...talouskasvusta, se on vaatimatonta 😂
Sitäpaitsi kyykytetty tavallinen kansa ei siitä hyötyisi mitenkään, vaikka kasvu olisi isompaakin.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suomen-talous-kasvoi-ennakoitua-vaatimattomammin/9384504
Sitäpaitsi kyykytetty tavallinen kansa ei siitä hyötyisi mitenkään, vaikka kasvu olisi isompaakin.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suomen-talous-kasvoi-ennakoitua-vaatimattomammin/9384504
Vastaukset 27
Vanhimmat
Orpo on tavan kansan vihollinen
Orpo yrittää ottaa krediittiä hyttysenpaskan kokoisesta noususta 🤣
Yksi paatti ei lisää kasvua
Luuleeko kokoomusmedia, että me uskotaan Orpon hehkuttamista?
Se on väärä luulo, muistissamme on ja pysyy se, mitä Orpo hallituksineen keski- ja pienituloisille on tehnyt, Sotelle ja duunarien oikeuksille.
Orpo ja Kokoomus on heitettävä ulos päätöksenteosta Suomessa.
Kuten myös Persut.
ei mee läpi enää kokoomuksen kusetukset
"Me emme lisää työn verotusta" mutta alv tasaveroja kaikille kyllä
Kyykytetty tavallinen kansa...?
Tarkoittanet varmaan etuoikeuksiin tottunutta (ja nyt niitä on karsittu) loisivaa väkeä joka ei osaa muuta kuin vetelehtiä ja pummilla. Heille ei talouskasvusta todellakaan ole hyötyä, mikäli sossutuet eivät sen myötä nouse.
Tavallinen kansa kyllä pääsee kasvusta osalliseksi hyvin pian.
No nyt voit kertoa siitä jotakin, kuika pian kun itse odotan että juurikin työttömät pääsevät kasvun, mikä ikinä nyt kasvaakin , myötä töihin...
Olen tavallista kansaa ja kun oikeat taloustietäjät ovat näistä populistien unelmien kasvusta erimieltä tai kaukana.
Niin että mikä on minun osuus ?
Mikä muuttuu paremmaksi minulle jolla on jo hyvin juurikin katsoin
palkkalaskelmaa olen tähän mennessä tänä vuonna tiennannut duunari hommasta sen 40332€
Josta ennakkoveroa 11000€
Eläke yms maksut 4245€
Ammattiliitto jäsen maksua 426€
Eli mikä muuttuu?
Tässä taloustilateessa voisi matkakulujen kuluja miettiä, mutta onko populistit se Mauri huolissaan siitä, no ei.
Mitä etuoikeutettuja vähävaraiset ovat, joita Orpon hallitus on kyykyttänyt. Tajuutsä?
Tämä onkin sellaista persukasvua.
Kun tavallinen kuluttaja ei käytä rahaa ja varsinkaan kun sitä rahaa ei jää.
Lähes kaikki menee vuokraan, ruokaan, sähköön,bensaan yms kuluihin jotka ovat jatkaneet nousua.
Yrittäjät pistää konkurssiin tai lopettaa, syynä nettikauppa mutta myös se ettei kukaan osta palvelua ja varsinkaan kun esim. Maalaus urakointi on kallistunut ihan jäätävälle tasolle ei ihme että yrittäjällä menee hyvin mustan Mersun pintaa killottaessa
luin jenkkiläisen blogia joka oli ollut täällä koulunsa työharjoittelussa (tai jossain) ja hän kertoi kokemuksistaan, niin oli juuri tuo että hämmästyi kuulema sitä miten koko kansa on allapäin ja kaikki vaikuttaa masentuneilta ja juopottelevat ja miten kaikki on tiukasti hallituksen tossun alla ja kansa mielellään painaa rankkaa päivää 8 tuntia päivässä mukisematta maksaakseen hurjia veroja että virkailijoilla olisi yltäkylläinen elämämä lol, tyypillinen jenkki joka tottunut siihen et omassa maassa on vapaus ja perustuslaki
.. Ja virkamieskunta kasvaa, korottaa palkkojaan ja palkkioitaan. Eikä sille voi mitään, sanoi joku politikko. Tarvittaisiinko tehdä jotain,me kansalaiset.
