Miksi Te ette Helluntaikirkossa ja muissa vapaissa suunnissa salli myös maallisebn musiikin kuuntelua, mutta muitenkin teetten Omia laulujanne niiden säveliin?
Kuten esim Elviksen Love tender..
Carolan, rakkauden jälkeeen...?
Miksi??
5
357
Vastaukset
- Warum?
..että lahko haluaa maallisen musiikinkin kautta saada lisä-jäseniä rahoittamaan suurta lahko pellenäytelmää.
- YKX
Itse olen sitä myös aikoinani mietiskellyt, enkä ole siihen erityisempää vastausta saanut. Ns. Maallisen musiikin sulattamisen "melodian" kautta Hengelliseen musiikkiin voi vaikuttaa jokin musiikin aspekti, joka ei moninaisuutensa takia selitä asiaa yksinkertaisesti esim. Kristallivirta, joka on venäläinen kansansävelmä alkujuuriaan. Länsimainen Hengellinen musiikki juotaa hyvin pitkälle Amerikan puuvilla pelloille, siis tarkoitan lähinnä vapaiden suuntien musiikkia. Luteruksen musa taas tulee saksan maalta, ja ortisten musa juontuu bysanttilaisuuteen. Kirkoissa ei kuunnella esim. Alvin Leen "im going home", vaikka nimestä voisi vedellä miten paljon yhtäläisyyksiä kotiin palamiseen. Hengellinen musiikki on yleisesti ylistysmusiikia Jumalalle; se ei ylistä ihmisen välisiä tunne-sidonnaisuuksia, vaikka ihmiset ihmiselle musaa kuunneltavaksi tekeekin, mutta loppujen lopuksi kyse on Jumalan Kirkkauden ylistämistä, ei ihmisten.
- Ritari009
siinä sitten on,jos "lainaa" säveliä,ei ne sävelet ole sen enempää hengellisiä,kuin maallisiakaan,kaissa käytetään samoja muusiikin merkkejä!
Esm. Kristllivirta,kaunis laulu,ei se ,että se on venäläinen kansanlaulun sävel,tee laulusta maallista,sanat on ne jotka ratkaisee.
Tosin hengellisten laulujen tahdissa on kaiketi vaikeahko "rokata",tai vääntää tangoa,vaikka vallssin ja tangon tahtisia lauluja on moniakin esm. helluntailaisten lauluissa,mutta kuka nyt voisi tanssia hengellisten sanojen tahdissa,jossa kerrotaan yleensä Jeesuksesta ja Hänen rakkaudestaan syntisiin ihmisiin,ja Hän kärsimyksistään,että sanat ne ratkaisee musiikin soveltuvuuden ensisijaisesti,sävelet on säveliä ! - YKX
Ritari009 kirjoitti:
siinä sitten on,jos "lainaa" säveliä,ei ne sävelet ole sen enempää hengellisiä,kuin maallisiakaan,kaissa käytetään samoja muusiikin merkkejä!
Esm. Kristllivirta,kaunis laulu,ei se ,että se on venäläinen kansanlaulun sävel,tee laulusta maallista,sanat on ne jotka ratkaisee.
Tosin hengellisten laulujen tahdissa on kaiketi vaikeahko "rokata",tai vääntää tangoa,vaikka vallssin ja tangon tahtisia lauluja on moniakin esm. helluntailaisten lauluissa,mutta kuka nyt voisi tanssia hengellisten sanojen tahdissa,jossa kerrotaan yleensä Jeesuksesta ja Hänen rakkaudestaan syntisiin ihmisiin,ja Hän kärsimyksistään,että sanat ne ratkaisee musiikin soveltuvuuden ensisijaisesti,sävelet on säveliä !..lue tuo kysymysten asettelu avauksessa..
- niin moni
ei hengellinen kipale ottaa sanotusta ja sävellystä hengellisistä kappaleista? Luulen et enempi on niin päin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233081Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122169Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.702023Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1001863Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761593Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥401366Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141302Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001275- 1111095
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151076