Heinäkuussa parvikelasi tippui ihan itsekseen

Anonyymi-ap

Oulussa kymmenennen kerroksen asunnossa hajosi parvekelasi maanantaina, kertoo Kaleva. Yksi loukkaantui, kun sirpaleita putosi parvekkeelta kadulle.
Lasi hajosi Oulun keskustassa Albertinkadun ja Kirkkokadun risteyksessä sijaitsevassa kerrostalossa.
Lehden mukaan parvekkeen yläosassa ollut lasi hajosi asukkaiden tullessa kotiin.
– Liekö lasissa ollut jännitystä tai jotain muuta. Parveke on siivottu, eikä siinä sinänsä ole mitään käyttöestettä, Sami Hiltunen Pohjois-Suomen pelastuslaitoksen johtokeskuksesta kertoi lehdelle.
Kerrostalojen parvekelasien turvallisuus on viime aikoina noussut esille, sillä muutaman vuoden aikana on tapahtunut useita kuolemaan (!) johtaneita parveketurmia.
Viimeisin tapaus sattui Vantaan Tikkurilassa juhannuksena, kun kuoli nuori mies pudottuaan parvekelasin läpi. Lähitapiola asetti kaikkien kerrostalojensa lasiparvekkeet käyttökieltoon.



https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/5400a990-85cf-4aef-8444-c3a516928da3

1

<50

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Vai ei partsilla ole käyttöestettä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      832
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      538
      761
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe