itsetyydytys?

Onko itsetyydytys mielestäsi syntiä? Parisuhteessa elävänä lopetin masturboinnin etten loukkaisi puolisoani ,vaikka tuskin hän puuhistani tiesikään. Nyt vain paineet on joskus aika kovat ja tuntuu että olen paljon herkempi "likaisille" ajatuksille kuin ennen.

T. Melrose
111108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Se vähän riippuu että miltä kannalta sä sitä mietit.

Äänestä

Jos pelkästään toisen himoitseminen on syntiä, niin kyllä uskoisi sen olevan. Olen jostain lukenutkin että on.
Ja nyt varmaan joku ajattelee että mitä ajatuksilleen mahtaa, no, totuushan on ettei uskovaisilla ole (paljon) tollasia hauraita ajatuksia koska heidän mielensä ja alitajuntansa on (pitäisi olla) Jumalan käsissä.

Äänestä

runkkaaminen on hauskaa! kandee kokeilla...

Äänestä

-jos tyydytän itseni,en ole uskossa.
-jos en tyydytä itseäni,olenko silloin uskossa.
-jos tyydytän itseni julkisella paikalla,heittääkö Jumala kuuman kiven päähän.
plaaplaaplaa....

tyydytät tai et,sillä ei ole merkitystä.me emme voi lakia täyttää,koska liha on syntinen.Jokku vanhoillismieliset kiihkouskovaiset tuomitsevat itsetyydytyksen,mutta mitä luulette heidän itse tekevän salaa peiton alla....

Äänestä
  • Olet silloin sellaisessa tilassa, että sinulla on tukki omasas silmässä, etkä voi olla toisten opettaja netissä, etkä muuallakaan. Jumalan vatakunnanssa ei voi palvella jos on synti päällä.

    Tee parannus Jeesuksen nimessä äläkä syytä tosia.

    9.Kuinka voi nuorukainen pitää tiensä puhtaana? Siten, että hän noudattaa sinun sanaasi.
    [Jumalan Kansan Raamattu: Ps. 119:9]

    Äänestä

  • UPDATE_6899599 kirjoitti:

    Olet silloin sellaisessa tilassa, että sinulla on tukki omasas silmässä, etkä voi olla toisten opettaja netissä, etkä muuallakaan. Jumalan vatakunnanssa ei voi palvella jos on synti päällä.

    Tee parannus Jeesuksen nimessä äläkä syytä tosia.

    9.Kuinka voi nuorukainen pitää tiensä puhtaana? Siten, että hän noudattaa sinun sanaasi.
    [Jumalan Kansan Raamattu: Ps. 119:9]

    kommenttis oli kait tarkotettu sille joka keskustelun alotti.

    "Jumalan vatakunnanssa ei voi palvella jos on synti päällä." oletko itse synnitön?

    Äänestä

On se synti. Jeesuksen veri puhdistaa siitä. Voit joko uskoa synnin anteeksi tai tunnustaa sen jollekin Jumalan palvelijalle.

Julistan nyt syntisi anteeksi, mene äläkä enää syntiä tee.

Äänestä
  • runkata saa kuka haluu! sitä ei mikää vitun jumala kiellä ku koko ukkoo ei oo ees olemassa!

    Äänestä

Melrose, vaikka elän parisuhteessa, en ole lopettanut masturbointia. Eikä masturbointini loukkaa puolisoani, vaikka hän tietää puuhistani.

Minäkin olen paljon herkempi "likaisille" ajatuksille, jos en silloin tällöin tyydytä itseäni. Eikä se ole vaimolta pois.

Melrose, jos kiinnostaa vaihtaa ajatuksia: [email protected]

Äänestä

Milloin kyseessä olevasta asiasta on olemassa Raamatun sana, se sitoo kaikkia kristittyjä kaikkina aikoina. Milloin asiasta ei ole Raamatun ohjetta eikä sitä voida suoraan johtaa jostakin muusta asiasta, jokainen kristitty on vapaa tekemään oman päänsä mukaan, kunhan ottaa lähimmäisen huomioon.

Syntiä on se, minkä Raamattu synniksi sanoo. Muussa tapauksessa asia kuuluu vapaan harkintavallan piiriin, silloin on toimittava omantunnon mukaan (toki Raamattu tässäkin voi antaa suuntaviivaa).

Lue Raamattua, muista ehtoollinen, rukoile ja muista, että joka aamu armo on uusi. Joka päivä noustessasi vuoteesta alkaa uusi elämä :)

Äänestä

Jos masturboi naapurin emännän/isännän kuva kädessä tätä himoiten, niin sen voisi luokitella synniksi. Mutta jos murrosiköinen ,joka ei vielä ole valmis parisuhteeseen saati sitten sukupuoliyhdyntään masturboi ,niin itsetyydytyksessä ei ole mielestäni mitään väärää. Se on kuitenkin paljon parempi vaihtoehto kuin ennenaikaiset suhteet ja voi säästää sukupuolitaudeilta tai raskauksilta. Jos aikuinen ihminen joka osaa (tai ainakin pitäisi osata) erottaa oikean väärästä masturboi vain "helpottaakseen paineita" sen kummemmin ketään/mitään himoitsematta niin onko sekään niin kauhean väärin. Itse voisin sanoa sen ,että esim.paineet käydä vieraissa on huomattavasti pienemmät jos ei päästä "paineta" kasvamaan liian suureksi. Armeijassa sotilaspastori ei pitänyt sitä vääränä ja sanoi ,että hoitaahan se luontokin sen "paineen tasuksen" jos itse ei sitä tajua tehdä.

T. Nikke t

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Melrose kirjoitti:

Onko itsetyydytys mielestäsi syntiä? Parisuhteessa elävänä lopetin masturboinnin etten loukkaisi puolisoani ,vaikka tuskin hän puuhistani tiesikään. Nyt vain paineet on joskus aika kovat ja tuntuu että olen paljon herkempi "likaisille" ajatuksille kuin ennen.

T. Melrose

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu