Repimällä päätään,venäjän edessä
Ei kait kukaan. Ievistele kaehunkaan edessä
Ei kait kukaan. Ievistele kaehunkaan edessä
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Suomi ei ole hyökkäämässä minnekään? Sodsn aloittaa joku toinen osapuoli, jos sellainen tulee.
että kun tarpeeksi kiusataan niin saadaan toinen aloittamaan sodan ja siten ollaan ihan syyttömiä uhreja?
Tiltu Tiltu...
Aloitti taas potaskan levittämisen, keskittyisi vain samovaarisaikan keittelyyn...
Lieksassakin on iso joukko tiltuja propagandaa levittämässä ja myyräntyötä tekemässä.
pölkkypäät epäihmiset jotka pestattu kiusaamaan eloistelevat taidokkuudellaan ja odottavat kieli pitkällä tykkäyksiä samanmielisiltä..jotta elämä tuntuisi joltain ..diapampurkki vieressä ellei
Mitä hyvää kokoomus on koskaan saanut aikaeksi Suomen kansalle
Kertokaa se jos tiedättePuolueet
Kansallinen Kokoomus
Orpon ja Purran syytä meidän nuorten köyhyys. Äänestä
Teemme kaikkemme talouskasvumme eteen,siis kenenkä?Orpon ja Purran syytä meidän nuorten köyhyys.
Äänestä
SDP vähiten huono vaihtoehto juuri sinullekkin
Kannattaa kysyä ukrainalaisilta onko Venäjän uho pelkkä vitsi.
Stuppi on venäjän listan kärjessä heti jonglöörin jälkeen. Kyl olis tarvinnu sittenkin äänestää homppelia.
Nyt olisi Ukrainalla hyvä antaa takaisin ja pommittaa pelastuhenkilöitä, eli palomiehiä jos ne menee sammuttamaan maastopaloja? Samaa teki venäjä Kiovan palomiehille, ensin yksi isku ja sitten toinen puolentunnin päästä, kun palomiehet ovat raivaustöissä!
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000012231499.html
Kadun myös, että äänestin Stubbia, mutta kun en halunnut Haaviston voittavan.
Stubb saa vihat niskaansa Venäjältä ja mitä se saattaa tarkoittaa meille suomalaisille...?
Ruvetaan mekin vihaamaan venäläisiä, niin ollaan tasoissa!
Kyllä Stubb on asiat käynyt tarkkaan läpi puolustusvoimain päälliköiden ja politiikan johdossa olevien kanssa. Osa demarien terävintä johtoa haluaa itärajan auki ja haluaa myydä maat ja kiinteistöt venäläisille, mutta ei tämä Petterin ja Riikan johtama hallitus.
Siis Riikan johtama hallitus.
Haluavat Neuvostoliiton takas kuten putler!
Juuri niin SDP haluaa!
Siis ek n ja garden kokoloiden johtama hallitus
Eipä tässä ole juurikaan tärkeämpiä asioita. Kun hallitus on toitottanut viimeiset kolme vuotta, ettei rahaa ole ja sillä verukkeella on leikattu vähävaraisilta ja keskituloisilta toimeentulosta sekä nostettu palvelumaksuja ja alvia. Nyt sitten selviää, että rahaa on ollut hallihankkeelle, EM-kisojen lobbaukseen ja Uudenkaupungin autotehtaan pelastamiseen. Jokaisen näiden järjestelyjen takaa löytyy Kokoomuksen politiikkoja (mm. PM Orpo), Kokoomuksen rahoittajia (Kokkila) ja kokoomuslaisia lobbareita (Vapaavuori).
Osa hankkeista on runtattu läpi hallituksessa ilman kunnollista valmistelua ja osassa Orpo on ollut jäävi ja silti osallistunut päätöksentekoon.
Kyse ei näissä tapauksissa ole pelkästään rahasta. Toimintatavat ovat olleet niin hähmäisiä, etteivät ne kestä päivänvaloa.
Eivätkä pääministerin selitykset juuri auta, kun puhuu mitä sattuu ja syyttää muita.Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa.
Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-luvulla velaton, koska rikkaat oli laitettu verolle ja verotuloilla maksettiin hyvinvointivaltion menot.
Siihen aikaan tieverkkokin oli tiptop-kunnossa. Uutta asvalttia vedettiin joka vuosi ympäri Suomea. Suomen kansalla oli muutenkin rahaa ,esimerkiksi vuona 1989 rekisteröitiin yli 180 tuhatta uutta autoa.
Kaiken tuon ovat porvaripuolueet Suomesta tuhonneet, persut etunenässäKokoomus ja rikkaat katsoo oikeudekseen kustannutaa rikastumisensa kansalla
Kansa maksaa rikkaiden vaurastumisen veroissaan saamatta mitään ei edes lääkäriin pääse
Sosiaaliturva pois ja rikkaille yrityksille sosiaaliturva rahat siirtyy
Kuin itsestään
Suomen tyhmä,kansa vaan töllöttää telkkaria kotona van ja ihmettelee kun mtv n pissikset kehuu kokoomusta
Äänestä sdp jos et ole moni miljonääriKaikki suomen edellisen hallituksen vikaa
Uusi joutuu paljon vielä sopeuttamaan
Mitä.tää,nykyhalliyus enää,tekee
Eroaisiko,jo
Äänestä
Hyvä
Korpraali on aivan mainio johtamaan maata sotaan. Ei siihen kannata korkeampia herroja tuhlata.
Ryssä uskoo vain voimaa!
Kukapas se Suomeen hyökkäisi? Ruotsiko?
Samoin hampparit uskovat ja kunnioittavat vain voimaa.
Eli = ?!
Seuraavalla hallituksella tulee olemaan erittäin vaikeaa korjata Orpon persuhallituksen romuttamaa yhteiskuntaa ja yrittää kerätä rahaa
Orpon persuhallituksen tekemän holtittoman velkavuoren tai edes sen korkojen maksamiseen ja Nato-miljardeihin. Yksi hallituskausi ei riitä. Tarvitaan ainakin
10 hallituskautta tämän katastrofin seurauksien korjaamiseen.
Katastrofin, jonka piti muun muassa taata "hyvinvointivaltio lapsenlapsillemme". Hallituksen tekemä velkahelvetti tuskin vastaa käsitystä hyvinvointivaltiosta lastenlapsiemme mielestä.Hyvä muistaa ja tajuta että kaikki hallituksen toimet ovat vaan nostaneet kansalaisten kuluja
Esim alv joka kohdistuu täysimääräisesti vaan duunareille ei ollenkaan yrityksiin
Ruuan hinta ja kaikki asumisen ja kulut
Itsellä menee tililtä noin 2000 ekk kaikenlaisiin maksuihin sähkö, vesi ruoka ja ne
Alv korotus jo pelkästään nostaa kuluja n, 600e vuodessa.
Sitten muut kulut
Kuitenkin yritusten kuluja ei ole nostettu yhtään ja luvataan lisää sosialietuutta ja ilmaisrahan valtiolta jonka maksaa vaan duunarit
Siksi Paljakan korotus 10 pros on ajan kohtainen ja minimi
Ja hyvin perusteltu
Satonen ajamaan turkkiaLähes kaikki oikeudet ja ihmisarvon on persuhallitus vienyt työntekijöiltä.
Kansa osoittikin vaalituloksella mitä mieltä se on hallituksesta,
erikoisesti Purrasta ja Orposta. Tuli murskatappio Purralle.
Äänestä
se joka tekee pahaa pelkää koko ajan pahinta eikä mitkään panokset sitä rauhota...sen pitää tuhota ne jotka sen oma sairas mieli keksii vihollisiksi...vaikka ainut vihollinen on se ite...mutta tyhmä ei sitä aavista
Tuppi on aika kärjessä venäläisten listalla. Paree hommata taustapeilit, kyllä se siihen malliin niitä ärryttäät. Se ei taida muistaa mitenkä toimii käytännössä Nato hommat.
