Orpo ja Purra kauhistelivat esitettyä puolustusveroa väittäen että se maksettaisiin samasta ( siis yhteisestä) kukkarosta ?
Voi voi Orporukkaa, jos katsot kukkaroosi niin sieltä ei ole otettu mitään entisissäkään säästötoimissa, sinne on laitettu lisää sitä rahaa jota on otettu köyhiltä, työttömiltä, sairailta ja vanhuksilta, vammaisia unohtamatta.
Orpon lause on tulkittava niin ettei hän ole valmis maksattamaan rikkailla mitään edes maanpuolustuksesta senkin saava t köyhät maksaa.
Kuvaa hyvin Talvisodan tilannetta joka syttyessään aiheutti lopulta shokin joka sai porvarit myöntämään edes ammattiyhdistysliikkeelle toimintaoikeudet, kun köntsät olivat housussa.
Petteri Orpon pitäisi katsoa kukkaroonsa !
Anonyymi-ap
3
<50
Vastaukset 3
- Anonyymi00001
Porvarin isänmaa on ainan ollut hänen lompakossaan.
- Anonyymi00002
Orpopojan osa on olla osallistumatta säästötalkoisiin sentilläkään.
- Anonyymi00003
Puolustusvero saattaa olla hyvinkin tarpeellinen ja sitä pitää maksaa niitten joilla on puolustettavaa, - köyhillä ei ole , tämä hallitus on siitä huolehtinut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591160
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust561081Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1141032Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7940- 95904
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5755Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27711Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it191662- 71649
- 73617