Kokoomuksen valheet ei enää pure.
Risteiljä vääristi yhdet luvut. Talouskasvua ei olekaan.
Nyt otettiin kaikkein heikoimmassa asemassa olevilta. Seuraavaksi ei ole enää sieltä otettavaa niin joudutaan ottamaan pyramidin yläpäästä. Muuten rikollisuus ja pyramidin yläosa on uhattuna. Ja se tarkoittaa koko kansalle huonompaa elämisen tasoa. Kannattaisi pyrkiä järkevään ja realistiseen yhteiskuntaan. Mutta sitä saadaan mitä tilataan.
Siellä pyramidin yläpäässä on varaa mistä ottaa, eikä tunnu missään.
Purrahan lupasi, että kaikkein heikoimmassa asemassa olevat joudu leikkaustalkoisiin. Ja kuinkas sitten kävikään? Rikkaimmat rikastui ja köyhimmät köyhtyi.
Eivät joudu siis
Nyt kun paljon hehkutettu talouskasvu on hyytynyt käännetään katse jälleen kotimaiseen kysyntään jonka OrpoPurra on tuhonnut. Miten nämä pölkkypäät saataisiin näkemään metsä puilta.
Nyt kun vähän tarkemmin ekonomit ovat tutkineet Suomen orastavaa talouskasvua, niin näyttää siltä että lukuihin oli aiemmin eksynyt pieni orpo lisä. Nyt pilkun paikkaa pitää vähän siirtää ja oikea kasvu onkin vain 0,4%
Orpo halusi vaalien edellä saada näin tapahtumaan, mutta itepähän kusi muroihinsa.
Köyhä kansa ei ansaitse parempaa. Ovat laiskoja.
Ai että köyhiltäkö voi leikata kun siltä tuntuu ja kun huvittaa?
Orpo yrittää epätoivon vimmalla todistella mitätyömän talousnousun alkua "työttömyys" on alkanut hellittää 😅😂🤣
Minä olen "tavallista kansaa" ja hyödyn talouskasvusta aivan ilmeisesti.
Älä sano "tavalliseksi kansaksi" sitä kelapummien joukkoa, joka ei koskaan eikä missään vaiheessa pysty eikä halua elää muuten kuin käsi toisen taskussa. Siltä porukalta pitäisi leikata vielä lisääkin, oli kasvu miten mahtavaa tahansa.
Onhan tuo aika nolo juttu Kokoomuksen kannalta. Puoluejohtoa kiukuttaa tuollainen moka, tietysti myös Orpoa itseään. Mutta ei pidä myöntää asiaa kuten havaittiin tällä viikolla Orpon puheesta eduskunnassa.
Hän hehkuttaa edelleen EU:n korkeinta kasvua.
Kenenkään muun talous ei tässä maassa kasva.kuin kapitalistien.Kapitalistit tahallaan laskivat verotusta ja antoivat omalle eturyhmälleen runsaat vero alennukset.Tällä tavalla saivat talouden kaaokseen itse tekemillään toimenpiteillä.Loistava suoritus.Ei ole ihme.jos kannatus laskee.Saavat vielä sodan aikaan.kun kommentoivat Venäjälle Ukrainan iskuja loistavina toimenpiteinä.Kannattaisi olla kommentoimasta.teki Ukraina sitten mitä tahansa.Se vaan provosoi Venäjää.pitäisi ymmärtää se.että tässä ollaan koko kansa vaarassa tuollaisten älyttömien puheiden vuoksi.vaikka se kuinka hauskaa olisikin kommentoijan mielestä.Täytyy muistaa se.että se on vain hänen puheensa.se ei edusta kansan mielipidettä.Järki käteen.eikä tarvitse nuoleskella Ukrainaa jatkuvasti.