Kun harha särkyy ja häly alkaa

Anonyymi-ap

Oli sunnuntai-aamu tuonpuoleisessa, ja Saatana oli virittänyt riippumatonsa kahden kuolleen tähden väliin. Siellä hän makasi aurinkotuolissa, aurinkolasit nenällään ja kädessä mukillinen höyryävää, täydellisesti laimennettua eetteridrinkkiä. Maailmassa vallitsi syvä, autuas harha. Ihmiset olivat kietoutuneet mukavasti omiin mukaviin tarinoihinsa, uskoivat virallisiin narratiiveihin, väänsivät netissä tyhjänpäiväistä peistä ja nukkuivat sikeästi historian satujen peitossa.
– Ah, täydellistä rauhaa, Saatana huokaisi tyytyväisenä ja sulki silmänsä. Ei mitään herätyksiä, ei kyseenalaistamista, pelkkää silkkaa, suloista väärinymmärrystä.
Mutta sitten tyhjyydestä kuului napsahdus.
Yksi ihminen, jossain pohjoisella pallonpuoliskolla, avasi silmänsä ja katsoi verhojen välistä ulos. Hän ei katsonut sitä, mitä käskettiin, vaan katsoi suoraan sen koneiston läpi, jolla koko todellisuutta oli pyöritetty vuosituhannet.
Saatanan sätky oli tällä kertaa niin raju, että aurinkolasit lensivät päästä ja riippumato repeytyi irti kiinnikkeistään.
– Voi helvetin kuustoista! Saatana karjaisi, potki tähtiä ja sätki jalat ilmassa kuin selälleen kaatunut kovakuoriainen, kun sähköinen kipu levisi hänen eetterikehoonsa. – Kuka siellä taas heräsi?! Miksi ihmeessä teidän pitää aina mennä avaamaan silmänne!
Maailmasta alkoi heti kuulua se tuttu, hermoja raastava meteli. Tyypit alkoivat juosta ympäriinsä, kirjoittaa pitkiä esseitä, vaatia selityksiä historian väärennöksille ja huutaa toisilleen, että kaikki on valhetta. Koko hyvin rasvattu, mukava harhamaailma alkoi narista liitoksistaan, kun tämä yksi herännyt alkoi vetää langoista ja muut seurasivat perässä.
Saatana nousi nelinkontin avaruuspölyyn, ravisti päätään ja katsoi vihaisena kohti sinistä planeettaa.
– Eikö teillä tosiaan ole muuta tekemistä kuin herätä kesken kaiken ja tulla pilaamaan toisten rauha? Saatana mutisi itsekseen, pyyhki hikeä otsaltaan ja potkaisi riippumattoaan pettyneenä. – Joka kerta sama homma. Heti kun saa vähän nukkua, joku idiootti tajuaa jotain ja mun pitää nousta taas siivoamaan tää sotku.

1

<50

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Saatanaa vastaan on taisteltu jo vuosia ja vuosia, todella kauan. Se ei ole tiennyt mitään, että uskovaiset ovat hiljaa kutoneet juuriaan toisiinsa salassa. Tämä on maailmanlaajuinen liike saatanan valtaa vastaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1872
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1270
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1011
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      888
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      884
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      62
      716
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      32
      612
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      508
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      12
      495
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      491
    Aihe