Oliko Stalin hyvä ja sopiva johtaja Neuvostoliitolle?
Vastaukset 27
- Anonyymi00001
Teloitukset, vankileirit, nälkäkuolemat. Stalin yltää noin 10 miljoonaan kuolleeseen neuvostokansalaiseen. Venäläiset pitävät tänä päivänä Stalinia ehdottomasti suurimpana johtajanaan kautta aikojen.
- Anonyymi00002
Kyllä Stalin oli oikea Johtaja ja parasta mitä Venäjällä on koskaan ollut. Ei ihme jos kansa arvostaa. Muut ovat sitten olleetkin Stalinin jälkeen rupusakkia. Putin on kansalle ainut toivo joka voi taas palauttaa venäläisten oman arvon tunteen sille tasolle jolla sen kuuluu olla. Rukoilkaamme Putinin ja koko Venäjän puolesta että Putin saa voimia jaksamiseen koko kansakunnan kehityksen palauttamiseen sille kuuluvalle tasolle.
- Anonyymi00004
Anonyymi00002 kirjoitti:
Kyllä Stalin oli oikea Johtaja ja parasta mitä Venäjällä on koskaan ollut. Ei ihme jos kansa arvostaa. Muut ovat sitten olleetkin Stalinin jälkeen rupusakkia. Putin on kansalle ainut toivo joka voi taas palauttaa venäläisten oman arvon tunteen sille tasolle jolla sen kuuluu olla. Rukoilkaamme Putinin ja koko Venäjän puolesta että Putin saa voimia jaksamiseen koko kansakunnan kehityksen palauttamiseen sille kuuluvalle tasolle.
Ilotrolli asialla. Vedätys voi kyllä täsdä ympäristössä toimiakin. Otan sarkasmina 🙂.
- Anonyymi00026
"Stalin yltää noin 10 miljoonaan kuolleeseen neuvostokansalaiseen. "
Putain ihailee Stalinia suuresti, ja jos hän onnistuu ylittämään tuon Stalinin aikaansaaman ennätyksen, on hän oleva kautta aikojen suurin johtaja Venäjällä.
Stalinia parempi vertailukohta Putainille on kyllä Timur Lenk valtakuntansa hallintotavan ja nykyisen kokoluokan perusteella.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Timur_Lenk
- Anonyymi00003
Olihan Stalin kova johtaja, mutta toki Georgialainen ja rosvo niinkuin sikäläiset ovat.
- Anonyymi00006
Voihan se olla että georgialainen on vielä kovempi rosvo kuin venäläinen. Tämä nimittäin selittäisi nykyisen venäläisen nuorison joukkomuuton Georgiaan. Vaan jos venäläinen hakee oppia Georgiasta tänä päivänä niin silloin Georgia on know how:ssa tasolla josta muualla ei ole mitään tietoa !
- Anonyymi00007
Stalinin opit ovat edelleen käytössä. Miehitetyillä alueilla ei paljon ihmisoikeuksia kunnioiteta.
- Anonyymi00008
Maassa maan tavalla tai maasta pois. Näin ne ihmisoikeudet toteutuvat ja jokainen itsenäinen maa luo itse omat ihmisoikeutensa. Ennenkuin tämä on mahdollista maan täytyy saavuttaa itsenäisyys tavalla tai toisella ja pysyä itsenäisenä. Tämä ei välttämättä toteudu aivan pelkillä puheilla vaikka yleisö näin asian näkeekin.
- Anonyymi00009
Stalin tavallaan myi Suomen briteille, asia josta ei paljon lehdissä kirjoitella.
https://archive.org/details/TalvisodanJaJatkosodanSalattuHistoria
https://kannustamo.net/2021/04/16/3923/
https://www.tampereensanomat.fi/uutiset.html?230907
https://magneettimedia.com/suomi-lansivaltojen-uhrina-stalinille-vuosina-1939-1940/
https://web.archive.org/web/20071022084113/http://www.prokarelia.net/fi/?x=artikkeli&article_id=662&author=10- Anonyymi00010
Tuli kirjoitusvirhe, britit siis tavallaan Suomen myivät Stalinille.
- Anonyymi00012
Georgialaiseksi rosvoksi varsin hyvä valtion johtaja?
- Anonyymi00013
"PYÖVELI"!!!
- Anonyymi00014
Putinia ymmärtävät voisivat kertoa tulisiko myös Stalinia ymmärtää?
- Anonyymi00015
Voisiko Stalin olla hyvä johtaja siinä mielessä, että tapatti niin monta venäläistä?
- Anonyymi00016
Ei parempaa kriteeriä ole olemassakaan millä mitata Venäjän Johtajan hyvyyttä. Harmi vain että jäi homma niin pahasti kesken ja vasta nyt on saatu taas Venäjälle oikea Johtaja. Vaan alkutaipaleella vielä on tuo ja siihen taitaa jäädäkin.
- Anonyymi00017
Jos jotain hyvää etsii, niin natsi-Saksan lyöminen sodassa oli hyvä juttu.
- Anonyymi00018
Natsi-Saksan lyöminen onnistui vasta USA:n avulla ja se oli suurin virhe USA:lta mitä se on koskaan tehnyt nykyisen Venäjä kannatuksen lisäksi.
- Anonyymi00019
USA pelasti Neuvostoliiton. Sotilasmateriaalia toimitettiin käsittämättömät määrät. Pelkästään kuorma-autoja annettiin 427 000 kappaletta.
- Anonyymi00020
Josif Stalin solmi liiton Adolf Hitlerin kanssa ja aloittivat sitten toisen maailmansodan Euroopassa hyökkäämäällä syyskuussa 1939 yhdessä sovitusti Puolaan, Neuvostoliiton hyökätessä sitten vielä 30. marraskuuta Suomeen.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/veikkohuuska/216658-punatahden-liitto-hakaristin-kanssa-brestin-salailtu-voitonparaati-22-9-1939/
Nykyäänhän Neuvostoliitto on oikeinkin rauhantahtoinen, maan tehtyä itsemurhan vuonna 1991, mikä saattaa hiukka kyrsiä Josif Stalinin haamua jos kohta täkäläisiä tiltureppanoitakin. - Anonyymi00021
Anonyymi00020 kirjoitti:
Josif Stalin solmi liiton Adolf Hitlerin kanssa ja aloittivat sitten toisen maailmansodan Euroopassa hyökkäämäällä syyskuussa 1939 yhdessä sovitusti Puolaan, Neuvostoliiton hyökätessä sitten vielä 30. marraskuuta Suomeen.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/veikkohuuska/216658-punatahden-liitto-hakaristin-kanssa-brestin-salailtu-voitonparaati-22-9-1939/
Nykyäänhän Neuvostoliitto on oikeinkin rauhantahtoinen, maan tehtyä itsemurhan vuonna 1991, mikä saattaa hiukka kyrsiä Josif Stalinin haamua jos kohta täkäläisiä tiltureppanoitakin.Uskomme vakaasti että Generalismus Putin korjaa tuon 1991 sattuneen ikävän tapahtuman ja päästään taas normaaleihin oloihin.
- Anonyymi00022
Stalin aloitti toisen maailmansodan kihlattunsa kanssa.
- Anonyymi00023
Loistava henkilö , piti alamaiset kurissa kovin ottein .
- Anonyymi00025
moloch_horridus kirjoitti:
Tapatti heitä miljoonia ja siksi onkin tiltujen sankari.
Vaan sinäpä et uskalla Ukrainaan lähteä, vaikka Ukraina sotii puolestasi😂
- Anonyymi00028
moloch_horridus kirjoitti:
Tapatti heitä miljoonia ja siksi onkin tiltujen sankari.
Pitää ajatella positiivisesti. Mitä vähemmän Venäjällä väestöä sen puhtaampana luonto säilyy. On myös kaikkien vihreiden ehdoton sankari. Eikä Putinista polvi huonone mutta lopulliset saavutukset antavat vielä odottaa.
- Anonyymi00024
Gruusialainen sika.
Nyky-Venäjällä lainsäädäntö määrittelee, että venäläiset ovat Venäjän valtiota määrittävä kansa. Muut ovat lähinnä poljettavia liitännäisiä. Virittelen tässä runon Stalinin kunniaksi:
Suuri isä Stalin.
Kaikkien kansojen isä.
Isä aurinkoinen.
Suuri Stalin.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu611650- 291265
- 851108
- 43925
- 95878
- 67855
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.15809Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19755Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131735- 116711
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �151669- 4632
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t78629Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31625- 43611
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45590- 19576
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä25561- 46558
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔32540