Noiden kuninkauden aika on ohi!!!
Vastaukset 18
- Anonyymi00001
Jeesuksen mukaan pakanain ajat olivat tulevaisuudessa ja alkaisivat Jerusalemin hävityksestä.
Luuk. 21
20 "Kun te näette Jerusalemin olevan sotajoukkojen piirittämä, silloin tiedätte, että sen hävitys on lähellä.
--
24 Monet surmataan miekan terällä, toiset viedään vangiksi kaikkien kansojen sekaan, ja vieraat kansat polkevat Jerusalemia, kunnes niille annettu aika täyttyy.- Anonyymi00002
Pakanain ajat päättyy kun Herra Jeesus ilmestyy.
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Pakanain ajat päättyy kun Herra Jeesus ilmestyy.
Kovastihan tuo on ollut tulossa, Jeesus meinaan.
Ei tosin tullut omille ainoille valituille aikalaisilleen vaikka niin lupasi. - Anonyymi00004
Anonyymi00002 kirjoitti:
Pakanain ajat päättyy kun Herra Jeesus ilmestyy.
Näin sen piti olla. Ei siis 1914, mikä olisi muutenkin liian kaukana. Jeesuksen piti palata joidenkin kuulijoidensa vielä ollessa elossa.
- Anonyymi00005
Taisi tulla vähän kalliiksi nämä täsmä profetiat😆 tämän vakaumuksen valinneille 😔
- Anonyymi00006
Ilmestys 11:2 eli 42 kk polkee pakanat pyhää kaupunkia
Ilmestys 11:3 eli 1260 päivää kaksi todistajaa julistaa
Ilmestys 11:9 eli 3.5 päivää iloitaan todistajien kuolemaa
Ilmestys 12:6 eli 1260 päivää nainen autiomaassa turvassa
Ilmestys 12:14 eli 1 vuosi, 2 vuotta ja 1/2 vuotta nainen autiomaassa
Ilmestys 13:5 eli 42 kk peto herjaa Jumalaa
Kysymys tarkoittaako kaikki nuo aikamääreet yhtä ja samaa. Eli kun Jeesus sanoi 1998 jKr Ilmestyksessä että Saatanalla on nyt 3.5 vuotta Jumalan koko voima käytössä eksyttämiseen niin merkitseekö se sitä että Saatanan valtakausi jolloin Raamattu on vähäinen ja voimaa vailla sekä pilkattu kestää peräti 1260 vuotta .
Pakanain ajat jatkuu siis vuoteen 2043 jKr asti. Jos 42 kk on kirjaimellisesti kuukausia. Mutta ne voivat jatkua jopa vuoteen 3260 jKr asti mikäli yksi päivä = yksi vuosi.
Sillä ei ole väliä sillä saatana tulee tekeytymään valkeuden enkeliksi. Hän on vanhaikäinen ja ikiaikainen tuomari Daniel 7 luvussa. Jopa taivaasta tulevan Jeesuksen on kumarrettava häntä jos aikoo päästä Jumalan valtakunnan kuninkaaksi.
Jeesuksessa yhdistetään ja sovitetaan kaikki mikä on taivaassa ja maan päällä. Uskovaiset jäävät evankeliumin mukaan varjoon ja vaikeuksiin mutta maailma iloitsee. - Anonyymi00007
Anonyymi00002 2026-08-27 16:52:19
"Pakanain ajat päättyy kun Herra Jeesus ilmestyy."
Vartiotorniuskonnossa Jeesus on palannut jo kahdesti, 1874 ja 1914, riippuen mistä vartiotornista tarkistat.
Mainittakoon, että 1914 oli ensin maailmanlopun vuosi. Sille vaihdettiin Jeesuksen paluu vuonna 1930.
Vartiotorniuskonnossa Jeesuksen paluu on tapahtunut näkymättömästi, toisin kuin Raamatussa
Matt. 24:30 Ja silloin Ihmisen Pojan merkki näkyy taivaalla, ja silloin kaikki maan sukukunnat parkuvat; ja he näkevät Ihmisen Pojan tulevan taivaan pilvien päällä suurella voimalla ja kirkkaudella.
Todettakoon vielä, että v. 1918 Jeesus on käynyt vartiotorniseurassa haukkumassa heidän joulunviettonsa. Näin vartiotorni.
(Niin. v. 1927 otetussa joulunviettokuvassa ovat kasvot vielä vakavia. Ilon juhlassa, mutta Jeesuksen haukkumiset mielessä ?
