Turha sen vuoksi mitään kirjoja kirjoitella.
Ja mitä se haittaa vaikka homot ovat miten käärmeissään Paavalista. Antaa niiden olla ja pitää Paavalia millaisena sarvipäänä tahansa. Ei se kuitenkaan Jumalaa eikä Jumalan sanaa miksikään muuta. Antaa heidän paasata mitä paasaavat sydämen kyllyydestä.
Totta se on että uskonnot ovat pääosin seuraajien keksimää teologiaa. Kristinusko Paavalin, niin sanovat asiantuntijatkin.
Kirja on hyvä olla olemassa. Sen avulla saadaan näkyväksi räikeimmät eheytystarinat. Ehkä siitä on myös hyötyä eheytyshoitojen täyskiellon vauhdittamiseksi
Ville eräässä tv-jutussa, jossa vetäjän lisäksi oli kaksi muutakin äänessä, kertoi Ville, että Jeesus ei sanonut mitään homoseksuaaleista.
Tämä ei ole ainoa esimerkki Villen kyvystä tehdä päätelmiä.
Jos tieteentekijänä esiintyvä ei tajua, että kaikkea Jeesuksen sanomisia ei ole tullut tekstimuotoon ja vielä että olisi säilynyt, ei ole osoitus, ettei Jeesus ole asiasta mitään sanonut.
Em. Villen väittämää ei voi pitää lipsahduksena, koska tieteentekijä on nimenomaan tarkka ettei tuolla tavalla asioista tee väittämää.
>>Uskovien näkemykset homoseksuaalisuudesta perustuvat muutamiin väärin tulkittuihin jakeisiin >>
Venäjän uskovat puolustaa Kristinuskoa vaikka asein.
😊😊😊😊😊
Paavali kyllä sanoi aivan tosissaan homoista ja antoi lopullisen tuomion.
Mutta kuka sitä valehtelevaa murhamiestä uskoo. Ei ainakaan homot.
Siinä todellinen huippuesimerkki päätelmien tekemisestä, että lukee Raamatusta miten Paavali on murhamies ja suuri valehtelija.
Siinä jää kyllä muut homouden puolustajat hopialle.
Eivät pysty läheskään samaan.