Putte pakeni uraille natsibunkkeriin.
Kyllä pitäisi ottaa Venäjän sanat tosissaan, eikä naureskella, niin kuin jotkut poliitikkomme.
Olemme sotkeutuneet tähän korvia myöten, kun hylkäsimme puoluettomuuden.
Luuletteko, että saamme ulkoa apua, jos ohjus iskeytyy Patrian tehtaalle?
Millä lihaksilla Stubbi oikein kuvittelee pärjäävänsä sellaiselle maalle, jonka ohjuksia ei pysty mikään muu maa torjumaan kuin Yhdysvallat?
Ja jonka päämiehen Stubbi on haukkunut samassa lauseessa Putinin kanssa????
Mitä meidän hommat ryssille kuuluu, hoitakoot itse omia asioitaan!
Ei kovin suotavaa noin puhua.
Ukraina on Stubbin mukaan heidän, siis Euroopan globalistiroistojen turvatakuu. Mutta kun sota loppuu, niin sitten he ovatkin nahkurin orsilla. Siksi he pitkittävät sotaa kaikin keinoin. Sitten tämän sodan todelliset syylliset tullaan tuomitsemaan!
Montako vuotta vankeutta arvelet putinin saavan?
Nyt CIA on julkistanut 5 sivuisen raportin, jossa paljastetaan Venezuelassa olevat laitteet, joilla tehtailtiin vaalivilppejä.
Siis raportissa sanotaan, miten vaalivilppi tehdään.
Ja Usalla on lista KAIKISTA maista jossa tuo vilppi on tehty.
Mielenkiinnolla odotetaan, onko Suomi listassa?
Siinä on voitu siirtää kansallismieliset äänet vasemmistolle jne.
Muistattehan ne Bidenin saamat äänet aamulla 4 aikaan?
Trumppi johdossa, mutta sitten hokkuspokkus, Bidenille jysähtää se yli 200 000 äänet, jotka ratkaisi pelin..
Sama lista on Kiinalla ja Venäjällä!
Ja se tulee julki!
Kun Kiina vallittaa ryssälän, Kiina on Suomen rajanaapuri!
Kremlin laitteet on niiden kellarissa? Siellä tehdään putelle valmiita lappuja joilla saa kaikki äänet ja vaalivirkailija akat konttaa äänestyspaikalla ne uurnaan.
Putte saa 180% äänistä ja vastustaja 15 vuotta vankeutta!
Tulevina vuosikymmeninä kun historiantutkijat analysoivat tämän päivän tapahtumia tulee ikävä havainto olemaan, että Stubb jää historiaan eniten vahinkoa Suomelle aiheuttaneena presidenttinä. Hänen kaudellaan Suomi ajettiin lähes sotaan ja maan vaivalla rakennettu hyvinvointi tuhottiin lähes täysin. Stubbin kaudella alkoi myös maan taloudellinen syöksy, joka ei enää taittunut yrityksistä huolimatta. Kokoomuksen saatua värisuoran maan hallinnossa aikaisempien sukupolvien vuosikymmenten työ nollattiin muutamassa kuukaudessa.
"Tulevina vuosikymmeninä kun historiantutkijat analysoivat tämän päivän tapahtumia tulee ikävä havainto olemaan, että Putin jää historiaan eniten vahinkoa Venäjälle ja muille aiheuttaneena presidenttinä. Hänen kaudellaan Venäjä ajettiin sotaan ja maan vaivalla rakennettu hyvinvointi tuhottiin lähes täysin..."
Erotuksena vain se, ettei kyseinen havainto ole ikävä, vaan tunnettu tosiasia jo tänä päivänä, vaikka Kremlin mafia ja muut samanhenkiset sen kiistävät ja muita syyttävät.
Imperialistisen roistovaltion toiminta sinänsä on vähintäänkin ikävä asia, mutta eihän se mitään uutta Venäjän historiassa ole...
Sama, missä sen paistaa, sosialismissa tai kapitalismissa tai fasismissa...
