https://www.is.fi/politiikka/art-2000012239260.html
Lue tiivistelmä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta tyrmää Suomen ja Israelin välisen puolustusmateriaaliyhteistyöasiakirjan.
Virta kutsuu kokoomusjohtoista Israel-politiikkaa historialliseksi häpeäksi.
Hallitus on myös päättänyt olla jatkamatta YK:n palestiinalaispakolaisjärjestö UNRWA:n rahoitusta.
Vihreät vaativat muun muassa Palestiinan tunnustamista ja pakotteita Israelia vastaan.
ps mikä islamkiima on vihreillä
Lue tiivistelmä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta tyrmää Suomen ja Israelin välisen puolustusmateriaaliyhteistyöasiakirjan.
Virta kutsuu kokoomusjohtoista Israel-politiikkaa historialliseksi häpeäksi.
Hallitus on myös päättänyt olla jatkamatta YK:n palestiinalaispakolaisjärjestö UNRWA:n rahoitusta.
Vihreät vaativat muun muassa Palestiinan tunnustamista ja pakotteita Israelia vastaan.
ps mikä islamkiima on vihreillä
Vastaukset 23
Vanhimmat
hiljaisuus
Häkkänen: Hyväksyn täysin Israelin murhat Gazassa.
Milloin ja missä Häkkänen on noin sanonut??
Jos taas kommentoija on tuollaisia laittanut sanoja Häkkäsen suuhun, hän on syyllistynyt rikokseen!!
Et ole lukenut päviän uutisia, missä Häkkänen ilmoittaa hyväksyvänsä murhat.
Pitäisi -Anaalienkin miettiä asioita pohjiaan myöden. Kun Hamas aikoinaan hyökkäsi sinne juutalaisten juhlaan tappaen yli 1000 israelilaista ja vangiten satoja niin montako "murhaa" Gazassa olisi ollut tällä välin?
Nykyisen tilanteen pääsyylliset ovat palestiinalaisten puolelta lähtöisin!
En todellakaan ymmärrä tuollaista sopimusta israelilaisten kanssa! Israelilaiset ovat syyllistyneet kansanmurhaan tappamalla palestiinalaislapsia ja-naisia!
On voinut olla joskus Jumalan valittu kansa, mutta tuhoamalla palestiinalaisten kotiseutua noin totaalisesti ja tappamalla ihmisiä siellä, en usko, että tuo on mahdollista enää!
Israelilaiset ovat varastaneet palestiinalaisten asuinalueita ja heidän viljelysalueitaan! He ovat rakentaneet palestiinalaisten alueille siirtolaisyhdyskuntia!
En ihmettele, jos palestiinalaiset vihaavat israelilaisia!! Palestiinalaiset ón ajettu aina vain ahtaammalle!
Kyllä varmaan eivät kovin paljon rakasta ryöstäjiä!!
Sinäkään et löytänyt selliasta uutista. Uskot aivan liian helposti Minja Koskelan valheita. Tiesitkö, että hän valehtelee sinulle monesta muustakin asiasta?
Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan.
Kokoomukseen ja PS:ään pätee sama paitsi ne valehtevat
enemmän ja ovat rasistisempia.
sohvi elää vaihtoehtoisessa todellsuudessa.
Mielenterveys potilaita ei pitäisi päästää eduskuntaan
Kun ei hyväksy Israelin suorittamaa murhaamista?
Et ole löytänyt mitään viitteitä sille, että Israel murhaisi.
Ei pidä paikkaansa. Usassakin mielipide Israelista muuttunut. Nuoremmille amerikkalaisille ei enää myönteistä suhtautumista kyseiseen roistovaltioon. Kokoomuksessa on palattu takaisin natsien kanssa veljeilyyn, ei ihme että salaisia sopimuksia tehdään kuin talvisodan jälkeen. Ulkoministeri niin tietämätön ettei edes jatkosodasta tiennyt! Pelkkiä moukkia puolueen johdossa, historiaa ei ole luettu, eikä siitä opittu! Kokoomus on taas sortava, naisvihamielinen, ja militaristinen puolue! Revanssia jatkosodastako suunnittelevat? Mitään Orpon jatkuvasti hokemaa mandaattia kansalta ei tällaiseen ulkopolitiikkaan ollut!
Olitko Igor tänään jo kaalimaalla?
Taas on viherfeministillä mennyt tunteisiin.
Sofialla aina silmät seisoo päässää ja sylki lentää, kun puhuu: Sitten jälkeen menee tankkaamaan matkailuautonsa ja kertoo somessa, kuinka ihanaa olikaan matkustella; veronmaksajat maksavat ja nauraa paskasta naurua!
Mutta ei kirkuen Häkkäsen tavoin julista: Me hyväksymme kansanmurhan.
Mut eihän virta kuulu kokooomukseen.
Miksi tällä palstalla kitiset?
Persu ei erota puolueita.
Niin.Suomen hallitus haluaa kannattaa palestiinalaisten kansanmurhaa.Ei sen ole väliä että Israel tappaa palestiinalaisten lapsia ja rääkkää kotieläimiä huvikseen.Vain Israelin ja USA:n nuolemisella on väliä.Tekopyhää.Valheita valheiden perään.Ja tuollaiset muka uskovat Jumalaan!
Hullun kiima on sillä.Olemus on epäystävällinen ja tietämätön.
Kerropa nyt edes yksi uskottava poliitikko perussuomalaisista ja kokoomuksesta?