Kuva on julkaistu kirjassa Jehovantodistajat - Jumaaln valtakunnan julistajia. Vuosi on laitettu pöydälle kuvaa otettaessa)- Anonyymi00008
Ei ne oo viettäny jouluu ikinä!
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Ei ne oo viettäny jouluu ikinä!
Emolahko vietti. JT:t on Raamatuntutkijoista luopioitunut lahko.
raamatun mukainen järjestys on seuraava: pakanain Peräilmaaika 1914 vuosiviikkoa, sitten Peräilma alkaa hiipua 607 vuosiviikkoa. Ja kun Peräilma kokonaan loppuu, niin jeesus tulee ja tuo tullessaan maailmanlopun. Hävityksen kauhistuksen, ruton ja syviiliksen. Hetken aikaa ainoa toivon pilkahdus maailmassa on se, että Peräilmaa alkaa vähitellen siunaantua taas.
- Anonyymi00010
Mikä ihme on "pakana"? Ja mitkä "kuninkaat"?
- Anonyymi00011
Vanhoina aikoina jokaisessa kaupungissa oli kuningas.
- Anonyymi00012
Anonyymi00009 2026-08-28 06:38:31
" Anonyymi00008 kirjoitti: Ei ne oo viettäny jouluu ikinä!
Emolahko vietti. JT:t on Raamatuntutkijoista luopioitunut lahko."
-Jehovantodistajat ovat viettäneet ainakin vartiotorniseuran päämajassa joulua vuonna 1927. Siitä on oma todisteensa kirjassa Jehovantodistajat - Jumalan valtakunnan julistajia. Siinä on valokuva, jossa tosiaan vakavailmeiset miehet istuvat pöydän ääressä.
Pöydällä on levy, jolle on koottu kirjoitus "christmas 1927" (joulu 1927)
Mutta tällaista on lahkotodellisuus. Ensin sanottiin että Jeesus on palannut 1874. Sitten siitä tuli tabu. Ja 1930 alkaen ruvettiin kirjoittamaan että Jeesus on palannut 1914.
JT:ien Joulu sanottiin Jeesuksen haukkumaksi 1918.
Luukas 15:23Tuokaa syöttövasikka ja teurastakaa se. Nyt syödään ja vietetään ilojuhlaa!
(15:24Minun poikani oli kuollut mutta heräsi eloon, Niin alkoi iloinen juhla.)
Luukas 2:10 Mutta enkeli sanoi heille: "Älkää peljätkö; sillä katso, minä ilmoitan teille suuren ilon,
(2:11 teille on tänä päivänä syntynyt Vapahtaja, joka on Kristus, Herra)
Koloss. 2:16 Älköön siis kukaan teitä tuomitko myös minkään juhlan johdosta, - Anonyymi00013
Pakana on Raamatussa henkilö, joka on ateisti tai vierasuskoinen, kuten muslimi, hindu ...
Pakanain aikain päättymisen ymmärtäisi tarkoittavan, että he tulevat kristinuskoon, niin, tai kuolevat kaikki. Siellä Jerusalemissa ? Taikka lähtevät / joutuvat pois sieltä ?- Anonyymi00014
Jos Jerusalemin "polkeminen" jotenkin määrittelee pakanain ajat, niin ne kai loppuisivat siihen, että Jumala ottaisi Jerusalemin taas haltuun? Mitä se sitten käytännössä tarkoittaisikin.
- Anonyymi00016
Suomalaiset ovat pahimmanlaatuisia pakanoita.
- Anonyymi00015
Oliskohan Luukkaan kirjoittaja ottanut nuo spetuagintasta?
Dan 8:13
Sitten minä kuulin yhden pyhän puhuvan, ja toinen pyhä sanoi sille, joka puhui: "Kuinka pitkää aikaa tarkoittaa näky jokapäiväisestä uhrista ja kauhistavasta rikoksesta: pyhäkön ja sotajoukon alttiiksi antamisesta tallattavaksi?"
Jes. 5:5
Mutta nyt minä ilmoitan teille, mitä teen viinitarhalleni: minä poistan siitä aidan, niin että se jää hävitettäväksi, särjen siitä muurin, niin että se jää tallattavaksi. - Anonyymi00017
Jerusalemissa valtaa pitävät ovat juutalaisia. He tunnustavat vanhan testamentin, mutta eivät uutta. Heille Jeesus oli huijari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 50969
- 95953
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19805- 117756
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t115735Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔36653- 45646
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610- 19596
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke22586- 46568
- 38559
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.72548- 33543
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44506- 25502
- 47495
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok107493Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka134488Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7477