Tässä keskustelussa oli käsittääkseni aiheena Stubido ja hänen kielteinen vaikutuksensa maan tulevaisuuteen. Miten ihmeessä osasit sotkea tähänkin mukaan naapurimaan presidentin?
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa.
Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-luvulla velaton, koska rikkaat oli laitettu verolle ja verotuloilla maksettiin hyvinvointivaltion menot.
Siihen aikaan tieverkkokin oli tiptop-kunnossa. Uutta asvalttia vedettiin joka vuosi ympäri Suomea. Suomen kansalla oli muutenkin rahaa ,esimerkiksi vuona 1989 rekisteröitiin yli 180 tuhatta uutta autoa.
Kaiken tuon ovat porvaripuolueet Suomesta tuhonneet, persut etunenässäEipä tässä ole juurikaan tärkeämpiä asioita. Kun hallitus on toitottanut viimeiset kolme vuotta, ettei rahaa ole ja sillä verukkeella on leikattu vähävaraisilta ja keskituloisilta toimeentulosta sekä nostettu palvelumaksuja ja alvia. Nyt sitten selviää, että rahaa on ollut hallihankkeelle, EM-kisojen lobbaukseen ja Uudenkaupungin autotehtaan pelastamiseen. Jokaisen näiden järjestelyjen takaa löytyy Kokoomuksen politiikkoja (mm. PM Orpo), Kokoomuksen rahoittajia (Kokkila) ja kokoomuslaisia lobbareita (Vapaavuori).
Osa hankkeista on runtattu läpi hallituksessa ilman kunnollista valmistelua ja osassa Orpo on ollut jäävi ja silti osallistunut päätöksentekoon.
Kyse ei näissä tapauksissa ole pelkästään rahasta. Toimintatavat ovat olleet niin hähmäisiä, etteivät ne kestä päivänvaloa.
Eivätkä pääministerin selitykset juuri auta, kun puhuu mitä sattuu ja syyttää muita.Kokoomus ja rikkaat katsoo oikeudekseen kustannutaa rikastumisensa kansalla
Kansa maksaa rikkaiden vaurastumisen veroissaan saamatta mitään ei edes lääkäriin pääse
Sosiaaliturva pois ja rikkaille yrityksille sosiaaliturva rahat siirtyy
Kuin itsestään
Suomen tyhmä,kansa vaan töllöttää telkkaria kotona van ja ihmettelee kun mtv n pissikset kehuu kokoomusta
Äänestä sdp jos et ole moni miljonääri🎩🎩🎩🎩🎩
Onko Suomessa kohta enää eläkkeitä, kouluja, päiväkoteja ja työpaikkoja? 13 muutosta, joihin sinun on syytä varautua jo nyt
Kolme huippuasiantuntijaa arvioi, millaisessa Suomessa elämme vuonna 2050. Heidän visioitaan yhdistää yksi asia, joka voi olla koko yhteiskunnan tulevaisuuden kannalta elämän ja kuoleman kysymys.👺👺👺👺👺👺👺
Mitä hyvää kokoomus on koskaan saanut aikaiseksi suomen kansalle
Kansallinen Kokoomus
Hallituksen saavutukset tähän asti, listaa saa päivittää
- Leipomoiden lakiin säädetty yötyölisä poistetaan.
- Eläkeikä nousee.
- Työmatkakulujen omavastuu nousee 750 eurosta 900 euroon ja tilapäiset korotukset jäävät pois.
- Määräaikainen työsopimus ilman perustetta.
- Yt- ja lomautustilanteissa palkanmaksu katkaistaan viikossa.
- Ensimmäinen sairauspäivä ilman palkkaa.
- Potkut voidaan antaa ilman painavaa syytä.
- Yt-velvoite pois alle 50 hengen yrityksistä.
- Takaisinottovelvoite pois alle 50 hengen yrityksistä.
- Työntekijöitä sitova paikallinen sopimus ohi luottamusmiehen.
- Työehtosopimusten vähimmäissuoja heikkenee ja yleissitovuus uhkaa poistua.
- Pakkolait voimaan - estää sopimasta lakia parempia työehtoja.
- Lakko-oikeuden rajoitukset estävät työntekijöitä puolustamasta etujaan.
- Lakkosakkoja korotetaan - myös henkilökohtainen sakko.
- Poliittisten lakkojen kesto enintään 1 päivän.
- Tukilakkoja rajoitetaan - vahvat alat eivät voi tukea heikompia.
- Ruuvia kiristetään vain työntekijäpuolelta- työnantajan TES-rikkomuksiin ei
kiristyksiä.
- Ansiosidonnaisen työssäoloehto 12 kuukauteen.
- Työssäoloehdon euroistaminen - heikentää osa-aikaisten ja pätkätyöläisten
mahdollisuutta päästä ansioturvan piiriin.
- Ansiosidonnaisen porrastus - 8 viikon jälkeen 20% leikkaus.
- Omavastuupäivät 5 →7 ja lomakorvaus jaksotetaan.
- Suojaosat pois - ei lyhyitä keikkatöitä työttömänä.
- Lapsikorotukset pois
- Vuorotteluvapaa lakkautetaan.
- Aikuiskoulutustuki lakkautetaan.
- Hallitus asettaa lainsäädännöllä palkankorotuksille katon.
- Valtakunnansovittelijan kädet sidotaan, eikä sovittelusta voi saada viennin
tason ylittäviä palkankorotuksia.
- Muista myös kiky-sopimus vuodelta 2015 - maksanut palkansaajille jo yli 14
miljardia euroa. https://kikykello.fi/
- Väläytelty jo että tulevaisuudessa edessä sunnuntailisien ym. poistaminen.
Ja "työväenpuolue" persut innolla muutoksessa mukana.
Äänestä SDP sinun etujen ajaja jos ole köyhä alle 200 000 e tienaava
Etkä moni miljonääri
Se mahtaa seuraavan sodan aloittaja olla ryssä.
Ihmiset, muistakaa tämä, mitä Stubbi suunnittelee Naton kanssa saadakseen meidät sotaan!!
Stubbi pohjustaa valehyökkäystä Suomeen muka Venäjän tekemänä.
Nyt Usan lähteet varoittavat, että Nato/Suomi/Stubb aikovat syyttää Venäjää hyökkäyksestä Suomeen.
Helvetin hullu, tuo ukko pitää saada pois pallilta, hänet globalistit istuttivat pallille, että saisi sodan syttymään.
Eniten tässä ihmetyttää se, että miten tuollainen itserakas tyhmä narsisti on koskaan voitu valita maamme presidentiksi? Melkein kuka tahansa muu olisi ollut parempi vaihtoehto.
Pitäiskö olla rauhan kannattaja putinin kaltainen johtaja, jonka armeija ei hyökkää minnekään?
Meiiä on presidentinvaalit, jossa valitaan presidentti kansan äänestyksellä? Venäjällä on teatterivaalit, jossa presidentin nimellä oleva diktaattori on valttu jo ennen teatterivaaleja, ilman kansanäänestystä? Että sellainen ero meilöä on!
Pussy Riot
Mutta ei meillä ole mitään hätää. Meillä on kymmeniä tuhansia sinunlaisia, joilla on jo 30 vuoden kokemus sotapelien pelaamisesta vuokrayksiössä.
Aloittaja vissiin tarkoitti karhua, "karhunkaan edessä"?
No, karhujakin on metsästetty ennen muinoin pelkällä seipäällä, herätetty pesästään ja isketty seiväs kitaan tai rintaan, niin että siihen on karjuva karhu sortunut.
Putininkin voisi herättää bunkkeristaan samalla tavalla...
Seiväs takaviistosta prsieen, tavallaan kuin Venäjän historiassa teki tai teetti Vladimir Seivästäjä, samoin Iivana Julma...
Sieltä Venäjän historiasta näkyy se Grimbergin mainitsema "kierous, kavaluus, petollisuus, julmuus, raakuus..."