Kysely

Minua kiinnostaisi tietää seutaavanlainen asia:

Jos kaikki maailman ihmiset olisivat mormoneja, niin mitkä asiat olisivat toisin?
Loppuisivatko esim sodat?
8229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mormonien keskuudesta löytyisi tuolloin monilukuinen joukko ihmisiä jotka saisivat uusia ilmoituksia. Ameeriikka kävisi myös edelleen itsekkäitä sotiaan ympäri maailmaa.

Turust

Äänestä

Kaikki ihmiset uskoisivat mormonien eksytykseen
että Pyhä Henki on Nooa ja hänellä ei voi olla li-
haa ja luuta olevaa ruumista.

Äänestä

vallitsisi enemmän kuin nykyään. Ihmiset olisivat ymmärtäväisempiä toisiaan kohtaan. Koska ihmisillä olisi yhteinen käsitys oikeasta ja väärästä olisi ihmisten välinen kanssakäyminen helpompaa. Mottona olisi lähimmäisen rakkaus ja tee niin muille kuin toivot heidän tekevä sinulle.
Mutta koska kaksisarvisen tehtävänä on kiusata ihmisiä ja ihmisen tehtävänä on oppia, tapahtuisi tietenkin kommelluksia, mutta niiden setviminen ei olisi niin vaikeata kuin nyt.
Vaikka kaikki olisivat mormoneja ei silti paholaista olisi sidottu. Joskus on parempikin kun kaikilla ei ole tietoa oikeasta, tietämätön ja ymmärtämätön voi saada anteeksi.

Äänestä
  • Tunnen mota ihanaa mormonia mutta suurin osa tuntemastani porukasta on rahanahnetta, itsekästä ja vielä kateellista ka kaikentietävää sakkia.
    Siitä on kuule lähimmäisen rakkaus kaukana!

    Pahimpia on kirkon konkarit jotka jostain kumman syystä eivät ole kiinnostuneita pätkääkään siitä mitä Kristus opettaa. Tärkeämpää on se mitä he itse luokissa opettavat.

    -Sori vaan vihan puuskasta mutta tuli huono olo kun hehkutit niin kirkon jäsenten hyvyyttä!

    Äänestä

olisivat kuten mormonit, niin maailman nälkäongelma olisi pian ratkaistu. Tämän tunnustuksen on antanut maailman elintarvikeohjelman johtaja kirkollemme. Joka kuukautiset paastouhrit ja muu toiminta poistaisivat ongelman.

Äänestä
  • Täsmälleen samoin on monien muiden ryhmien osalta. Tai jos vain pieni osa sotavarustelusta käytettäissiin nälkäongelman ratkaisemiseen ei sitä olisi.

    Äänestä

  • Mikä se on?

    Äänestä

  • Rippe kirjoitti:

    Mikä se on?

    on yleensä joka kuukauden ensimmäinen sunnuntai. Ne joiden terveys ja ikä sallii paastoavat kahden aterian ajan eli n. 24 tuntia pidättyen ruuasta ja juomasta. Tästä säästyvä raha tai enemmän lahjoitetaan paastorahastoon. Kun vaikkapa puolet aktiivisista jäsenistä paastoaa ja antaa paastourinsa, niin siitä kertyy kuukausittain sievoinen summa. Sillä autetaan ensi sijassa oman seurakunnan puutteen alaisia ja ylijäämä, jos sitä jää, lahjoitetaan kirkon paastorahastoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rippe kirjoitti:

Minua kiinnostaisi tietää seutaavanlainen asia:

Jos kaikki maailman ihmiset olisivat mormoneja, niin mitkä asiat olisivat toisin?
Loppuisivatko esim sodat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu